10 فناوری و تکنولوژی نوین در دنیای ارتودنسی

 

1-6-768x512

ارتودنسی و فناوری ارتودنسی از پیشرفت‌های عصر حاضر دندان‌پزشکی هستند. ما در قرن اختراعات و پیشرفت-های حیرت‌انگیز زندگی می‌کنیم، عصر جدید بریس. امروز این روش درمانی، سریع‌تر انجام می‌شود، دقیق‌تر است، کارآمدی بیشتری دارد، راحت‌تر است، و مورد قبول اکثر بیماران است. مقابل آیینه بایستید و لبخند بزنید سپس به لبخند خود نگاه کنید، آیا می‌خواهید کسی وسایل دندان‌پزشکی بکار رفته در دندان شما را ببیند؟ به هیچ وجه! اینویزالین، اینکاگنتیو، و بریس‌های سرامیکی روشن ار بریس‌هایی هستند که می‌توانید از میان آنها دست به انتخاب بزنید و بهترین گزینه درمانی را انتخاب کنید.

بهترین فناوری ارتودنسی


اینویزالین

اینویزالین، مرتب‌کننده‌هایی هستند که می‌توان آنها را از روی دندان جدا کرد و باعث بهبود لبخند شما می‌شوند. آیا به خاطر اینکه نمی‌دانید با براکت‌های فلزی و سیم‌های موجود در دهان خود چگونه برخورد کنید، در انتخاب درمان ارتودنسی دچار شک و تردید شده‌اید؟ این روش درمانی، گزینه‌ای را در اختیار شما قرار می‌دهد که در آن از هیچ‌گونه فلزی استفاده نمی‌شود و به تدریج بدون هیچ‌گونه درد و ناراحتی یا حضور بریس‌های فلزی می‌تواند دندان‌های شما را در جای مخصوص خود قرار دهد، یا مال‌اکلوژن(عدم انطباق دقیق دندان‌ها روی یکدیگر) را اصلاح نماید.

اینویزالین مخصوص نوجوانان

در برخی از نوجوانان، فرآیند تقویت دندان توسط بریس‌های فلزی قدیمی می‌تواند موقع غذا خوردن، حرف زدن، و تمیز کردن دندان‌ها به مسئله‌ا‌ی چالش برانگیز تبدیل شود، به همین دلیل امروزه انتخاب اینویزالین مخصوص نوجوانان بسیار رایج است.

اینکاگنتیو

شما می‌توانید به کمک فناوری 3M و با استفاده از بریس‌های دهانی اینکاگنتیو به نتایجی مشابه نتایج استفاده از بریس‌های قدیمی دست یابید، این بریس‌ها در اطراف زبان و به سمت دندان قرار می‌گیرند و قابل مشاهده نیستند. بریس‌های دهانی می‌توانند نتایجی همانند ارتودنسی قدیمی ایجاد کننده و اصلا قابل تشخیص و مشاهده نباشند. متخصصان دندان‌پزشکی با نصب بریس به قسمت انتهای دندان، به ایجاد لبخندی زیبا، و دندان‌های سالم و مرتب کمک می‌کنند. با استفاده از این نوع بریس نباید دیگر در خصوص انتخاب درمان ارتودنسی باشید یا به خاطر مسائل مربوط به زیبایی انجام آن را نادیده بگیرید.

دستگاه‌های انکوریج موقت

دستگاه‌های انکوریج موقت که تحت عنوان، TAD شناخته می‌شوند، زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند که بریس نمی‌تواند دندان‌ها را صاف و مرتب کند بنابراین استفاده از انکوریج موقت می‌تواند نتایج مطلوبی را به همراه داشته باشد. استفاده از بریس در کنار مینی ایمپلنت‌ها (میکروایمپلنت نیز نامیده می‌شود) ابزار بسیار خوبی را ایجاد می‌کند که می‌توان از آن برای مرتب کردن دندان‌ها و رفع کجی آنها استفاده کرد.

بریس‌های شفاف

بریس‌های شفاف نیز مانند براکت‌های فلزی قدیمی عمل می‌کنند اما در ساخت آنها از براکت‌های سرامیکی استفاده شده است که با رنگ طبیعی دندان مطابقت دارند. مطابقت سیستم براکت با دندان‌ها با مزایای زیبایی همراه است که مورد پسند همگان قرار می‌گیرد. براکت‌های سرامیکی مورد استفاده در این روش درمانی نسبت به لکه‌ها مقاوم هستند و به حفظ لبخند شما کمک می‌کنند و در طول درمان در بهترین حالت ممکن باقی می‌مانند.

