درمان اوربایت (اورجت) یا جلوبودن دندان‌ها و فک بالایی با ارتودنسی

orjet

اوربایت یا اورجت یک بی‌نظمی دندان یا بایت نامناسب است که در آن فک بالا بیش از اندازه جلو آمده است. می‌توان آنرا به این صورت تعریف کرد که دندان‌های بالا بیش از اندازه با دندان‌های پایین همپوشانی دارند. اوربایت یک بی‌نظمی معمول است که معمولاً 70 % کودکان تا حدی با آن مواجه هستند. با اینکه اغلب اوربایت‌ها قابل تشخیص هستند، گاهاً برخی از آنها آنقدر جزئی هستند که فقط دندانپزشک قادر به تشخیص آن می‌باشد. در هر صورت، چه شدت اوربایت کم و چه زیاد باشد، همه اوربایت‌ها باید توسط متخصص ارتودنسی بررسی شود تا تعیین شود که آیا درمان ارتودنسی برای آن‌ها لازم است یا نه.

علت


orjet1

اوربایت اغلب یک مشکل ارثی است، اما می‌تواند در اثر فرم و حالت بد فک نیز ایجاد شود. در این حالت، در طول دوره رشد، ممکن است فک به‌صورت نامتقارن رشد کند و منجر به خیلی بزرگ شدن فک بالا یا خیلی کوچک شدن فک پایین می‌شود. گاهاً عادات دهانی دوران کودکی نیز ممکن است منجر به ایجاد اوربایت شود. مکیدن طولانی مدت انگشت شست در کودکان یا استفاده طولانی مدت از شیشه شیر و پستانک، می‌تواند منجر به ایجاد اوربایت در کودکان شود. همچنین گیر افتادگی نوک زبان که طی آن کودک هنگام بلع، زبان خود به پشت دندان‌هایش فشار می‌دهد، یا عادت‌های بدی مانند جویدن ناخن یا مداد نیز می‌تواند منجر به ایجاد مشکل اوربایت شود.

تجربیات خود را در زمینه درمان اوربایت با ما در میان بگذارید: پرسش و پاسخ

عوارض و مشکلات


جلو بودن دندان‌ها می‌تواند روی حالت چهره تاثیر بگذارد و افراد را نسبت به مشکل خود حساس نماید و باعث کاهش اعتماد به نفس در این افراد گردد. اما اورجت بیش از یک مشکل ظاهری در فرد است. اوربایت می‌تواند منجر به ایجاد عوارضی مختلفی شود، مانند:

  • مشکل در جویدن و خوردن
  • کندی و تاخیر گفتاری، از جمله لکنت
  • کشیدگی عضلات و فک، که منجربه ایجاد درد در فک و افزایش احتمال شکستگی دندان می‌شود.
  • فرسایش مینای دندان، که احتمال ایجاد پوسیدگی و بیماری‌های لثه را افزایش می‌دهد.
  • آسیب به بافت نرم دهان در اثر مجاورت مداوم دندان‌های پایین با سقف دهان
  • افزایش خطر آسیب به دندان جلو در اثر ضربه، به علت موقعیت این دندان‌ها در دهان

انواع


دو نوع اوربایت وجود دارد: اوربایت عمودی و افقی.

orjet2

  • اوربایت عمودی وقتی اتفاق می‌افتد که دندان‌های بالا به‌طور مشخصی با دندان‌های پایین همپوشانی داشته باشند.
  • اوربایت افقی یا اورجت، وقتی اتفاق می‌افتد که دندان‌های بالا خیلی بیشتر از دندان‌های پایین به سمت جلو متمایل باشند.

اوربایت می‌تواند ناشی از مشکل دندان یا ساختار فک باشد، منظور از اوربایت دندانی این است که دندان‌ها منجر به مشکل می‌شوند، در حالیکه در اوربایت ساختاری، فک منشاء جلو بودن دندان است. با اینکه اوربایت به دو دسته افقی و عمودی تقسیم می‌شود، احتمال دارد برخی افراد هر دو نوع اوربایت را داشته باشند.

