آموزش نحوه استفاده از موم (واکس) ارتودنسی حین درمان

 موم ارتودنسی برای محافظت از لثه، پوشش گونه‌ها و لب‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این واکس مانعی در برابر لبه‌های تیز تجهیزات ارتودنسی می‌باشد. موم ارتودنسی همچنین برای بیمارانی که از دندان مصنوعی جزیی استفاده می‌کنند، مناسب است. این موم خوراکی و غیر سمی است، بنابراین اگر آن را قورت دادید، نگران نباشید.

تهیه یک جعبه موم ارتودنسی

هنگامی که برای اولین بار بریس خود را دریافت می‌کنید، احتمال دارد که متخصص ارتودنسی‌تان به شما بسته‌ای حاوی برخی از وسایل ضروری را ارائه دهد. موم ارتودنسی نیز باید در این بسته موجود باشد. اگر آن را گم کردید و یا تمام شد، می‌توانید به راحتی یک جعبه دیگر از داروخانه نزدیک خود خریداری کنید. احتمالا در اوایل درمان متوجه می‌شوید که بریس‌های‌تان داخل دهان را آزار می‌دهند، در نتیجه نیاز به موم بیشتری دارند. با گذشت زمان، پوست داخل دهان شما ممکن است سفت‌تر شود و احتمالا به موم کمتری نیاز خواهید داشت.

دستان خود را بشویید

دست‌های خود را حداقل 20 ثانیه با آب و صابون بشویید، سپس آنها را کاملا خشک کنید. نباید هیچ گونه باکتری را به دهان خود وارد کنید، به ویژه اگر دارای بریدگی یا زخمی باشید.

یک توپک ریز با موم شکل دهید

قطعه کوچکی از موم را از بسته بردارید و آن را با انگشتان خود به شکل توپ در بیاورید. کافیست اندازه آن برای پوشش دادن براکت یا سیم آزار دهنده دهان مناسب باشد. معمولاً یک گردی به اندازه پاپ کورن یا نخود کافی می‌باشد. موم را حداقل پنج ثانیه رول کنید. گرمای انگشتان شما آن را نرم کرده و راحت‌تر قابل استفاده خواهد بود.

روی نواحی دردناک قرار دهید

موم ارتودنسی می‌تواند هر ناحیه‌ای را که در آن فلز تیز یا خشن باعث درد و ناراحتی داخل لب‌ها و گونه‌های شما می‌شود را پوشش دهد. معمول‌ترین نواحی، براکت‌های روی دندان‌های جلو و سیم‌های تیز در ته دهان‌تان می‌باشد. کشیدن گونه‌های‌تان را به سمت بیرون بکشید و به دنبال هر ناحیه قرمز یا متورم باشید و یا برای پیدا کردن نواحی دردناک، به صورت ملایم گونه‌ها را با دست بررسی کنید. شما باید قبل از اینکه این نواحی آسیب دیده به صورت بریدگی زخم شوند و یا عفونت کنند اقدام جلوگیری کننده انجام دهید. اگر در مشاهده داخل گونه مشکل دارید، از یک میله فلزی یا قاشق کوچک استفاده کنید تا گونه خود را به سمت بیرون بکشید.

دندان‌های خود را مسواک بزنید

این امر کاملا ضروری نیست، اما می‌تواند باعث کاهش تجمع باکتری شود و موم را تمیز تر نگه دارد. حداقل هر گونه مواد غذایی که در بریس‌ها گیر می افتد، یعنی جایی که در آن قصد استفاده از موم را دارید، برطرف کنید. بریس‌های خود را خشک کنید. قبل از استفاده از موم، بریس‌های خود را با دستمالی کاملا خشک نمایید. هرچه ناحیه خشک‌تر باشد، موم به مدت طولانی‌تری به آن خواهد چسبید. اگر درد ادامه یافت با متخصص ارتودنسی خود تماس بگیرید. اگر استفاده از واکس را امتحان کردید و مفید واقع نشد، به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید. سوزش و زخم مداوم می‌تواند عفونی و منجر به مشکلات جدی‌تر شود.

به این پست امتیاز دهید.
آموزش نحوه استفاده از موم (واکس) ارتودنسی حین درمان
1 از 1 رای