روش های سفید کردن و بلیچینگ دندان:مزایا و هزینه

sefidd

لبخند شما تاثیری فوری، ناخودآگاه و بصری بر سایر افراد می‌گذارد. داشتن لبخندی زیبا نشان‌دهنده‌ی جوانی، شادابی، سلامتی و خوشحالی می‌باشد و به عنوان لبخند سالم تصور می‌شود. تقریباً تمام افراد بزرگسال عقیده دارند که لبخند یکی از خصوصیات مهم اجتماعی است. بیشتر افراد فکر می‌کنند که یک لبخند جذاب فرد را از نظر جنس مخالف خوش چهره‌تر نشان می‌دهد و در مقابل یک لبخند غیر جذاب می‌تواند احتمال موفقیت شغلی را کاهش دهد.

سفید کردن دندان موجب درخشان شدن دندان‌ها شده و به از بین رفتن لکه‌ها و رنگ‌رفتگی‌ها کمک می‌کند. سفید کردن دندان محبوب‌ترین روش زیبایی دندان است زیرا می‌تواند به میزان قابل توجهی ظاهر دندان‌ها را ببهود بخشد. بیشتر دندانپزشکان سفید کردن دندان‌ها را به روش‌های مختلفی انجام می‌دهند.

دلایل تغییر رنگ دندان


غذا و نوشیدنی

قهوه و چای از اصلی‌ترین دلایل ایجاد لک روی دندان‌ها می‌باشند. آنچه که در بین آنها مشترک می‌باشد وجود رنگدانه‌های بسیار زیاد به نام کروموژن است که به بخش سفید و بیرونی دندان‌ها (مینای دندان) می‌چسبند.

استعمال دخانیات

دو ماده شیمیایی موجود در دخانیات موجب ایجاد لکه می‌شود: تار (قطران) و نیکوتین. تار بطور طبیعی تیره می‌باشد. نکوتین هم تا زمانی که با اکسیژن ترکیب نشود بدون رنگ است، اما پس از ترکیب با اکسیژن تبدیل به ماده‌ای زرد رنگ و لک‌کننده‌ی سطوح تبدیل می‌شود.

سن

به مرور زمان لایه‌ی خارجی مینای دندان‌ها در اثر مسواک زدن نازک‌تر شده و قسمت بیشتری از عاج زرد رنگ دندان نمایان می‌شود.

ضربه

اگر ضربه‌ای به دهان وارد شود ممکن است رنگ دندان تغییر پیدا کند زیرا با تولید میزان بیشتر عاج که لایه‌ی تیره‌تر زیر مینای دندان است نسبت به آسیب واکنش نشان می‌دهد.

داروها

تیره شدن دندان ممکن است یکی از عوارض جانبی برخی آنتی‌هیستامین‌ها، آنتی‌بیوتیک‌ها و داروهای فشار خون بالا باشد. کودکانی که در حین شکل‌گیری دندان‌ها از آنتی‌بیوتیک‌هایی مانند تتراسایکلین و داکسی‌سیکلین استفاده می‌کنند ممکن است در آینده دندان‌هایشان تغییر رنگ بدهد. شیمی‌درمانی و پرتودرمانی سر و گردن نیز می‌تواند موجب تیره شدن دندان‌ها شود.

سفید کردن و بلیچینگ چیست؟


واژه بلیچینگ زمانی استفاده می‌شود که بتوان دندان‌ها را فراتر از رنگ طبیعی آنها سفید کرد. در این روش از محصولاتی استفاده می‌شود که حاوی سفید کننده می‌باشند، معمولاً هیدروژن پراکسید یا کاربامید پراکساید.

از طرف دیگر عبارت سفید کردن به معنی بازیابی رنگ سطح دندان از طریق از بین بردن لکه‌ها و باقیمانده‌های مواد غذایی می‌باشد. بنابراین هر محصولی که سطح دندان‌ها را تمیز می‌کند مانند خمیردندان، به عنوان یک سفیدکننده در نظر گرفته می‌شود. با این حال اغلب به جای بلیچینگ از عبارت سفید کردن دندان استفاده می‌شود حتی هنگام توصیف محصولات حاوی بلیچ.

