درمان ارتودنسی حین تعطیلات و هنگام مسافرت

tatilatorthodensi

تابستان است و به این معنی است که اکثر افراد احتمالاً به یک تعطیلات سرگرم کننده خواهند رفت. حتی اگر سفر شما به شهری نزدیک محل سکونتتان است و چنان چه فرزند شما دارای بریس است، مسلماً می‌خواهید مطمئن باشید که هیچ سیم یا براکتی از جای خود تکان نخورد و ارتودنسی فرزندتان دچار مشکل نگردد.

مطمئناً شما تمایلی ندارید که از خویشاوندان یا دوستان خود در سفر دور شوید، در حالی که مجبور هستید در حین مسافرت به دنبال یک متخصص ارتودنسی برای حل مشکل بگردید. و مهم‌تر از همه، شما نمی‌خواهید به سادگی مشکلات ارتودنسی را نادیده بگیرید یا درد را تا زمانی که به خانه می‌رسید، تحمل کنید. خوشبختانه، شما می‌توانید کارهایی را برای جلوگیری از به وجود آمدن این مشکلات انجام دهید و سپس اگر مشکلی پیش آمد با آن مقابله کنید.

از چه چیزهایی باید اجتناب کرد


 مسلماً شما می‌دانید که پرهیز از غذاهای جویدنی یا چسبنده در حین ارتودنسی تا چه اندازه مهم است. در خانه پیروی از یک نوع رژیم غذایی خاص معمولاً آسان است، زیرا شما معمولاً فقط مواد غذایی خریداری می‌کنید که می‌دانید با داشتن بریس می‌توانید به راحتی از آن‌ها استفاده کنید. مثلاً، شما در خانه پاپ کورن کاراملی استفاده نمی‌کنید زیرا می‌دانید که نمی‌توانید آن را بخورید یا احتمالاً براکت یا سیم‌های ارتودنسی شما آسیب می‌بینند. در سفر، پیروی از این رژیم غذایی خیلی آسان نیست، به ویژه اگر شما در خانه شخص دیگری مهمان باشید. شما کنترل چندانی روی نوع غذایی که می‌خورید نخواهید داشت.

به عنوان یک قانون، از مصرف هر نوع آدامس و هر گونه مواد خوراکی از این قبیل پرهیز نمایید. غذاهای جویدنی به براکت‌ها می‌چسبند و می‌توانند روی آن‌ها فشار وارد کرده و موجب شکستن آن‌ها روی دندان‌هایتان گردند. از خوردن میوه‌های سفت نیز باید اجتناب شود، زیرا این نوع میوه‌ها می‌توانند براکت را جدا کنند یا موجب خم شدن سیم شوند. اگر می‌خواهید از میوه استفاده کنید، بهتر است آن را به قطعه‌های کوچک‌تر تقسیم کرده و سپس با دقت آن‌ها را بخورید.

همانند میوه‌های سفت، از مصرف نان‌های سفت و خشک نیز باید اجتناب شود. بافت نان و فشاری که هنگام خوردن آن توسط دندان‌هایتان وارد می‌کنید، ممکن است موجب شکسته شدن با خم شدن قسمتی از تجهیزات ارتودنسی شما شود. از مصرف ذرت بو داده، آب نبات‌های سخت، بیسکوییت‌های نمکی، چیپس، پاپ کورن و آجیل نیز پرهیز نمایید.

هنگام بازدید از یک دوست یا خویشاوند، سعی کنید مطابق آن چه که در بالا گفته شد تا حد امکان از مصرف برخی انواع غذاها خوددرای کنید. اکنون که شما می‌دانید که چه نوع مواد غذایی ممکن است برای شما مشکل ایجاد کنند، بنابراین پیش از بروز یک اختلال جدی از خوردن آن‌ها پرهیز کنید. پرهیز از مصرف مواد غذایی سفت و چسبنده همیشه یک ایدهٔ خوب به شمار می‌آید و به ویژه ضروری است که در حین سفر از مصرف آن‌ها دوری کنید تا دچار مشکل اورژانسی نشوید. با این حال، اگر به یک موقعیت اورژانسی حین ارتودنسی برخوردید، نگران نباشید؛ با متخصص خود تماس بگیرید تا راهنمایی‌ها و دستورالعمل‌های لازم برای حل مشکل را به شما بدهیم.

