کجی، نامرتبی، بی نظمی، به هم ریختگی و شلوغی دندان‌ها

1

نامرتبی دندان‌ها عبارتی است که دندانپزشکان یا ارتودنتیست‌ها از آن برای توصیف عدم هم‌ترازی دندان‌ها یا ناهمواری بایت استفاده می‌کنند. البته، این عبارت کاربرد گسترده‌ای دارد، زیرا نامرتبی دندان‌ و شلوغی دندان ها  انواع مختلفی دارد.
آندربایت‌ها، اوربایت‌ها و کجی دندان ها تنها نمونه‌هایی از انواع متعدد نامرتبی دندان‌ها هستند، اما جای نگرانی نیست زیرا امروزه فارغ از علت نام مرتبی دندان ها روش‌های بسیاری وجود دارد که ارتودنتیست‌ها می‌توانند با استفاده از آن‌ها این ناهنجاری‌ها را اصلاح کنند. اگرچه ممکن است که در حال حاضر فرسودگی دندان‌های ما بیشتر شده باشد، اما پیشرفت چشمگیر فن‌آوری باعث شده توانایی بیشتری برای مقابله با مشکلات دندانی و ارتودنسی داشته باشیم.

انواع نامرتبی دندان‌ها


بایت طبیعی به وضعیتی گفته می‌شود که در آن دندان‌های بالا کمی از دندان‌های پایین جلوتر است. عبارت «نامرتبی دندان کودکان و بزرگسالان » (بایت نامناسب) نیز به تعدادی از عارضه‌های فکی و دندانی اشاره دارد که شایع‌ترین آن‌ها عبارتند از:

پروتروژن دندان‌های بالا (اورجت)

15

در پروتروژن دندان‌های بالا یا اورجت، دندان‌های جلویی بالا رو به بیرون رشد می‌کنند (اوربایت).

فاصله‌دار بودن یا شلوغی دندان‌ها

2

وجود فضای بیش از حد زیاد یا بیش از حد کم، برای دندان‌ها، به ترتیب، باعث فاصله‌دار بودن و شلوغی دندان‌ها می‌شود. گاهی اوقات شلوغی دندان‌ها از رویش دندان‌های دائمی به شکل صحیح جلوگیری کرده یا کلاً مانع از رویش آن‌ها می‌شود (نهفتگی دندان).

انحراف خط میدلاین

3

انحراف خط میدلاین به وضعیتی گفته می‌شود که در آن، خط مرکزی بین دندان‌های جلویی بالا با خط مرکز دندان‌های جلویی پایین انطباق ندارد.

اپن بایت

4

اپن بایت به وضعیتی گفته می‌شود که در آن در هنگام بسته شدن دهان، دندان‌های آسیاب روی هم قرار می‌گیرند اما دندان‌های جلویی بالا و پایین هم‌پوشانی ندارند. این باعث می‌شود بین دندان‌های بالا و پایین همواره باز بماند. اپن بایت می‌تواند در یک یا هر دو طرف دهان نیز شکل بگیرد.

اوربایت

5

در اوربایت شدید، دندان‌های جلویی بالا بیش از حد پایین می‌آیند و بخش زیادی از دندان‌های جلویی پایین را می‌پوشانند. در برخی از موارد شدید اوربایت، دندان‌های پایین با سقف دهان تماس می‌یابند.

آندربایت

6

آندربایت به حالتی گفته می‌شود که دندان‌های جلویی پایین از دندان‌های جلویی بالا جلوتر باشند.

کراس بایت

7

کراس بایت به حالتی گفته می‌شود که یکی از دندان‌های بالا یا همه آن‌ها دقیقاً روی دندان‌های پایین قرار نگیرند.

چرخش دندان‌ها

8

چرخش به حالتی گفته می‌شود که یک دندان یا نوک آن از وضعیت طبیعی خود خارج شود.

