بهترین زمان و سن مناسب برای ارتودنسی

age

یک دندانپزشک معمولاً به بیمار توصیه می‌کند تا برای بهبودی وضعیت ظاهری دندان‌های خود از سیم‌کشی دندان استفاده کند. با استفاده از درمان‌های ارتودنسی می‌توان مشکلاتی مثل کج بودن و نامرتبی دندان‌ها، اوربایت، آندربایت، موقعیت نامناسب فک و اختلالات مربوط به مفاصل فک را اصلاح کرد. افراد مبتلا به این مشکلات می‌توانند در هر سنی از ارتودنسی استفاده کنند. بهترین سن ارتودنسی، سنین 10 تا 14 سالگی است، درست در زمانی که سر و دهان در حال رشد بوده و می‌توان به شکل آسان‌تری دندان‌ها را مرتب کرد. با این‌حال به دلیل اینکه هر گونه تغییری در این سنین می‌تواند آثار بدی بر روی روحیه‌ی کودک داشته باشد، والدین باید قبل از تصمیم‌گیری برای انجام ارتودنسی، با کودک خود گفتگو کنند. همچنین شایان ذکر است که ارتودنسی دندان‌ها تنها برای کودکان نبوده و امروزه بزرگسالان بیشتری برای رفع مشکلات خفیف دندان‌ها و ایجاد لبخندی زیباتر، در حال استفاده از بریس های ارتودنسی هستند.

اهمیت درمان ارتودنسی


ارتودنسی برای اصلاح وضعیت نامناسب دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این وضعیت نامناسب ممکن است به شکل نامرتبی و یا کج بودن دندان‌ها بروز کرده باشد. در برخی از موارد، فک تحتانی و فوقانی ممکن است به نحو صحیح بر روی یکدیگر قرار نگرفته و حتی با وجود صاف به نظر رسیدن دندان‌ها، ممکن است بیمار به هنگام گاز گرفتن دچار مشکل شود.

بیرون‌زدگی، نامرتبی و فاصله‌ی نامساوی در بین دندان‌ها از جمله مشکلات مربوط به فک و دندان‌ها هستند که ممکن است ارثی باشند. مکیدن انگشت شست، از دست دادن زودهنگام دندان‌ها و برخی از حوادث می‌توانند باعث ایجاد این مشکلات شوند.

رفع این مشکلات می‌تواند لبخند شما را زیباتر کرده و مهم‌تر از آن، سلامت دهان و دندان شما را بهبود بخشد. این مشکل به دلیل سختی تمیز کردن دندان‌های کج شده و نامرتب می‌باشد. در نهایت، این مشکلات می‌توانند باعث پوسیدگی دندان، بیماری‌های لثه و احتمالاً از دست دادن دندان‌ها شوند. نامرتبی دندان‌ها می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی در ارتباط با جویدن غذاها و تکلم شده و همچنین منجر به سایش غیرطبیعی مینای دندان‌ها و مشکلات مربوط به فک شود.

چرا ارتودنسی در سنین پایین‌تر بهتر است؟


زمانی که به ارتودنسی فکر می‌کنید ممکن است تصور کنید که این روش تنها برای کودکان مسن‌تر و نوجوانان که دندان‌هایی نامرتب و با فاصله‌ی نامساوی دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد. که البته این تصوری غلط بوده و درمان ارتودنسی زمانی که در سنین پایین‌تر مورد استفاده قرار گیرد می‌تواند اثرات بهتری ایجاد کند. با در نظر گرفتن ارتودنسی در سنین پایین‌تر، پزشکان قادر خواهند بود تا سریع‌تر مشکلات کودک شما را تشخیص داده و در زمانی که دندان‌ها در حال رشد هستند، برای رفع این مشکلات اقدام کنند. شروع مراقبت‌های دهان و دندان در سنین پایین‌تر اهمیت زیادی دارد، نه فقط به ‌منظور حفظ سلامت دندان‌ها و مزایای زیبایی آن، بلکه به ‌منظور بهبود وضعیت کلی سلامت کودک.

