لک دندان حین درمان ارتودنسی: پیشگیری و درمان

lak-dandan-dar-ortodensi1

روزی که بریس‌های شما برداشته می‌شوند، صرف نظر از اینکه چه موقع آن‌ها را قرار داده‌اید، یکی از هیجان انگیزترین روزهای زندگی شماست. با این حال، پس از اجبار به صبر (و صرف هزینه) باور نکردنی برای صاف کردن دندان‌های خود، دیدن لکه‌های روی دندان در اثر این فرآیند، می‌تواند بسیار ناراحت کننده باشد. در هنگام یادگیری روش‌های متعدد برای جلوگیری از این تغییر رنگ در زمان استفاده از بریس و همچنین فرصت‌های بسیار پس از برداشتن بریس‌ها برای سفید کردن دندان‌ها به طور یکنواخت، دقت کنید.

علت به وجود آمدن لک دندان حین درمان ارتودنسی


دندان‌های شما ممکن است در طی درمان ارتودنسی به دلایل مختلف دچار لک شوند. به همین دلیل برخی از استفاده کنندگان از بریس به این مشکل گرفتار می‌شوند و برخی دیگر چنین مشکلی ندارند. بریس‌های معمول طرح پیچیده‌ای از براکت و سیم دارند که می‌توانند غذا را در خود به دام اندازند و منجر به تجمع باکتری‌هایی شوند که سبب ایجاد پلاک می‌گردند. این بریس‌ها نیستند که این لکه‌ها را ایجاد می‌کنند، بلکه پلاک‌هایی است که در شکاف‌های بین دندان‌ها شکل می‌گیرند و نمی‌توانید به راحتی آن‌ها را ببینید. استفاده از بریس باعث می‌شود که حذف این پلاک‌ها دشوار شود و به این ترتیب باعث تولید اسیدهایی می‌شود که مواد معدنی را از مینای دندان جدا می‌کند. این حذف مواد معدنی سبب تغییر در نحوه انعکاس نور توسط سطح دندان می‌شود، که به ایجاد لک‌های سفید ناخوشایند در نواحی می‌شود که دسترسی به آن دشوار است. پلاک‌ها همچنین خطر ابتلا به پوسیدگی دندان و بیماری‌های لثه در زمان استفاه از بریس را افزایش می‌دهند.

چگونه پس از ایجاد لکه‌ها دندان‌ها را سفید کنیم؟


هنگامی که درمان شما به پایان می‌رسد و بریس‌ها برداشته می‌شوند، بعضی از متخصصان دندانپزشکی توصیه می‌کنند که پیش از انجام هر گونه اقدام برای اصلاح تغییر رنگ دندان در ارتودنسی، شش ماه منتظر بمانند. برای کاهش شدت این لک‌ها اغلب بزاق دهان شما کافی است تا به سطوح دندان‌هایی برسند که قبلا توسط بریس‌ها پوشیده شده بودند. با این وجود، پس از گذر زمان کافی، می‌توانید از محصولات بدون نسخه سفید کننده دندان برای درمان لک دندان در ارتودنسی استفاده کنید. فرآیندهای حرفه‌ای سفید کردن دندان از جمله بلیچینگ در مطب می‌توانند به ایجاد نتیجه بهتر کمک کنند و پس از یک یا دو درمان باید متوجه از بین رفتن کامل لکه‌های ملایم شوید. محفاظت از دندان‌های خود در برابر ایجاد پلاک موثرترین راه برای جلوگیری از لک دندان در اثر استفاده از بریس و بهینه سازی بهداشت دهان و دندان مناسب است.

چگونه از لک دندان جلوگیری کنیم؟


رعایت بهداشت دهان و دندان مناسب همواره ضروری است، اما هنگامی که از بریس استفاده می‌کنید، رفع کامل این پلاک‌ها بسیار دشوار است. بهترین راه پیشگیری از لک دندان‌ در ارتودنسی شامل موارد زیر می‌باشد:

  • حذف غذاها و نوشیدنی‌های خاصی از رژیم غذایی خود، از قبیل مواد شیرین یا نشاسته دار، نوشابه‌ها و آبمیوه‌های دارای اسید بالا
  • پس از هر وعده غذایی، با استفاده از یک خمیر دندان مسواک بزنید و نخ دندان بکشید تا رنگ دندان‌ها را حفظ کرده و میکروب‌های مخرب دندان را از بین ببرید. برای مدیریت آسان‌تر، رژیم غذایی خود را به سه وعده در روز برسانید و تنها 30 دقیقه بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنید. این کار باعث می‌شود زمانی برای تثبیت مینای دندان و رفع اسید باقی مانده از غذاها توسط بزاق دهان فراهم شود.
  • تمیز کردن دندان‌ها به طور منظم به حذف تارتار و جرمی که نمی‌توانید در حین مسواک زدن و نخ دندان کشیدن روزانه از بین ببرید، کمک می‌کند.

برای بیمارانی که به طور خاص خود را مستعد ایجاد پلاک در سطوح جویدن دندان‌ها می‌دانند، استفاده از سیلانت قبل از قرار دادن بریس‌ها می‌تواند محفاظت بیشتری را فراهم کند. با متخصص ارتودنسی صحبت کنید تا ببینید آیا این روش برای شما مفید خواهد بود یا خیر.

به این پست امتیاز دهید.