بهترین متخصص ارتودنسی (ارتودنتیست)

motakhasess

متخصص ارتودنسی، دندانپزشکی است که در زمینه‌ی درمان ناهنجاری‌های صورت و دندان‌ها، مانندِ نامرتبی دندان‌ها (عدم تراز بودن دندان‌های بالا و پایین) آموزش‌ها و مهارت‌های لازم را کسب نموده است. همانند سایر پزشکان متخصص در رشته‌هایی همچون مغز و اعصاب و متخصصین غدد، که در یک شاخه خاص پزشکی تحصیل نموده‌اند، متخصصین ارتودنسی نیز در شاخه تخصصی ارتودنسی به کسب مهارت و آموزش می‌پردازند. موضوعی که ممکن است سایر افراد به آن توجه نداشته باشند این است که تمام متخصصین ارتودنسی، دندانپزشک هستند، اما همه دندانپزشکان تخصص لازم در زمینه‌ی ارتودنسی را ندارند. متخصصین ارتودنسی دندانپزشکان باصلاحیتی هستند که سال‌ها در دانشگاه دروس مربوطه را گذرانده و در دوره رزیدنتی تجربه‌های لازم را به دست آورده‌اند.

متخصص ارتودنسی کیست؟


یک متخصص ارتودنسی دندانپزشک متخصصی است که دو تا سه سال به ‌صورت تمام ‌وقت، پس از اتمام دوره دندانپزشکی عمومی در دانشگاه و برنامه‌های رزیدنتی معتبر شرکت نموده است. به‌واسطه آموزش در زمینه‌ی حرکت دندان‌ها، (ارتودنسی) و توسعه و رشد فک و صورت (ارتوپدی فکی- دندانی) متخصصین ارتودنسی در زمینه‌ی رشد و حرکت دندان‌ها و اصلاح فک و صورت از مهارت بالایی برخوردار هستند. آن‌ها بر روی درمان‌های تخصصی ارتودنسی متمرکز می‌شوند.

چه درمان‌هایی را یک متخصص ارتودنسی ارائه می‌دهد؟


motakhases1

بریس‌ها

از درمان‌های اصلی در حوزه ارتودنسی، استفاده از بریس‌ها می‌باشد. بریس‌ها برای ردیف و صاف نمودن دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند که به‌ صورت رایج از بریس‌های فلزی استفاده می‌شود. بریس‌های رایج از براکت‌ها، سیم‌ها و باندهایی متشکل می‌شوند که در مجموع باعث صاف کردن دندان‌ها می‌شوند. بریس‌ها در مدت‌زمان تجویزشده به‌ صورت مداوم توسط بیمار مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین دکتر متخصص ارتودنسی به بیماران، استفاده از بریس‌های سرامیکی همرنگ (برای بیمارانی که نمی‌خواهند بریس‌های آن‌ها قابل ‌مشاهده باشد) و حتی بریس‌های رنگی را برای افراد جوان توصیه می‌نماید. همچنین در برخی از بیماران مبتلا به اوربایت، آندربایت، فشردگی دندان‌ها و فاصله‌های بین‌دندانی نیز، استفاده از بریس‌ها توصیه می‌گردد. در بسیاری از بیماران برای به دست آوردن لبخندی زیبا از بریس‌ها استفاده می‌شود.

نگهدارنده فضای دندانی

هنگامی‌که دندان‌های موقت کودکان زودتر از زمان طبیعی از دست می‌رود، از پرکننده‌های بین‌دندانی استفاده می‌شود تا دندان‌های مجاور به سمت فضای خالی دندان افتاده، رشد نکند. این فضا باید برای دندان‌های دائمی که در آینده رشد خواهند کرد، حفظ شود. این نگه‌دارنده‌ها، فضای ایجادشده توسط دندان ازدست‌رفته را حفظ می‌کنند تا زمانی که دندان دائمی در آن محل رشد نماید. نگهدارنده‌های فضای دندانی از یک بند متشکل شده‌اند که به یکی از دندان‌ها متصل می‌گردد. همچنین دارای یک بخش سیمی هستند که از فضای دندانی محافظت کرده و آن را باز نگه می‌دارد.

الاینر یا ردیف کننده‌های دندانی

مانند بریس‌ها، الاینر‌ها نیز به صاف شدن و تراز شدن دندان‌ها کمک می‌کنند. ارتودنسی نامرئی یکی از رایج‌ترین ردیف کننده‌های دندانی محسوب می‌شود که اغلب در موارد زیر مورداستفاده قرار می‌گیرد.

