درمان لبخند لثه‌ای (روش‌های جراحی و بدون جراحی)

teeth

لبخند لثه‌ای مشکلی است که در آن خط لب بالایی به گونه‌ای است که مقدار بیشتر از حد نرمال از بافت لثه آشکار شده و در معرض دید قرار می‌گیرد. در برخی موارد تا انتهای ریشه دندان دیده شده و قسمت قابل توجهی از لثه در معرض نمایش قرار می‌گیرد. لبخند لثه‌ای تأثیر منفی بر زیبایی لبخند شما دارد زیرا در یک لبخند زیبا و سالم فقط دندان‌های سفید و مقدار بسیار کمی از لثه دیده می‌شوند. مقدار بافت لثه هر فرد به آناتومی شخصی وی بستگی دارد و بسیاری افراد نسبت به دیگران بافت لثه‌ای بیشتری دارند. زمانی که شما از ظاهر لبخند خود راضی نیستید و فکر می‌کنید که در هنگام خندیدن مقدار زیادی از لثه شما نمایان می‌شود، می‌توانید آن را به روش‌های مختلف درمان کنید.

علل ایجاد لبخند لثه‌ای


bruxism

داشتن بافت اضافی لثه یک مسئله بسیار شایع است که به دلایل زیر ممکن است ایجاد شود:

  • ممکن است بافت عضلانی که لب بالا را نگه می‌دارد بیش‌فعال باشد و به همین دلیل در زمان لبخند زدن، لب بیش‌ازحد معمول بالا رود. در صورت وجود این مشکل، در زمانی که شما می‌خندید بافت‌های لثه بیشتر نمایان می‌شوند.
  • رشد غیرطبیعی دندان‌ها یکی دیگر از علل احتمالی ایجادکننده لبخند لثه‌ای است. سطح دندان‌ها با مقدار زیادی از بافت لثه پوشیده شده است و باعث می‌شود که دندان‌ها کوتاه‌تر به نظر برسند در حالی که ممکن است این دندان‌ها واقعاً بسیار بزرگ‌تر باشند.
  • شکل غیرطبیعی استخوان فک بالا می‌تواند باعث ایجاد لبخند لثه‌ای شود.
  • عادات پارافانکشن مانند دندان‌قروچه و فشردن دندان‌ها می‌تواند باعث کوتاه شدن دندان‌ها شده و تناسب اندازه دندان و لثه را از بین ببرد.

به هر حال، ممکن است علت بروز لبخند لثه‌ای به دلیل وجود برخی بیماری‌های جدی‌تر و خطرناک‌تر زمینه‌ای نیز باشد. برای مثال، اگر لبخند لثه‌ای به دلیل شکل رشد دندان‌ها و جلو بودن فک باشد شما در هنگام جویدن با مشکلات و اختلالاتی روبرو می‌شوید.

انواع لبخند لثه‌ای


لبخند لثه‌ای بر اساس مقیاس، اندازه و تناسب به انواع مختلفی تقسیم‌بندی می‌شوند. مقیاس اندازه‌گیری مقدار و درصد بافت اضافی لثه بر اساس ارتفاع دندان‌ها محاسبه می‌شود. این به این معنی است که لبخند لثه‌ای بر اساس ارتفاع لثه که نشان‌دهنده مقدار دندان درون لثه است مشخص می‌شود. لبخند لثه‌ای ممکن است شدید، متوسط یا بسیار پیشرفته باشد.

  • لبخند لثه‌ای خفیف: وقتی که شما لبخند می‌زنید و ارتفاع دندان‌هایتان کمتر از 25 درصد باشد، این لبخند به عنوان لبخند لثه‌ای خفیف شناسایی می‌شود.
  • لبخند لثه‌ای متوسط: اگر مقدار بافت لثه نمایان شده حدود 25 تا 50 درصد باشد، لبخند لثه‌ای شما، متوسط است.
  • لبخند لثه‌ای پیشرفته: اگر بافت لثه بین 50 تا 100 درصد نمایان شده شما دچار لبخند لثه‌ای پیشرفته هستید.
  • لبخند لثه‌ای شدید: در صورتی که بافت لثه 100 درصد یا بیشتر نمایان می‌شود شما به لبخند لثه‌ای شدید مبتلا هستید.

درمان و اصلاح


بدون توجه به علت ایجادکننده لبخند لثه‌ای، روش‌های مختلفی برای درمان لبخند لثه‌ای وجود دارد که از طریق آنها می‌توان مشکلات لثه، دندان‌ها و انحراف‌های استخوانی را اصلاح کرد و ظاهری زیبا و مطلوب برای لبخند شما به ارمغان آورد.

