عوارض و مشکلات ارتودنسی دندان ها و درمانهای اورژانسی

ts

درمان ارتودنسی به طور خاص یک درمان خطرناک نیست، اما مانند هر مداخله درمانی دیگری که بر روی بدن شما انجام می‌شود، ارتودنسی هم با برخی خطرات و عوارض جزئی همراه است.اگر قصد انجام درمان ارتودنسی برای کودک خود  را دارید و یا در حال بررسی روش‌های ارتودنسی موجود برای خودتان به عنوان یک بزرگسال  هستید، این نکته بسیار مهم است که اطلاعات کافی داشته باشید تا قبل از آنکه تصمیم خود را بگیرید بتوانید خطرات و عوارض جانبی ارتودنسی را در مقابل مزایای آن بسنجید.

خطرات و عوارض درمان ارتودنسی


s1

دندان درد، احساس ناراحتی و فشار بر روی دندان‌ها

وقتی که درمان ارتودنسی شروع می‌شود و نیز بعد از هر جلسه ویزیت در طول دوره درمان، ممکن است شما فشار آزار دهنده‌ای را بر روی دندان‌های خود احساس کنید یا دندان درد و یا فقط کمی ناراحتی داشته باشید. این به خصوصیات فردی و آستانه تحمل درد هر فرد بستگی دارد.

خراش و کبودی

همچنین در آغاز دوره درمان ارتودنسی ممکن است خراش‌ها و کبودی‌هایی بر روی پوشش مخاطی دهان شما ایجاد شود که این عمدتاً به دلیل وسایل ارتودنسی ثابت است. در چنین مواردی از موم محافظ ارتودنسی بر روی وسایل ارتودنسی استفاده می‌شود. عوارض ارتودنسی دندان حالت موقتی دارد و معمولاً تا 5 الی7 روز بعد از شروع درمان، برطرف می‌شود. بعد از این مرحله، پوشش مخاطی دهان با سیم‌کشی روی دندان‌ها تطابق پیدا می‌کند و سایش بین آنها از بین می‌رود.

لکه‌های سفید بر روی سطح دندان‌ها

لکه های سفید بر روی دندان نیز یکی از عوارض ارتودنسی است. این مشکل به علت عدم رعایت صحیح بهداشت دهان و دندان در دراز مدت اتفاق می‌افتد. لکه‌های سفید در اطراف براکت‌ها به وجود می‌آید. البته به مینای دندان که در زیر براکت‌ها قرار گرفته است آسیبی وارد نمی‌شود. پوششی که بر روی سطح مینای دندان تشکیل می‌شود باعث دمینرالیزاسیون آن می‌شود. این واکنش‌ها به علت وجود باکتری‌های مضری اتفاق می‌افتد که ذرات غذایی که در اطراف براکت‌ها باقی مانده است را تجزیه کرده و آن را به اسید تبدیل می‌کنند. نفوذ این مواد اسیدی به داخل مینای دندان باعث دمینرالیزاسیون آن می‌شود. این واکنش‌ها در واقع مرحله قبل از پوسیدگی دندان‌ها می‌باشد.در صورتی که این مشکل برای یک فرد به وجود بیاید و رعایت مستمر دستورات متخصص ارتودنسی درباره بهداشت دهان و دندان و نیز مراجعه منظم به مراقب بهداشت دهان و دندان تأثیری در رفع آن نداشته باشد، ممکن است متخصص به این نتیجه برسد که درمان ارتودنسی را زودتر از موعد تعیین شده به پایان برساند و براکت‌ها را بردارد. چراکه اولویت اول برای هر فرد، داشتن دندان‌های سالم است و بعد از آن نوبت به داشتن دندان‌های صاف و مرتب می‌رسد.

عفونت لثه و ژنژیویت 

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان به حد کافی می‌تواند منجر به بروز عفونت لثه شود. این عفونت می‌تواند باعث پیچیده‌تر شدن فرایند درمان ارتودنسی شود. زیرا سرعت حرکت دندان‌ها در این شرایط کاهش پیدا می کند و بنابراین روند پیشرفت درمان کندتر می‌شود. در برخی موارد هم عفونت دندان می‌تواند آسیب‌های برگشت‌ناپذیری به بافت‌های حمایت کننده از دندان وارد کند.