  • آندربایت
  • اوربایت
  • فاصله بین‌دندانی
  • کراس بایت
  • فشردگی دندان‌ها

ارتودنسی نامرئی شامل ردیف کننده‌هایی می‌باشد که از پلاستیک شفاف ساخته شده‌اند، آن‌ها در اطراف دندان‌ها قرار داده می‌شوند تا به‌صورت مداوم و مستقیم بر آن‌ها فشار وارد کرده و به شکل مورد نظر در آیند. همچنین آن‌ها به اصلاح طرح لبخند بیماران نیز کمک خواهند نمود.

اصلاح‌کننده فک

ابزارهای اصلاح‌کننده فک که گاهی اوقات اسپلینت نیز نامیده می‌شوند، برای اصلاح و تراز شدن فک بالا یا پایین استفاده می‌شوند، در نتیجه عملکرد کل فک طبیعی‌تر خواهد شد. در اکثر موارد، این تجهیزات برای بیماران مبتلا به اختلالات مفصل گیجگاهی – فکی (TMJ) تجویز می‌شود.

محافظ لب و گونه‌ها

گاهی اوقات، لب‌ها و گونه بیمار می‌تواند بر روی دندان‌ها فشار وارد کرده و باعث درد یا ناراحتی شود. در این موارد متخصصین ارتودنسی استفاده از محافظ لب و گونه‌ها را توصیه می‌کنند. این وسیله، لب و گونه را از دندان‌ها دور نگه می‌دارد، در نتیجه، فشار، درد یا ناراحتی بیمار کاهش خواهد یافت.

وسیع کننده کام (اکسپاندر)

از وسیع کننده کام برای گسترش انحنای فک بالایی استفاده می‌شود. یک صفحه پلاستیکی که متناسب سقف دهان بیمار ساخته و نصب می‌شود، کمک می‌کند تا مفاصل و استخوان‌های دهان ، حالت بهتری به خود بگیرند و اصلاح شوند.

نگهدارنده متحرک

پس از درمان ارتودنسی با بریس یا ردیف کننده‌های دندانی، از نگهدارنده‌ها، استفاده می‌شود تا دندان‌ها مجدداً به موقعیت قبلی خود بازنگردند. با تقبل قیمت ارتودنسی متحرک ، از نگهدارنده‌ها که شامل صفحه‌ای هستند که بر روی سقف دهان قرار داده می‌شود؛ همچنین دارای یک بخش سیمی هستند که در عرض خارجی دندان‌های جلویی قرار می‌گیرد ، استفاده می گردد . ممکن است نگهدارنده‌ها از ردیف کننده‌های پلاستیکی نیز ساخته شوند. معمولاً از این نگه‌دارنده‌ها در طول شب استفاده می‌شود.

هدگیر

معمولاً هدگیر از بخشی ساخته شده است که در دور پشت سر قرار می‌گیرد و به سیم‌های فلزی نصب‌شده در جلوی دندان‌ها متصل می‌گردد. متخصصین ارتودنسی برای بیمارانی که نیازمند اصلاح آهسته فک خود هستند، هدگیر را تجویز می‌نمایند. بنابراین آن‌ها مطمئن خواهند شد که دندان‌های بیمار به‌درستی موقعیت خود را در فک به دست خواهند آورد.

چه تفاوتی بین متخصص ارتودنسی و دندانپزشک وجود دارد؟


motakhases2

در واقع، دندانپزشک و متخصص ارتودنسی، خدمات متفاوتی را ارائه می‌کنند. دندانپزشک خدمات عمومی مربوط به دندانپزشکی را به بیماران ارائه می‌دهد. دندانپزشک بر سلامت دندان‌ها، لثه، دهان و فک، تمرکز دارد. هر بار که شما قصد تمیز کردن و یا یک معاینه سالانه در خصوص دندان‌ها را دارید باید به یک دندانپزشک مراجعه نمایید. همچنین دندانپزشک از طریق تصویربرداری اشعه ایکس، مشکلات بالقوه دهان و دندانی شما را تشخیص می‌دهد. اگر در مورد سلامت عمومی دندان یا لثه‌ها نگران هستید باید به یک دندانپزشک مراجعه نمایید. اگر گمان می‌کنید که دچار حفره یا پوسیدگی دندانی شده‌اید و یا اگر می‌خواهید در خصوص سالم نگه‌داشتن دندان‌ها و جلوگیری از بیماری‌های مرتبط با آن اطلاعات لازم را به دست آورید، می‌توانید از خدمات دندانپزشکان بهره ببرید.

