جلو بودن دندانهای پایین و بزرگ بودن فک پایین(آندربایت)

andrbite

جلو بودن دندان‌ها و فک پایین (آندربایت) بین 5٪ تا 10٪ از جمعیت را تحت تأثیر قرار داده، در واقع جلو بودن فک پایین یا آندربایت زمانی رخ می‌دهد که فک پایین نسبت به دندان‌های بالایی بیرون زده به طوری که دندان‌های پایین در هنگام بسته بودن دهان بیرون‌تر از دندان‌های بالایی قرار دارند. این حالت دقیقاً مخالف یک تراز و بایت طبیعی است. آندربایت گستره‌ی کم تا شدید داشته، هر چند حتی یک آندربایت خفیف نیز می‌تواند مشکلات قابل توجهی را به وجود آورد.
اکثر موارد آندربایت را می‌توان با اعمال غیر جراحی مانند استفاده از بریس اصلاح کرد. در حالت شدید آن، آندربایت می‌تواند شکل و ظاهر چهره یک فرد را از حالت طبیعی خود خارج کرده و حتی به طور چشمگیری نحوه‌ی گفتار شخص را تحت تأثیر قرار دهد. این موارد شدید نامرتبی‌های دندان نامیده می‌شوند. علت آندربایت اسکلتی، استخوان بسیار کوتاه فک بالا (آندربایت) است، و اغلب نیاز به درمان جراحی دارد.

چه عواملی باعث ایجاد آندربایت می‌شوند؟


andrbite1

ژنتیک 

ژنتیک می‌تواند نقشی کلیدی در پیشرفت آندربایت بازی کند. مشابه این وضعیت در مورد اوربایت نیز صادق است به جز آن که آندربایت در مقایسه با اوربایت نادر بوده و تنها بین 5 تا 10 درصد از جمعیت جهان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. آندربایت می‌تواند باعث شود که به دلیل تداخل  قرارگیری دندان‌های پایین با دندان‌های بالا، فک بیرون زدگی کمی پیدا کند. آندربایت در افراد آسیایی تبار شیوع بیشتری دارد. اختلالات در رشد استخوان فک همچنین می‌تواند باعث شکل گیری آندربایت شود.

عادت‌ها

آندربایت در کودکان می‌تواند ناشی ازعادات جویدن ضعیف در هنگام خوردن غذا و یا مکیدن انگشت در سنین پایین باشد. عادات دیگر مانند گاز گرفتن زبان در نوزادان نیز می‌تواند نقش مهمی در پیشرفت آندربایت بازی کند.

عوارض آندربایت


andrbite2

آندربایت می‌تواند موجب بروز بسیاری از عوارض جسمی و حتی روانی گردد، به همین دلیل انجام درمان برای ایجاد یک زندگی سالم امری مهم است. برخی از شایع‌ترین عوارض عبارتند از:

  • درد: فک بیرون زده استرس بسیاری به بدن وارد می‌کند و باعث ایجاد شرایط دردناک مانند سردرد، گوش درد، و البته درد در فک می‌شود. این امر می‌تواند در نهایت به یک بیماری مفصلی مزمن دردناک به نام TMJ  منجر شود.
  • دندان منحرف: فک بیرون زده همچنین فشار زیادی به دندان‌ها وارد می‌سازد به طوری که در زمان رشد موجب انحراف آن‌ها می‌گردد (به طور مثال دندان‌ها کج می‌شوند)، که این امر یکی از دلایل ایجاد استرس اضافی در بدن است.
  • پوسیدگی یا شکستگی دندان: ساییدگی و از بین رفتن همراه با نامرتبی دندان‌ها موجب فرسایش مینای دندان و در نتیجه تضعیف دندان‌ها می‌شود. این اختلال فرد را در معرض خطر پوسیدگی دندان و به وجود آمدن دندان‌های شکسته قرار می‌دهد.
  • بیماری‌های لثه و عفونت: دندان‌های نامرتب و پوسیدگی دندان می‌توانند بستری مناسب برای رشد باکتری‌ها را به وجود آورند و منجر به ایجاد بیماری‌های لثه و عفونت گردند.
  • مشکل در جویدن، بلع، صحبت کردن، و تنفس: بسته به شدت آندربایت، بیرون زدگی فک می‌تواند توانایی فرد برای جویدن و بلع مناسب را تحت تأثیر قرار دهد. همچنین ممکن است افراد مبتلا از نوک زبانی صحبت کردن یا لکنت زبان رنج برده، تنفسشان به خصوص در هنگام خواب تحت تأثیر قرار گیرد و مواردی مانند خروپف و آپنه را در هنگام خواب تجربه کند.
  • تغییر شکل صورت: آندربایت همچنین می‌تواند به طرز چشمگیری شکل چهره یک فرد را تغییر دهد، به گونه‌ای که موجب شود تا چانه برآمده و بسیار بزرگتر از اندازه واقعی خود به نظر رسد. همچنین فشار وارد شده روی بدن ناشی از این اختلال فرد را در شرایط پیری زودرس قرار می‌دهد.
  • اعتماد به نفس پایین: درد مزمن، مشکل روزانه درغذا خوردن و صحبت کردن، و  یا تغییر شکل صورت نیز می‌توانند تأثیر منفی بر سلامت روانی فرد گذاشته و منجر به اعتماد به نفس پایین شود.

