تحلیل و کوتاه شدن ریشه دندان در ارتودنسی

tahlil-va-kovhak-shodan1

اکثر مردم می‌پرسند آیا بریس واقعا می‌تواند باعث تحلیل ریشه و بنابراین کوتاه شدن ریشه دندان‌ها شود. به طور کلی کوتاه شدن ریشه یک نتیجه طبیعی درمان ارتودنسی است. با این حال، نشان داده شده است که یک دندان می‌تواند نیمی از طول ریشه خود را از دست بدهد و هیچ مشکلی نداشته باشد. پس تحلیل ریشه چقدر مهم است و چگونه می‌توان از آن جلوگیری یا آن را درمان کرد.

تحلیل ریشه دندان چیست؟


تحلیل ریشه در دوران کودکی اتفاق می‌افتد، زمانی که ریشه‌های دندان‌های کودک به وسیله بدن شکسته می‌شوند تا فضای کافی برای رشد دندان‌های دائمی به وجود آید. در صورتی که، پس از اینکه دندان‌های دائمی در موقعیت خود قرار می‌گیرند، تحلیل و کوتاه شدن ریشه یک وضعیت غیر معمول است که در آن سلول‌های بدن، ساختار ریشه دندان را از بین می‌برند. به نظر می‌رسد موارد جدی تحلیل ریشه توسط عواملی مانند آسیب به دندان‌ها، مشکلات بهداشت دهان و دندان، التهاب عصب دندان یا حتی دندان قروچه بیش از حد ایجاد می‌گردند. اغلب موارد کوتاه شدن ریشه بدون علامت هستند، هر چند گاهی اوقات ممکن است لکه‌های صورتی در نزدیکی خط لثه روی دندان‌ها ظاهر شوند. خوشبختانه، علائم اولیه تحلیل ریشه، به راحتی با اشعه ایکس دندانی استاندارد قابل تشخیص است.

آیا ارتونسی نیاز به انجام اشعه ایکس دارد؟


برای شناسایی علائم تحلیل ریشه دندان در ارتودنسی، متخصص ارتودنسی مایل به انجام اشعه ایکس حداقل به صورت سالانه می‌باشد تا تغییر اندازه، طول و شکل ریشه‌ها را بررسی کند. اگر تنها تغییرات جزیی مشاهده شود، درمان ارتودنسی به احتمال زیاد همچنان ادامه خواهد یافت. اما از سوی دیگر، اگر تغییرات جدی در طول ریشه از زمان آخرین اشعه ایکس گرفته شده، رخ داده باشد، ممکن است تغییراتی در برنامه درمان مورد نیاز باشد. برخی از تغییراتی که ممکن است انجام شود عبارتند از:

 • تغییر نحوه ارائه درمان به منظور کاهش تعداد آسیب چارلی هورس در دندان‌ها
 • کوتاه کردن طول درمان
 • برداشتن فوری بریس‌ها، که فقط در موارد بسیار جدی تحلیل ریشه توصیه می‌شود.

تغییرات دقیق توصیه شده توسط متخصص ارتودنسی شما بستگی به موارد مختلفی دارد، از جمله:

 • چه میزان از برنامه درمانی شما سپری شده است.
 • میزان کوتاه شدن ریشه که تجربه می‌کنید.
 • پتانسیل برای کوتاه‌تر شدن ریش
 • اهداف فردی شما برای ایجاد لبخندتان

آیا بریس می‌تواند ریشه دندان‌ها را تحت تاثیر قرار دهد؟


بریس‌ها با ایجاد محدودیت در اطراف هر دندان عمل می‌کنند، زیرا این ابزار به دندان‌ها فشار وارد می‌کند. آنزیم‌های تولید شده توسط این نیروهای ارتودنسی می‌توانند استخوان‌ها را حل کنند و استخوان‌های جدیدی شکل دهد. به طور خلاصه، استخوان‌ها در یک طرف دهان محکم می‌شوند، در حالی که در طرف دیگر شل می‌شوند، بنابراین دندان‌ها را قادر به حرکت آرام در طول زمان می‌کنند. این فرآیند کاملا طبیعی است، زیرا در وهله اول مبنای حرکت ارتودنسی می‌باشد. تحقیقات نشان می‌دهد که حرکت دندان می‌تواند تغییرات کوچکی را در ریشه‌های دندان ایجاد کند که بر شکل و طول آن تاثیر می‌گذارد. 98٪ از این تغییرات را نمی‌توان با چشم غیر مسلح دید. از طرفی 1 تا 2 درصد دیگر به علت درمان ارتودنسی معمول است و این بیماران بیشتر مستعد تحلیل ریشه هستند. ژن شما نیز می‌توانند عامل این امر باشند زیرا برخی موارد نشان می‌دهد که کوتاه شدن ریشه در خانواده‌ها ارثی است. اگر مطلع هستید که خانواده شما مستعد تحلیل ریشه است، باید سریعا به متخصص ارتودنسی خود اطلاع دهید.

بررسی نگرانی‌های شما


اگر همچنان نگران احتمال کوتاه شدن ریشه دندان‌ در ارتودنسی هستید، قبل از شروع درمان، با متخصص ارتودنسیتان درباره آن صحبت کنید. این مشاوره به خصوص زمانی مهم است که اعضای دیگر خانواده شما در گذشته تحلیل ریشه و مشکلات آن را تجربه کرده باشند. موارد دیگری که می‌توانید انجام دهید عبارتند از:

 • مراجعه منظم برای تنظیم بریس‌ها برای اطمینان از این که فشار بیش از حد به مدت طولانی بر روی دندان‌های خاصی قرار نمی‌گیرد
 • حضور در همه قرار ملاقات‌های برنامه ریزی شده برای انجام اشعه ایکس
 • از متخصص ارتودنسی خود بخواهید اجازه مقایسه اشعه ایکس قبلی با اشعه فعلیتان را بدهد، تا بتوانید میزان تغییری که ایجاد شده است را مشاهده کنید.
 • در صورت تجربه درد یا حساسیت شدید، بلافاصله به متخصص ارتودنسی خود اطلاع دهید به دلیل این که این علائم بعضی اوقات با تحلیل ریشه همراه هستند.

اگر از برنامه درمانی که توسط متخصص ارتودنسیتان طرح ریزی شده است، پیروی کنید، میزان کوتاه شدن ریشه دندان‌ها حداقل خواهد شد. اگر درمان برای صاف کردن دندان‌ها باشد، تحلیل ریشه دندان در ارتودنسی اجتناب ناپذیر است و کوتاه شدن ریشه به سلامتی آینده یا عملکرد دندان‌های شما آسیبی نخواهد رساند.

به این پست امتیاز دهید.