انواع روش های سفید کردن دندان


سفید کردن در مطب

sefid1

روش سفید شدن دندان در مطب معمولاً بهترین نتایج را به همراه خواهد داشت. دندانپزشک از یک ژل سفید کننده با غلظت بسیار زیاد پراکسید استفاده می‌کند. پس از یک ساعت یا کمتر، ژل پیوند بین مولکول‌های لکه را از بین می‌برد و لبخندی بسیار درخشان‌تری ایجاد می‌شود. بسیاری از دندانپزشکان از لیزر یا چراغ‌های مخصوص جهت دستیابی به نتایج مطلوب استفاده می‌کنند. نور پرتوان موجب فعال شدن ژل شده و به اکسیژن اجازه می‌دهد تا بطور کامل‌تری به دندان‌ها نفوذ پیدا کند. همچنین ممکن است دندانپزشک برای دستیابی به نتایج ماندگار ترکیب روش‌های در مطب و در خانه را پیشنهاد نماید. هزینه سفید کردن دندان با لیزر نسبت به روش های دیگر، کمی بیشتر می باشد.

دندانپزشکان توصیه می‌کنند که پیش از انجام سفید کردن دندان‌ها، وضعیت آنها توسط یک دندانپزشک بررسی شود. در حالت مناسب دندانپزشک باید سطح خارجی دندان‌ها به نام مینای دندان را تمیز کند؛ در غیر این صورت ژل بلیچینگ به اندازه کافی به داخل مینای دندان نفوذ پیدا نمی‌کند تا بتواند رسوبات لکه را از بین ببرد. دندانپزشک همچنیان باید بیمار را بطور کامل معاینه کند تا هر گونه اختلال در مینای دندان‌ها بررسی شود.

مزایای سفید کردن دندان‌ها در مطب

  • هیچ روش سفید کنندگی دندان نتایجی سریع‌تر از این روش ندارد.
  • بی‌خطرترین روش جهت سفید کردن دندان‌ها است.
  • امروزه حساسیت لثه و دندان به دلیل غلیظ‌‌تر بودن ژل‌های پراکسید و استفاده از مواد برطرف کننده‌ی حساسیت دندان‌ها مانند نیترات پتاسیم و فلوراید بیشتر قابل کنترل می‌باشد.

روش‌های سفید کردن دندان در مطب

روش‌های مختلفی برای سفید کردن دندان‌ها وجود دارد که همگی بر غلظت‌های مختلف عامل سفید کننده بستگی دارند.

  • سیستم سفید کننده‌ زوم (ZOOM): این روش ساده است اما جهت اجرا نیاز به یک دندانپزشک آموزش‌دیده دارد. در ابتدا لب‌ها و لثه‌ها پوشانده می‌شوند بطوری که تنها دندان‌ها قابل مشاهده باشند. دندانپزشک از ژل زوم استفاده می‌کند و سپس در حالی که ژل بر روی دندان‌ها وجود دارد، نور بر روی آنها تابانده می‌شود. نور و ژل همراه با هم عمل می‌کنند تا به تدریج به دندان‌ها نفوذ پیدا کرده و لکه‌ها از بین بروند. ژل سفید کننده در طول یک درمان حدود ۶۰ دقیقه‌ای در زمان‌های ۳ تا ۱۵ دقیقه‌ای بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرند. در شرایط مطلوب دندان‌ها تا ۸ درجه سفیدتر می‌شوند.

sefid2

  • سیستم سفید کننده LUMIBRITE Chairside: در این روش از ژل ۳۵ درصد هیدروژن پراکسید استفاده شده و برای سفید شدن سریع، موثر و ملایم دندان‌ها با حساسیت بسیار جزئی، مناسب است. در این روش از فلوراید نیز برای سالم شدن دندان‌ها استفاده می‌گردد.

