چگونه ارتودنسی در کودکی می تواند در وقت و هزینه صرفه جویی کند؟

orthodontic

در گذشته والدین تا دوره نوجوانی کودک صبر می‌کردند و سپس برای معاینه ارتودنسی کودک اقدام می‌کردند تا از لزوم یا عدم لزوم درمان ارتودنسی اطلاع یابند. اما امروزه متخصصان توصیه می‌کنند که دندان‌های کودکان باید بلافاصله پس از آغاز رویش دندان‌های دائمی معاینه شوند. دراغلب کودکان در سن نزدیک به 7 سالگی، دندان‌های آسیای دائمی شروع به رویش می‌کنند. در چند سال بعدی، کودک دندان‌های دائمی بیشتری در دهان خود خواهد داشت. در این سن، کودک دارای استخوان های نرم و اسفنجی در صورت خود می‌باشد که این امر ترمیم هرگونه مال اکلوژن در حال شکل گیری را آسان‌تر می‌کند. درمان ارتودنسی زودهنگام، باعث صرفه جویی در زمان می‌شود، زیرا دندان‌های کودک شما را به سرعت ترمیم می‌کند و همچنین هزینه‌های مرتب کردن دندان‌های کودک نیز کاهش می‌یابد.

مزایای درمان زودهنگام


ترمیم شکل گیری ناقص استخوان فک در سنین پایین

علاوه بر موارد گفته شده، اگر کودک دچار مشکل جدی باشد، مانند ضعف در شکل گیری استخوان فک، در این صورت برطرف کردن مشکل در شرایطی که کودک هنوز در حال رشد است، سریع تر اتفاق خواهد افتاد. ترمیم و اصلاح برخی از ناهنجاری‌های صورت پس از سخت شدن استخوان‌های صورت در اواخر دوره نوجوانی، بسیار سخت یا غیرممکن است. کودک شما طی درمان ارتودنسی زودهنگام، درد و ناراحتی کمتری را تجربه خواهد کرد. این بدین معنا می‌باشد که دلایل بسیار مهمی برای مداخله زودهنگام در مشکلات ارتودنسی با مراجعه به متخصص ارتودنسی که به خوبی می‌داند چگونه باید درمان‌ها و مراقبت‌های ارتودنسی لازم را برای مال اکلوژن‌های کودک شما به عمل بیاورد، وجود دارند.

پیشگیری از مال اکلوژن‌های دیگر که نیازمند درمان‌های ارتودنسی بیشتر است

با درمان ارتودنسی زودهنگام، ممکن است بتوان دندان‌های کودک را به سرعت و با استفاده از بریس مرتب کرد، به جای آنکه نیاز باشد استخوان فک کودک جراحی شود. اگر مرتب کردن دندان‌های کودک در سنین پایین انجام نشود، احتمال آنکه دندان‌های کودک با جهت‌های نادرست رشد کنند یا بین دندان‌ها فاصله ایجاد شود، بیشتر است. با درمان ارتودنسی زودهنگام، کودک شما می‌تواند از تجهیزات ارتودنسی استفاده کند که برای کمک به رشد دندان‌های دائمی در موقعیت صحیح، طراحی شده اند. نه تنها مرتب کردن دندان‌های کودک در سنین پایین‌تر بسیار آسان‌تر است، بلکه این کاربرای سلامت عمومی آنها نیز مفید است.

