جراحی و ارتودنسی دندان نیش نهفته

dandannish

هنگامی که یک یا چند دندان نتوانند در موقعیت صحیح خود رشد کنند و به همین دلیل در زیر خط لثه طبیعی باقی بمانند، وضعیتی ایجاد می‌شود که آن را به هم فشردگی دندان‌ها می‌نامند. به هم فشردگی می‌تواند کامل باشد، مانند بیرون نیامدن دندان‌های آسیای سوم (دندان‌های عقل) یا می‌تواند جزئی باشد مانند زمانی که تنها بخشی از دندان در دهان قابل مشاهده است. به طور طبیعی، هر فرد بزرگسال دو دندان نیش در هر دو فک بالایی و پایینی خود دارد. آنها نوک تیز‌ترین دندان‌های جلویی هستند که در امتداد گوشه‌های دهان شما قرار می‌گیرند.

کودکان نیز دارای همین تعداد دندان نیش می‌باشند و اما معمولاً این دندان‌ها می‌افتند و دندان‌های دائمی جایگزین آنها می‌شوند. دندان‌های نیش به دلیل عملکرد خود و اهمیت آنها در ظاهر فرد از دندان‌های دیگر مهم‌تر می‌باشند. به همین دلیل دندانپزشکان و متخصصین ارتودنسی تمایل دارند که در صورت امکان، موقعیت این دندان‌ها را اصلاح کنند.

اگر فرد دندان نیش نهفته داشته باشد، چه اتفاقی می‌افتد؟


 گزینه‌های درمانی برای دندان‌های نهفته و بدون جا، به نوع و شدت و نامرتبی دیگر دندان‌ها بستگی دارد. دندانپزشک، متخصص ارتودنسی و جراح فک و صورت، گزینه‌های مختلف را برای شما شرح می‌دهد که یکی از آنها می‌تواند جراحی باشد.

معمولاً دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی مشکل را تشخیص خواهد داد. آنها متوجه خواهند شد که دندان شما به صورت طبیعی و عادی رشد نمی‌کند، آنها برآمدگی دندان را در کام یا لثه در زیر بینی شما چک می‌کنند و با استفاده از عکس‌های رادیولوژی وجود و موقعیت دندان را بررسی می‌کنند. اغلب، دندانپزشک شما را به یک متخصص ارتودنسی یا جراح فک و صورت ارجاع می‌دهد تا آنها در مورد بهترین راه برای حل این مشکل نظر بدهند.

گزینه‌های درمان


 چند گزینه مختلف برای درمان جراحی دندان نیش نهفته وجود دارد. دندانپزشک شما این گزینه‌ها را برایتان توضیح خواهد داد که عبارتند از:

  • خارج کردن دندان: اگر دندان نهفته در موقعیت مناسبی برای مرتب سازی با ارتودنسی قرار نداشته باشد یا نشانه‌هایی وجود داشته باشد که نشان دهد این دندان برای دندان‌های مجاور خود مشکلاتی به وجود می‌آورد، این روش می‌تواند گزینه مناسبی باشد. خارج کردن دندان نیازمند یک جراحی کوچک است که می‌تواند تحت بی حسی موضعی یا اغلب با بیهوشی عمومی انجام شود. اگر فضای خالی وجود داشته باشد که می‌بایست با دندان نیش پر می‌شد، ممکن است لازم شود از برخی از انواع دندان مصنوعی یا بریج استفاده شود.
  • در معرض قرار دادن دندان قبل از درمان ارتودنسی: اگر بخشی از دندان بیرون آمده باشد، این امر به یک متخصص ارتودنسی اجازه می‌دهد که دندان را به موقعیت صحیح خود بازگرداند. این کار تنها در صورتی گزینه مناسبی است که دندان نهفته در یک موقعیت منطقی برای مرتب ساختن قرار داشته باشد و اینکه بیمار برای استفاده از تجهیزات ارتودنسی ثابت حداقل به مدت دو سال آمادگی داشته باشد.

در معرض قرار دادن دندان، نیازمند یک جراحی کوچک در کام دهان است که اغلب تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. در طول این جراحی، بخشی از لثه و استخوان روی دندان برداشته می‌شود و نهایتاً تاج دندان در دسترس قرار می‌گیرد.

گاهی اوقات، دندان‌های دیگر باید برداشته شوند تا فضای لازم برای دندان نیش فراهم شود. متخصص ارتودنسی در این زمینه توضیحات لازم را به شما خواهد داد.

جراح فک و صورت پانسمانی را بر روی دندان قرار خواهد داد که با بخیه در جای خود باقی می‌ماند و پس از دو تا سه هفته برداشته می‌شود. سپس متخصص ارتودنسی درمان را برای مرتب کردن دندان‌ها آغاز خواهد کرد.

به این پست امتیاز دهید.