شل کننده عضلات

Relaxants

استفاده از شل کننده‌های عضلات نظیر بوتاکس برای اصلاح لبخند بسیار محبوب است زیرا روشی بدون درد با هزینه کم بوده و نیازی به استراحت و بستری شدن هم ندارد. اگر علت لبخند لثه‌ای شما حرکت بیش‌ازاندازه لب بالایی در هنگام خندیدن است، شل کننده‌های عضلات می‌توانند این حرکت بیش‌ازاندازه را متوقف کنند بدون این که لثه دستکاری شود. اثر این روش درمانی بلافاصله قابل مشاهده بوده و فقط باید چندین مرتبه در سال تکرار شود تا نتایج حاصله پایدار بمانند.

تکنیک‌های تثبیت لب

Technique

در خلال انجام این فرایند، یک قسمت افقی کوچک از بافت داخل لب برداشته می‌شود و لب دوباره در یک سطح پایین‌تر بخیه می‌شود. در هنگام انجام این فرایند، لب شما پایین نمی‌آید اما حرکات آن محدود می‌شود و لب نمی‌تواند بیش‌ازحد بالا برود تا بافت زیادی از لثه نمایان شود. این عمل جراحی ممکن است حدود 45 دقیقه طول بکشد.

افزایش طول دندان با استفاده از روکش‌های زیبایی

Lenthening

اگر دندان‌های شما پشت حجم زیادی از لثه مخفی شده‌اند، متخصص دندانپزشکی زیبایی می‌تواند به شما با عمل افزایش طول دندان کمک کند. این روش جراحی لبخند لثه ای بسیار مؤثر بوده و از طریق آن می‌توان خط لثه را کاهش داد تا دندان‌ها بزرگ‌تر به نظر رسیده و لبخند شما جذاب‌تر شود. افزایش طول دندان با استفاده از روکش‌های دندانی که به آن لیفت لثه هم گفته می‌شود معمولاً در تمام طول لثه انجام می‌شود. در برخی موارد، بافت اضافی فقط در اطراف چند دندان وجود داشته که می‌توان آنها را کاهش داد. در هر صورت لبخند لثه‌ای با تغییر شکل بافت لثه و استخوان برای بیشتر نمایان شدن سطح دندان‌ها به راحتی اصلاح می‌شود. بیمارانی که تحت عمل جراحی قرار گرفته‌اند اذعان داشته‌اند که اعتماد به نفس و کیفیت زندگی آنها بهبود یافته است. به علاوه، با اصلاح لبخند لثه‌ای می‌توان از بروز مشکلات برای دندان نیز پیشگیری کرد. بافت اضافی اطراف دندان‌ها می‌تواند محل جذب و نگهداری باکتری‌ها شده و باعث ابتلا به بیماری‌های لثه شود. با برداشتن بافت اضافی لثه، دندان‌ها و لثه را می‌توان تمیزتر نگه داشته و از تجمع باکتری در این مناطق جلوگیری کرد.

ونیرهای دندانی

Veneers

در برخی موارد، دندان‌ها و لثه بیماران به اندازه کافی سالم و قدرتمند نیست که بتوان درمان‌های ارتودنسی مانند بریس ها را برای اصلاح آنها به کار برد. در این موارد، پزشک استفاده از ونیرهای دندانی را برای ترمیم لبخند لثه‌ای آنها پیشنهاد می‌دهد. ونیرها مانند پلاک‌ها به صورت یکپارچه روی سطح جلویی دندان‌ها نصب شده و دندان‌های کج، بافت اضافی لثه و لکه‌های بدشکل دندانی را استتار می‌کنند.

ارتودنسی

appliances

 

بریس ها، سیستم‌های مرتب کننده دندانی بوده که بهترین روش برای انتقال دندان‌ها و لثه به محل مناسب آنها هستند. پس از استفاده از بریس ها، می‌توان با استفاده از ونیرها، روکش‌های دندانی و پل دندانی لبخندی زیبا خلق کرد.

جراحی دهان و دندان

اگر مشکلات دندانی شما بسیار شدید تشخیص داده شد باید با انجام عمل‌های جراحی دهان و دندان مشکلات را برطرف کنید. برخی از این عمل‌های جراحی عبارتند از جراحی لثه، جراحی فک یا جراحی لب. انجام این عمل‌های جراحی فقط در صورتی توصیه می‌شود که بیماری، سلامت شما را به طور جدی در معرض خطر قرار داده باشد.

 برای درمان لبخند لثه ای روش جراحی لیزری لثه نیز وجود دارد .

عکس‌های قبل و بعد از درمان


photo_2017-12-17_11-00-04

photo_2017-12-17_11-00-02

به این پست امتیاز دهید.