لمینت یا ونیر دندان (ونیر پرسلینی) چیست:مزایا،روش و هزینه

lami

ونیر پرسلاین یا لمینت دندان یک روش درمان زیبایی مدرن برای ترمیم مشکلات ظاهری دندان همچون تراشیدگی، فرسایش، و تغییر رنگ شدید دندان‌ها است. انواع ونیرهای دندانی (لمینت) متفاوت از روکش دندان می‌باشد، زیرا لمینت فقط سطح روی دندان را می‌پوشاند. این شرایط در حالی است که روکش دندان بر روی کل دندان قرار گرفته و کل سطح آن را تحت پوشش قرار می‌دهد.

ونیر دندان در طول سال‌های گذشته بطور چشمگیر توسعه پیدا کرده است. به این ترتیب امروزه از سیستم‌های جدیدتر ونیر دندان که با استفاده از مواد پرسلاین ساخته شده و بسیار شبیه به مینای دندان هستند، برای رفع مشکلات ظاهری دندان‌ها استفاده می‌شود. این شرایط به معنی این است که لامینت دندان به صورت یک جسم خارجی در دهان قابل تشخیص نبوده و به خوبی با طرح لبخند فرد هماهنگ می‌شود. سیستم‌های مدرن ونیر دندان همچنین نیازمند ایجاد تغییر زیاد در وضعیت دندان‌ها برای کار گذاشتن نیستند. در حقیقت مینای دندان از اهمیت زیاد در حفظ سلامت دندان برخوردار بوده و لازم است تا حد ممکن با استفاده از سیستم‌های مدرن بدون وارد شدن آسیب به مینا امکان دستیابی به نتایج درمانی و زیبایی مورد نظر بیمار فراهم شود.

 

انواع لمینت دندان


امروزه دندانپزشکان از سه نوع ونير كردن دندان برای رفع مشکلات ظاهری دندان‌ها به شرح زیر استفاده می‌کنند: ونیر پرسلاین، ونیر کامپوزیت، و لمینیرز.

  • پرسلاین به علت مقاومت و ماندگاری بالا یک ماده عالی برای ساخت ونیر است.
  • ونیر کامپوزیت را می‌توان به صورت مستقیم بر روی دندان کار کرد. در این شرایط می‌توان ونیر را با قالب و شکل دلخواه در طول یک جلسه دندانپزشکی بر روی دندان‌ها قرار داد.
  • لمینیرز یک نوع منحصر به فرد از مواد به شدت شفاف و فوق نازک (تقریباً 2/0 میلی‌متر) است که از طریق آن جایگزینی ظاهر طبیعی مینای دندان امکان‌پذیر می‌شود.

ونیر پرسلاین یا لمینت چیست؟


lami1

ونیر پرسلاین یا لمینت دندان یک نوع ابزار دندانپزشکی زیبایی است که بر روی سطح خارجی یا جلوی دندان‌ها قرار گرفته و از طریق آن پوشاندن مشکلات ظاهری دندان امکان‌پذیر می‌شود. ونیر یا لامینت با استفاده از چسب مخصوص دندانپزشکی به صورت دائمی بر روی سطح دندان قرار گرفته و به این منظور کمترین تغییرات در سطح دندان جهت آماده‌سازی آن برای کار گذاشتن ونیر یا لامینت ایجاد خواهد شد.  این درمان را می‌توان بدون بی‌حسی یا از طریق بی‌حسی با توجه به سطح تحمل فرد نسبت به درد و نیز میزان راحتی وی در طول درمان کامل کرد. در حالت عادی این درمان نیازمند اختصاص زمان لازم در لابراتوار دندانپزشکی برای ساخت ونیر است. به همین خاطر برخی مواقع ممکن است تا زمان آماده شدن ونیر پرسلاین در لابراتوار توسط تکنسین دندانپزشکی، از پوشش موقت بر روی سطح دندان استفاده شود.