توصیه‌های خاصی برای کودکان وجود دارند. توصیه می‌شود که کودک شما تا قبل از سن 7 سالگی برای ارتودنسی مورد معاینه قرار گیرد، این کار دو دلیل دارد.

دلیل اول اینکه در این سنین رشد دندان‌ها در افراد مختلف تفاوت‌های بسیار زیادی داشته و فقط یک متخصص می‌تواند مشکلات ارتودنسی را از مشکلات طبیعی مربوط به رشد دندان‌ها تشخیص دهد. در این زمان، متخصص ارتودنسی می‌تواند به شما بگوید که آیا فضای موجود در دهان برای رشد دندان‌ها دائمی کافی است یا خیر.

علت دوم برای معاینه‌ی زودهنگام، آسان‌تر بودن درمان بسیاری از عارضه‌ها در صورت تشخیص زودهنگام آن‌ها است، درست در زمانی که فرایند رشد کودک در اوج خود می‌باشد. برای مثال می‌توان از یک ابزار وسیع کننده‌ی کام برای درمان مؤثر انحراف فک استفاده کرد (عارضه‌ای که در آن به هنگام بستن دهان، دندان‌های فوقانی در پشت دندان‌های تحتانی قرار می‌گیرند) چرا که فک کودکان سریعاً در حال رشد است. با این‌حال در صورتی که این عارضه درمان نشده رها شود، ممکن است بعداً برای اصلاح این عارضه‌ی جدی، لازم باشد تا بیمار تحت عمل جراحی فک قرار گیرد.

مشکلات دیگری نیز وجود دارند که به‌وفور در کودکان دیده شده و می‌توان با استفاده از ارتودنسی آن‌ها را درمان کرد. از جمله این مشکلات می‌توان به افتادن زودهنگام یا دیرهنگام دندان‌های شیری، مکیدن ممتد انگشت شست، رانش زبان و تنفس دهانی اشاره کرد. اگر هر یک از علائم بالا را مشاهده کردید، می‌توانید به کلینیک ما مراجعه کنید. البته به یاد داشته باشید که انجام زودهنگام معاینات به این معنی نیست که فرایند درمان باید در همین موقع شروع شود. در واقع، اکثر کودکان تا زمانی که به سنین 9 تا 14 سال نرسیده‌اند، تحت درمان ارتودنسی قرار نمی‌گیرند.

کودک من چه زمانی باید به متخصص ارتودنسی مراجعه کند؟


دندانپزشک شما می‌تواند به شما بگوید که چه زمانی باید به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. توصیه می‌شود که تمامی کودکان تا سن 7 سالگی تحت معاینه‌ی متخصص ارتودنسی قرار بگیرند. در این سن، متخصص ارتودنسی می‌تواند مشکلات ریز و نامحسوس مربوط به فک و دندان‌ها را تشخیص دهد. اکثر کودکان درمان فعال را در سنین 9 تا 14 سالگی شروع می‌کنند.

متخصصین ارتودنسی توصیه می‌کنند که شما نامرتبی دندان را تا زمانی که کودک شما در سن رشد است مورد درمان قرار دهید. زمانی که رشد کودک شما متوقف شود، درمان مشکلات او به زمان ارتودنسی بیشتری احتیاج داشته و ممکن است نیازمند روش‌های شدیدتر درمان باشد.

کودک من چه زمانی می‌تواند از بریس‌های ارتودنسی استفاده کند؟


age1

سن خاصی برای استفاده‌ی افراد از ارتودنسی مشخص نشده و برنامه‌ی درمانی هر فردی مخصوص به خود او است. برای مثال، کودکان مبتلا به شکاف کام می‌توانند قبل از رشد اولین دندان خود تحت درمان ارتودنسی قرار گیرند. دیگر کودکان می‌توانند در سنین 6 و 7 سالگی تحت درمان قرار گیرند حتی در صورتی که تمامی دندان‌های شیری خود را از دست نداده باشند. هدف از انجام درمان زودهنگام جلوگیری از ایجاد مشکلات بیشتر در اثر رشد کودک است. درمان زودهنگام می‌تواند محیط بهتری را برای رشد دندان‌های دائمی فراهم کند.

