سیم کشی دندان (ارتودنسی) و بریس‌ها

1 (56)

سیم‌کشی دندان یا بریس یک دستگاه‌ سفارشی است که با اعمال فشار دندان‌ها را صاف و نامرتبی دندان را اصلاح می‌کند. اگرچه برخی از متخصصان ارتودنسی، هنوز بریس‌های فلزی را قابل اطمینان‌ترین گزینه می‌دانند، اما در حال حاضر با استفاده از مواد جدید و فن‌آوری‌های پیشرفته بریس‌های کوچکتری ساخته شده است که بسیار کمتر به چشم می‌آیند. اکنون شما می‌توانید به جای بریس‌های فلزی، از یک سیم‌کشی دندان شفاف یا همرنگ دندان و یا ردیف کننده‌های نامرئی متحرک استفاده کنید.

 

سیم‌کشی دندان چیست؟


1 (42)

سیم‌کشی دندان دستگاه ارتودنسی ثابت یا متحرکی است که از آن برای اصلاح همترازی دندان‌ها و بایت استفاده می‌شود. این دستگاه، بسته به اصلاح مورد نیاز، روی دندان‌های بالا، پایین یا هر دو بسته می‌شود. همچنین ممکن است از آن‌ها در کنار سایر دستگاه‌های ارتودنسی که به انجام تغییرات زیر کمک می‌کنند استفاده شود:
• عریض‌تر کردن سقف دهان یا فک‌ها
• ایجاد فاصله میان دندان‌ها
• شکل دادن به دندان‌ها یا فک‌ها

سیم‌کشی دندان با اعمال فشار مداوم بر دندان‌ها، آن‌ها را در یک جهت خاص حرکت می‌دهد و به این ترتیب هم‌ترازی و بایت را اصلاح می‌کنند.
دوره درمان، بسته به مقدار جابجایی مورد نیاز و نوع بریس مورد استفاده، از 6 هفته تا سه سال طول می‌کشد.

سیم‌کشی دندان چه کاربردی دارد؟


سیم‌کشی دندان کاربردهای مختلفی دارد، که متداول‌ترین آن‌ها عبارتند از صاف کردن دندان‌هایی که کج رشد کرده‌اند و/یا مرتب کردن فک‌های بالا و پایین. برخی افراد از سیم‌کشی دندان صرفاً جهت بهبود زیبایی استفاده می‌کنند، اما برای برخی دیگر استفاده از آن بیشتر جنبه درمانی دارند. هنگامی که فک‌ها و دندان‌ها هم‌تراز و مرتب باشند، می‌توان دهان و دندان‌ها را بهتر تمیز کرد که باعث بهبود سلامت دندان‌ها و لثه‌ها نیز می‌شود.

چه افرادی می‌توانند از سیم‌کشی دندان استفاده کنند؟


اگرچه هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان سیم‌کشی دندان مناسب وجود دارد، اما شواهد حاکی از آن است که این دستگاه‌ها برای افراد جوانتر بهتر جواب می‌دهند. همچنین، اگرچه هیچ سن مشخصی برای شروع درمان ارتودنسی کودکان وجود ندارد، با این حال باید به اندازه کافی دندان دائمی برای استفاده وجود داشته باشد تا بتوان سیم‌کشی دندان را نصب کرد.

سیم‌کشی دندان چه انواعی دارند؟


سیم‌کشی دندان انواع مختلفی دارد که استفاده از هر یک به نیازهای بیمار بستگی دارد:

سیم‌کشی دندان فلزی

1 (50)

سیم‌کشی دندان فلزی از یک سری براکت تشکیل شده‌ است که به دندان‌ها متصل می‌شوند. این دستگاه‌ها برای افراد مناسبند که به فلز آلرژی ندارد. آن‌ها به دلیل اقتصادی بودن و استحکامشان محبوبیت دارند.

سیم‌کشی دندان سرامیکی

1 (51)

بریس‌های سرامیکی از یک ماده کامپوزیتی شیشه مانند با فن‌آوری پیشرفته ساخته شده‌اند بسیار گران هستند. آن‌ها کاملاً محکم بوده و بجز لکه‌های ناشی از خوراکی‌ها، قهوه، نوشابه، ادویه‌ها، سیگار و امثال آن، در برابر اکثر لکه‌های دیگر مقاومند.

سیم‌کشی دندان لینگوال

1 (57)

سیم‌کشی دندان لینگوال به سطح پشتی دندان‌ها متصل می‌شود؛ این دستگاه‌ها همان بریس‌های فلزی دارای سیم‌های فلزی هستند با این تفاوت که به دلیل نصب شدن در پشت دندان‌ها دیگران نمی‌توانند آن‌ها را ببینند.

سیم‌کشی دندان دیمون

1 (45)
سیم‌کشی دندان دیمون در مقایسه با بریس‌های فلزی سنتی، دندان‌ها را با ایجاد اصطکاک کمتری صاف می‌کنند و درمان با آن سریعتر انجام می‌شود.

سیم‌کشی دندان اینویزیلاین

1 (44)

بریس‌های نامرئی برای افرادی که دندان‌هایشان به شدت نامرتب است، مناسب هستند. این نوع سیم‌کشی دندان متشکل از یک سری قاب مرتب کننده است که مطابق با ساختار فک بیمار و به صورت رایانه‌ای ساخته می‌شوند.

