نحوه استفاده از نخ دندان در ارتودنسی

nakh

توصیه مشترک تمام متخصصین ارتودنسی این است که هر چند نخ دندان کشیدن در حین درمان ارتودنسی فلزی دشوار است، اما کشیدن نخ دندان در طول درمان ارتودنسی باید بیش از هر وقت دیگری جدی گرفته شود تا فاصله‌های بین دندانی در زمان ارتودنسی تمیز نگه داشته شود و پوسیدگی بروز نیابد. اگر توصیه‌های متخصص ارتودنسی را جدی بگیرید و برای تمیز کردن دندانها از نخ دندان، چه گونه‌های قدیمی نخ دندان و چه وسایل نخ کشیدن جدید مخصوص ارتودنسی، استفاده کنید، می‌توان انتظار داشت که در پایان دوره درمان و برداشتن بریس برق دندان‌های ردیف و مرتبتان چشم‌ها را خیره کند.

 

ضرورت استفاده از نخ دندان


بین هر دو دندان قطعه هرمی شکلی از بافت لثه به نام پاپیلا وجود دارد. بین پاپیلای بافت لثه و سطح دندان فضایی وجود دارد که می‌تواند به محل پنهان شدن و رشد پلاک تبدیل شود. از آنجایی که مسواک زدن پلاک را از بین نمی‌برد، باید برای زدودن آن نخ دندان کشید و از دهانشویه استفاده کرد. پلاک دندان در تمام طول عمر در محیط دهان وجود دارد و از مواد قندی خورده شده تغذیه می‌کند. پلاک را باید هر روز پاک کرد، در غیر این صورت به جرم (پلاک مرده) تبدیل می‌شود. اگر جرم روی پاپیلای بافت لثه باقی بماند، به التهاب لثه، بیماری لثه، تحلیل استخوان و در نهایت از دست دادن دندان می‌انجامد. بنابراین نخ دندان کشیدن روزانه را جدی بگیرید. خونریزی کردن لثه‌ها هنگام نخ کشیدن نشان دهنده سالم نبودن لثه‌ها است. بنابراین هر روز نخ دندان بکشید تا لثه‌ها به تدریج سلامت خود را بازیابد و دیگر خونریزی نکند.

nakh1

طریقه صحیح نخ دندان در ارتودنسی


 در صورت امکان از نخ دندان موم‌دار استفاده کنید.

nakh2

هنگام نخ دندان کشیدن حین درمان ارتودنسی باید به این نکته مهم توجه کنید که گوشه‌ها و قطعات فلزی زیادی وجود دارد که ممکن است نخ به آنها گیر کند. بنابراین بهتر است از نخ باریک با پوشش مومی استفاده کنید. احتمال گیر کردن نخ‌های رشته‌ای بدون موم به سیم کشی دندان‌ها زیاد است.

طول نخ لازم تاحدی به بزرگی دهان و دست‌های شما بستگی دارد. اکثر دندانپزشکان توصیه می‌کنند که یک تکه 30 تا 46 سانتی‌متری از نخ را جدا کنید.

 نخ دندان را از پشت سیم ارتودنسی عبور دهید.

nakh4

نخ دندان را از چند سانتی‌متری یک سر آن با یک دست بگیرید و آن را با احتیاط از زیر یا روی سیم اصلی ارتودنسی رد کنید و مراقب باشید که به سیم گیر نکند. پس از آن که نخ دور سیم قرار گرفت، آن را بکشید تا مقدار مناسبی از نخ در هر دو دست باقی بماند. بهتر است نخ دندان کشیدن را جلوی آیینه انجام دهید.

نخ دندان را با ملایمت بکشید. با نخ سیم را به جلو حرکت ندهید، هدف این است که پشت آن را نخ بکشید، قرار نیست سیم را بسایید.

نخ دندان را بین دندان‌ها بکشید.

nakh5

با هر دست از یک سر نخ بگیرید و انتهای نخ را دور انگشت اشاره بپیچید تا محکم شود. نخ را به گونه‌ای تنظیم کنید که از انتهای هر انگشت اشاره تا نوک انگشت امتداد داشته باشد. یک انگشت اشاره را داخل دهان ببرید و نخ را به آرامی بکشید تا وارد فضای بین دندان‌ها شود.

اگر قبل از ارتودنسی عادت به نخ کشیدن داشته باشید، انجام این کار برایتان ساده خواهد بود. هدف این است که نخ را وارد "شکاف" بین دندان‌ها کنید و سپس آن را به سمت پایین فشار دهید. وارد کردن نخ در فضای بین بعضی دندان‌ها قدری دشوار است که کاملاً عادی است.

نخ را به سمت بالا و پایین بلغزانید.

nakh6

پس از این که نخ بین دندان‌ها قرار گرفت، به کمک انگشتان آن را از روی لثه تا نقطه‌ای که حرکت دادنش دشوار شود، به بالا و پایین بلغزانید. نخ را به آرامی بکشید تا روی سمت داخلی هر دو دندان ساییده شود و آن‌ها را تمیز کند. هر چقدر نخ را روی بخش بیشتری از فضاهای داخلی دندان‌ها بکشید، بهتر است، سعی کنید نخ را پنج بار روی هر سطح بکشید.

شاید به نظر برسد که این حرکت سایشی هیچ فایده‌ای ندارد، اما در واقع بسیار سودمند و لازم است. تنها فایده نخ کشیدن خارج کردن ذرات غذای گیر کرده نیست، نخ کشیدن برای زدودن پلاک لازم است. پلاک فیلم باکتریایی نامرئی است که اگر از روی دندان پاک نشود، باعث پوسیدگی، درد و زرد و بدرنگ شدن دندان‌ها می‌شود.

نخ را با احتیاط بیرون بکشید.

nakh7

از یک سر نخ بگیرید و آن را به آرامی بکشید تا از بین دندان‌ها خارج شود. مراقب باشید که نخ به سیم‌کشی گیر نکند. تبریک می‌گوییم! موفق شدید بین دو دندان را به خوبی نخ بکشید.

 نخ کشیدن را برای تمام دندان تکرار کنید.

بین هر دو دندان‌ ردیف بالا و پایین را تا آخر و رسیدن به آخرین دندان آسیاب با احتیاط نخ بکشید. پس از آن که بین هر دو دندان ردیف بالا و پایین را با احتیاط نخ کشیدید، وظیفه مهم نخ دندان کشیدن و حفظ سلامت دندان‌ها را انجام داده‌اید.

به این پست امتیاز دهید.