انواع وسایل و تجهیزات ارتودنسی(بریس ها)

appliance

متخصص ارتودنسی عمدتاً بیمارانی که نیاز به اصلاح برخی ناهنجاری‌های فک مانند دندان‌های نامرتب، مال‌اکلوژن یا فضای زیاد بین دندان‌ها دارند را درمان می‌کند. درمان این مشکلات نیاز به استفاده از تجهیزات ارتودنسی دارد. تجهیزات مفید زیادی برای کمک به دستیابی به نتایج عملکردی و زیبایی مورد نظر وجود دارد. تجهیزات ارتودنسی دارای انواع مختلفی هستند که برخی از آنها ثابت و برخی دیگر متحرک می‌باشند. این تجهیزات با اهداف مختلفی از درمان فعال تا نگهداری مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اجزای بریس‌ها


بند ارتودنسی

appliance1

بندهای ارتودنسی حلقه‌هایی هستند که دور دندان‌های عقب یا مولر قرار می‌گیرند. متخصصین ارتودنسی اندازه‌ی بندها را انتخاب کرده و از ابزار دندانپزشکی برای تضمین قرارگیری مناسب آنها بر روی دندان‌ها استفاده می‌کنند. بندها بطور معمول دارای الحاقات فلزی جوش خورده‌ای هستند که امکان عبور سیم‌های ارتودنسی را از میان آنها فراهم می‌کنند. بندهای متداول با استفاده از فولاد ضد زنگ ساخته می‌شوند، اما بریس‌های سرامیکی در حال محبوب شدن هستند زیرا دارای سطوح شفافیت مختلفی هستند که نسبت به نوع فلزی کمتر جلب توجه می‌کنند. بندها با استفاده از سیمان دندانپزشکی مخصوص به دندان‌ها متصل می‌شوند.

براکت‌ها

appliance2

متداول‌ترین نوع بریس‌ها از براکت‌هایی استفاده می‌کنند که قطعات کوچک مربع شکلی هستند و به یک بند ارتودنسی متصل می‌شوند یا بصورت شیمیایی به سطح دندان می‌چسبند. براکت‌ها دارای انواع مختلفی از جمله فلزی و سرامیکی هستند. هر براکت دارای شکافی است که سیم ارتودنسی را نگه می‌دارد. برخی براکت‌ها دارای قلاب‌هایی می‌باشند که برای اتصال کش‌های لاستیکی استفاده می‌شوند.

سیم ارتودنسی

appliance3

سیم‌های ارتودنسی فلزی بوده و به منظور وارد شدن به براکت‌های اطراف دهان طراحی می‌شوند. تنظیمات سیم ارتودنسی فشار را بر روی دندان‌ها وارد می‌کند و مسئول حرکت مداوم دندان‌ها به طرف موقعیت مناسب می‌باشد. این سیم اغلب در طول درمان با سیم سنگین‌تری تعویض می‌شود تا امکان حرکت بیشتر دندان‌ها فراهم گردد.

فنر کویل

appliance4

فنرهای کویل گاهی اوقات که دندان‌ها بیش از حد به هم نزدیک هستند، بین دو براکت دندان قرار داده می‌شوند. فنر روی سیم ارتودنسی قرار می‌گیرد و برای اصلاح دندان‌ها فشاری وارد می‌کند که باعث جدا شدن دندان‌ها و باز شدن فضای بین آنها می‌شود.

زنجیر پلاستیکی

زنجیر پلاستیکی، حلقه‌های الاستیک یا سیمی هستند که به هم متصل شده‌اند تا یک نوار پیوسته را بین دندان‌ها شکل دهند. این زنجیرها عمدتاً برای کمک به فضاهای تنگ یا پیشگیری از باز شدن فضاهای بین دندان‌ها استفاده می‌شوند. مانند لیگاچورهای الاستیک، این اجزاء نیز در طول هر جلسه‌ی تنظیم تعویض می‌گردند.

لیگاچور

appliance5

لیگاچورها نوارهای الاستیک یا سیم‌های کوچکی هستند که سیم ارتودنسی را به براکت‌ها متصل می‌کنند. این گره‌ها می‌توانند شفاف یا نقره‌ای یا بسیاری از رنگ‌های دیگری باشند. لیگاچورها هر زمان که نیاز به اصلاح ارتودنسی باشد، تعویض می‌شوند.

کش‌های لاستیکی

appliance6

کش‌های لاستیکی یا الاستیک‌ها متحرک هستند. آنها به قلاب‌های براکت‌ها ملحق شده و دندان‌های بالا و پایین را به هم متصل می‌کنند. کشیدگی الاستیک فشار مداومی را اعمال می‌کند که به تدریج در حرکت مداوم دندان‌های بالا و پایین به طرف موقعیت مطلوب تاثیر می‌گذارد.

تجهیزات


وسیع کننده کام

appliance7

وسیع کننده کام با اعمال فشار ملایم بر روی دندان‌های آسیای بالا با هر پیچاندن پیچ‌های کوچک فک بالا را بسط می‌دهد (یا باز می‌کند). دندانپزشک زمان و چگونگی اصلاح وسیع کننده را به بیمار آموزش خواهد داد. هنگامی که به بازشدگی مطلوب دست پیدا کردید، باید به مدت ۶ ماه استفاده از آن را ادامه دهید تا این بازشدگی حفظ شود و از برگشت آن جلوگیری گردد.

پندولوم

appliance8

دستگاه پندولوم برای فشار دادن دندان‌های آسیای بالا به عقب استفاده می‌شود، تا برای دندان‌های شلوغ فضا ایجاد کند یا یک اوربایت بزرگ را کاهش دهد. دندانپزشکان بسیاری از اوقات به جای هدگیر یا کشیدن دندان‌های دائمی از این دستگاه استفاده می‌کنند.

