کاربرد،مزایا و معایب الاستیک (کش) ارتودنسی

کش

یکی از رایج‌ترین تجهیزات یا ابزارهای اضافی که متخصصین ارتودنسی برای صاف کردن دندان‌ها استفاده می‌کنند، الاستیک ارتودنسی یا کش‌های پلاستیکی است.

مزایای کش الاستیک


در حالیکه گزینه‌های متعددی برای اصلاح هماهنگی دندان‌های بالا و پایین وجود دارد (به عنوان مثال هدگیر، فنر، لوازم کاربردی، جراحی، و غیره)، رایج‌ترین روش الاستیک ارتودنسی است.
به طور کلی کش‌های ارتودنسی به دلایل متعددی استفاده می‌شوند:

  • به اندازه گزینه‌های دیگر (مانند هدگیر) قابل توجه نیستند.
  • معمولاً به رنگ دندان هستند. به طوری که با دندان‌ها ادغام می‌شوند (هرچند در رنگ‌های روشنی که بچه‌ها دوست دارند نیز موجود می‌باشند!).
  • کشسان و انعطاف پذیر هستند. این حالت به بیماران اجازه می‌دهد تا دامنه حرکت گسترده‌ای در حین صحبت کردن، خمیازه کشیدن و دیگر عملکردهای طبیعی فک داشته باشند.
  • برداشتن و تعویض الاستیک‌های ارتودنسی برای بیماران راحت است. این امر امکان قرار دادن روزانه کش‌های پلاستیکی تازه برای تسهیل غذا خوردن و مسواک زدن را فراهم می‌کند.
  • کش‌های ارتودنسی می‌توانند برای اصلاح انواع مشكلات و ناهنجاری بایت مورد استفاده قرار گیرند (اوربایت، آندربایت، اپن بایت، کراس بایت). کمتر لوازمی این چنین چند منظوره است.
  • الاستیک‌ها نسبت به سایر ابزارهای موجود برای اصلاح بایت ارزان‌تر هستند.

معایب کش ارتودنسی


اگر چه مزایای استفاده از کش‌های ارتودنسی برای اصلاح بایت بیشتر از معایب آن است، اما دو مسئله وجود دارد. اولاً کش‌های لاستیکی 100٪ بر همکاری بیمار متکی است. اگر بیمار به صورت تجویز شده از آن استفاده نکند، موثر نخواهند بود. برای حرکت دندان‌ها باید برای مدت زمان زیادی از روز فشار مداوم وجود داشته باشد. بیمارانی که الاستیک‌های خود را فقط برای غذا خوردن یا مسواک زدن برمی‌دارند (یعنی 23 ساعت استفاده در روز)، نتایج سریع و پایداری را مشاهده می کنند. بیمارانی که فقط در طول شب (8 ساعت در روز) از کش‌ها استفاده می‌کنند، به ندرت تغییری را مشاهده خواهند کرد. این امر به این دلیل است که هر گونه بهبودی که در ساعات استفاده از الاستیک اتفاق می‌افتد، تقریبا در 16 ساعت دیگر بازمی‌گردد (یا معکوس می‌شود). اگر بیمار بیش از نصف روز (بیش از 12ساعت) از الاستیک‌های ارتودنسی خود استفاده کند، ممکن است اندک تغییری را تجربه کند، اما بسیار کندتر از زمانی خواهد بود که به طور تمام وقت در دهان قرار داشته باشند. کش‌های لاستیکی خود را به جز برای غذا خوردن یا مسواک زدن به صورت تمام وقت استفاده کنید. کسانی که این دستورالعمل‌ها را دنبال می‌کنند، نتایج بسیار خوبی را مشاهده خواهند آورد. کسانی که از استفاده صحیح از الاستیک‌ها سر باز می‌زنند، هرگز لبخند زیبا‌یشان را به دست نخواهند آورد.
مشکل دیگر مربوط به کش‌های لاستیکی این است که عوارض جانبی بالقوه‌ای وجود دارد. اولا، کش‌ها به هر دو انتها نیرو وارد می‌کنند (واکنش‌های برابر و مخالف). اگر به دنبال عقب کشیدن دندان‌های بالایی خود باشید، کش‌های لاستیکی که از دندان‌های جلو در فک بالا به دندان‌های عقبی در فک پایین متصل هستند این کار را انجام می‌دهند. با این حال، چه بخواهید و چه نخواهید، همان کش‌های لاستیکی، دندان‌های عقبی را نیز به جلو حرکت می‌دهند. این مسئله می‌تواند مشکل ساز باشد اگر استخوان کافی برای حرکت دندان ها در این جهت نداشته باشید. دوماً، حرکات ناخواسته‌ای همراه با حرکات مطلوب اتفاق می‌افتد. از آنجایی که الاستیک‌ها در یک زاویه کشش ایجاد می‌کنند، نه تنها دندان‌های جلویی بالا به عقب حرکت می‌کنند، بلکه به سمت پایین کشیده می‌شوند (و دندان‌های پایین به سمت بالا و همچنین جلو حرکت می‌کنند). در نتیجه، ممکن است لبخند لثه‌ای ایجاد شود یا بدتر شود و عمق نیش کاهش یابد (اپن بایت ایجاد یا تشدید شود). آگاهی و پیش‌بینی این عوارض جانبی، یکی دیگر از دلایلی است که انتخاب یک متخصص ارتودنسی ماهر و آموزش دیده را بسیار ضروری می‌نماید. اگر الاستیک‌ها به شیوه اشتباه تجویز شوند، ممکن است یک مشکل ارتودنسی ساده بسیار پیچیده گردد.

به این پست امتیاز دهید.
کاربرد،مزایا و معایب الاستیک (کش) ارتودنسی
3 از 1 رای