sefid3

درمان در خانه

اگر این روش را انتخاب کنید، دندانپزشک تری‌های سفارشی را جهت سفید شدن دندان‌ها در اختیارتان قرار می‌دهد. این تری‌ها به راحتی در داخل دهان قرار می‌گیرند و باید توسط ژل سفید کننده پُر شوند. در این ژل غلظت پراکسید کمتر از درمان در مطب است. بنابراین خطر حساسیت لثه نیز کاهش می‌یابد. تری‌ها باید روزانه به مدت ۳۰ دقیقه تا چند ساعت داخل دهان قرار بگیرند که این زمان بستگی به توصیه‌ی دندانپزشک و روش مورد استفاده برای سفید شدن دندان‌ها دارد. همچنین می‌توان از روش سفید کردن در طول شب استفاده کرد.

sefid4

سفید کننده‌های بدون نسخه دندان‌ها

سفید کردن دندان با داروهای بدون نسخه شامل استفاده از یک کیت سفید کننده است که حاوی یک ژل سفید کننده با غلظتی بسیار کمتر از آنچه که در روش‌های سفید کننده‌ی حرفه‌ای در مطب و خانه مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌باشد. ژل با استفاده از تری‌های یک اندازه، نوارهای سفیدکننده مخصوص بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرد. در بسیاری از موارد برخلاف تری‌های سفارشی که می‌توانند کل دندان‌ها را سفید کنند، با این روش تنها بخش کمی از دندان‌های جلویی سفید خواهند شد.

ونیر لمینت و باندینگ دندان از دیگر روش های سفید کردن دندانها می باشند.

Capture

عکس‌های قبل و بعد از درمان


photo_2017-12-17_11-02-33

photo_2017-12-17_11-02-30

photo_2017-12-17_11-02-28

مراقبت و نگهداری پس از درمان


۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از انجام درمان سفید کردن پوست، دندان‌ها حساس‌تر خواهند بود و احتمال لکه‌دار شدن بیشتر است، بنابراین باید از مصرف برخی غذاها و نوشیدنی‌ها پرهیز کرد.

پرهیز از غذاها و نوشیدنی‌های لک‌کننده

غذاها و نوشیدنی‌هایی که موجب ایجاد لک می‌شوند قطعاً تاثیر مخربی بر دندان‌هایی که به تازگی سفید شده‌اند، خواهند داشت، اما این غذاها و نوشیدنی‌ها حتی اگر پس از مدت طولانی بعد از انجام درمان مصرف شوند نیز لکه‌هایی بر جای می‌گذارند.

شست‌شوی منظم

شست‌شوی منظم با دهان‌شویه‌های با اثر سفید کنندگی می‌تواند خطر بروز لکه را کاهش دهد حتی پس از مصرف غذاها و نوشیدنی‌هایی که لکه ایجاد می‌کنند.

استفاده از خمیردندان سفید کننده

خمیردندان‌های سفید کننده‌ی دندان نمی‌توانند لکه‌های عمیق را از بین می‌برند و تاثیرات چشمگیری بر رنگ دندان‌ها نخواهند داشت. هر چند در صورتی که پس از درمان سفید کردن دندان‌ها استفاده شوند، مفید خواهند بود.

استفاده از نی

اگر نمی‌توانید مصرف نوشابه یا قهوه را کاهش دهید، بهتر است که در هنگام نوشیدن آنها از نی استفاده کنید تا از دندان‌ها محافظت شود. در حالت مطلوب، مایع نباید با دندان‌ها تماس داشته باشد تا خطر ایجاد لک به حداقل برسد.

هزینه سفید کردن دندان

قیمت سفید کردن دندان به صورت حرفه ای در مطب بسته به تعداد جلسات مورد نیاز، سیستم مورد استفاده و تمایل به ادامه‌ی درمان در خانه که معمولاً شامل استفاده از ژل سفید کننده جهت حفظ سفیدی دندان‌ها است، متغیر می‌باشد.

به این پست امتیاز دهید.