چرا باید درمان ارتودنسی (سیم‌ کشی) انجام دهیم:مزایا و فواید

ارتو1

ارتودنسی موضوعی جدی است که تاریخچه‌ای شگفت‌انگیز دارد و به زمان مصر باستان بازمی‌گردد و واقعیت‌ها و آمارهای قابل تأملی دارد! دندان‌های صاف دندان‌های سالم هستند. این دندان‌ها را می‌توان راحت‌تر با نخ دندان و مسواک کردن تمیز نگه داشت و در نتیجه از بروز مشکل در آنها پیشگیری می‌شود. اوضاع دهان‌هایی که تحت درمان قرار نمی‌گیرند وخیم‌تر می‌شود! چشم‌پوشی از ارتودنسی در زمان‌هایی که انجام آن ضرورت دارد می‌تواند باعث بروز مشکلات بلند مدت شود.

مزایای ارتودنسی


ارتودنسی مزایای زیادی برای افراد در تمام سنین دارد. در اینجا به برخی از فواید ارتودنسی اشاره می‌کنیم.

پیشرفت روش‌های ارتودنسی

روش‌های ارتودنسی روز به روز در حال پیشرفت است. در گذشته ارتودنسی به معنای قرار دادن وسایل فلزی مانند براکت ها و سیم‌های ناراحت‌کننده در دهان بود. امروزه این مدل‌های فلزی با وجود براکت‌های کوچک‌تر و ایجاد فضای بیشتر در دهان پیشرفته‌تر و راحت‌تر شده است. روش‌های دیگر مانند ارتودنسی نامرئی نیز وجود دارند که شامل اینویزیلاین ها، ارتودنسی زبانی یا لینگوئال و لبخند شش ماهه بوده که باعث انعطاف‌پذیری برای بیمار می‌شوند(نیازی نیست روش‌های زندگی بر مبنای درمان ارتودنسی تنظیم شود). همچنین ارتودنسی نیاز به ایجاد حفره‌های ناخوشایند ندارد بنابراین جای نگرانی در مورد بروز دردهای شدید وجود ندارد.

متناسب با مد روز

سیم‌کشی می‌تواند بر اساس مد روز انجام شود. بسیار از گروه‌های سنی واقعاً با استفاده از بریس‌های تقلبی و صرفاً به دلیل افزایش زیبایی این مد را دنبال می‌کنند! این کار کودکان را به انجام اقدامات ارتودنسی ترغیب می‌کند اما امروزه بریس‌های فلزی قدیمی را می‌توان به رنگ‌های مختلفی سیم‌کشی کرده و ارتودنسی رنگی را به کار برد که برای کودکان از جذابیت برخوردار است.

مناسب برای همه

بریس‌ها برای افراد در هر سنی مناسب هستند. از هر 5 فردی که اقدام به انجام ارتودنسی می‌کنند یک نفر آنها از بزرگسال است که امروزه این تعداد نسبت به گذشته رشد زیادی داشته است. همچنین هنرپیشه‌ها نیز از ارتودنسی استفاده می‌کنند. این افراد از مزایای ارتودنسی نامرئی نیز بهره زیادی می‌گیرند.

اصلاح نامرتب بودن دندان‌ها

یکی از مهم‌ترین دلایل انجام اقدامات ارتودنسی، اصلاح نامرتب بودن دندان‌ها است. برخی از دندان‌ها در ردیف درست خود قرار نگرفته‌اند و در نتیجه قوس دندانی فرد تغییر کرده یا دندان‌های بسیار بزرگ‌تر یا کوچک‌تر می‌شوند. در صورتی که این مشکلات تحت درمان قرار نگیرند، ممکن است لثه و استخوان‌هایی که روی ریشه دندان را پوشانده‌اند نازک شده و تحلیل روند. با استفاده از بریس‌ها، همه استرس و اضطراب به وجود آمده به دلیل دندان‌های نامرتب با صاف شدن آنها از بین می‌روند. همچنین بریس‌ها به صاف شدن دندان‌ها و بازیابی عملکرد دهان مانند غذا خوردن و صحبت کردن که ممکن است تحت تأثیر نامرتب بودن دندان‌ها قرار گیرند کمک می‌کنند.

کاهش بیماری‌های دهان و دندان

دندان‌های نامرتب شکاف‌ها و درزهای بیشتری دارند و به همین دلیل تمیز کردن آنها و مراقبت از آنها مشکل‌تر از مراقبت از دندان‌های صاف است. با مرتب شدن دندان‌ها، درزهای عمقی که محل تجمع باکتری‌های مضر می‌شوند کاهش می‌یابند. در صورتی که درمان ارتودنسی انجام نشود، این مکان‌های مخفی به محلی برای تجمع غذاها تبدیل می‌شوند. این تجمع در صورتی که دندان‌ها تحت درمان قرار نگیرند باعث ایجاد پلاک‌ها، پوسیدگی و در نهایت ابتلا به بیماری‌های لثه می‌شود. مرتب شدن دندان‌ها باعث اصلاح کل دهان شده و پلاک‌ها را از بین می‌برد. در صورتی که دندان‌های نامرتب درمان نشوند، بیماری‌های لثه (که با بوی بد دهان، قرمزی و تورم یا خونریزی لثه، افزایش حساسیت دندانی و بروز درد در هنگام جویدن غذا شناخته می‌شود) ممکن است باعث ایجاد بیماری‌هایی فراتر از محدوده دهان شوند. تحقیقات نشان می‌دهد که بین بیماری‌های لثه و بیماری‌های قلبی، افزایش قند خون و زایمان زودرس در زنان ارتباط وجود دارد. پیشگیری از بیماری‌های لثه از طریق روش‌های مناسب ارتودنسی باعث حفظ سلامت دهان و دندان به بهترین نحو ممکن می‌شود! لازم به ذکر است فارغ از روش‌های درمان، طول درمان ارتودنسی به عوامل مختلفی بستگی دارد.

تخصص درمان

همه متخصصین ارتودنسی دندانپزشک هستند و هنوز فقط 5 درصد از دندان پزشکان متخصص ارتودنسی هستند. متخصصین ارتودنسی باید ابتدا به عنوان یک دندانپزشک آموزش ببینند و سپس به صورت تخصصی وارد رشته ارتودنسی شوند. تبدیل شدن به یک متخصص ارتودنسی شایسته حدود 7 سال زمان می‌برد. همه متخصصین ارتودنسی باید ابتدا سطح دانش و مهارت‌های خود را به عنوان دندانپزشک بالا برده و پس از آن دو سال نیز باید برای گذراندن دوره تخصص صرف کند تا بتواند در اصلاح دندان‌ها و فک نامرتب تبحر پیدا کند.

به این پست امتیاز دهید.