کلاس‌های مختلف به هم ریختگی دندان‌ها


نامرتبی دندان‌ بر حسب میزان انطباق دندان‌های بالا و پایین کلاس‌بندی (دسته‌بندی) می‌شود. در هنگام تشخیص، فک‌ها نیز از لحاظ تناسب وضعیت قرارگیری‌شان نسبت به دندان‌ها کنترل می‌شوند.

99

 • کلاس 1
  در اینجا، اگرچه دندان‌های آسیاب بالا و پایین در وضعیت صحیح قرار دارند، اما دندان‌ها در کل یا شلوغ بوده یا بیش از حد از یکدیگر فاصله دارند. در موارد شدید این کلاس، علائم کراس بایت، چرخش یا همپوشانی دندان‌ها نیز می‌تواند رخ دهد.
 • کلاس 2
  دندان‌های آسیاب پایین کاملاً روی دندان‌های آسیاب بالا قرار می‌گیرند، اما به سمت گلو جهت گرفته‌اند، که همین باعث می‌شود چانه را عقب بکشند.
 • کلاس 3
  دندان‌های آسیاب پایین بسیار جلوتر از دندان‌های آسیاب هستند. این وضعیت باعث پیش‌آمدگی فک و دندان‌های جلویی پایین و ایجاد حالت کراس بایت می‌شود.

گاهی اوقات وجود مشکل ساختاری فک در هنگام تولد باعث نامرتب شدن دندان‌ها می‌شود. در مقابل، نامرتبی دندان‌ها نیز می‌تواند باعث خارج شدن مفصل فک از جای خود شود.

علل نامرتبی دندان‌ها


نامرتبی دندان‌ها غالباً ارثی است. سایر علت‌های آن عبارتند از:

 • نهفتگی یا غیرطبیعی بودن شکل دندان‌ها
 • عدم همترازی یا بدشکلی فک
 • شکاف لب و کام
 • استفاده طولانی مدت از پستانک یا تغذیه با شیشه در کودکی
 • مکیدن شست، سایر انگشتان یا لب پایین یا زبان زدن به دندان‌ها در کودکی
 • تنفس از راه دهان در کودکی
 • آسیب‌هایی که منجر به عدم همترازی فک‌ها می‌شوند
 • استفاده از روش‌های نامناسب ترمیم دندان در کودکی
 • جینجیویت (بیماری لثه)
 • افتادن زود هنگام دندان‌های شیری

عدم همترازی یا بدشکلی فک می‌تواند باعث عدم همترازی بایت نیز بشود. این مشکل، که می‌تواند در هر یک از سه جهت یا تمام آن‌ها رخ دهد، عموماً به شکل پیش‌آمدگی فک‌ها، کج شدن فک پایین به یک طرف یا اپن بایت بروز می‌کند.

چرا باید نامرتبی دندان‌ها درمان شود؟


نامرتبی دندان‌ها با مشکلات روانی و جسمانی در ارتباط است. نامرتب بودن دندان‌ها می‌تواند:

 • منجر به کمرویی و کاهش عزت نفس شود.
 • باعث مشکلات گفتاری، مانند نوک زبانی صحبت کردن، شود.
 • مانع از جویدن غذاها به شکل صحیح شود.
 • مسواک زدن و نخ کشیدن به روش صحیح را دشوار کرده و در نتیجه خطر عفونت‌های باکتریایی، پوسیدگی دندان‌ها و بیماری‌های لثه را افزایش دهد.

بهداشت دهان و دندان مهمترین دلیل استفاده از بریس‌های ارتودنسی است، زیرا تمیز نگه‌داشتن دندان‌های نامرتب و به هم ریخته کار دشواری است.

تشخیص نامرتبی دندان‌ها


تشخیص و درمان نامرتبی یا عدم همترازی دندان‌ها توسط یک ارتودنتیست انجام می‌شود. ارتودنتیست برای تعیین شدت مشکل دندان‌ها و یافتن گزینه درمانی مناسب، از دندان‌ها عکس رادیولوژی می‌گیرد و قالب تهیه می‌کند.