کمک به پیشگیری از دیکر مشکلات مربوط به رشد و سلامتی

کودکانی که دندان‌های چندان مرتبی ندارند اغلب مشکلات مربوط به سلامت و رشد بیشتری را تجربه می‌کنند. مواردی از قبیل: بایت نامناسب که جویدن مواد غذایی را غیر ممکن و دشوار می‌سازد

  • اعتماد به نفس پایین که از زیبا نبودن لبخند ناشی می‌شود
  • اختلالات گفتاری مانند نوک زبانی صحبت کردن
  • پوسیدگی دندان به دلیل دشوار بودن مسواک زدن و استفاده از نخ دندان
  • بوی بد دهان ناشی از تجمع ذرات مواد غذایی و پلاک
  • دندان قروچه ناشی از بایت نامناسب
  • سردردهای مزمن
  • سختی در تنفس
    با بزرگ شدن کودک، مشکلات ناشی از بایت نامناسب بدتر می‌شوند و ممکن است منجر به ایجاد ناهنجاری‌های مفصل گیجگاهی- فکی شود که نیازمند درمان‌های پر هزینه و طولانی مدت برای کاهش درد مزمن است.

عدم نیاز به درمان ارتودنسی در سنین نوجوانی

در برخی موارد، یک کودک کم سن و سال تنها نیازمند بریس‌های تکه ای بر روی دندان‌های خود هستند تا برخی از دندان‌ها به موقعیت صحیح خود حرکت کنند، بنابراین دندان‌های دیگر فضای کافی برای رشد و رویش صحیح پیدا خواهند کرد. یک ارزیابی مدرن در یک مرکز تخصصی ارتودنسی که به ابزارهای تشخیصی مدرن مجهز می‌باشد، بهترین راه برای تشخیص آن است که آیا کودک شما نیازمند درمان ارتودنسی زودهنگام برای برطرف کردن مال اکلوژن می‌باشد یا خیر. مداخله زودهنگام از طریق تجهیزات ارتودنسی می‌تواند از مشکلات سلامتی در آینده جلوگیری کند و همین باعث می‌شود احتمال آنکه کودک شما در سن نوجوانی نیازمند استفاده از سیم‌ها و براکت‌های فلزی شود، کاهش پیدا کند.

جلوگیری از شلوغ شدن دندان‌ها یا فاصله افتادن بین دندان که منجر به نازیبا شدن لبخند می‌شود

ترمیم کردن دندان‌های کودک شما در سن کم برای ترمیم کراس بایت، وجود فاصله بین دندان‌ها یا شلوغی دندان‌ها ضروری است، تا مطمئن شوید که دندان‌های کودک فضای کافی در اختیار دارند تا به گونه ای رشد کنند که از لحاظ زیبایی شناسی، خوشایند و مطبوع باشد. اگر کودک شما به درمان ارتودنسی نیاز دارد، او به براکت و سیم‌های سفارشی بر روی دندان‌های خود نیاز دارد، چرا که الاینرهای اینویزیلاین تنها برای نوجوانان یا بزرگسالان مناسب است. برای کودکان ممکن است که براکت‌های آنها در پشت دندان‌های آنها گذاشته شود. خوشبختانه کودکان در مورد استفاده از سیم‌ها و براکت‌ها، به اندازه ی نوجوانان نگران نیستند.

جلوگیری از بوی بد دهان، ژینژیویت و پوسیدگی

هنگامی که والدین می‌خواهند فرزند خود را به نزد متخصص ارتودنسی ببردند، بسیار مهم است که به دنبال متخصص ارتودنسی‌ای باشند که با درمان‌های ارتودنسی پیشگیری کننده آشنایی داشته باشد. این نوع از درمان برای تصحیح مال اکلوژن‌های کودکان در مراحل بسیار ابتدایی طراحی شده است تا اطمینان حاصل شود که دندان‌های دیگر با جهت گیری صحیح و بدون شلوغی یا فاصله بیش از حد رشد می‌کنند. داشتن دندان‌هایی که فاصله مناسبی از یکدیگر دارند و جهت گیری آنها نیز صحیح است، مسواک زدن و استفاده از نخ دندان را بسیار آسان‌تر می‌سازد. این امر از پوسیدگی، ژینژیویت و بوی بد دهان که در آینده می‌توانند مشکلات بیشتری را ایجاد کنند، پیشگیری می‌کند.

به این پست امتیاز دهید.