مرتب، ردیف و صاف کردن دندان‌های کج و روی هم

Misaligned-teeth

دندان‌های نامرتب اعتماد به نفس شما را کاهش داده و باعث می‌شوند که کمتر لبخند بزنید و زندگی شخصی و اجتماعی شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد. خوشبختانه، با وجود روش‌های ارتودنسی می‌توان دندان‌ها را صاف کرده و زیبایی و اعتماد به نفس را به لبخند شما بازگرداند. هزینه صاف کردن دندان‌ها متغیر بوده و به نوع درمان و پزشک شما بستگی دارد.

درباره مرتب‌سازی دندان‌ها


درمان‌های ارتودنسی برای صاف کردن و درمان کجی دندان ها برای بهبود ظاهر و عملکرد آنها به کار می‌رود. ارتودنسی می‌تواند به حفظ سلامتی دندان‌ها و لثه با تقسیم فشار بایت کمک کند. دندان‌های صاف و مرتب آسان‌تر تمیز شده و کمتر در معرض پوسیدگی و ابتلا به بیماری‌های لثه قرار می‌گیرند.

درمان‌های ارتودنسی برای ردیف کردن دندان‌ ها معمولاً شامل پوشش بریس روی دندان‌ها است. با این کار فشار ملایمی بر برخی دندان‌ها اعمال می‌شود تا در محل درست خود قرار گیرند. شما معمولاً باید از این بریس ها به مدت 6 ماه تا دو سال استفاده کنید. در این مدت، متخصص ارتودنسی (دندانپزشکی که در صاف کردن دندان‌ها متبحر است) شما را به دقت مورد معاینه قرار داده و بریس ها را برای شما تنظیم می‌کند. در برخی موارد، اگر در دهان شما فضا به اندازه کافی وجود نداشته باشد، شما باید برای شروع ارتودنسی برخی دندان‌های خود را بکشید. اگر بیماری و عارضه شما شدید باشد باید عمل جراحی فک را برای اصلاح فک خود انجام دهید که البته این مورد به ندرت پیش می‌آید.

ارتودنسی معمولاً در دوران کودکی انجام می‌شود اما بزرگسالان نیز می‌توانند از این روش درمانی برای صاف کردن دندان‌های خود استفاده کنند.

تکنیک‌های صاف کردن دندان‌ها با استفاده از ارتودنسی


در زیر به برخی بریس‌های زیبایی که میلیون‌ها نفر در سرتاسر دنیا از آنها استفاده می‌کنند اشاره می‌شود:

الاینرهای اینمن

removable-brace

جذاب‌ترین قسمت این روش درمانی دست‌یابی سریع به نتایج مورد انتظار است که پس از 6 تا 18 هفته قابل‌مشاهده است.

الاینرهای اینمن شامل کمان‌های الاینری هستند که در پشت و جلوی دندان‌ها قرار می‌گیرند. یک سیم‌پیچ فنری این دو کمان را به سمت هم فشار می‌دهد و با فشار ملایمی باعث صاف شدن دندان‌ها می‌شود. با این که این الاینرها نامرئی نیستند اما از نوع بریس‌های متحرک محسوب می‌شوند که می‌توان آنها را در هنگام خوردن و آشامیدن از دهان درآورد.

اینویزیلاین ها

braces

مهم‌ترین ویژگی بریس‌های نامرئی این است که در آنها از سیم‌ها و مواد فلزی استفاده نمی‌شود. به جای آن، یک بریس کاملاً شفاف مانند پوشش محافظ لثه روی دندان‌ها قرار می‌گیرد که به راحتی قابل دیدن نیست.

یک سری از بریس ها که بر اساس وضعیت بیمار ساخته شده‌اند روی دندان‌های وی قرار داده می‌شوند. هر دو هفته یک مرتبه، یک الاینر جدید روی دندان‌های قرار می‌گیرد تا دندان‌ها را به سمت محل درست آنها هدایت کند. بیشتر درمان‌ها با این روش شامل 18 تا 36 الاینر می‌شود و طول دوره واقعی درمان متغیر بوده و به پیچیدگی وضعیت دندان‌ها بستگی دارد.

این بریس ها متحرک بوده و می‌توان در هنگام غذا خوردن و مسواک زدن آنها را از دهان درآورد اما در زمان‌های دیگر باید در دهان قرار گیرند. معمولاً طول درمان این روش 9 تا 18 هفته است و پس از آن تمام دندان‌ها در محل درست خود قرار خواهند گرفت. الاینرهای نامرئی دیگر نیز وجود دارند. به هر حال، اینویزیلاین ها محبوب‌ترین بریس‌های از این نوع هستند.

