انواع مال اکلوژن (ناهنجاری روابط فک ها) و درمان

anvaeee1

مال اکلوژن حالتی است که ارتباط مناسبی بین فک بالا و فک پایین وجود ندارد یا دندان‌ها به طور کلی نامرتب و به‌هم‌ریخته است. مال اکلوژن یا ناهنجاری روابط فک‌ها شیوع بسیار بالایی دارد و اکثر افراد یک نوع اختلال را تا حدی تجربه می‌کنند. نامرتب بودن دندان‌ها پی‌آمد تاثیر عامل‌های ژنتیکی و عادت‌های دهانی نامناسب یا عامل‌های دیگر در دوران کودکی است. برای اصلاح مال اکلوژن متوسط عموماً باید به متخصص ارتودنسی مراجعه کرد. متخصص ارتودنسی دندانپزشکی است که در زمینه درمان مال اکلوژن و دیگر ناهنجاری‌های صورت تخصص دارد.

طبقه‌بندی مال اکلوژن


انواع مال اکلوژن که به سه نوع اصلی تقسیم‌بندی می‌شود:

  •  کلاس 1: اکلوژن و شیوه روی هم قرار گرفتن دندان‌ها عادی است، اما دندان‌ها فاصله‌دار یا به‌ هم‌ فشرده و شلوغ است.
  •  کلاس 2: مال اکلوژن دندان از نوع اوربایت است، یعنی این که دندان‌های بالا بسیار جلوتر از دندان‌های پایین است. در نتیجه دندان‌های پیشین جلو است یا دندان‌های میانی و جانبی روی هم قرار گرفته است و هم‌پوشانی دارد.
  •  کلاس 3: آندربایت (پروگناتیسم) نوعی اختلال است که در اثر جلوتر بودن دندان‌های پایین از دندان‌های بالا ایجاد می‌شود. آندربایت معمولاً زمانی بروز می‌یابد که استخوان فک بزرگ باشد یا استخوان فک بالا کوتاه باشد.

دلایل درمان مال اکلوژن


مال اکلوژن شدید منجر به ناهماهنگی استخوانی در پایین صورت می‌شود. متخصص ارتودنسی در موارد شدیدتر از همکاری دندانپزشک جراح فک و صورت برای بازسازی و اصلاح فک بهره می‌گیرد. هیچ‌گاه برای شروع درمان و اصلاح مال اکلوژن دندان دیر نیست. کودکان و همچنین بزرگسالان بسیاری با انجام درمان ارتودنسی از نعمت داشتن دندان‌هایی ردیف و مرتب برخوردار شده‌اند و لبخندی زیبا و بی‌نقص به لب آورده‌اند. مهم‌ترین دلایلی که بیماران را به انجام ارتودنسی برای اصلاح مال اکلوژن دندان ترغیب می‌کند، عبارت است از:

  •  کاهش خطر پوسیدگی دندان: ناهنجاری روابط فک غالباً الگوی سایش غیریکنواختی را روی دندان‌ها وارد می‌کند. سایش مداوم یک دندان به ساییدگی و پوسیدگی دندان می‌انجامد.
  •  ارتقاء بهداشت دهان و دندان: مال اکلوژن گاهی پی‌آمد به‌هم‌فشردگی و شلوغی دندان‌ها است. زمانی که تعداد زیادی دندان بر سر فضایی بسیار کوچک با هم رقابت کنند، تمیز کردن دندان‌ها و لثه‌ها دشوار می‌شود. اما پس از ارتودنسی و مرتب شدن دندان‌ها، تمیز کردن و مسواک زدن دندان‌ها بسیار راحت‌تر می‌شود.
  •  کاهش خطر اختلال مفصل فکی-گیجگاهی (TMJ ): سندرم مفصل فکی ـ گیجگاهی (TMJ) نیز یکی از عوارض مال اکلوژن است. سردرد، درد صورت و دندان قروچه هنگام خوابیدن همگی نتیجه وارد شدن فشار بیش از حد به مفصل فکی ـ گیجگاهی است. مرتب کردن دندان‌ها فشار را کاهش می‌دهد و این علائم را از بین می‌برد.

درمان


درمان مال اکلوژن دندان معمولاً با سیم‌کشی دندان‌ها انجام می‌شود. متخصص ارتودنسی پیش از توصیه بهترین روش درمان مال اکلوژن، عکس سراسری از دندان‌ها می‌گیرد، معاینه انجام می‌دهد و از کل دهان قالب می‌گیرد. چنانچه مال اکلوژن دندان نتیجه بی‌نظمی و به هم فشرده بودن دندان‌ها باشد، متخصص ارتودنسی تصمیم می‌گیرد که کشیدن دندان بهترین روش برای ایجاد فضای کافی به منظور مرتب کردن دندان‌ها است. بااین حال چنانچه مشکل آندربایت، کراس بایت یا اوربایت باشد، متخصص از تجهیزات ارتودنسی مختلفی مانند موارد زیر استفاده می‌کند:

  •  ارتودنسی ثابت: ارتودنسی ثابت از براکت‌هایی تشکیل می‌شود که با سیمان به تک تک دندان‌ها چسبانده می‌شود و یک سیم قوسی نیز براکت‌ها را به هم متصل می‌کند. متخصص سیم را در فواصل زمانی مشخص تنظیم می‌کند یا تغییر می‌دهد تا دندان‌ها به سمت مناسب هدایت شود.
  •  ارتودنسی متحرک: بریس‌های متحرک متعددی برای درمان مال اکلوژن به کار برده می‌شود. ریتینر (نگه‌دارنده)، هدگیر و وسیع کننده کام (پلتال اکسپندر) متداول‌ترین تجهیزات ارتودنسی متحرک به شمار می‌رود. ریتینر معمولاً برای نگه داشتن دندان‌ها در موقعیت مرتب در زمانی کاربرد دارد که استخوان فک در حال رشد در اطراف دندان‌ها است.
  •  اینویزیلاین (ارتودنسی نامرئی): پلاک‌های اینویزیلاین متحرک است و دیده نمی‌شود. سازو کار عملکرد ارتودنسی نامرئی تقریباً مشابه ارتودنسی ثابت است، اما جلب توجه نمی‌کند و زیبایی لبخند را در طول درمان خدشه‌دار نمی‌کند. البته ارتودنسی نامرئی برای تمام بیماران مناسب نیست.
به این پست امتیاز دهید.