عکسبرداری از دندان در بارداری حین درمان ارتودنسی

aksbardari-dar-bardari1

بارداری بر تمام بدن یک زن، از جمله سلامت دهان و دندان او تاثیر می‌گذارد. اعتقاد بر این است که زنان نباید خود را در معرض تابش و یا سایر درمان‌های غیر اضطراری قرار دهند. با این حال، سوال بزرگ این است که آیا زنان باردار می‌توانند تحت درمان ارتودنسی که شامل اشعه ایکس دندان است، قرار گیرند.

آیا عکسبرداری از دندان خطر دارد؟


اگر مراجعه ارتودنسی بعدی شما شامل انجام عکسبرداری از دندان باشد، نباید نگران باشید. این روش بی‌خطر است و هیچ تاثیری بر روی جنین در حال رشد شما ایجاد نمی‌کند. اشعه ایکس دندان از مقادیر کمی تابش استفاده می‌کند که به شما اطمینان می‌دهد که جنین شما در معرض هیچ خطری در طول آن زمان قرار نمی‌گیرد. علاوه بر این، متخصص ارتودنسی شما اطمینان حاصل خواهد کرد که برای محافظت بیشتر از بدن شما از یک جلیقه سربی که بالا تنه و گردن را می‌پوشاند، استفاده کند. با این حال، اگر اشعه ایکس فقط برای معاینات معمول سالانه شما باشد، می‌توانید تا پس از تولد نوزاد خود آن را به تاخیر بیاندازید. اگر چه برخی از روش‌های دندانپزشکی به عکسبرداری از دندان نیاز دارند تا متخصص ارتودنسی بتواند روش درمانی مناسب را اجرا کند و شما و فرزندتان را نجات دهد.

آیا عکسبرداری از دندان در بارداری نیاز است؟


برای تشخیص مناسب، متخصص ارتودنسی شما ممکن است نیاز به عکسبرداری از دندان در بارداری داشته باشد، بنابراین انجام اشعه ایکس را ضروری می‌کند. با این وجود، تمام مشکلات دندانپزشکی نیاز به اشعه ایکس ندارند. به عبارت دیگر، متخصص ارتودنسی شما تعیین می‌کند که آیا باید عکسبرداری انجام شود یا خیر. مواردی وجود دارد که تشخیص می‌تواند بدون اشعه ایکس انجام شود، در حالی که در موارد دیگر انجام عکسبرداری ضروری می‌باشد. لزوم آن به عمق مشکل و نشانه‌های قابل مشاهده بستگی دارد. علاوه بر این، اشعه ایکس دندان در دوران بارداری در نشان دادن مشکلات دهان و دندان قبل از بدتر شدن شرایط کمک کننده است.

چه زمانی برای درمان ارتودنسی در طول بارداری مناسب است؟


با وجود لزوم تمام فرآیندهای دندانپزشکی برای مادران باردار، لازم است زمان مناسب برای روش‌های خاص و بررسی دندان‌ها را نیز بدانید. اگر زن بارداری در دوران حاملگی خود درمان دندانپزشکی را نادیده بگیرد، ممکن است به عفونت‌هایی دچار شود که حتی ممکن است بر روی رشد جنین تاثیر بگذارد. عدم توجه ممکن است رشد دندان نوزاد را نیز با خطر مواجه کند. مناسب‌ترین زمان برای انجام فرآیندهای دندانپزشکی در دوران بارداری در سه ماهه دوم است. اگر چه در موارد اورژانسی در سه ماهه اول و سوم نیز می‌توانید برای عکسبرداری از دندان در بارداری و ارتودنسی به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کنید، سه ماهه دوم زمان مناسب است. در این زمان، اندام‌های مورد نیاز جنین رشد پیدا کرده‌اند، که قرارگیری مادر تحت درمان‌ها و داروها را بی‌خطر می‌کند. در طول سه ماهه سوم، دراز کشیدن مادر به پشت برای مدت طولانی راحت نخواهد بود، بنابراین انجام فرآیندهای خاصی را برای متخصص ارتودنسی دشوار می‌نماید. به غیر از موارد اضطراری، تمام روش‌های دندانپزشکی در سه ماهه سوم می‌توانند تا بعد از زایمان به خاطر ایمنی مادر به تعویق بیفتند. علاوه بر این، از زایمان زودرس و تحت فشار قرار دادن مادر و در نتیجه انتقال استرس به جنین جلوگیری خواهد کرد.

در مورد داروها چطور؟


یکی دیگر از چالش‌هایی که بحث‌های زیادی از سوی موسسات تحقیقاتی مختلف به خود جلب کرده است، مصرف داروها است. گروه لیدئوکائین B یک داروی معمول دندانپزشکی است. در دوران بارداری، این دارو پس از استفاده از جفت عبور می‌کند و مصرف آن را برای نوزاد در حال رشد بی‌خطر می‌کند، زیرا مانند سایر داروها در گردش نخواهد بود. اگر شما مجبور به انجام یک روش دندانپزشکی بزرگ هستید، میزان بی‌حسی مورد نیاز باید حداقل ممکن باشد. علاوه بر این، بدون توجه به شرایط، مقدار بی‌حسی حداقل باید بتواند در طول فرایند شما را راحت نگه دارد. اگر احتمالا دردی تجربه کردید، لازم است که درخواست بی‌حسی بیشتری کنید. تنها راه کاهش تنش بین شما و جنین این است که شما در طی مراحل دندانپزشکی راحت باشید. پس از انجام این روش، زنان باردار، مانند دیگران، برای بهبودی یا پیشگیری از عفونت نیاز به آنتی بیوتیک خواهند داشت. بنابراین، متخصص ارتودنسی شما آنتی بیوتیک‌های بی‌خطری مانند آموکسی‌سیلین، پنی‌سیلین و کلیندامایسین دارای برچسب رده B تجویز می‎نماید.

به این پست امتیاز دهید.