پاسخ به سوالات متداول و رایج در مورد ارتودنسی نامرئی (اینویزیلاین)

سوالات1-1

اگر در مورد ارتودنسی نامرئی، از دوستان و خانواده خود، محاسن زیادی شنیده‌‌اید اما هنوز نمی‌دانید که آیا این روش درمان مناسبی برای شما می‌باشد یا خیر، نگران نباشید. اگرچه شما باید حتماً با یک متخصص ارتودنسی، ملاقاتی برای دریافت راهنمایی و مشاوره داشته باشید تا پاسخ تمام سوالاتتان را بیابید؛ اما مهم‌ترین سوالات شما در مورد ارتودنسی نامرئی در این مقاله پاسخ داده شده است.

تفاوت ارتودنسی نامرئی با سیم‌کشی چیست؟


 ردیف کننده‌های نامرئی از پلاستیک‌های شفاف ساخته شده‌اند و نه مانند سیم‌کشی از فلز. آن‌ها می‌توانند هنگام خوردن و آشامیدن و مسواک زدن دندان‌ها، به آسانی از دهان خارج شوند. اما براکت‌های فلزی و سیم‌های استفاده شده در سیم‌کشی‌ها تا زمانی که متخصص ارتودنسی آن‌ها را خارج نکند، در دهان شما باقی خواهد ماند.

ارتودنسی نامرئی چگونه عمل می‌کند؟


تکنولوژی ارتودنسی نامرئی سه بعدی، به متخصص ارتودنسی کمک می‌کند که یک طرح گام به گام را برای درمان شما طراحی کند؛ بنابراین شما می‌دانید که در هر گام از مسیر باید انتظار چه چیزی را داشته باشید. متخصص ارتودنسی از دندان‌های شما یک تصویر برداری اشعه ایکس انجام می‌دهد و اثر دندان‌های شما را ثبت می‌کند تا یک تصویر سه بعدی از دندان‌ها در اختیار داشته باشد و سپس از این تصویر برای ترسیم و نقشه برداری حرکاتی که برای صاف شدن دندا‌ن‌ها مورد نیاز است، استفاده می‌کند. هنگامی که طرح درمان مشخص شد، اولین سِت ردیف کننده‌های شما، متناسب با دهانتان تهیه می‌شود و شما باید از آن‌ها به مدت 20-22 ساعت در شبانه روز استفاده کنید. اگر شما آن‌ها را به مدت زمان توصیه شده استفاده نکنید، شما درمان خود را به تأخیر خواهید انداخت؛ بنابراین در استفاده از آن‌ها، کوشا باشید. در یک زمان، تنها برخی دندان‌ها حرکت خواهند کرد. ردیف کننده‌های نامرئی نه تنها مقدار فشار وارد شده بر روی دندان‌ها را کنترل می‌کنند، بلکه زمان آن را نیز کنترل می‌کنند. به دلیل حرکت تدریجی دندان‌های شما به موقعیت و نظم بهتر، ردیف کننده‌های شما هر دو هفته یکبار تعویض می‌شوند؛ بنابراین انتظار داشته باشید که ملاقات‌های بیشتری با متخصص ارتودنسی داشته باشید.

استفاده از ارتودنسی نامرئی، چه محدودیت‌هایی را به دنبال دارد؟


 برخلاف سیم‌کشی‌ها، وقتی شما از ردیف کننده‌های نامرئی استفاده می‌کنید، محدودیت‌های غذایی وجود نخواهند داشت، چرا که شما می‌توانید هنگام غذا خوردن آن‌ها را خارج کنید. مسواک زدن و استفاده از نخ دندان نیز بسیار راحت‌تر خواهد بود، چون می‌توان آن‌ها را خارج کرد. قانون مهم استفاده از ردیف کننده‌های نامرئی آن است که شما باید آن‌ها را 20-22 ساعت در شبانه روز در دهان خود نگه دارید.

یک طرح درمانی معمول برای ارتودنسی نامرئی، چه مدت به طول می‌انجامد؟


 ارتودنسی نامرئی برای نوجوانان، عموماً به اندازه ارتودنسی با سیم‌کشی‌های فلزی طول می‌کشد. هرچند در مورد بزرگسالان، درمان نامرئی اغلب می‌تواند به مدت 12 ماه سریع‌تر به پایان برسد. درمان‌های ارتودنسی سریع نیز در دسترس می‌باشند که شما می‌توانید علاوه بر ردیف کننده‌های نامرئی از آن‌ها استفاده کنید.

آیا ردیف کننده‌ها آسیبی ایجاد می‌کنند؟


 یک نکته مثبت در مورد پلاستیک‌های شفافی که ردیف کننده‌ها از آن ساخته شده‌اند، آن است که آن‌ها سطوح نرمی هستند و بنابراین، برخلاف سیم‌کشی‌های فلزی که باعث آسیب می‌شوند، باعث هیچگونه آسیب و رنجش در دندان‌ها یا لثه‌ها نمی‌شوند. علی‌رغم اینکه ممکن است در چند روز اول استفاده از ردیف کننده قدری احساس ناراحتی داشته باشید، هنگامی که دهان شما با آن‌ها انطباق و سازگاری پیدا کرد، هیچگونه مشکلی نخواهید داشت. برخی افراد سازگاری کمی در صحبت کردن با ردیف کننده‌ها دارند، مانند برخی افراد که از نگهدارنده استفاده می‌کنند. اما تمامی این‌ها موقتی و گذار می‌باشد.

آیا تفاوت هزینه زیادی بین ارتودنسی نامرئی و ارتودنسی فلزی وجود دارد؟


 معمولاً این دو نوع درمان، هزینه‌های مشابهی دارند، اما گاهی سیم‌کشی فلزی ارزان‌تر است. شرایط هر شخص با دیگری متفاوت است، بنابراین مزایا و معایب هر روش را بسنجید تا بهترین تصمیم را بگیرید. اغلب متخصصین ارتودنسی، گزینه‌های پرداخت مختلفی را به شما پیشنهاد خواهند داد تا به شما در مدیریت جنبه اقتصادی درمان‌های ارتودنسی کمک نمایند.

به این پست امتیاز دهید.