مدت زمان درمان ارتودنسی

timeortho

یکی از رایج‌ترین سوالاتی که متخصصین ارتودنسی می‌شنوند این است که  استفاده از سیم‌کشی دندان چه قدر طول می‌کشد؟» از آنجایی‌که درمان ارتودنسی یک درمان همسان برای همه نیست و حالات دهان و دندان هرکسی منحصربه‌فرد است، این مدت‌ زمان از بیماری به بیمار دیگر متفاوت خواهد بود. بر اساس آمارهای عمومی، به‌طور متوسط تکمیل دوره‌ی این درمان 23 ماه طول می‌کشد. این مدت در برخی از بیماران خوش‌شانس کمتر از شش ماه و در برخی دیگر شاید سه سال باشد. درحالی‌که نمی‌توان مدت‌زمان دقیقی را برای این درمان مشخص کرد، اما می‌توانیم درباره‌ی عوامل تأثیرگذار بر طول مدت درمان ارتودنسی ثابت یا ارتودنسی متحرک صحبت کنیم.

عوامل تأثیرگذار بر طول مدت درمان


نوع درمان

malocclusion9

  • درمان ارتودنسی معمولی شامل سیم‌کشی‌ها و براکت‌های فلزی می‌باشد. این وسایل معمولی و رایج پرکاربردترین نوع سیم‌کشی‌های دندان هستند، اما تنها گزینه موجود برای بیماران نمی‌باشند. سیم‌کشی‌های فلزی از فلز استیل ضدزنگ درجه‌یک ساخته می‌شوند و ازاین‌رو بسیار محکم هستند.
  • ارتودنسی سرامیکی در مقایسه با ارتودنسی فلزی جنبه زیبایی بیشتری دارند، اما به خاطر شکنندگی‌شان، کمی ضخیم‌تر ساخته می‌شوند. در بریس‌های سرامیکی، اصطکاک بین سیم و بریس‌ها در هنگامی‌که دندان‌ها حرکت می‌کنند نسبت به بریس‌های فلزی بیشتر می‌باشد و این امر نقشی در طول مدت درمان خواهد داشت (هر چه اصطکاک بیشتر باشد حرکت دندان‌ها کندتر خواهد بود). یک متخصص ارتودنسی باتجربه با درک درستی از مکانیک و حرکات لازم برای جابجایی دندان‌ها، می‌تواند تنظیماتی را برای غلبه براین اصطکاک مازاد انجام دهد و همچنین پیشرفت‌های اخیر در ساخت براکت‌های سرامیکی تفاوت طول مدت درمان بین بریس‌های فلزی و سرامیکی را به حداقل رسانده است.
  • گزینه‌ی موجود دیگر برای بیماران، استفاده از ارتودنسی نامرئی است. برای بریس‌های نامرئی یا اینویزیلاین از روش‌های تشخیصی و درمانی دیجیتالی سه‌بعدی استفاده می‌شود که دندان‌ها با بریس‌های ردیف کننده یا الاینر شفافی (درست برخلاف سیم و براکت‌ها) ردیف و مرتب می‌شوند. به همین خاطر عواملی مثل اصطکاک مدنظر نیستند و دوره درمان می‌تواند در مقایسه با انواع سیم‌کشی‌ها سریع‌تر تکمیل شود.
  • برخی از متخصصین ارتودنسی از روش‌های دیگری در ارتودنسی استفاده می‌کنند مثل ارتودنسی سریع که در آن روی وضعیت بیولوژیکی بیماران در سطح سلولی کار می‌شود تا حرکت دندان‌ها را سریع‌تر کنند. این تکنیک درمان ارتودنسی را می‌توان با سیم‌کشی‌ها و یا بریس‎‌های نامرئی ترکیب کرد تا حرکت و جابجایی دندان‌ها را به موقعیت مناسب تا 50 درصد سریع‌تر کرد که به این معناست که می‌توانید به‌طور بالقوه و بدون توجه به نوع درمان و بریس‌ها و وسایل ارتودنسی انتخابی‌تان، طول مدت درمانتان را به نصف برسانید.

سن بیمار

malocclusion10

سن بیمار، همچنین عاملی در تعیین مدت‌ زمان استفاده از سیم‌کشی‌های دندان برای رسیدن به نتایج مطلوب می‌باشد. بهتر است که معاینات اولیه در کودکان توسط یک متخصص ارتودنسی باید در سن 7 سالگی انجام بگیرد.

از آنجایی‌که فک کودکان هنوز در حالی‌که رشد است و می‌تواند آسان‌تر دست‌کاری و حرکت داده شود، با معاینه و درمان به‌موقع، برخی از مشکلات عمده‌ی اسکلتی و دندانی را می‌توان در این سن بدون درمانی تهاجمی اصلاح کرد. در این موارد، درمان ارتودنسی پیشگیری قبل از روئیدن دندان‌های دائمی آغاز خواهد شد. این باعث می‌شود تا سریع‌تر به نتایج مطلوب برسیم و درمان کاملی که در نوجوانی انجام می‌گیرد آسان‌تر باشد.

افراد بزرگسال که رشد آن‌ها کامل شده است می‌توانند برای رسیدن به نتایج چشمگیری از سیم‌کشی‌های دندان برای مدتی طولانی‌تر از کودکان یا نوجوانان استفاده کنند. اگرچه این به معنای آن نیست که درمان ارتودنسی در همه افراد بزرگسال قرار است به مدت دو سال یا بیشتر طول بکشد. بسته به هدف‌های درمانی، بسیاری از افراد بالغ می‌توانند در طی یک سال یا کمتر به لبخند مطلوب خود دست یابند.