تحلیل ریشه دندان

در بعضی از بیماران احتمال وقوع تحلیل ریشه به طور طبیعی بیشتر است. این عارضه در واقع به معنی آن است که طول ریشه دندان‌ها کوتاه‌تر می‌شود، اما باعث کوتاه‌تر شدن طول عمر دندان‌ها نمی‌شود.

بازگشت ناهنجاری‌ها و نقص‌های ارتودنسی

نتایج هر درمان ارتودنسی معمولاً میل به بازگشت به حالت اولیه دارد. یعنی دندان‌ها می‌خواهند به موقعیتی که قبل از شروع درمان داشته‌اند، برگردند. ما با استفاده از ابزارهای نگهدارنده و ریتینرها از وقوع این حالت جلوگیری می‌کنیم. ابزارهای نگهدارنده یک سری محصولات آزمایشگاهی هستند که دقیقاً مطابق با اندازه دندان‌های شما ساخته می‌شوند.ریتینرها به شکل سیم‌های فلزی هستند که به پشت دندان‌های شما چسبانده می‌شوند تا دندان‌ها را در وضعیت درست خود نگه دارند. این مرحله از درمان ارتودنسی نقش بسیار مهمی در موفقیت درمان و کیفیت نتایج نهایی دارد.

اورژانس ارتودنسی


در اوایل دوره درمان ارتودنسی ممکن است کمی طول بکشد تا بیمار به وسایل جدید ارتودنسی عادت کند. در مدتی که ابزارهای ارتودنسی تازه بر روی دندان‌ها قرار گرفته‌اند، ممکن است بیمار کمی احساس سوزش دهان داشته باشد و یا درد مختصری را به خاطر آنکه دندان‌ها شروع به حرکت به موقعیت جدید خود کرده‌اند، تجربه کند. با این حال نکته دلگرم کننده آن است که مشکل ارتودنسی که نیاز واقعی به اورژانس داشته باشد، بسیار به ندرت پیش می‌آید. در صورتی که فکر می‌کنید یک مشکل اورژانسی برای شما پیش آمده است، اولین گام در حل مشکل شما آن است که شدت آن تعیین شود. مشکل شما می‌تواند یک وضعیت اضطراری باشد که نیاز به رسیدگی فوری دارد و یا یک مشکل جزئی باشد که خودتان بتوانید به طور موقت و تا قبل از آنکه به کلینیک ما برسید، آن را کنترل کنید.

بعضی از مشکلات جزئی اورژانسی

دندان درد بعد از تنظیم بریس‌های ارتودنسی

مشکلی که به وفور برای بیماران پیش می‌آید، دندان درد به مدت چند روز بعد از تنظیم بریس‌های ارتودنسی است. این درد می‌تواند غذا خوردن را برای بیمار مشکل کند. توصیه‌ای که معمولاً به این افراد می‌شود آن است که در این مدت غذاهای نرم و آبکی مصرف کنند. یک اقدام ساده دیگر برای حل این مشکل، استفاده از قرص‌های مسکن بدون نسخه مانند همان قرص‌هایی که برای سر درد استفاده می‌کنید، می‌باشد. تیلنول و آدویل نمونه‌هایی از این داروها هستند.

تحریک شدن لب‌ها و گونه‌ها

تحریک لب‌ها و گونه‌ها در اثر سایش بریس‌ها معمولاً در زمانی که بریس‌ها تازه نصب شده‌اند، اتفاق می‌افتد.

s2

موم‌های محافظ برای رفع سایش بریس‌ها وجود دارد که می‌توانید تا زمانی که دهان شما به بریس‌ها عادت می‌کند، از آن استفاده کنید.

s3

برای استفاده از موم، یک قطعه کوچک آن را بکَنید و آن را  به شکل گلوله‌ای  به اندازه یک نخود در بیاورید.

s4

سپس گلوله موم را فشار بدهید تا به شکل یک دیسک کوچک دربیاید. سپس آن را بر روی نقطه‌ای از بریس که با دهان شما سایش دارد، بگذارید و فشار بدهید.