مزایای درمان


lami2

مزایای اصلی کار گذاشتن ونیر یا لمینت دندان به شرح زیر است:

  • ونیر یا لمینت می‌تواند تمام انواع مشکلات ظاهری دندان را بپوشاند: ونیر پرسلاین یک روش دندانپزشکی زیبایی است که می‌تواند تمام مشکلات زیبایی دندان را پوشانده و باعث ایجاد ظاهر دندان طبیعی و سالم برای فرد شود. بسیاری افراد ممکن است فاصله بین دندان‌های خود داشته باشند که امکان پوشاندن این فاصله از طریق ونیرهای پرسلاین وجود دارد. علاوه بر این بیمار ممکن است دچار لک یا تغییر رنگ در دندان‌های خود شده و به همین خاطر تمایلی به لبخند زدن نداشته باشد. به هر حال، امکان رفع تمام این مشکلات از طریق استفاده از ونیر پرسلاین وجود دارد. از طرف دیگر گاهی اوقات می‌توان مشکلات مربوط به نامرتبی و رشد نامناسب دندان‌ها در دهان را از طریق ونیر پرسلاین تحت درمان قرار داد.
  • حفظ بخش بیشتری از سطح دندان: هنگامی که از ونیر پرسلاین برای یک بیمار استفاده می‌شود، به منظور کار گذاشتن ونیر سطح دندان 1 تا 2 میلی‌متر کاهش پیدا کرده و حداقل تغییرات در سطح دندان برای ایجاد شرایط مناسب در دندان به منظور قرار گرفتن ونیر صورت می‌گیرد.
  • امکان کار گذاشتن ونیر بدون استفاده از بی‌حسی: با توجه به اینکه در این شرایط بخش بسیار کمی از سطح دندان برداشته می‌شود، در اکثر مواقع نیازی به استفاده از روش‌های بی‌حسی برای ناحیه تحت درمان نیست. در حقیقت کار کردن بر روی دندان به خصوص در مواردی که بیمار سطح تحمل درد پایین داشته باشد، می‌تواند برای وی غیر قابل تحمل باشد. با این وجود با توجه به اینکه در این روش سطح بسیار کمی از دندان اصلاح شده و برداشته می‌شود، گاهی اوقات نیازی به استفاده از روش‌های بی‌حسی برای درمان بیمار نیست.
  • امکان استفاده از سایر مواد اولیه برای این درمان: پرسلاین رایج‌ترین ماده مورد استفاده برای ساخت ونیر است، اما امروزه می‌توان از مواد سرامیکی یا رزین کامپوزیت نیز برای ساخت ونیر استفاده کرد. به هر حال این مواد در مقایسه با پرسلاین از سطح مقاومت و زیبایی کمتر برخوردار بوده، اما هزینه درمان با آنها به نسبت کمتر از ونیر پرسلاین است.
  • از این درمان می‌توان به جای سایر روش‌های دندانپزشکی استفاده کرد: ونیر پرسلاین را می‌توان برای بیمار به عنوان روش جایگزین برای برخی انواع بریس‌های دندان به منظور صاف کردن دندان‌های دارای انحراف یا نامرتب و نیز جهت سفید کردن دندان‌ها مورد استفاده قرار داد.

lami3

افراد مناسب برای استفاده از لمینت


lami4

در صورت دچار شدن به مشکلات ناشی از تغییر رنگ شدید دندان‌ها، احتمالاً فرد مناسب برای استفاده از ونیر پرسلاین هستید. از سوی دیگر در صورتی که سطح دندان‌های شما دچار مشکلات خاص مثل ایجاد سوراخ، تراشیدگی، ترک‌خوردگی یا مشکلات ظاهری دیگر باشد، می‌توانید از این روش برای رفع مشکل خود استفاده نمایید.

به هر حال، در صورتی که سطح مینای دندان شما از بین رفته باشد، احتمالاً شما فرد مناسبی برای استفاده از این درمان نیستید. از سوی دیگر، در موارد شدید بودن مشکلات مربوط به نامرتبی دندان‌ها یا کج شدن آنها، نمی‌توان از ونیر یا لامینت برای رفع مشکل استفاده کرد. در نهایت، در صورت داشتن مشکل دندان قروچه یا سایش دندان‌ها به یکدیگر و نیز عدم رعایت مناسب بهداشت دهان، این روش احتمالاً برای استفاده شما مناسب نمی‌باشد.