بهترین زمان برای درمان


رشد دادن فکی که بیش از حد به‌طور ژنتیکی رشد خواهد داشت، مشکل است، اما متخصص ارتودنسی می‌تواند با بازسازی استخوان فک در زمان مناسب، آنها را به حداکثر رشد خود برسانند. بهترین زمان برای کودکان، معمولاً قبل از رسیدن به اوج رشد خود، یعنی 10 - 11 سالگی برای دخترها و 11 – 13 سالگی برای پسرها می‌باشد. قبل از رسیدن به اوج رشد کودکان، فک آنها بیشترین قابلیت رشد را دارد.

درمان اوربایت


orjet3

سن بیمار و نیاز او به درمان ارتودنسی مختص هر فرد است و انتخاب راه درمانی مناسب برای اصلاح مشکل اوربایت را تعیین می‌کند، این درمان‌ها می‌تواند شامل ابزارهای اصلاح بایت، سیم‌کشی دندان، بریس‌های متحرک، کشیدن دندان و حتی جراحی فک می‌باشد.

در موارد شدیدتر اوربایت، ممکن است نیاز به کشیدن دندان جهت درمان اوربایت و  فراهم کردن امکان حرکت آزادانه دندان‌ها باشد و اوربایت‌هایی که ساختاری هستند، ممکن است نیاز به جراحی فک برای اصلاح موقعیت فک برای درمان اورجت داشته باشند. اوربایت می‌تواند در هر سنی درمان شود، اما از آنجایی‌که فک کودکان هنوز در حال رشد است، درمان و  اصلاح اوربایت در کودکان راحت‌تر خواهد بود.

بریس دندان

orjet4

سیم‌کشی دندان یک درمان دو مرحله‌ای است و هنوز جزء معمول‌ترین درمان‌های اصلاحی اوربایت به حساب می‌آید. در مرحله اول، براکت‌های فلزی به دندان بیمار متصل می‌شود و سپس به منظور صاف کردن و منظم کردن دندان‎ها با یک سیم فلزی به هم متصل می‌شوند.

به ‌محض صاف شدن دندان‌ها، متخصص ارتودنسی شما، اقدام به تثبیت وضعیت اوربایت می‌کند. در مرحله دوم، کش لاستیکی، حلقه و جک به بریس‌ها اضافه می‌شود تا به آرامی فک شما را به محل درست خود هدایت نمایند. کل مراحل درمان از 6 ماه تا 2 سال زمان می‌برد.

ابزار ارتودنسی هربست

orjet5

ابزار ارتودنسی هربست یک ابزار ثابت است که باعث رشد فک پایین شده و فاصله‌ای که فک بالا روی فک پایین قرار می‌گیرد را کاهش می‌دهد. این ابزار می‌تواند جهت بهبود وضعیت اوربایت در کودکانی که نیاز به تغییرات دندانی و ساختاری دارند، مورد استفاده قرار گیرد. می‌توان ابزارهای دیگری مانند مهره رشد دهنده برای بزرگ کردن ردیف دندانی را نیز به ابزار هربست اضافه نمود.

هدگیر فعال کننده

orjet6

هدگیر یک ابزار موثر در بهبود وضعیت اوربایت در بیمارانی که با استفاده آن در طول دوره تجویز شده مشکلی ندارند، مناسب می‌باشد. هدگیرها اثری مشابه ابزار هربست روی نتیجه درمان اوربایت دارند. هم بیمارانی که از ابزار هربست بعد از درمان ارتودنسی خود استفاده نمودند، و هم بیمارانی که از هدگیر، بریس و کش ارتودنسی استفاده نمودند، بطور مشابه نزدیک به 93 درصد موفقیت در اصلاح اوربایت خود کسب نمودند.

کش ارتودنسی

orjet7

کش ارتودنسی در اندازه‌های مختلفی وجود دارد و برای اعمال نیروی اضافه به دندان‌ها و ایجاد حرکات خاص دندان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

متخصصین ارتودنسی از این کش‌ها برای چسباندن براکت‌های خاص توسط قلاب به دندان‌های خاص استفاده می‌نمایند. برای مثال، گاهاً اصلاح جلوبودن فک بالا با اتصال یک کش ارتودنسی از دندان نیش بالا به دندان آسیای پایین حاصل می‌شود. این ساختارها به کاهش سرعت رشد فک بالا و افزایش سرعت رشد فک پایین کمک نموده و میزان جلو بودن فک بالا از فک پایین شما را کاهش خواهد داد.

