بهداشت و مراقبت از دهان و دندان حین درمان ارتودنسی

بهداشت

هنگامی که صحبت از صاف کرن دندان‌ها به میان می‌آید، بریس‌ها بسیار مفید هستند و به بسیاری از افراد در جهان برای رسیدن به لبخندی با دندان‌های صاف کمک کرده‌اند. برای اینکه بریس‌ها کار خود را به طور موثر انجام دهند، باید از آن‌ها محافظت کنید، آنها را تمیز نگه دارید و مراقبت بهداشت دهان و دندان را رعایت نمایید. در ابتدا بسیاری از افراد در رعایت بهداشت دهان و دندان در ارتودنسی دچار مشکل می‌شوند، زیرا به نحوه مسواک زدن و نخ دندان کشیدن قبلی عادت کرده‌اند. با این حال این مسئله نباید مداوم باشد و شما باید برای تمیز نگه داشتن تجهیزات سخت تلاش کنید و دندان‌های‌تان را سالم نگه دارید تا از بیماری‌ها و سایر عوارض ناشی از آن جلوگیری نمایید.

چگونه با داشتن بریس، بهداشت دهان و دندان مناسب داشته باشیم؟


در اینجا 7 نکته در مورد چگونگی انجام بهداشت دهان و دندان مناسب در زمان استفاده از بریس مطرح شده است

مسواک زدن

مسواک زدن باید مرتبا، ترجیحا بعد از صبحانه و قبل از رفتن به رختخواب حداقل به مدت دو دقیقه انجام شود. از خمیر دندان دارای فلوراید استفاده کنید و مسواک را به طور منظم عوض نمایید زیرا موهایش به راحتی با برخورد با بریس دچار فرسایش می‌شوند. یک مسواک با سر کوچک و برس‌های نرم توصیه می‌شود زیرا سبب آسیب رساندن به بافت‌های اطراف نخواهد شد. به این ترتیب، با جلوگیری از ایجاد پلاک در بین دندان‌ها، زبان، لثه‌ها و بریس‌ها، بهداشت دهان را حفظ می‌کنید.
از یک مسواک بین دندانی برای تمیز کردن زیر و اطراف بریس‌های دندانی، که مسواک معمولی نمی‌تواند به آن دسترسی پیدا کند، استفاده نمایید. مسواک طبیعی تنها تا 50٪ سطح دندان را تمیز می‌کند و بین دندان‌ها و زیر لثه‌ها را باقی می‌گذارد. این قسمت‌ها، نواحی هستند که بیشتر پوسیدگی‌ها در آنها رخ می‌دهند. ضروری است که قبل از مسواک زدن معمول، بقایای مواد غذایی که زیر بریس‌ها قرار دارند را برطرف کنید. اگر اجازه تجمع این بقایا داده شود، به تشکیل بیماری‌هایی مانند جینجیویتی، پریودنتیت و پوسیدگی دندان می‌انجامد.

نخ دندان کشیدن

نخ دندان باید دوست شما باشد زیرا به پاک کردن سطوحی از دندان که یک مسواک معمولی نمی‌تواند دسترسی داشته باشد، کمک می‌کند. برای راحت‌تر تمیز کردن دندان‌ها، از یک نخ دندان برای تمیز کردن زیر سیم‌های بریس استفاده کنید. عدم پاک کردن پلاک باعث تورم لثه‌ها و بروز قرمزی و خونریزی می‌شود. هنگامی که پلاک به مدت طولانی باقی بماند، باعث تشکیل جرم می‌شود که باید توسط یک دندانپزشک حرفه‌ای برداشته شود و اگر درمان نشود ممکن است باعث از دست رفتن کامل دندان شود.

دهانشویه

از دهانشویه ضد باکتری یا ضد عفونی کننده پس از مسواک زدن استفاده کنید تا بوی دهان خود را تازه نگه دارید، از تشکیل پلاک جلوگیری کرده و تحریک بافت دهان ناشی از بریس‌ها را تسکین دهید. به این ترتیب شما از لق شدن دندان و بیماری لثه جلوگیری خواهید کرد.

غذا

غذاهای غنی از ویتامین و حاوی فلورین، به داشتن بافت سالم لثه و محافظت طبیعی در برابر پوسیدگی کمک می‌کنند. شما باید بیشتر از این غذاها مصرف کنید زیرا آنها برای حفظ بهداشت دهان مفید هستند. مصرف آب باید به طور منظم در نظر گرفته شود زیرا حاوی فلورین است که سطوح دندان را در برابر تخریب اسید ها مقاوم می‌سازد. وقتی که صبت از مراقبت از دهان به میان می‌آید، مواد غذایی غنی از کلسیم و فسفات مانند شیر و پنیر نیز باید همراه شما باشد، زیرا این مواد به شکل گیری دوباره دندان‌ها کمک می‌کنند. غذاهای غنی از فیبر به افزایش جریان بزاق کمک می‌کنند و در از بین بردن ذرات غذایی که در گوشه‌های دندان‌ها قرار دارند، کمک می‌کند. بزاق باعث خنثی شدن ذرات غذایی در بین دندان‌ها و بافر کردنpH دهان می‌شود و آن را در سطح مناسبی برای دندان‌ها (pH 7) نگهداری می‌کند.
از رژیم غذایی حاوی قند زیاد اجتناب کنید، زیرا در نهایت به اسید تبدیل می‌شود که سطح دندان را از بین می‌برد و منجر به پوسیدگی می‌شود. از میوه‌های دارای محتوای اسیدی بالا نیز باید در اجتناب شود. اگر مجبور به مصرف چنین رژیم غذایی هستید، بهتر است از سیلانت‌های دندانی استفاده کنید تا شیارهای شکسته در سطوح جویدن را بپوشانید و از دندان‌ها در برابر گیر کردن بقایای مواد غذایی محافظت کنید. باید از غذای چسبناک نیز اجتناب شود زیرا بقایای آن‌ها به صورت طولانی مدت روی دندان‌ها می‌مانند و در نهایت باعث کاهش PH دهان می‌شوند. از مصرف تنباکو دوری کنید، زیرا لثه‌ها را ضعیف می‌کند و دیگر قادر به نگه داشتن دندان‌ها نخواهند بود. مصرف تنباکو همچنین سیستم ایمنی بدن و توانایی مبارزه با بیماری‌ها را تضعیف می‌کند.

مراجعات منظم

مراجعات منظم به دندانپزشک برای بررسی بریس‌ها مهم می‌باشد تا اطمینان حاصل شود که همچنان در جای خود قرار دارند. این کار به کوتاه شدن مدت زمانی که باید از بریس استفاده کنید، کمک خواهد کرد. در استفاده از تجهیزات بهداشت دهان و دندان متشکل از مسواک، نخ دندان، برس بین دندانی و یک آینه برای کمک به حفظ دندان‌ها و بریس‌ها مصر باشید.

به این پست امتیاز دهید.