در صورت حرکت سیم چه کارهایی باید انجام دهید


 اگر سیم شما حرکت می‌کند، ممکن است بتوانید آن را احساس کنید. در این حالت احساس می‌کنید که دندان‌های شما سفت شده‌اند و به جهت دیگری کشیده می‌شوند، احساسی که مشابه زمانی است که سیم جدیدی راروی براکت خود نصب کرده‌اید. این حالت معمولاً یک مشکل جدی نیست و هنگام بازگشت به خانه می‌تواند رفع شود. تنها با متخصص ارتودنسی خود تماس بگیرید و مشکل را به او اطلاع دهید؛ مسلماً پس از بازگشت از مسافرت، طی یک جلسه او قادر به ثابت کردن سیم و رفع این مشکل خواهد بود.

در بعضی موارد، سیم به اندازه‌ای حرکت می‌کند که می‌توانید برخورد آن به لثه یا گونهٔ خود را احساس کنید. چند برخورد جزئی ممکن است قابل تحمل باشد، اما سایش مداوم سیم به قسمت‌های مختلف دهان شما می‌تواند سریعاً به یک مشکل جدی تبدیل شود. این حالت باعث می‌شود که خوردن یا انجام هر کاری غیرممکن باشد و در عین حال حرکت سیم موجب درد خواهد شد. در هنگام تماس با متخصص ارتودنسی خود، وخامت مشکل را برای او شرح دهید. با آن که توصیه نمی‌شود خودتان سیم را مجدداً تنظیم کنید، اما ممکن است بتوانید آن را به موقعیت صحیح بازگردانید. به طور کلی، توصیه می‌شود که نزد یک متخصص ارتودنسی بروید و موقعیت اورژانسی خود را برای او شرح دهید و به سادگی سیم را دوباره تنظیم کنید.

در صورت شکسته شدن براکت یا سیم چه کاری باید انجام دهید


 شکستن یک براکت یا یک سیم معمولاً مشکلی بزرگ‌تر از جابجایی سیم در داخل براکت‌ها است. اگر سیم شما به صورت ناگهانی جابجا شده و یا اگر براکت از دندان‌های شما جدا شده است، با متخصص ارتودنسی خود تماس بگیرید تا بهترین راه حل ممکن را برای شما توصیه نماید. شما نباید بقیه تعطیلات خود را صرف نگرانی در خصوص یک براکت شکسته یا سیم کنید آن هم زمانی که راه حل‌های نسبتاً ساده‌ای برای رفع این مشکل وجود دارد.

پس از تماس با متخصص ارتودنسی خود، ابتدا مشکل را به او اطلاع دهید، سپس شروع به جستجوی یک متخصص ارتودنسی در نزدیکی محل اقامت خود کنید. احتمالاً پیدا کردن یک متخصص ارتودنسی در زمان تعطیلات مشکل است. با کلینیک تماس بگیرید و به دنبال متخصصی باشید که به صورت اورژانسی در تعطیلات شما را معاینه کند. اغلب اوقات رفع یک مشکل کوچک مانند براکت شکسته شده یا سیمی که جابجا شده است برای یک متخصص ارتودنسی کار ساده‌ای است. پس از رفع مشکل، مراقب باشید از خوردن غذاهایی که احتمالاً باعث مشکل می‌شوند پرهیز کنید. پس از بازگشت به خانه، با متخصص ارتودنسی خود تماس بگیرید و وقتی را رزرو کنید تا بتوانید سیم یا براکت را جایگزین کنید و درمان ارتودنسی خود ادامه دهید.

در صورت از دست دادن بریس اینویزیلاین چه کارهایی باید انجام دهید؟


 اگر شما بریس فلزی یا بریس سرامیکی ندارید و به جای آن از بریس اینویزیلاین استفاده می‌کنید، ممکن است در حین مسافرت بریس خود را جا بگذارید و آن را فراموش کنید. بنابراین، بهتر است در هنگام مسافرت بریس قبلی یا بعدی خود را نیز همراه خود داشته باشید تا در صورت گم کردن یکی از آن‌ها، بتوانید دیگری را جایگزین کنید. اگر از بریس بعدی خود استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که با بایت شما تناسب داشته باشد، در غیر این صورت، ممکن است در روند درمانی شما اختلالی به وجود آید. هنگامی که به خانه می‌رسید، با متخصص ارتودنسی خود تماس بگیرید و وقتی را رزرو کنید تا بتوانید بریس خود را جایگزین کنید.

به این پست امتیاز دهید.