ابزارهای بلاک کننده دوقلو

orjet8

این ابزارهای متحرک ارتودنسی معمولاً بین 9 تا 12 ماه، جهت تسریع رشد فک پایین استفاده می‌شوند. این ابزار معمولاً حاوی یک صفحه بالایی و پایینی است و در کودکانی که هنوز در حال رشد هستند مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ابزار همچنین دارای یک پیچ تنظیم است که جهت جلو آوردن فک، بطور هفتگی تنظیم می‌شوند و ممکن است قبل از استفاده بریس توسط کودکان، به عنوان فاز اولیه درمان مورد استفاده قرار گیرد.

بریس نامرئی

orjet9

بریس نامرئی همواره مورد توجه بیمارانی که به دنبال گزینه‌های درمانی زیبایی بوده‌اند، می‌باشد. اما توسعه تکنولوژی ساخت آنها، علاوه بر بحث زیبایی، آنها را به گزینه درمانی موفقی برای درمان انواع نامرتبی‌های دندان و مشکلات بایت در نوجوانان و بزرگسالان تبدیل می‌کند. این مجموعه از تنظیم‌کننده‌های متحرک دندان می‌تواند با اعمال نیروی مناسب به دندان‌های مربوطه، برای اصلاح اوربایت به کار برده شود.

کشیدن دندان

orjet10

در برخی موارد، کشیدن چند دندان برای اصلاح مشکل جلوبودن فک بالا لازم می‌باشد. این روش درمانی بیشتر برای بزرگسالان کاربرد دارد. مثال‌هایی از کاربرد این روش درمانی عبارتند از:

  • فک بالایی بیمار به اندازه کافی بزرگ نیست تا تمامی دندان‌های دائمی را در خود نگه دارد.
  • اندازه فک پایین بیمار، به دلیل دندان غایب یا دندان کامل رشد نکرده، کوچکتر می‌باشد.

برای این منظور ممکن است دندانپزشک شما را به یک جراح لثه معرفی نماید و سپس از فضای اضافه ایجاد شده برای بازگرداندن دندان‌های جلویی بالا به جایگاه مناسب خود در فک و کاهش شدت اوربایت شما استفاده نماید.

جراحی ارتوگناتیک

orjet11

اختلاف فک بالا و پایین در برخی بیماران آنچنان زیاد است که تنها با درمان‌های ارتودنسی فک قابل درمان نیستند. در مواردی که فک پایین یک بیمار بالغ به اندازه کافی به جلو رشد پیدا نکرده باشد، ممکن است جهت رسیدن به نتیجه مطلوب، جراحی فک لازم باشد. جراحی همچنین در کودکانی که مشکل عدم رشد فک وجود دارد، نیز قابل استفاده می‌باشد.

عکس‌های قبل و بعد از درمان


photo_2017-12-17_10-50-48

photo_2017-12-17_10-50-46

هزینه اصلاح اوربایت


فاکتورهای متعددی در تعیین هزینه ارتودنسی فک بالا موثر است. فاکتورهایی مانند شدت مشکل اوربایت، میزان تجربه دندانپزشک، نوع درمان مورد نیاز و طول مدت درمان. بدون شک، جراحی فک از کشیدن دندان و یا ترکیب آن با بریس‌های ارتودنسی گرانتر خواهد بود. البته شما می‌توانید با اقدام به درمان و اصلاح مشکل اوربایت در سنین کم، از هزینه‌های درمان خود بکاهید. استخوان‌ها و دندان‌های کودکان منعطف‌تر بوده و سریع‌تر از بزرگسالان قابل درمان و اصلاح می‌باشد. اما، با این حال درمان و اصلاح اوربایت در هر سنی ممکن است.

به این پست امتیاز دهید.
درمان اوربایت (اورجت) یا جلوبودن دندان‌ها و فک بالایی با ارتودنسی
5 از 1 رای