بریس‌های لینگوال

Lingual-braces

بریس‌های لینگوال مانند بریس‌های اینکوجنیتو بسیار تمیز کار می‌شود. براکت ها و سیم‌ها در پشت دندان‌ها قرار می‌گیرند. این بریس ها عملکردی مشابه بریس‌های معمولی داشته و می‌تواند مشکلات مربوط به نامرتب بودن دندان‌ها از نامرتب بودن دندان‌ها گرفته تا دندان‌های فاصله‌دار را حل کنند.

طول درمان با این بریس ها به شرایط خاص شما بستگی دارد اما به طور متوسط 6 تا 24 ماه طول می‌کشد. بریس‌های لینگوال برای اصلاح نامرتب بودن دندان‌ها به کار برده می‌شوند اما با توجه به فضای مورد نیاز برای انجام آن ممکن است برای همه افراد مناسب نباشند.

بریس‌های فلزی

Metal-braces

بریس‌های فلزی با اعمال فشار ثابت مداوم بر روی دندان‌ها باعث می‌شود که آنها به محل درست خود منتقل شوند. لزوماً آنها مانند بریس‌های لینگوال نیستند و براکت ها در جلوی دندان‌های نصب می‌شوند. بریس‌های قدیمی هم اثربخش بوده و هم مقرون به صرفه هستند اما به دلیل ظاهر آنها، مردم ترجیح می‌دهند از این روش استفاده نکنند.

بریس‌های دیمون

Damon-braces

بریس‌های دیمون بسیار اثربخش بوده و طول درمان که برای بعضی افراد نگران‌کننده است را کوتاه می‌کنند. در این نوع ارتودنسی از کش یا نوارهای لاستیکی که می‌تواند باعث کاهش بهداشت دهان و دندان شود استفاده نمی‌شود. براکت ها و سیم‌های مورد استفاده در این روش نسبت به روش‌های دیگر ارتودنسی جلب‌توجه کمتری می‌کنند. می‌توان در این روش از براکت های شفاف استفاده کرده که زیباتر بوده و به راحتی نمی‌توان وجود آنها را در دهان تشخیص داد.

کانتور زیبایی


Cosmetic-contouring

اگر دندان‌های شما بدشکل است اما نامرتب نیست، کانتور زیبایی یا بازسازی دندان‌ها می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. این روش معمولاً در یک جلسه درمانی انجام شده و کمتر از نیم ساعت طول می‌کشد. در حین انجام این فرایند، دندانپزشک طول و سایز دندان‌های نازیبا را تغییر می‌دهد. در برخی موارد، موقعیت و محل دندان‌های تحت درمان تغییر داده می‌شود تا ظاهر دندان‌ها زیباتر به نظر برسد. با استفاده از مته، سنباده یا لیزر، دندانپزشک دندان را به آرامی برش داده تا مینای آن با دقت برداشته شود. زمانی که مینای دندان برداشته شد، شکل دندان‌ ترمیم‌شده تغییر می‌کند. وقتی که شکل مطلوب دندان نمایان شد، دندان‌ها هموار شده و پولیش می‌شوند.

هزینه


dandan

صاف کردن دندان‌ها یک نوع درمان برای افزایش زیبایی دندان‌ها بوده که تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد. هزینه‌های درمان، مورد به مورد فرق می‌کند. هزینه استفاده از الاینرهای متحرک بیش از بریس‌های قدیمی است. گزینه‌های زیبایی دیگر نیز برای هر بیمار متفاوت است. برای این کار بهتر است با دقت سرمایه‌گذاری کرده و دندانپزشکی را انتخاب کنید که با وی راحت باشید زیرا طول دوره درمان طولانی است و ممکن است بیش از یک سال زمان ببرد. همچنین به روش‌های پرداخت که دندانپزشکان برای کمک به پرداخت هزینه‌های درمانی پیشنهاد می‌دهند توجه کنید. تخفیف‌های دندانپزشکی که ممکن است در یک دوره زمانی برای برخی درمان‌های دندانپزشکی ارائه شود را همراه با بیمه‌های سنتی دندانپزشکی مورد ملاحظه قرار دهید.

به این پست امتیاز دهید.