مراحل انجام ارتودنسی دندان

IMG_ortodente_4

درمان‌های ارتودنسی متناسب با نیازهای بیمار بسیار متفاوت هستند. تیم ارتودنسی در هر مرحله از درمان یک گام برمی‌دارد. مراحل ارتودنسی دندان به شدت بیماری و نوع درمان توصیه‌شده بستگی دارد. طول درمان معمولاً بین 8 تا 48 ماه طول می‌کشد. شما باید بدانید که قبل از قرار دادن هرگونه بریس روی دندان‌ها باید پوسیدگی‌های دندان و بیماری‌های لثه شما مورد بررسی و معاینه قرار بگیرند. حتی زمانی که بریس روی دندان‌های خود دارید به طور مرتب و منظم به دندانپزشکتان مراجعه کنید.

مراحل ارتودنسی


 اولین جلسه مشاوره: حدود 30 دقیقه

marehel1

شما می‌توانید نگرانی‌های خود را در مورد مرتب بودن دندان‌هایتان و ملزومات درمان برای دندانپزشک بیان کنید. متخصص ارتودنسی فرایند درمان را برای شما شرح می‌دهد. اگر شما پرسشی داشتید در این زمان با متخصص ارتودنسی در میان بگذارید.

 

 معاینه: حدود یک ساعت

marahel2

متخصص ارتودنسی دهان بیمار را معاینه می‌کند. این معاینات شامل عکس‌برداری از داخل دهان به وسیله اشعه ایکس (با استفاده از دستگاه دیجیتالی اشعه ایکس)، سی تی اسکن، ساخت مدل از دندان‌های بالا و پایین و بررسی جفت‌شدگی دندان‌ها می‌شود. دستگاه دیجیتالی اشعه ایکس و دستگاه سی تی اسکن دستگاه‌های با دوز پایین هستند و جای نگرانی در مورد قرار گرفتن در معرض اشعه‌های اضافی این دستگاه‌ها وجود ندارد. ممکن است متخصص برای تشخیص صحیح در طول مراحل ارتودنسی به «تهیه یک فیلم از جمجمه برای دیدن رابطه دندان‌ها با فک‌ها و فک‌ها با یکدیگر» بپردازد.

اشعه ایکس، عکس‌ها و برداشتن مدل‌های گچی از دندان‌ها انجام می‌شود. متخصص ارتودنسی با استفاده از این اطلاعات، برنامه درمانی شما را تنظیم می‌کند. در اغلب مواقع زمانی که دندان‌ها روی هم قرار گرفته و فک فضای کافی برای آنها نداشته باشد، دندان‌های دائمی کشیده می‌شوند. کشیدن دندان قبل یا بعد از تنظیم کردن بریس‌های انجام می‌شود.

شرح برنامه درمانی: 30 دقیقه تا یک ساعت

کوتاه‌ترین و بهترین برنامه درمانی متناسب با نتایج معاینات برای شما طرح‌ریزی می‌شود؛ بنابراین اگر شما مشکلات زیادی در نامرتب بودن دندان‌های خود داشته باشید باید برای اصلاح آنها از بریس‌های فلزی یا سرامیکی استفاده کنید. در برخی موارد که مشکلات جزئی وجود دارد متخصص ارتودنسی، استفاده از الاینرهای نامرئی را به شما توصیه می‌کند.

marahel3

متخصص ارتودنسی قالب دندان‌های شما را می‌گیرد و سپس در مورد جزئیات درمان و برنامه زمان‌بندی در هنگامی که مدل را به شما نشان می‌دهد صحبت می‌کند. روش‌های پرداخت هزینه در این زمان مورد بحث قرار می‌گیرد بنابراین می‌توانید در این زمان پرسش‌های خود را مطرح کنید. ما در مورد جزئیات با هم صحبت کرده تا شما کاملاً از برنامه درمانی راضی و خشنود شوید.

راهنمایی در مورد مسواک زدن و بهداشت دهان و دندان: حدود یک ساعت

marahel4

قبل از شروع درمان، راهنمایی‌های لازم در مورد مسواک زدن صحیح و تمیز کردن دندان‌ها به شما ارائه می‌شود که از اهمیت زیادی هم برخوردار است. دندانپزشک به شما توضیح می‌دهد که چگونه دندان‌های خود را به طرز صحیح مسواک بزنید؛ بنابراین در خلال درمان شما از پوسیدگی دندان و بیماری‌های لثه پیشگیری می‌کنید. سپس آنها دهان و دندان‌های شما را تمیز کرده و برای قرار دادن بریس‌ها آماده می‌کنند.

marahel5

تنظیم بریس‌ها: 2 ساعت

سپس متخصص ارتودنسی بریس‌ها را جایگذاری می‌کند. بریس‌ها در دهان شما قرار داده می‌شود تا دندان‌های شما را به مرور زمان مرتب کرده و در جای درست خود قرار دهد. پزشک براکت‌های را روی هر دندان قرار می‌دهد و دو ساعت صبر می‌کند تا مطمئن شود که بریس‌ها دندان‌ها و لثه شما را اذیت نمی‌کنند.