s6

در پایان، روی موم فشار بدهید تا بالا و پایین بریس را بپوشاند. معمولاً این موم‌ها در هنگام غذا خوردن استفاده می‌شوند و ممکن است از روی بریس کنده شده و همراه غذا خورده شود. در این صورت جای هیچ گونه نگرانی نیست، زیرا این موم‌ها هیچ دارو یا ترکیب خطرناکی ندارند.

s32

کش‌های لاستیکی در هنگام خوردن غذاهای چسبنده از روی بریس‌ها کنده می‌شوند

کش‌های لاستیکی گرد و حلقه‌ای شکل برای متصل کردن سیم و بریس به همدیگر استفاده می‌شوند (در شکل فوق این کش‌ها به رنگ آبی روشن دیده می‌شوند). وقتی که غذاهای چسبنده می‌خورید، این کش‌ها ممکن است به طور جزئی یا کامل از روی بریس‌ها کنده شود.

s9

کش‌های لاستیکی کنده شده را می‌توان با استفاده از پنس‌های کوچک به دور بریس‌ها برگرداند.

s10

بریس درحین ورزش و بازی و یا در هنگام خوردن یک غذای سخت و خشک، از روی دندان کنده می‌شود

بریس‌ها به وسیله یک چسب مخصوص بر روی سطح دندان چسبانده می‌شوند و معمولاً در قسمت وسط دندان قرار می‌گیرند.

اگر یکی از بریس‌ها در حین ورزش یا هنگام خوردن یک غذای سخت و خشک کنده شود، چسبندگی آن به سطح دندان از بین می‌رود. معمولاً فرد اولین بار در هنگام مسواک زدن متوجه این مشکل می‌شود، زیرا بریس از نقطه وسط دندان او جابه‌جا می‌شود.s11

برای حل این مشکل باید حتماً به متخصص ارتودنسی مراجعه شود. گاهی اوقات بریس در داخل سیم می‌چرخد و به پشت لب‌ها گیر می‌کند.

s12

برای حل این مشکل نیز معمولاً از پنس‌های کوچک استفاده می‌شود. ابتدا بریس به جای درست خود در وسط دندان کشیده می‌شود و سپس بر روی سطح دندان فشار داده می‌شود تا به آن بچسبد.

s14

بیرون زدن نوک سیم

در صورتی که نوک سیم از پشت آخرین بریس بیرون بزند و یا اگر یک تکه سیم نازک از روی بریس کج شده و به داخل لب‌ها و گونه‌های شما فرو می‌رود، می‌توانید با استفاده از یک ناخنگیر کوچک آن را قطع کنید.

34

برای بریدن نوک سیم از ناخنگیر کوچک استفاده کنید.

s17

بهتر است برای گرفتن نوک سیم که قطع می‌شود، از یک دستمال کاغذی تا شده استفاده کنید.

s18

نکاتی برای پیشگیری از مشکلات اورژانسی ارتودنسی


نحوه نگهداری از ابزارها یا ریتینر متحرک

ابزارهای ارتودنسی متحرک و ریتینرها را فقط در دو جا می‌توانید به صورت ایمن و سالم نگه دارید، یا در داخل دهانتان و یا در جعبه مخصوصی که توسط متخصص ارتودنسی به شما داده شده است. پس هیچ گاه این وسایل را در کیف پول، جیب لباس یا هر جای دیگری که ممکن است به آن آسیبی برسد، نگهداری نکنید.

s30

برداشتن ریتینر و وسایل متحرک در هنگام غذا خوردن

توصیه می‌شود که در هنگام غذا خوردن، ریتینر یا وسایل متحرک خود را از دهان خارج کنید. ممکن است جعبه مخصوص ریتینر همیشه همراه شما نباشد. در این صورت ریتینر را در داخل دستمال کاغذی یا دستمال سفره نپیچید. زیرا با این کار ممکن است ریتینر را همراه با دستمال دور بیندازید.

s31

برداشتن هدگیر

وقتی که می‌خواهید هدگیر خود را بردارید، همیشه اول تسمه آن را باز کنید و بعد فک فلزی آن را بردارید. در صورتی که تسمه هدگیر باز نشود، ممکن است به سر و صورت خود آسیب جدی وارد کنید.

s25

 

به این پست امتیاز دهید.
عوارض و مشکلات ارتودنسی دندان ها و درمانهای اورژانسی
3 از 1 رای