روکش ونیر یا لمینت چگونه انجام می‌شود؟


در قدیم کار گذاشتن روکش ونیر نیازمند بریدن دندان برای ایجاد اتصال بین ونیر جدید با ساختار فعلی دندان و ساخت ونیرهای موقت در طول مدت ساخت ونیر پرسلاین بود. این فرآیند اغلب نیازمند استفاده از بی‌حسی در نواحی تحت درمان، جلسات ملاقات‌ متعدد با دندان‌پزشک و یک دوره درمان حداقل 1 تا 2 هفته‌ای بود.

به هر حال به لطف ونیرهای لمینت، امروزه دندانپزشکان از ونیرها بدون نیاز به ایجاد تغییرات زیاد در سطح دندان برای رفع مشکلات ظاهری آنها استفاده می‌کنند. در این درمان به منظور اطلاع از نحوه تاثیرگذاری ونیرهای جدید بر روی دندان‌ها، ابتدا یک قالب از وضعیت دهان و دندان‌های بیمار تهیه می‌شود. این قالب می‌تواند اطلاعات مورد نیاز را درباره وضعیت دندان‌ها، لب‌ها و صورت در اختیار فرد قرار داده و ظاهر ونیرهای جدید و عملکرد آنها را مشخص کند. هنگامی که این قالب مورد تایید قرار گرفت، اطلاعات مربوط به شرایط دندان‌های بیمار ثبت می‌شود تا به این ترتیب بتوان از امکان کار گذاشتن ونیر بر روی دندان‌ها اطمینان حاصل کرد. پس از این مرحله دندان‌ها برای قرار دادن ونیر پرسلاین از نظر ظاهری تنظیم می‌شوند. به این منظور تمام لبه‌های تیز و نقاط برآمدگی دندان اصلاح می‌گردد. در این شرایط اغلب نیازی به برداشتن مینای دندان نیست و تا زمانی که نیاز به برداشتن ترمیم و پرکردگی قدیمی از روی دندان وجود نداشته باشد، معمولاً از بی‌حسی برای بیمار استفاده نمی‌شود.

ونیر دندان با استفاده از تکنولوژی کامپیوتری طراحی و ساخته می‌شود. در ادامه بر اساس الگوی کامپیوتری ونیر ساخته شده و صیقل زده می‌شود. این فرآیند به چند روز زمان نیاز دارد. پس از تکمیل فرآیند ساخت، ونیرهای تهیه شده بر روی دندان‌های بیمار امتحان شده و از این طریق وضعیت قرارگیری آنها بر روی دندان‌ها بررسی می‌شود. به این ترتیب در صورت نیاز می‌توان اصلاحات لازم را بر روی ونیرها انجام داد. برای انتخاب رنگ ونیر از یک طیف رنگ با توجه به وضعیت دندان‌های طبیعی بیمار استفاده شده و رنگ ونیر به صورتی انتخاب می‌شود که بیشترین هماهنگی را با سایر دندان‌های بیمار داشته باشد. در نهایت فقط زمانی که شما و دندان‌پزشک از نتایج درمان خود به مقدار کافی راضی شدید، ونیر به صورت دائمی بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرد.

عکس‌های قبل و بعد از درمان


هزینه درمان


ونیر و لامینت دندان به افراد کمک می‌کند طرح لبخند خود را اصلاح کرده و به ظاهر دلخواه در این رابطه دست پیدا کنند. جلسه مشاوره برای این درمان پیچیده نیست و معمولاً به سرعت کامل می‌شود. هزینه برخی از انواع این درمان به نسبت بالا است، اما اکثر دندانپزشکان با ارائه برنامه‌های پرداخت منعطف، امکان پرداخت هزینه‌های این درمان را در طول یک دوره زمانی برای فرد فراهم می‌نمایند. این شرایط به معنی این است که اکثر افراد می‌توانند با استفاده از طرح‌های تامین مالی مناسب، بدون وارد شدن فشار هزینه و قیمت لمینت دندان خود را پرداخت نمایند.