درمان نامرتبی دندان‌ها


در موارد خفیف برای درمان نامرتبی دندان ها، می‌توان از پروتزهای دندانی، مانند ونیرهای دندانی، روکش، بریج یا دندان مصنوعی برای درمان استفاده کرد. البته، در اکثر موارد به درمان‌های ارتودنسی و استفاده از بریس نیاز است.

10

نامرتبی دندان‌ها را می‌توان با استفاده از بریس‌ها اصلاح کرد. انواع مختلفی از بریس‌ها وجود دارد که هر کدام برای مشکل خاصی مناسب هستند. ارتودنتیست، بسته به شرایط دندان‌ها و انتظارات بیمار از درمان، مناسب‌ترین نوع بریس را توصیه می‌کند.
بریس‌های مورد استفاده برای درمان عدم هم‌ترازی دندان‌ها انواع مختلفی دارند.

بریس‌های ثابت (فلزی و سرامیک)

11

در بریس‌های ثابت، با استفاده از یک چسب مخصوص، به جلوی هر یک از دندان‌ها یک براکت چسبانده می‌شود. براکت‌ها، که معمولاً جنس آن‌ها از فلز یا سرامیک است، با استفاده سیم‌های ارتودنسی به یکدیگر متصل می‌شوند. بریس‌های ثابت برای موارد شدید عدم هم‌ترازی دندان‌ها مناسب‌اند.
بریس‌های فلزی ارزان‌ترین و مؤثرترین نوع بریس برای دندان‌های شدیداً نامرتب است. بریس‌های سرامیکی نسبت به بریس‌های فلزی ظاهر طبیعی‌تری دارند اما هزینه آن‌ها بالاتر است و به زمان بیشتری برای صاف کردن دندان‌های نامرتب نیاز دارند.

ردیف کننده‌های نامرئی

12

ردیف کننده‌ها نامرئی، به دلیل رنگ شفافی که دارند عملاً به چشم نمی‌آیند، و می‌توان آن‌ها را در طول غذا و هنگام مسواک زدن از دهان خارج کرد. این وسایل، اگرچه گران‌ترند، اما برای افرادی که نگران تأثیر بریس بر ظاهرشان هستند و مایل هستن بدون ایجاد مزاحمت توسط بریس‌ها غذا بخورند، گزینه مناسبی می‌باشند.

بریس‌های لینگوال

13

این ابزارها، بریس‌های فلزی ثابتی هستند که، به جای جلوی دندان‌ها، به پشت آن‌ها متصل می‌شوند. از این‌رو، آن‌ها برای بزرگسالان یا نوجوانان بزرگتری که نگران ظاهر بریس‌های ثابت سنتی هستند، گزینه مناسبی می‌باشند. بریس‌های لینگوال لینگوال نسبت به بریس‌های ثابت معمولی گران‌تر بوده و تمیز کردن آن‌ها سخت‌تر است.

درمان چقدر طول می‌کشد؟


درمان با بریس‌های ثابت معمولاً 2 تا 3 سال طول می‌کشد. در طول این دوره، می‌بایست هر 4 تا 8 هفته یک بار به ارتودنتیست مراجعه کنید.
برای آنکه درمان با بریس‌ها به خوبی پیش برود، می‌بایست بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید، بعد از هر وعده غذا و میان وعده‌ها مسواک بزنید، و از خوردن خوراکی‌های سفت و چسبناک خودداری کنید. بعد از برداشته شدن بریس‌ها به شما یک سری نگه‌دارنده داده می‌شود، که دندان‌هایتان را در وضعیت جدیدشان نگه‌ خواهند داشت. عموماً، برای اینکه دندان‌ها به وضعیت اولیه خود باز نگردند، باید چندین سال از نگه‌دارنده‌‌ها استفاده شود.

عکس‌های قبل و بعد از درمان


photo_2017-12-17_10-38-45

photo_2017-12-17_10-38-51

photo_2017-12-17_10-38-55

به این پست امتیاز دهید.
کجی، نامرتبی، بی نظمی، به هم ریختگی و شلوغی دندان‌ها
3 از 1 رای