چه زمانی باید آندربایت را اصلاح کرد؟


تصحیح هرچه سریعتر این اختلال بهتر است. در اغلب موارد، دندانپزشکان زمانی که بیمار 8 ساله است تمایل به شروع درمان در موارد مشکوک به آندربایت دارند. نکته‌ی مهمی که باید به خاطر داشته باشید این است که هر چه بیشتر صبر کنید، مشکل بدتر می‌شود. با گذشت زمان و در یک فرد بالغ این مشکل از یک بیماری دندان به یک بیماری اسکلتی تبدیل می‌شود. از آن جا که این بیماری وضعیتی مربوط به اسکلت بدن دارد، تنها راه حل درمان جراحی فک است.

درمان‌


چندین گزینه‌ی درمانی وجود دارد و بسته به شدت آندربایت این درمان‌ها متفاوتند:

بریس‌ها

andrbite3

بریس‌ها رایج‌ترین روش برای اصلاح آندربایت هستند. بریس‌ها از اجزای مختلف ساخته شده، اما در اصل آنها شامل براکت‌هایی هستند که مستقیماً به جلوی دندان متصل می‌شوند. براکت‌ها سیم‌هایی را نگه می‌دارند که دندان‌ها را در جهت صحیح هدایت می‌کنند. همچنین براکت‌ می‌تواند شامل جداکننده‌های فضای بین دندان‌ها باشد؛ رابط‌های لاستیکی که سیم را به براکت‌ متصل می‌کنند و باندهای لاستیکی که به براکت‌هایی هر دو دندان بالایی و پایینی متصل شده‌اند موجب ایجاد فشار و فراهم ساختن یک ساختار مناسب می‌گردند.

وسیع کننده فک بالا

andrbite4

برای برخی از کودکان، یک وسیله کاربردی ساده تمام آن چیزی است که مورد نیاز است. اکسپاندر فک بالا یک دستگاه با چهارچوب سیم است که متخصصین در سراسر کام کودک قرار می‌دهند. شما می‌توانید هر شب با استفاده از یک کلید خاص به میزان بسیار کمی اکسپاندر فک را باز کنید. با گذشت زمان، این روند باعث می‌شود که فک بالا عریض‌تر شود تا زمانی که دیگر آندربایت وجود ندارد. بیماران به طور معمول این دستگاه را حدود یک سال به همراه یک نگهدارنده که به تثبیت دندان در محل مناسب کمک می‌کند، استفاده می‌کنند.

فیس ماسک

andrbite5

فیس ماسک "کششی معکوس" از جمله دیگر تجهیزات مورد استفاده است. این وسیله به دلیل نوع قرار گرفتن در اطراف سر فرزند شما شبیه هدگیر به نظر می‌رسد. باندهای فلزی به دندان‌های عقبی بالایی متصل شده و سپس فک بالا را در موقعیت صحیح خود قرار می‌دهد.

جراحی

andrbite6

درمان آندربایت در مراحل ابتدایی به انجام آسان‌تر آن کمک خواهد کرد و نیاز به جراحی ندارد. در موارد شدید آندربایت اسکلتی و در سنین بالاتر، ممکن است جراحی فک ارتوگناتیک مورد نیاز باشد. در این فرایند، یک جراح فک و صورت استخوان موجود در قسمت عقبی فک را از قسمت جلویی فک جدا کرده و آن را تغییر می‌دهد. این عمل موجب شده تا قسمتی از فک که دندان‌های پایینی در آن قرار دارند، به عقب کشیده شود.

هزینه 


چنانچه درمان آندربایت در بیماران در سنین زیر 13 سالگی انجام گیرد، می‌تواند مؤثر و مقرون به صرفه باشد. عوامل متعدد دیگری در تعیین هزینه‌ واقعی برای اصلاح آندربایت موثر هستند. شدت بیماری، مهارت و تجربه‌ی متخصص دندانپزشک، نوع درمان مورد نیاز، طول مدت درمان و پوشش بیمه دندان پزشکی از عوامل تعیین کننده‌ی هزینه‌ها هستند. خوشبختانه، بسیاری از بیمه‌های دندانی برخی یا بسیاری از هزینه‌های این نوع از درمان را پوشش می‌دهند. جراحی فک روشی بسیار گران‌تر از استفاده از بریس‌های ارتودنسی و تجهیزات دیگر است.

عکس‌های قبل و بعد از درمان


photo_2017-12-17_10-44-04

photo_2017-12-17_10-44-02

photo_2017-12-17_10-43-48

به این پست امتیاز دهید.
جلو بودن دندانهای پایین و بزرگ بودن فک پایین(آندربایت)
5 از 1 رای