ردیف کننده‌های اینمان

1 (60)

ردیف کننده‌های اینمان دندان‌ها را به سرعت جابجا می‌کنند و از آن‌ها برای مشکلات نیازمند جابجایی‌های جزئی دندان‌های جلویی بالا و پایین استفاده می‌شود.

سیم‌کشی دندان چگونه نصب می‌شود؟


مشاوره اولیه

برای تعیین مشکل و اقدامات درمانی مناسب، از دندان‌های یک سری عکس رادیولوژی و قالب تهیه می‌شود.

روش کار

1- به دندان‌های مورد نظر یک محلول اچ کننده مالیده می‌شود که کمک می‌کند سیمان مخصوص به سطح دندان بچسبد.
2- یک براکت با استفاده از سیمان دندانپزشکی بروی یک دندان چسبانده می‌شود.
3- سپس سیمان با استفاده از یک منبع نور کاملاً سخت می‌شود.
4- یک سیم قوس‌دار از بین براکت‌ها عبور داده شده و با استفاده از نوارهای لاستیکی رنگی یا فلزی به آن‌ها متصل می‌شود تا به این ترتیب بتوان اپن بایت‌ها را بست، خط مرکزی را جابجا کرد، یا دندان‌ها یا فک‌ها را در جهات دلخواه چرخاند.

1 (59)

تنظیم سیم‌کشی دندان

5- سیم‌کشی دندان، به فواصل زمانی منظم تنظیم می‌شود تا دندان‌ها بتوانند به تدریج حرکت کنند و در وضعیت صحیح قرار بگیرند.
6- بعد از تنظیم شدن آن‌ها، نوارهای لاستیکی رنگی برداشته می‌شوند.
7- سپس سیم قوس‌دار برداشته می‌شود و پس از تعویض یا اصلاح دوباره در دهان قرار داده می‌شود.
8- در پایان نوارهای لاستیکی جدید به براکت‌های فلزی متصل می‌شوند.

1 (58)

بعد از درمان


نگهدارنده‌ها، که بعد از برداشتن سیم‌کشی دندان نصب می‌شوند از برگشتن دندان‌های به جای اولشان جلوگیری می‌کنند، زیرا استخوان و لثه برای شکل گرفتن و تثبیت در اطراف دندان‌ها به زمان بیشتری نیاز دارند.
• طول دوره استفاده از نگهدارنده‌ها به شرایط هر بیمار بستگی دارد.
• آن‌ها را می‌توان در صورت نیاز از دهان خارج کرد و دوباره در دهان قرار داد.

1 (46)

بعد از برداشته شدن سیم‌کشی دندان چه خواهد شد؟

بعد از برداشته شدن سیم‌کشی دندان، بیماران می‌بایست همچنان به طور مرتب مسواک بزنند و نخ دندان بکشند و مرتباً برای چکاپ به دندانپزشک مراجعه کنند. به مرور زمان ممکن است دندان‌ها کمی جابجا شوند، البته معمولاً این جابجایی آنقدر نیست که به ارتودنسی مجدد نیاز داشته باشد. برای مقابله با این لغزش طبیعی، به بیمار توصیه می‌شود که از یک نگهدارنده استفاده کند. نگهدارنده وسیله‌ای است که در طول دوره تطابق دهان با وضعیت‌ جدید دندان‌ها، آن‌ها را در جای جدیدشان نگه می‌دارد. نگهدارنده‌ها می‌توانند ثابت یا متحرک باشند، و در بعضی موارد تنها نیاز است که هنگام شب استفاده شوند.
متخصص ارتودنسی فهرستی از خوراکی‌هایی که هنگام استفاده از بریس نباید مصرف شوند را به بیمار می‌دهد. خوراکی‌های چسبناک مانند کارامل‌ها یا پاستیل معمولاً در دستگاه‌های ارتودنسی گیر می‌کنند. خوراکی‌های ترد مانند ذرت بوداده یا پرتزل‌های سفت نیز می‌توانند در بریس‌ها گیر کنند. گاهی اوقات نیز هنگام گاز زدن به این نوع خوراکی‌ها بریس‌ها کنده می‌شوند.

عکس‌های قبل و بعد از ارتودنسی


1 (49)

تاذتئ

خطرات احتمالی و محدودیت‌های ارتودنسی


امکان واکنش آلرژیک به فلز یا لاتکس وجود دارد. افراد مبتلا به مشکلات لثه، مانند مبتلایان به دیابت نوع 1، که در معرض تخریب لثه و بافت‌های محافظ قرار دارند، در معرض خطر بالاتری قرار دارند.

بریس‌ها چقدر هزینه دارند؟


هزینه سیم‌کشی دندان به نوع سیم‌کشی دندان، متخصص ارتودنسی، محل جرافیایی مطب و تعداد مراجعات تکمیلی بستگی دارد. شرکت‌های بیمه بعضاً بخشی از هزینه درمان‌های ارتودنسی را پوشش می‌دهند، بنابراین برای اطلاع از اینکه بیمه‌تان دقیقاً چه مواردی را پوشش می‌دهد باید با بیمه‌گر خود مشورت کنید.

به این پست امتیاز دهید.
سیم کشی دندان (ارتودنسی) و بریس‌ها
4 از 1 رای