از سوی دیگر، یک متخصص ارتودنسی، دندانپزشک آموزش دیده‌ای است که در اصلاح بی‌نظمی دندان‌ها مانند کج شدن دندان‌ها، فشردگی دندان‌ها، اوربایت یا آندربایت، مهارت و تجربه لازم را کسب نموده است. متخصصین ارتودنسی، دندانپزشکان متخصصی هستند که به‌طور خاص با رفع اختلالات دندانی یا دهان، از بروز مشکلات بیشتر در آینده جلوگیری به عمل می‌آورند. اگر شما تا کنون استفاده از بریس‌های دندانی را در نظر گرفته‌اید و یا آن‌ها را در دهان خود نصب کرده‌اید، در واقع شما به یک ارتودنتیست مراجعه نموده‌اید. پس از سال‌ها تحصیل برای دندانپزشک شدن، یک ارتودنتیست باید در رشته خاص ارتودنسی، تحصیلات تکمیلی را در دانشگاه سپری نماید. به ‌عبارت ‌دیگر این دندانپزشکان متخصص را می‌توان مهندسان دهان نامید، چرا که آن‌ها می‌توانند شکل دندان‌های شما را تغییر داده یا آن را بازسازی نمایند.

چه موقع باید به یک متخصص ارتودنسی مراجعه نمود؟


اگر دندان‌های شما به ‌درستی روی‌ هم قرار نمی‌گیرند، اگر دندان‌ها دچار فشردگی یا فاصله بیش ‌از حد شده‌اند، شما باید به یک ارتودنتیست مراجعه کنید. در افرادی که در همپوشانی دندان‌های آن‌ها اختلال وجود دارد، مانند اختلال آندربایت، یا اوربایت، مراجعه به بهترین متخصص ارتودنسی از اهمیت بالایی برخوردار است. می‌توان چنین مشکلاتی را به کمک تجهیزات مختلف ارتودنسی از جمله بریس‌های فلزی، ارتودنسی نامرئی و ارتودنسی متحرک، اصلاح نمود. همچنین، زمانی که کودکان به سن هفت‌سالگی می‌رسند، باید برای معاینه نزدیک متخصص ارتودنسی بروند. در این سن برخی از دندان‌های دائمی شروع به رشد خواهد کرد. متخصص ارتودنسی دندان‌های کودک را معاینه کرده و به بررسی مشکلاتی همچون فشردگی دندان‌ها، تغییر جهت نامناسب آن‌ها و کوچک بودن کام دهان می‌پردازد. اگر چنین مشکلاتی سریعاً تشخیص داده شود و در اسرع وقت تحت درمان قرار گیرد، از بروز مشکلات آتی برای دندان‌های دائمی جلوگیری به عمل می‌آید.

چگونه یک متخصص ارتودنسی باصلاحیت را انتخاب نماییم؟


  • مدارک پزشک را بررسی نمایید. متخصصین ارتودنسی فراتر از دانشکده دندانپزشکی، دو یا سه سال آموزش تخصصی اضافی خواهند دید تا مهارت‌های لازم را در خصوص ردیف کردن و اصلاح مشکلات دندانی به دست آورند. تنها کسانی که این آموزش‌ها را گذرانده‌اند می‌توانند تحت نام متخصص ارتودنسی اقدام به درمان نمایند.
  • متخصصین ارتودنسی از لحاظ تکنیک و شیوه‌های درمانی ممکن است متفاوت باشند. بنابراین در خصوص شیوه درمان سؤالات لازم را بپرسید و مطمئن شوید که شیوه درمانی برای شما مناسب باشد. معمولاً اولین جلسه مشاوره رایگان است؛ پس در صورت نیاز اگر احساس می‌کنید لازم است، نظر یک متخصص دیگر را نیز جویا شوید.
  • به خاطر داشته باشید که در طول درمان، عملاً متخصص ارتودنسی مانند یک عضوی از خانواده شما محسوب می‌شود. متخصصینی که شما را بخشی از خانواده خود بدانند، باعث می‌شوند فرایند درمان برای شما کاملاً راحت و دلپذیر گردد.
به این پست امتیاز دهید.
بهترین متخصص ارتودنسی (ارتودنتیست)
4.5 از 2 رای