دستگاه هربست

appliance9

دستگاه هربست با جلو راندن فک پایین و عقب راندن دندان‌های آسیای بالا باعث کاهش اورجت یا اوربایت می‌شود. این دستگاه ثابت بیشتر برای کودکان در حال رشد استفاده شده و به مدت ۱۲ ماه داخل دهان قرار می‌گیرد. دستگاه هربست برای بسیاری از بیماران در برطرف کردن نیاز به جراحی فک پایین موفقیت‌آمیز بوده است.

هدگیر

appliance.10jpgهدگیر برای درمان بیمارانی که دندان‌های آنها در حالت اوربایت است بطوری که فک بالا جلوی فک پایین قرار گرفته، یا آندربایت که فک پایین جلوی فک بالا قرار دارد، استفاده می‌شود. هدگیر ارتودنسی به آرامی دندان‌ها را می‌کشد تا مانع از رشد بیشتر دندان‌های بالا و فک به سمت جلو شود.

دستگاه توین بلاک (Twin Block)

appliance11

دستگاه توین بلاک متشکل از دستگاه‌های متحرک بالا و پایین است که دارای بلاک‌های پلاستیکی هستند که روی دندان‌های عقب را پوشانده‌اند. این بلاک‌ها باعث می‌شوند که فک پایین به طرف موقعیت مطلوب نسبت به فک بالا حرکت کند. این دستگاه معمولاً به مدت ۱۲ ماه استفاده می‌شود، و از آنجا که دارای دو قطعه است و دندان‌ها را محکم می‌گیرد، در حین خوردن نیز باید داخل دهان باشد. این دستگاه همچنین بطور متداول برای بیماران بزرگسالی که دارای ناهنجاری‌های مفصل فک هستند استفاده می‌شود.

بایونیتور (Bionator) 

appliance12

بایونیتر یک دستگاه متحرک است که بطور سفارشی به منظور جلو بردن فک پایین در کودکان در حال رشد طراحی می‌شود. بطور کلی بایونیتر برای اصلاح فک پایین معیوب که منجر به اورجت قابل ملاحظه شده است، استفاده می‌شود. این دستگاه به مدت ۹ تا ۱۲ ماه داخل دهان قرار می‌گیرد و اغلب همراه با درمان مرحله یک ارتودنسی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بایت پلیت

appliance13

بایت پلیت نوعی نگهدارنده است که برای اصلاح دیپ بایت استفاده می‌شود. هنگامی که دندان‌های جلو بیش از حد روی هم بیفتند می‌تواند باعث سایش بیشتر در لبه‌های دندان‌های پیشین و نیز تحریک بافت نرم کام دهان گردد.

بریس ثابت سقف دهان

appliance14

برخی کودکان و بزرگسالان دچار وضعیتی به نام فشار زبان می‌شوند که در آن زبان در حین بلعیدن غذا به دندان‌های جلو فشار وارد می‌کند. در این شرایط، زبان تبدیل به یک حرکت دهنده‌ی قوی زبان می‌شود و می‌تواند باعث ایجاد فاصله بین دندان‌ها، اپن بایت یا کج شدن دندان‌ها شود. آیا می‌دانید که یک فرد بطور روزانه تا ۳۰۰۰ بار عمل بلعیدن را انجام می‌دهد؟ تانگ کریب یا بریس ثابت سقف دهان به منظور جلوگیری از فشار زبان به دندان‌های بالا و پایین در حین بلعیدن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ضربه‌گیر لب

appliance15

ضربه‌گیر لب یک دستگاه ارتودنسی است که برای اصلاح یا حفظ دندان‌های آسیای پایینی در موقعیت مناسب و پیشگیری از جلو آمدن آنها طراحی شده است. ضربه‌گیر لب در حالت ایده‌آل در دوره‌ی دندانی مختلط استفاده می‌شود یعنی زمانی که کودک هم دارای دندان‌های شیری و هم دندان‌های دائمی در دهان خود است.

سیم قوسی w

appliance16

arch معادل وسیع کننده فک برای فک پایین می‌باشد. این دستگاه فعال (باز) شده و سپس به دندان‌های آسیای پایین متصل می‌گردد. فنر سیم w به آرامی دندان‌های پایین را باز می‌کند و با کاهش شلوغی دندان‌ها شکل فک پایین را بهبود می‌بخشد.

نگهدارنده

appliance17نگهدارنده‌ها ممکن است بصورت متحرک یا ثابت باشند. پس از ردیف شدن دندان‌ها این دستگاه آنها را در موقعیت جدید و اصلاح شده نگه می‌دارد. ارتودنتیست چگونگی مراقبت از نگهدارنده و مدت زمان استفاده از آن را به شما توضیح خواهد داد. استفاده از نگهدارنده طبق تجویز متخصص برای پیشگیری از پسرفت درمان بسیاری حیاتی است.

فضاساز

appliance18

فضاسازها بصورت حلقه‌های کوچک لاستیکی هستند که بین دندان‌های عقب کار گذاشته می‌شوند تا آنها را از هم جدا کند و بندهای ارتودنسی بتوانند در جلسه‌ی بعد نصب شوند. فضاسازها پیش از نصب بندها جدا خواهند شد. خوردن غذاهای چسبنده و کشیدن نخ دندان می‌تواند به راحتی باعث بیرون راندن آنها از جای خود شود.

به این پست امتیاز دهید.
انواع وسایل و تجهیزات ارتودنسی(بریس ها)
4 از 1 رای