نوع مشکل بیمار

timeortho11

عامل اصلی تأثیرگذار در مدت درمان ارتودنسی، میزان شدت مشکل بیمار و نوع ناهنجاری‌های دندانی و اسکلتی ست که باید اصلاح شود. یک بیمار با نامرتبی دندان‌ها یا فاصله بین دندان‌ها ممکن است فقط به مدت یک سال به سیم‌کشی دندان نیاز داشته باشد که بعدازآن از نگه‌دارنده ارتودنسی استفاده خواهد کرد. اگرچه بعضی بیماران که دچار نامرتبی شدید دندان‌ها هستند ممکن است در مدت طولانی‌تری تحت درمان قرار بگیرند. مشکلی مثل یک آندربایت (جلو بودن دندان‌های پایین) شدید که در کودکی اصلاح‌نشده است، ممکن است به مدت‌ زمان بیشتری برای استفاده از سیم‌کشی‌ها و یا حتی درصورتی‌که بیمار فردی بزرگسال باشد به جراحی، نیاز داشته باشد.

همکاری بیمار

پیروی کردن از دستورالعمل‌های درمان و رفتار بیمار نسبت به درمان می‌تواند نقش مهمی در مدت‌ زمان درمان و نتایج آن داشته باشد. بیماری که مطیع و موافق روند درمان نیست می‌تواند باعث به تأخیر انداختن مدت‌ زمان درمان شود و رسیدن به نتایج مطلوب را کاری دشوار خواهد ساخت.

 با همکاری و همراه بودن با متخصص ارتودنسی، می‌توانید اطمینان داشته باشید که در کوتاه‌مدت به نتایج خارق‌العاده‌ای خواهید رسید. این به معنای حفظ بهداشت دهان و دندان، حضور در همه جلسات ارتودنسی و استفاده‌ی درست از وسایل ارتودنسی‌ است. به‌طور مثال اگر از بریس‌های نامرئی بجای 20 تا 22 ساعت در روز فقط 12 ساعت در روز از آن‌ها استفاده کنید، به زمان بیشتری برای ردیف کردن دندان‌هایتان نیاز خواهید داشت.

سایر عوامل

درحالی‌که سن، نوع درمان انتخابی شما، میزان شدت مشکل و سطح همکاری و رعایت شما همگی در مدت‌ زمان درمان ارتودنسی نقش دارند، عوامل دیگری همچون عامل بیولوژیکی نیز تأثیرگذار خواهند بود. هر بیمار با دیگری متفاوت است و سرعت حرکت دندان‌ها نیز تفاوت دارد.

نکاتی برای کوتاه‌تر کردن مدت‌ زمان استفاده از سیم‌کشی‌های دندان


 حرکت دادن دندان‌ها به زمان نیاز دارد. اگر بریس‌های نامرئی، بریس‌های سریع و یا ارتودنسی دیمون و یا معمولی را انتخاب کنید، درمان ارتودنسی برای رسیدن به دندان‌های سالم و زیبا می‌تواند به چندین ماه یا سال به طول بیانجامد. اگرچه چند نکته وجود دارد که می‌توانید درمانتان را با سرعت بیشتری ادامه دهید. با استفاده از این نکات، می‌توانید از تأخیر دررسیدن به نتایج نهایی اجتناب کنید:

  • جلسات تعیین‌شده‌ را ادامه دهید. در طول فرایند ارتودنسی، نیاز دارید که جلسات منظمی را برای تنظیمات و معاینات داشته باشید. این جلسات برای به حداکثر رسیدن میزان حرکت دندان‌هایتان، به‌دقت برنامه‌ریزی و زمان‌بندی می‌شوند. کوتاهی با تأخیر برای آن‌ها مطمئناً روند درمانتان را کندتر خواهد کرد.
  • کارهای مخصوص در خانه را انجام دهید. گاهی ممکن است از شما خواسته شود تا از برخی وسایل ارتودنسی در خانه استفاده کنید. این وسایل ممکن است شامل گسترش دهنده‌های کام، پلاک‌های متحرک، هدگیر یا نگه‌دارنده‌ها باشند. متخصص ارتودنسی شما از شما انتظار دارد که وظیفه‌ی خود را در خانه به‌خوبی انجام دهید تا درمان شما به پیشرفت خود ادامه دهد.
  • مراقب باشید. براکت‌ها و سیم‌های شکسته می‌توانند حرکت دندان‌ها را کندتر کنند. مراقب غذاهای سفت و عادات بدی که می‌توانند باعث آسیب به سیم‌کشی‌ها شوند، باشید. در صورت شکستگی و آسیب دیدن سیم‌کشی‌ها، فورا با متخصص ارتودنسی خود تماس بگیرید تا در اسرع وقت این مشکلات برطرف شوند.
  • بهداشت دهان و دندان را حفظ کنید. بیماری‌های لثه، عفونت و تورم لثه و پوسیدگی دندان‌ها می‌توانند روند درمان را کند و یا حتی آن را متوقف کنند. اغلب برای بیمارانی که دچار بیماری‌های دندانی غیرقابل‌کنترل می‌شوند لازم است سیم‌کشی‌ها را بردارند. برای کنترل پلاک دندان و باقی‌مانده‌های غذا در دندان‌ها کار مسواک زدن مداوم و کشیدن نخ دندان را حفظ کنید و نیز می‌توانید از محصولاتی که متخصص ارتودنسی آن را توصیه کرده است استفاده کنید.
به این پست امتیاز دهید.