آلیاژهایی که با فناوری پیشرفته تولید می‌شوند

ناسا در قرن بیستم یکی از حیرت‌‌انگیزترین اختراعات را در زمینه ارتودنسی ارائه کرده است: سیم‌های تهیه شده از آلیاژ نیکل - تیتانیوم که در گرما فعال می‌شوند. محققان ناسا دریافتند که این سیم‌ها در دمای اتاق بسیار منعطف هستند. بنابراین پس از نصب این سیم‌ها و انطباق آنها با دمای بدن، فعال می‌شوند و به تدریج دندان را به سمت محل مورد نظر می‌کشند. ویژگی‌های پیشرفته این اختراع باعث شده که قابلیت آنها برای حرکت دندان به سمت محل اصلی آن بیشتر از سیم‌های فلزی معمولی باشد. استفاده از این اختراع به معنای کاهش زمان درمان و کاهش تعداد جلسات مراجعه به متخصص ارتودنسی است.

عکسبرداری دیجیتال به کمک اشعه ایکس

عکسبرداری دیجیتال به کمک اشعه ایکس نسبت به روش‌های قدیمی، تصاویری با کیفیت بهتر و با سرعت بالاتر ارائه می‌کند و برای محیط زیست خطری ندارند. در عکسبرداری دیجیتال به کمک اشعه ایکس نسبت به رادیولوژی قدیمی، ۸۰ درصد کمتر در معرض پرتوهای آن قرار می‌گیرد. عکسبرداری دیجیتال در مقایسه با عکسبرداری قدیمی، دوستدار محیط زیست است، زیرا در این روش برای مشاهده تصاویر به جای استفاده از داروهای شیمیایی از کامپیوترهای دیجیتال استفاده می‌شود. تولید کمتر مواد شیمیایی به معنای کمتر بودن مقدار مواد شیمیایی در سیاره است. عکسبرداری دیجیتال فضای ذخیره دارد و ابزار بهتری برای تشخیص و درمان محسوب می‌شود. در عکسبرداری دیجیتال برخلاف عکسبرداری قدیمی، امکان بزرگ کردن عکس، جابجا کردن آن، و هایلات تصاویر برای مشاهده دقیق وضعیت دهان وجود دارد.

تصاویر سه بعدی دیجیتال

اسکنرهای سه بعدی دیجیتال دهان باعث شده که کم کم استفاده از قالب‌های حجیم قدیمی فراموش شود زیرا به کمک این روش می‌توان به راحتی و با دقت به تولید محصولات ارتودنسی پرداخت. قالب‌های دیجیتال دید بهتر و کامل‌تری را از وضعیت دهان و دندان ارائه می‌کنند، بنابراین فرایند درمان بسیار راحت‌تر، دقیق‌تر، و سریع‌تر، انجام می‌شود.

مقطع‌نگاری رایانه‌ای با اشعه مخروطی (تصاویر برداری سه بعدی)

فناوری 3D MAXاولین فناوری برای تولید تصاویر سه بعدی دندان است. در این روش مقطع‌نگاری رایانه‌ای با اشعه مخروطی (CBCT)، تصاویر سه بعدی صورت، و یک الگوی سه بعدی تهیه می‌شود و تبدیل به یک عکس می‌گردد. در نتیجه تصویری سه بعدی از بیمار تهیه می‌شود که ابزاری دقیق برای تشخیص موفق محسوب می‌شود. مقطع‌نگاری رایانه‌ای، گزینه‌ای مطلوب از اشعه ایکس پیشرفته است زمان از این روش استفاده می‌شود که اشعه ایکس معمولی نتواند داده‌های دقیقی را ارائه نماید. در این روش تصاویری سه بعدی از دندان، بافت‌های نرم، اعصاب، و استخوان‌ها تهیه می‌شود تا تصویری دقیق در اختیار دندان‌پزشک قرار بگیرد. در این روش از پروتکل تصویربرداری الترا به دز پایین استفاده می‌شود و امکان تصویربرداری دقیق و کارآمد را فراهم می‌کند.

نگهدارنده‌های شفاف

پس از انجام درمان ارتودنسی و ایجاد لبخندی زیبا، باید برای حفظ زیبایی لبخند و جلوگیری از بازگشت مجدد مشکل، از نگهدارنده استفاده کنید. حدود ده سال است که از نگهدارنده استفاده می‌شود و نتایج خوبی را در اختیار بیمار قرار داده است.

به این پست امتیاز دهید.