اکثر کودکانی که تحت درمان زودهنگام ارتودنسی قرار می‌گیرند، برای تکمیل فرایند درمان در آینده نیز نیازمند سیم‌کشی دندان‌ها و یا دیگر روش‌های درمان می‌باشند. البته میزان درمان تا سطح قابل‌توجهی کاهش خواهد یافت.

مراحل درمان ارتودنسی


age2

درمان زودهنگام ارتودنسی دارای مراحل مختلفی است که سه مرحله‌ی اصلی در تمامی انواع آن مشترک است:

مرحله‌ی اول

مرحله‌ی اول به مرحله‌ی درمان زودهنگام گفته می‌شود که در حدود سنین 2 تا 3 سال شروع شده و تا حدود 6 سالگی ادامه پیدا می‌کند. در این مرحله اقدامات پیشگیرانه از جمله ترک عادت‌های مضر که باعث کج شدن دندان‌ها می‌شوند انجام شده و بسته به نحوه‌ی رشد دندان‌ها، یک برنامه‌ی درمان برای آینده‌ی کودک طراحی می‌شود.

مرحله‌ی دوم

در طول مرحله‌ی دوم زمانی که کودک بین 6 تا 12 سال سن دارد، اولین دندان‌های دائمی رشد کرده و دندانپزشک می‌تواند درمان‌های زودهنگام برای کج و نامرتب بودن دندان‌ها را انجام دهد.

مرحله‌ی سوم

درنهایت، مرحله‌ی سوم در طول دوره‌ی نوجوانی و به ‌منظور اصلاح هر گونه مشکل مربوط به دندان‌های دائمی انجام می‌شود.

ارتودنسی در بزرگسالان


age3

شما می‌دانید که چه زمانی باید کودک خود را برای معاینه‌ی ارتودنسی ببرید ولی آیا برای خود نیز فکری کرده‌اید؟ اگر لبخند خود را با دست می‌پوشانید و یا وقتی که در کنار غریبه‌ها هستید از لبخند زدن می‌ترسید، پس بهترین زمان برای مراجعه به متخصص ارتودنسی می‌تواند همین حالا باشد. شاید فکر می‌کنید که ارتودنسی تنها برای کودکان طراحی شده است، در صورتی که این تصور غلط است. در واقع، طبق تحقیقات انجام شده، امروزه از هر پنج نفر که برای ارتودنسی مراجعه می‌کنند، یک نفر از آن‌ها فردی بزرگسال است. ارتودنسی در بزرگسالان می‌تواند علل متعددی داشته باشد.

درمان ارتودنسی می‌تواند در هر سنی مؤثر باشد و در افراد بزرگسال، متقاعد کردن افراد برای انجام این درمان کار آسان‌تری است. به‌علاوه، با در دسترس قرار گرفتن ردیف کننده‌های شفاف، بریس‌های سرامیکی نیمه شفاف و براکت‌های لینگوال، نمی‌توان تشخیص داد که فردی در حال استفاده از ارتودنسی است. بنابراین اگر می‌ترسید که سیم‌کشی‌های فلزی در دهان جلوه‌ی صورت شما را خراب کنند، در مورد روش‌های جایگزین و نامحسوس از متخصص ارتودنسی سؤال کنید.

البته در درمان ارتودنسی تنها به ظاهر فرد توجه نمی‌شود. تمیز کردن دندان‌های مرتب کار آسان‌تری بوده و پوسیدگی غیرطبیعی در آن‌ها کمتر اتفاق می‌افتد. مرتب بودن دندان‌ها به شما در غذا خوردن و حرف زدن نیز کمک کرده و باعث سالم ماندن دندان‌ها می‌شود،  دندان‌های سالم هم می‌توانند تا آخر عمر فرد برای او باقی بمانند. پس چرا درمان ارتودنسی را به تعویق می‌اندازید؟

به این پست امتیاز دهید.