چرا برخورد فویل آلومینیومی با براکت ارتودنسی درد دارد؟

فویل

آیا تا به حال به طور تصادفی یک فویل آلومینیومی را گاز گرفته‌اید، و تجربه یک درد ناگهانی و شدید در دهان خود داشته‌اید؟ شما تنها نیستید! این یک سوال غیر معمول است، اما چیزی است که اغلب می‌شنوید: چرا گاز گرفتن فویل آلومینیومی اینقدر درد دارد؟ دردی که احساس می‌کنید شوک گالوانیکی نامیده می‌شود و همانطور که می‌دانید، درد آن غیر قابل تحمل است.

شوک گالوانیزه چیست؟


این شوک مانند ایجاد یک باتری در دهان شماست. فویل آلومینیومی و سایر فلزات موجود در دهان شما اختلاف پتانسیل الکتروشیمیایی دارند. ترکیب با بزاق، که یک محیط مرطوب و شور تولید می‌کند برای انتقال انرژی ایده‌آل است، و یک شوک دردناک در اثر ولتاژ حاصله تجربه می‌کنید. این اثر در ابتدا قرن‌ها پیش شناسایی شد و اثر ولتاژ نامیده می‌شود. آلساندرو ولتا در هنگام جمع کردن انباشتی از فلزات مختلف روی هم که ورق‌های کاغذی بین آن‌ها در آب نمک خیس شده بود، آن را کشف کرد. با جمع‌آوری آن‌ها در کنار هم، آن‌ها یک باتری کم قدرت ایجاد کردند. ممکن است بپرسید که چه فلزات دیگری در دهان من هستند؟ اگر بهداشت دهان و دندان عالی داشته باشید و هیچ آسیبی به دندان‌های خود نرسانده باشید، هیچ فلزی در دهان شما نخواهد بود! اما بسیاری از مردم دارای پر شدگی یا روکش‌های فلزی هستند که رساناهای عالی برای ایجاد شوک گالوانیکی هستند. گاز گرفتن فویل آلومینیومی با هر یک از دندان‌هایی که این فلزات را دارند، این حالت دردناك را به همراه خواهد داشت. اگر روکش فلزی و یا پر کننده‌ای در دهان ندارید، گاز گرفتن فویل باعث دردی برای شما نخواهد شد.

اما همان درد را بدون گاز زدن فویل آلومینیومی احساس کردم

برخورد فویل آلومینیوم با براکت ارتودنسی یکی از رایج‌ترین راه‌هایی است که افراد شوک الکتریکی را تجربه می‌کنند. اما این تنها راه ایجاد آن نیست. اگر پر شدگی یا روکش‌های ساخته شده از فلزات مختلف داشته باشید، فشار دادن دندان‌های‌تان روی هم نیز به سادگی می‌تواند شوک ایجاد کند! و اگر عادت به دندان قروچه دارید، بلافاصله متوجه خواهید شد که این اتفاق می‌افتد! امروزه آمالگام دندانپزشکی جدید همچنان برای پر کردن استفاده می‌شود. همانطور که از نام آن پیداست، آمالگام ترکیبی از فلزات بسیاری است. به دلیل ترکیب آن، دو دندان دارای پر شدگی که در مقابل یکدیگر باشند، می‌توانند باعث ایجاد شوک دردناک برای شما شوند.
موارد زیر برخی از شایع‌ترین علل شوک گالوانیک هستند:

  • تماس بین روکش طلا و ماده پر کننده آمالگام
  • ارتباط بین چنگال نقره و روکش طلا
  • تماس بین فویل و پرکننده‌ها یا روکش‌های شما

آیا بریس‌ها می‌توانند برخورد آلومینیومی را سبب شوند؟


بله! بر خلاف افسانه‌ای که می‌گوید بریس احتمال برخورد رعد و برق با شما را افزایش می‌دهد، این مورد درست است. اگر بریس‌های فلزی معمول دارید، هنگامی که بریس‌ها با فلزات دیگر تماس پیدا می‌کنند، می‌توانند یک اثر ولتاژی ایجاد کنند. بر خلاف شوک‌های الومینیومی دیگر، این نوع کمتر رایج است. به این دلیل که فلز بریس‌های شما در سطوح جویدن نیستند. گاز زدن فویل آلومینیوم با دندان ارتودنسی شده به طور معمول باعث درد شما نخواهد شد- اما اگر فویل با براکت شما تماس پیدا کند، می‌تواند این کار را انجام دهد.

چرا چنین برخورد کوچکی درد دارد؟


ولتاژ شوک گالوانیکی به اندازه کافی قوی نیست که موجب آسیب واقعی شود. اما همچنان باید گفت که درد آن بیش از یک شوک الکتریکی معمولی است که ممکن است تجربه کنید. چرا؟
از آنجا که اعصاب دندان‌های شما تنها می‌توانند درد را احساس کنند. بر خلاف اعصاب دیگر در بدن شما، اعصابی که در دندان‌های شما قرار دارند، با دادن پیام درد به مغز شما، به همه چیز پاسخ می‌دهند. اگر اعصاب دهان خود را تحت فشار قرار داده باشید، متوجه خواهید شد که همه چیز درد دارد. سرماخوردگی درد دارد، اما به این اندازه دردناک نیست. حتی نوشیدن آب با دمای اتاق می‌تواند به سادگی اعصاب موجود در دهان شما را به هم بریزد. اثر گالوانیک اعصاب شما را تحریک می‌کند و علی‌رغم اینکه نسبتا بدون درد ادامه دار است، می‌تواند تنها باعث درد شما شود. این یکی از دلایلی است که ایجاب می‌کند به خوبی مراقب دندان‌های‌تان باشید، درگیر کردن عصب همیشه یک تجربه دردناک خواهد بود.

در هنگام استفاده از بریس چگونه از شوک آلومینیومی جلوگیری کنیم


هیچ دلیلی برای نگرانی در مورد شوک گالوانیکی در هنگام استفاده از بریس وجود ندارد. احتمال وقوع شوک کم است. در واقع، مگر چقدر فویل آلومینیومی گاز می‌گیرید؟ با این حال، شما می‌توانید با بررسی گزینه‌های دیگر به جز بریس‌های فلزی معمول از شوک دردناک جلوگیری نمایید. ممکن است بریس دیگری غیر از نوع معمول برای شما مناسب باشد، از جمله:

  • بریس سرامیکی
  • بریس‌های شفاف یا اینویزیلاین
  • بریس‌های پنهان یا لینگوال

در حالی که بریس‌های پنهان هنوز از براکت‌های فلزی استفاده می‌کنند، به علت محل قرارگیری براکت، به احتمال کمتری باعث ایجاد شوک گالوانیکی می‌شوند. اگر شوک‌های مکرر را تجربه می‌کنید، با متخصص ارتودنسی خود صحبت کنید تا گزینه‌های دیگر را جستجو کنید!

به این پست امتیاز دهید.