هزینه و قیمت ارتودنسی (سیم کشی) دندان

hazine

اگر نیاز به سیم‌ کشی جهت ردیف کردن دندان‌های خود یا کودکتان دارید، احتمالاً می‌خواهید بدانید که هزینه‌ی آن چقدر است. این سوال نه تنها متداول‌ترین سوالی است که پرسیده می‌شود بلکه جواب دادن به آن نیز دشوار است. هزینه سیم‌کشی یا سایر درمان‌های ارتودنسی نباید هیچگاه مانع دستیابی شما به لبخندی که همیشه خواسته‌اید شود. عوامل مهمی که بر هزینه‌ی ارتودنسی دندان‌ها تاثیر می‌گذارند، می‌توانند شامل نوع سیم کشی، سن شروع درمان، طول مدت درمان باشند.

هزینه متوسط ارتودنسی


متوسط هزینه درمان ارتودنسی بر پایه اهدافی که بیمار و متخصص ارتودنسی دنبال می‌کنند بسیار متغیر است و به عوامل متفاوتی نظیر نوع سیم کشی دندان، سن شروع درمان، طول مدت درمان و نیز میزان سختی کار بستگی دارد. در ادامه چگونگی تاثیر این عوامل بر هزینه ارتودنسی بررسی می‌شود.

انواع ارتودنسی

هزینه‌ی کلی درمان بطور عمده بستگی به نوع بریس‌های انتخابی و مدت زمانی دارد که از آنها استفاده می‌کنید. بدین ترتیب گزینه‌های شما به نوع بریس‌هایی که متخصص ارتودنسی در انجام آنها تجربه دارد و نیز میزان مشکل نامرتبی دندان‌ها محدود می‌شود.

  • ارتودنسی فلزی قدیمی‌ترین و متداول‌ترین نوع درمان ارتودنسی هستند. این نوع بریس که در تمام دنیا در دسترس می‌باشد، هزینه سیم کشی دندان نسبتاً کم بوده و دندان‌ها را به سرعت مرتب می‌کند. تنها نقص آنها آشکار بودن براکت‌ها و سیم‌ها فلزی است که تشکیل دهنده‌ی این سیستم هستند.

hazine1

  • ارتودنسی سرامیکی مشکل دندان‌ها را با استفاده از براکت‌هایی که به رنگ دندان‌ها هستند، درمان می‌کند، هر چند براکت‌های سرامیکی نسبت به نوع فلزی شکننده‌تر بوده و هزینه آنها نیز بیشتر است، همچنین در صورت عدم مراقبت کافی دچار لک می‌شوند.

hazine2

  • بریس‌های لینگوال پشت دندان‌ها نصب می‌شوند بنابراین سیم‌کشی دندان‌ها پنهان است، اما این نوع ارتودنسی به دلیل دشواری نصب و تنظیم آنها گران‌تر می‌باشد.

hazine3

  • بریس‌های نامرئی (اینویزیلاین) با قرار دادن قالب‌های پلاستیکی شفاف بر روی دندان‌ها نیاز به براکت‌ها را از بین می‌برند. بیماران هر قالب را در یک دوره زمانی استفاده کرده و سپس پس از مدتی به دلیل مرتب شدن دندان‌ها در طول زمان قالب صاف‌تری روی دندان‌ها قرار می‌گیرد. بریس‌های اینویزیلاین همچنین توسط بیمار قابل برداشتن و تعویض شدن هستند و بنابراین راحت‌ترین گزینه می‌باشند. این نوع بریس‌ها در مقایسه با انواع دیگر گران‌تر هستند. عیب آنها کندی نسبی مرتب شدن دندان‌ها در مقایسه با سیم‌ها و براکت‌ها است. علاوه بر این ممکن است استفاده از این نوع بریس‌ها در موارد نامرتبی شدید دندان‌ها ممکن نباشد.

hazine4

در صورتی که امکان انتخاب‌های مختلف برای شما فراهم باشد، باید یک توازن بین ارزش زیبایی و سرعت درمان بیابید. هر چه روش انتخابی ارزان‌تر باشد، بریس‌ها نیز آشکارتر خواهند بود، هر چند بریس‌های ارزان‌تر دندان‌ها را نسبت به انواع ظریف‌تر و گران‌تر با سرعت بیشتری مرتب می‌کنند. با توجه به جلسات ماهیانه که نقش مهمی در هزینه نهایی ایفا می‌کنند، هزینه‌ی کمتر محسوس بودن می‌تواند با شیب بیشتری افزایش پیدا کند.

درباره ارتودنسی سوالی دارید؟ پرسش و پاسخ ارتودنسی

 

درمان‌های جانبی


در درمان ارتودنسی ممکن است روش‌هایی مانند کشیدن دندان (برای دندان‌های شلوغ و بهم ریخته)، جراحی (در صورت وجود مشکلات فکی) و یا کاشت دندان (برای پر کردن فضاهای بسیار بزرگ) و نیز سایر تجهیزات ارتودنسی بکار برده شود که این عوامل هم بر روی هزینه‌های ارتودنسی تاثیر گذار است.

