نقش فورسوس (forsus) در حرکت دندان ها حین درمان ارتودنسی چیست؟

فورسوس

مال اکلوژن وضعیتی است که در آن دندان‌های بیمار با هم در تناسب نیستند و می‌تواند ناشی از نامرتبی دندان‌ها و یا عدم موقعیت درست استخوان فک باشد. در برخی موارد، دندان‌های آسیاب بالا و پایین روی هم قرار می‌گیرند، اما دندان‌های آسیاب پایین عقب‌تر هستند و باعث کشیده شدن چانه به داخل می‌شوند. این حالت مال اکلوژن کلاس دو نامیده می‌شود. در گذشته متخصصین ارتودنسی برای کمک به اصلاح مال اکلوژن کلاس دو، اغلب از بیماران می‌خواستند که از هدگیر استفاده کنند. اما اکنون با استفاده از دستگاه فورسوس، یک روش جدید برای اصلاح این نوع از مال اکلوژن وجود دارد.

وسلیه فورسوس چه می‌کند؟


فورسوس برای اصلاح مال اکلوژن کلاس 2، که در آن فک بالایی بیمار و دندان‌ها بسیار جلوتر از فک پایین و دندان‌ها پایینی هستند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این وسیله در همه موارد استفاده نمی‌شود، اما در موارد شدیدتر که متخصص ارتودنسی عقیده دارد کش‌های معمول ارتودنسی ممکن است قادر به اصلاح مشکل نباشند و یا فورسوس آن را سریع‌تر تصحیح می‌کند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این وسیله می‌تواند زمان‌های محدودیت بریس را کاهش دهد یا اساسا استفاده از کش ارتودنسی معمول را منتفی سازد. فورسوس به بیمارانی که فراموش می‌کنند از هیدگیر یا کش ارتودنسی استفاده کنند، کمک می‌کند و همچنین ممکن است در بعضی موارد از نیاز به جراحی زیبایی فک جلوگیری نماید. این وسیله برای تنظیم دندان‌ها و کاهش اوربایت و بهبود رشد مناسب فک در بیماران ساخته شده است. اغلب در نوجوانان استفاده می‌شود، زیرا زمانی است که رشد فک به طور عمده اتفاق می‌افتد. هنگامی که فورسوس در دهان بیمار قرار می‌گیرد، بسته به شدت مورد تحت درمان، نیاز به استفاده برای 6 تا 9 ماه وجود خواهد داشت.

مزایای فورسوس


مزایای متعددی برای استفاده از دستگاه فورسوس نسبت به روش‌های معمول اصلاح مشکلات فک کلاس دو وجود دارد. دستگاه‌های فورسوس سریع‌تر از کش لاستیکی می‌توانند مشکل بایت را برای بسیاری از بیماران اصلاح کنند و استفاده از آن‌ها راحت‌تر از هدگیر بزرگ است. علاوه بر این، لازم نیست بیماران به یاد داشته باشند که از هدگیر یا کش‌های لاستیکی خود استفاده کنند زیرا دستگاه فورسوس همیشه در حال کار است. این دستگاه همچنین ممکن است به جلوگیری از جراحی زیبایی فک در آینده کمک کند.

روش‌ها


دستگاه فورسوس شامل کویل‌های فنری است که به طور دائمی به بریس‌های بیمار متصل می‌شود. در هر طرف دهان، فنر فلزی جویدن به کش اولین دندان آسیاب بالایی وصل می‌شود. سپس به آرچ وایر پایین متصل می‌گردد. این وسیله مشابه نوارهای کشی ارتودنسی کار می‌کند، اما لازم نیست توسط بیمار جایگزین شود. دستگاه فورسوس برای جابجایی فک در بیماران در حال رشد استفاده می‌شود که فک و دندان‌های بالایی آن‌ها از فک و دندان‌های پایین جلوتر هستند. این دستگاه تراز دندان‌ها را بهبود می‌بخشد، باعث کاهش میزان اوربایت می‌شود و رشد مناسب فک در نوجوانی را ارتقا می‌دهد. فنرهای فورسوس برای شش تا نه ماه در محل باقی می‌مانند. زمان درمان بستگی به شدت مشکل و اندازه فک بیمار دارد. این دستگاه نیاز به تعدیل گاه به گاه در طول دوره درمان دارد. تنظیمات معمولا هر هشت تا ده هفته یک بار انجام می‌شود. در اکثر بیماران، فنرها پس از تنظیم اولیه بعد از قرار دادن فورسوس، بر غذا خوردن یا صحبت کردن تاثیری ندارد.

برخی مشکلاتی که با فورسوس خواهید داشت؟


گاهی اوقات اگر بیش از حد خمیازه بکشید یا دهان‌تان را باز کنید، میله ممکن است از ماژول فنر بیرون بیاید. شما باید بتوانید آن را به عقب برگردانید. آنچه باید انجام دهید این است که تا جایی که می‌توانید آن را باز کنید و میله پایینی را که به آرچ وایر پایین متصل است، به داخل فنر بازگردانید. داخل فنر توخالی است که اجازه می‌دهد میله به راحتی وارد شود. ممکن است لازم باشد که فنر را بکشید تا آن را در مکان خود قرار دهید. اگر نتوانید این کار را انجام دهید بایستی بلافاصله با مطب متخصص ارتودنسی خود تماس بگیرید. هرگز آن را بدون قرارگیری در داخل فنر رها نکنید. اگر در هنگام غذا خوردن و یا حتی صحبت کردن میله آویزان باشد به راحتی می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی شود.

آیا استفاه از فورسوس درد دارد؟


ممکن است برای دو هفته اول پس از قرار دان دستگاه فورسوس، احساس ناراحتی داشته باشید.

مسواک زدن با فورسوس


لازم است سه بار در روز مسواک بزنید و از خمیر دندان فلوراید استفاده کنید. اگر ممکن است، یک مسواک با خود همراه داشته باشید، تا بعد از ناهار از آن استفاده کنید. پس از مسواک زدن، با بررسی کل وسیله فنرهای فورسوس را بسیار تمیز کنید تا مطمئن شوید که براق است. اگر باکتری و پلاک روی دستگاه باقی بماند، کدر می‌شود و ممکن است باعث ایجاد زخم (آفت) در داخل دهان شما گردد. اگر دچار آفت دهان شما شدید، لطفا با مطب دندانپزشکی خود تماس بگیرید.

به این پست امتیاز دهید.