سوالات متداول


آیا پرسلاین بهترین ماده مورد استفاده برای ساخت ونیر است؟

بهترین ماده برای ساخت ونیر و لمینت فقط با توجه به شرایط خاص هر بیمار مشخص می‌شود. پرسلاین ماده است که لک نشده و درخشندگی خود را با گذشت زمان حفظ می‌کند. هنگام استفاده از ونیر پرسلاین، لازم است به صورت منظم هر 6 ماه یک‌بار با دندان‌پزشک ملاقات شود. در صورت مراقبت صحیح، ونیر دندان می‌تواند برای مدت 10 تا 15 سال دوام و ماندگاری داشته باشد.

آیا برای این درمان اصلاح سطح دندان و آماده سازی آن لازم و ضروری است؟

هدف از درمان با لمینت ایجاد حداقل تغییرات در سطح دندان برای کار گذاشتن ونیر است. به این ترتیب در اکثر موارد، نیازی به دستکاری سطح دندان برای این درمان نیست. به هر حال، در برخی موارد خاص لازم است بخش کوچکی از دندان اصلاح شده و وضعیت دندان برای این درمان آماده شود.

آیا نتایج لامینت دندان پرسلاین دائمی است؟

لمینیت دندان یک نوع ترمیم دائمی است و طول عمر آن در حدود 10 تا 15 سال است. معمولاً در این شرایط لازم است بطور منظم در فواصل شش ماهه با دندان‌پزشک ملاقات شده و از محافظ شبانه (برای محافظت در برابر سایش دندان‌ها به یکدیگر یا دندان قروچه) استفاده شود.

آیا امکان شکستن ونیر پرسلاین یا افتادن آن از روی دندان وجود دارد؟

چسب استفاده شده برای اتصال ونیر به دندان به شدت قوی است و این شرایط از افتادن ونیر جلوگیری می‌کند. همچنین در موارد نادر ونیر دچار شکستگی یا تراشیدگی می‌شود. با این وجود، در صورتی که ونیر دچار تراشیدگی یا اشکال شود، جایگزینی آن به راحتی توسط دندانپزشک امکان‌پذیر است.

آیا ونیر دندان ظاهر طبیعی دارد؟

پرسلاین دارای نزدیک‌ترین شباهت با دندان‌های طبیعی است. در حقیقت ونیر پرسلاین درخشندگی و ظاهر خود را مشابه یک دندان طبیعی حفظ می‌نماید. علاوه بر این طیف رنگ استفاده شده برای ساخت ونیر این امکان را فراهم می‌کند که حتی افراد حرفه‌ای نیز نتوانند تفاوت ونیر با دندان‌های طبیعی را تشخیص دهند.

چگونه رنگ ونیر دندان مشخص می‌شود؟

مواد مورد استفاده برای ساخت ونیر از کیفیتی برخوردار است که می‌توانند به خوبی طیف رنگی وسیع داشته و با بقیه دندان‌های فرد هماهنگی کامل داشته باشند. در صورتی که برای 8 تا 10 دندان از روکش ونیر استفاده شود، بیمار می‌تواند رنگ پرسلاین را با توجه به نظر خود انتخاب کرده و برای مثال از سایه‌های روشن‌تر برای ونیر استفاده نماید.

طول مدت درمان با این روش چقدر است؟

طول مدت درمان با این روش با توجه به شرایط درمان می‌تواند متفاوت باشد. در هنگام استفاده از ونیر پرسلاین مدت لازم برای قالب‌گیری تا نصب ونیر بر روی دندان چند روز است. علاوه بر این گاهی اوقات در مواردی که فقط یک دندان نیازمند ونیر باشد، تکمیل درمان در طول یک جلسه ملاقات با دندان‌پزشک امکان‌پذیر خواهد بود.

 

به این پست امتیاز دهید.