طول دوره‌ی ارتودنسی

بیشتر بریس‌ها برای مدت ۲۴ ماه استفاده می‌شوند. مدت زمان استفاده از سیم کشی کردن دندان و بریس‌ها نه تنها بستگی به نوع انتخابی بلکه به میزان حرکت دندان‌ها و پشتیبانی از درمان با عادت‌های مناسب دارد. هر چه بریس‌ها برای مدت زمان طولانی‌تری استفاده شوند، هزینه‌ی بیشتری خواهید پرداخت. در حالیکه پیش از استفاده از بریس‌ها نمی‌توانید کاری در رابطه با موقعیت دندان‌های خود انجام دهید، اما پیشرفتی که در طی این فرایند خواهید داشت بستگی به مشارکت فعال شما دارد.

بسیاری از بیمارانی که بیشتر از حد متوسط هزینه می‌کنند، دلیل آن مشکلات قابل پیشگیری مانند شکستن براکت‌ها و کند بودن مرتب شدن دندان‌ها می‌باشد. پرهیز از مواد غذایی که بریس‌ها را می‌شکنند یا به آنها می‌چسبند بسیار مهم است تا نیازی به پرداختن هزینه‌های اضافه نباشد. همچنین بطور کلی باید برای تمیز نگه داشتن دندان‌های خود تلاش زیادی کنید.

در نهایت برخی درمان‌ها مانند بریس‌ها نامرئی را می‌توان بطور کامل از دندان‌ها جدا کرد هر چند باید برای مرتب شدن صحیح دندان‌ها روزانه ۲۲ ساعت استفاده شوند. در این بریس‌ها مسئولیت مدت زمان استفاده از بریس‌ها بر عهده‌ی خود بیمار می‌باشد.

سن بیمار

هزینه متوسط درمان بزرگسالان صرفنظر از محل درمان همواره بیشتر از هزینه متوسط برای کودکان است. در صورتی که در بیشتر موارد تفاوت در هزینه کم بوده و حدود ۶/۳ درصد می‌باشد.

موقعیت مکانی

مانند تقریباً تمام محصولات یا خدمات مصرفی، هزینه‌های ارتودنسی همراه با تراکم جمعیتی و هزینه زندگی افزایش می‌یابد. هرچه ناحیه شهری بزرگ‌تر باشد، هزینه پرداختی برای یک درمان خاص بیشتر خواهد بود. اگر در یک شهر بزرگ زندگی می‌کنید، می‌توانید به متخصصین ارتودنسی موجود در شهرهای کوچک‌تر اطراف مراجعه کنید تا هزینه‌ی درمان کمتر شود. همچنین می‌توانید به دانشکده‌های دندانپزشکی مراجعه کنید که در آنها دانشجویان ارتودنسی خدمات خود را تحت نظارت اساتید خود و با نرخ کمتر ارائه می‌کنند.

پوشش بیمه

از آنجایی که بریس‌ها اغلب به عنوان یک روش زیبایی در نظر گرفته می‌شوند، یافتن برنامه‌های درمانی که هزینه‌ی درمان‌های ارتودنسی را پوشش می‌دهند تا حدودی دشوار است، بخصوص انواعی که برای کمتر محسوس بودن طراحی شده‌اند. گاهی اوقات، نامرتبی دندان‌های بیمار به حدی شدید است که موجب مشکلات سلامتی مانند درد فک، دندان قروچه، افزایش احتمال پوسیدگی دندان یا بیماری لثه شده است. در این موارد، ارزیابی شرایط توسط دندانپزشک می‌تواند تعیین کند که آیا استفاده از بریس‌ها می‌تواند به عنوان یک الزام پزشکی در نظر گرفته شود یا خیر، حتی اگر برنامه‌ی درمانی شامل ارتودنسی نباشد.

عوامل دیگری مانند تشخیص با استفاده از عکس های تشخیصی نیز بر هزینه ارتودنسی تاثیر می گذارد.

نکاتی برای کاهش هزینه و قیمت ارتودنسی


درمان ارتودنسی هزینه‌بر است و اغلب خارج از دسترس افراد معمولی است. اما روش‌هایی جهت یافتن بریس‌های مقرون بصرفه برای بزرگسالان وجود دارد.

از سیم‌کشی‌های فلزی استفاده کنید

بریس‌های معمول ارزان‌ترین نوع می‌باشند. این نوع بریس‌ها روشی موثر نیز هستند. با اینکه ظاهر چندان زیبایی ندارند، اما وزن کمتری دارند.

درخواست یک برنامه پرداخت کنید

بیشتر کلینیک‌های ارتودنسی گزینه‌های پرداخت منعطفی را ارائه می‌کنند که نسبت به پرداخت یکجا مقرون بصرفه‌تر هستند. شما می‌توانید این برنامه‌ها را بدون سود یا با سود جزئی انتخاب کنید که امکان پرداخت هزینه طی دو سال وجود دارد. این امر جهت سرمایه‌گذاری برای بریس‌های مقرون بصرفه در بزرگسالان بسیار مناسب است.

به این پست امتیاز دهید.
هزینه و قیمت ارتودنسی (سیم کشی) دندان
4.8 از 5 رای