چه زمانی استفاده از براکت شفاف بهتر از پلاک نامرئی است؟

 

رزمان-پلاک-شفاف

سال‌های متمادی تنها گزینه موجود برای مرتب کردن دندان‌ها، علاوه بر بریس با براکت فلزی، ارتودنسی شفاف، و بریس دهانی بود که روی دندان نصب می‌شدند. در سال ۱۹۹۸ و برای اولین بار، بریس اینویزیلاین یا بریس نامرئی معرفی شد. مزایای بریس اینویزیلاین برای همه افراد مشخص است. با این حال، هنوز دندان‌پزشکان برای برخی از بیماران بریس شفاف را گزینه بهتری تلقی می‌کنند. بهتر است قبل از انتخاب یکی از این موارد، اطلاعاتی را درباره اینکه چه موقع استفاده از بریس بهتر از اینویزیلاین است، را به دست بیاورید.

چرا از بریس اینویزیلاین بهترین استفاده می‌شود؟


دلایل استفاده از بریس اینویزیلاین عبارت است از:

  • بریس اینویزیلاین برخلاف بریس‌های سیمی فلزی که ظاهر ناخوشایندی داشتند، با تاثیرات زیبای بهتری همراه هستند؛ استفاده از بریس اینویزیلاین ساده است و برای نصب آنها روی دندان نیازی به استفاده از چسب، سیم و براکت نیست؛ استفاده از آنها ساده است و حتی دندان‌پزشکانی که تخصصی در این زمینه ندارند می‌توانند به نصب آنها روی دندان بیمار بپردازند.

چه موقع استفاده از بریس‌های شفاف بهتر از اینویزیلاین است؟


دلایل زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد چرا علیرغم مزایای بریس اینویزیلاین، هنوز دندان‌پزشکان ترجیح می‌دهند از مرتب‌کننده‌های قدیمی دندان به عنوان گزینه درمانی برتر ارتودنسی استفاده کنند. این دلایل عبارتند از:

  • مرتب‌کننده‌های پلاستیکی اینویزیلاین به لحاظ زیبایی، مناسب هستند اما به لحاظ بیومکانیک محصولی نامطلوب به شمار می‌آیند و علت آن این است که روکش پلاستیکی این وسایل به گونه‌ای است که نمی‌تواند نیروی مورد نیاز را برای مرتب کردن دندان‌ها فراهم کند و آنها را در جای واقعی خود قرار دهد. در مواردی که باید طول دندان افزایش یابد، دندان‌ها مرتب شوند، و در مواردی که باید ریشه دندان‌ها برابر باشند، براکت و سیم نسبت به بریس اینویزیلاین عملکرد بهتری دارند.
  • برخی از دندان‌پزشکان نسبت به موفقیت بریس اینویزیلاین مبالغه می‌کنند. در حقیقت اکثر افرادی که برای مرتب کردن دندان‌هایشان به مطب متخصص ارتودنسی مراجعه می‌کنند داوطلب مناسبی برای استفاده از بریس قدیمی هستند و فقط تعداد اندکی از آنها واجد شرایط استفاده از بریس اینویزیلاین می‌باشند.
  • بریس اینویزیلاین به‌گونه‌ای طراحی شده است که استفاده از آن راحت است. به این ترتیب، حتی متخصصان ارتودنسی که تجربه کمی در این زمینه دارند و دندان‌پزشکانی که تخصصی در این حیطه ندارند می‌توانند این روش را اجرا نمایند. بنابراین حذف سیم و براکت به این معنا نیست که دیگر نیازی به تشخیص و آنالیز مشکل وجود ندارد.

در برخی موارد، مشکلات آنقدر خاص هستند که فقط متخصص ماهر و با تجربه ارتودنسی می‌توانند آنها را تشخیص دهند و طرح درمانی مناسبی را ارائه نمایند که دندان‌پزشکان که تخصصی در این زمینه ندارند قادر به انجام این کار نیستند.در مواردی استفاده از بریس اینویزیلاین مفید است که بیمار قبلا درمان ارتودنسی را انجام داده است و از نگه‌دارنده استفاده نکرده است. در این حالت استفاده از بریس اینویزیلاین باعث حرکت کردن دندان به سمت محل اصلی خود می‌شود. در این موارد برای رفع این مشکل، از بریس اینویزیلاین به عنوان نگه‌دارنده استفاده می‌شود. زیبایی ظاهری این نوع بریس، و امکان خارج کردن آنها موقع غذا خوردن از مزایای بریس اینویزیلاین محسوب می‌شود.

چه موقع از بریس شفاف استفاده می‌شود


در مواردی که مشکلات حاد ارتودنسی وجود دارد، بریس شفاف گزینه مناسبی برای دندان‌پزشکان یا متخصصین ارتودنسی محسوب می‌شود. در سال‌های اخیر، فناوری نوین به رفع معایب بریس شفاف پرداخته و آنها را کارآمدتر نموده است. در حال حاضر بریس‌های موجود، کوچک‌تر و محکم‌تر هستند. روی براکت‌های فلزی هیچ‌گونه لکه‌ای تشکیل نمی‌شود، با این حال نسبت به بریس‌های شفاف نسبت به براکت‌های فلزی شکنندگی بیشتری دارند و ممکن است نسبت به بریس‌های قدیمی شما را متحمل هزینه بیشتری نمایند. امروزه گزینه‌های متعددی وجود دارد که می‌توانید آنها را برای اصلاح مشکلات دندان خود انتخاب کنید. بدین منظور باید با دندان‌پزشک خود مشورت کنید.

به این پست امتیاز دهید.
چه زمانی استفاده از براکت شفاف بهتر از پلاک نامرئی است؟
1 از 1 رای