رابطه ارتودنسی و حساسیت دندانی

hasasiat-va-ortodensi1

هر فردی ممکن است از حساسیت دندانی رنج ببرد، اما این حساسیت در افرادی که از بریس استفاده می‌کنند احتمالاً بیشتر است. زیرا با وجود بریس، تمیز کردن دندان‌ها دشوارتر است و مراقبت ضعیف از دهان می‌تواند منجر به تحلیل لثه یا تحریک آن شود.

علل


برخی از مسائلی که ممکن است منجر به بروز حساسیت دندانی در ارتودنسی شما شوند عبارتند از:

  • از دست دادن مینای دندان: این وضعیت زمانی اتفاق می‌افتد که افراد هنگام مراقبت از دندان‌ها و در صورت داشتن بریس دقت لازم را نداشته باشند. مواد غذایی که در دندان‌ها باقی می‌مانند ممکن است به اسید تبدیل شوند که این اسید وارد دندان‌ها می‌گردد و منجر به ایجاد یک منطقه ضعیف یا پوسیدگی می‌شود. زمانی که این اتفاق می افتد، حساسیت دندانی به وجود می‌آید.
  • التهاب لثه: مشکل دیگر ممکن است التهاب لثه باشد، وضعیتی که در آن بافت اطراف دندان‌های شما ملتهب می‌شود. التهاب لثه نباید نادیده گرفته شود زیرا ممکن است منجر به بروز مشکلات جدی دندان‌ها و لثه شود.
  • تحلیل لثه: تحلیل لثه یکی دیگر از مشکلات مربوط به لثه است که می‌تواند به بروز حساسیت دندانی منجر شود. تحلیل لثه زمانی رخ می‌دهد که لثه‌ها از تاج دندان به سمت عقب کشیده شده‌اند که اغلب منجر به در معرض قرار گرفتن سطوح دندانی می‌شود که به طور معمول تحت پوشش قرار می‌گیرند (سطوح ریشه). تحلیل لثه ممکن است از طریق مسواک زدن سخت و بیش از حد یا به دلیل عفونت باکتریایی در لثه ایجاد شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، دندان یا دندان‌های آسیب دیده به سرما حساس خواهند شد.
  • حساسیت کلی: برخی افراد دارای دندان‌های حساس هستند زیرا مینا نازک‌تر است. با این حال، از آن جا که حساسیت دندانی اخیراً در حال پیشرفت است و تنها روی یک دندان تأثیر می‌گذارد، احتمالاً حساسیت کلی مشکل چندانی را ایجاد نخواهد کرد.

دندان‌های حساس و بریس


زمانی که بریس‌های معمول برداشته می‌شوند، بیماران متوجه لکه‌های سفید روی دندان‌های خود می‌شوند که در واقع مناطقی هستند که دکلسیفیکه شده‌اند. این حالت اغلب زمانی اتفاق می افتد که بیماران در درمان استفاده از بریس چندان مراقب بهداشت دهان خود و مسواک زدن نیستند. اگر افرادی که دارای بریس هستند، دندان‌های خود را بلافاصله پس از غذا مسواک نزنند، غذا می‌تواند به مدت چند ساعت در براکت‌ها باقی بماند. این باقی مانده‌های غذا به عنوان یک منبع غذایی برای باکتری‌های تولید کننده اسید محسوب می‌شوند و در نهایت منجر به ایجاد پوسیدگی می‌گردند. سپس، حساسیت دندانی ایجاد می‌شود و آسیب به دندان‌ها تنها زمانی کاملاً نمایان می‌شود که بریس‌ها درآورده شوند. در برخی موارد ممکن است لکه‌های سفید وجود داشته باشد که نشان دهنده از دست رفتن مواد معدنی دندان‌ها است و این لکه‌های سفید دارای حفره هستند و بسیار حساس می‌باشند. بریس‌ها در کل برای مرتب کردن دندان‌ها استفاده می‌شوند. در بعضی موارد، ناراحتی ناشی از بریس ممکن است زیاد باشد. همیشه به یاد داشته باشید که تکنولوژی جدید درمان بسیاری از بیماری‌ها را راحت‌تر کرده است. مهم‌تر از همه، هر ناراحتی که احساس می‌کنید، تنها چند روز طول خواهد کشید. خبر خوب این است که در نهایت یک لبخند زیبا و جذاب‌تر خواهید داشت. ارتودنسی‌های مدرن به ایجاد تکنولوژی بهتر و گزینه‌های جدید درمان مانند اینوزیلاین منجر شده‌اند که باعث کاهش تاثیرات بریس روی راحتی یا شیوه زندگی افراد می‌شوند. همیشه میزانی از درد و یا تحریک را ممکن است در زمان استفاده از هر نوع بریس احساس کنید، اما به یاد داشته باشید زمان این ناراحتی کوتاه مدت است. با رفع مشکلات مربوط به ارتودنسی خود، دندان‌های شما قوی‌تر می‌شوند، به حساسیت دندانی کمتر مستعد خواهند بود و به شما دلیل بیشتری برای نشان دادن لبخندی زیبا خواهد داد.

پیشگیری


اولین و مهمترین روال روزانه شما مهم است. منشأ حساسیت شما مهم نیست بلکه یک روال سلامت دندانی شما بهترین راه برای لذت بردن از یک روز بدون درد و هر روز هفته می‌باشد. مراقب بودن در مورد مسواک زدن مناسب و استفاده از نخ دندان باعث جلوگیری از ایجاد رسوب و خطر نمایان شدن عصب می‌شود. استفاده از یک مسواک دارای برس نرم در زمان مسواک زدن، موجب جلوگیری از ساییدگی و کاهش پتانسیل تحلیل لثه می‌شود. همچنین انواع مختلفی از خمیر دندان وجود دارند که حساسیت عصب را پس از استفاده منظم کاهش می‌دهد.

به این پست امتیاز دهید.
رابطه ارتودنسی و حساسیت دندانی
5 از 1 رای