بریس‌های قرار داده شده شامل براکت‌های و بندهایی است که با سمنت دندانپزشکی به دندان‌های شما چسبانده شده (تا آنها را نگه دارد) و سیم‌های بسیار باریکی که به آرامی دندان شما را به سمت محل درست آن می‌کشد. سیم‌ها با نوارهای استیل یا حلقه‌های پلاستیکی رنگی به براکت‌ها وصل شده‌اند. برخی از براکت‌های با گیره به سیم‌ها وصل می‌شوند. براکت‌ها ممکن است از فلز یا از سرامیک‌ها یا پلاستیک‌های هم‌رنگ دندان ساخته شده باشند. بریس‌ها به جلوی دندان شما وصل می‌شوند. همچنین بریس‌هایی وجود دارند که به پشت دندان وصل می‌شوند. (بریس‌های لینگوال)

برای این که بریس‌ها به درستی کار کنند نیاز به برخی لوازم دارند. کش‌ها غالباً برای دندان‌های بالا و پایین به کار برده می‌شوند تا فک‌های بالا و پایین روی هم جفت شوند. ماسک صورت و هدگیر در برخی موارد برای فیکس کردن بریس‌ها به کار برده می‌شوند. این بسیار مهم است که همه لوازم به دقت برای شما توضیح داده شوند. در غیر این صورت پیشرفت برنامه درمان ممکن است کاهش یافته یا متوقف شود.

تغییر مکان و جابجایی دندان‌ها: 1 تا 2.5 سال

marahel6

پس از تنظیم بریس‌ها شما هر 4 تا 8 هفته یک مرتبه برای معاینه و تنظیم آنها باید به دندانپزشک مراجعه کنید. ما در این جلسات بریس‌ها را تنظیم می‌کنیم. متناسب با نوع درمان، این جلسات ممکن است 15 دقیقه تا یک ساعت طول بکشد.

مدت درمان به ساختار صورت بیمار و میزان نامرتب بودن دندان‌های او بستگی دارد. معمولاً برای بیمارانی که دندان‌های آنها خیلی نامرتب است، درمان یک تا دو سال و نیم طول می‌کشد. با بریس‌های جدیدتر مانند سیستم دیمون زمان تنظیم و طول درمان کوتاه‌تر از گذشته می‌شود. درد نیز کاهش می‌یابد بنابراین مسئولیت و وظایف بیمار نیز کمتر از گذشته شده است. ما کلیه جزئیات را در جلسه تشخیص برای شما شرح خواهیم داد.

نگهداری و معاینات دوره‌ای: یک سال و نیم تا دو سال و نیم

زمانی که دندان‌ها در محل درست خود قرار گرفتند، متخصص ارتودنسی تمام بریس‌ها را برمی‌دارد و در نتیجه درمان به پایان می‌رسد. پس از آن برای جلوگیری از بازگشت دندان‌ها به محل قبلی بیمار باید از یک سری نگهدارنده برای مرتب نگه داشتن دندان‌های خود استفاده کند. تثبیت مرتب بودن دندان‌ها هم حدود دو سال طول می‌کشد. شما باید پس از برداشتن بریس‌ها، هر 3 تا 6 ماه برای معاینه به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. ما مرتب بودن دندان‌های شما را بررسی می‌کنیم.

عکس‌های قبل و بعد از ارتودنسی


photo_2017-12-17_11-09-18

photo_2017-12-17_11-09-05

photo_2017-12-17_11-09-03

درمان چقدر طول می‌کشد؟


طول طبیعی دوره درمان ارتودنسی با بریس 2 تا 3 سال است. شما باید هر 4 تا 8 هفته یک مرتبه به پزشک خود مراجعه کنید تا درمان شما در زمان مقرر به پایان برسد.

تغییرات بلند مدت


واقعیت این است که تکمیل دوره درمان ارتودنسی، مرتب بودن دندان‌ها را تا پایان عمر تضمین نمی‌کند. زمانی که نگهدارنده‌ها برداشته شد، دندان‌های شما به ثبات مورد انتظار رسیده‌اند. هر تغییر جزئی پس از این به دلیل فرایند رشد طبیعی و افزایش سن بوده و ربطی به درمان‌های ارتودنسی قبلی شما ندارد. این مورد به خصوص در مورد دندان‌های پایینی جلوی دهان شما صدق می‌کند.

به این پست امتیاز دهید.
مراحل انجام ارتودنسی دندان
4.56 از 41 رای