انواع جراحی لثه برای درمان بیماری های لثه؛ روش ها و هزینه

jarahilase

لثه‌های شما نه تنها اصل و بنیاد لبخند شما هستند، بلکه سلامت آنها تاثیر فوق العاده‌ای بر سلامتی کلی شما دارند. بیماری‌های لثه ناشی از عفونتی است که در بافت‌های محافظ دندان مانند لثه‌ها و استخوان فک نفوذ می‌کند. اگر باکتری‌ها در زیر لثه جمع شوند سمی تولید می‌کنند که باعث ورم لثه، خونریزی، بوی بد دهان، تحلیل استخوان و در نهایت از دست دادن دندان می‌شوند.

جراحی لثه راهکاری است که برای کنترل رشد باکتری‌ها و ترمیم بافت محافظ دندان انجام می‌شود. جراحی معمولا زمانی انجام می‌شود که بافت اطراف دندان سلامت خود را از دست دهد و نتوان آن را با درمان‌های غیر از جراحی ترمیم کرد. جراحی فلاپ لثه، پیوند استخوان و پیوند لثه از نمونه‌های جراحی لثه هستند.

جراحی لثه چیست؟


جراحی لثه هر گونه روش جراحی که برای بیماری‌های لثه مانند ورم و التهاب لثه مورد استفاده قرار می‌گیرد را شامل می‌شود. اگر شما از بیماری‌های لثه رنج می برید که با درمان‌های غیرجراحی بهبود نیافته و یا اگر بیماری شما درمان شده اما آسیب‌های جدی از خود به جای گذاشته است، جراحی لثه می‌تواند در درمان آن کمک کند.

مزایای جراحی لثه چیست؟


مزیت‌های جراحی لثه به دو گروه تقسیم می‌شوند:

  • جراحی عموما بهترین راهکار برای درمان بیماری‌های پریودنتال می باشد. اگر دیگر روش‌های درمانی مانند تمیز کردن عمیق دندان و یا درمان با آنتی بیوتیک‌ها موفقیت‌آمیز نباشد جراحی می‌تواند بیماری را درمان کند. همچنین انتخاب جراحی برای بیماری‌های لثه شدید می‌تواند از آسیب‌های جبران ناپذیری که خود نیازمند جراحی‌های دیگر هستند جلوگیری کند.
  • اگر به ساختار دهانی شما آسیب‌های جبران ناپذیری وارد شده جراحی می‌تواند به بازسازی آن به بهترین و کارآمد ترین شکل کمک کند.

چه کسانی متقاضی مناسب جراحی لثه هستند؟


اگر بیماری‌های پریودنتال بر روی سلامتی دهان شما تاثیر گذاشته و شما به درمان احتیاج دارید و یا به علت آسیب‌های بیماری لثه نیازمند بازگرداندن سلامت دهان هستید انواع جراحی لثه یک گزینه مناسب برای شماست. اگر چه کشیدن سیگار و بیماری‌های خاص مانند دیابت می‌تواند باعث بیماری پریودنتال شوند لازم است به دقت در خصوص جراحی و گزینه‌های مختلف آن و تغییراتی که باید در سبک زندگی ایجاد شود تا این جراحی در طولانی مدت بهترین نتیجه را داشته باشد بحث و تحقیق شود. همچنین گاهی ممکن است شرایط پزشکی بیمار به او اجازه جراحی را ندهد.

انواع روش های جراحی


جراحی فلپ لثه

 jarahilase2

در طول جراحی فلپ لثه قسمتی از لثه برداشته می‌شود و جرم‌ها پاک می‌گردد. در برخی از موارد غیر معمول سطح استخوان‌هایی که آسیب دیده‌اند صاف و پر می‌شود تا از رشد باکتری‌ها در این مکان‌ها جلوگیری شود. بعد از این لثه دوباره جایگذاری می‌شود و بافت آن دوباره به راحتی اطرف دندان قرار می‌گیرد. در این روش فاصله بین لثه‌ها و دندان کم می‌شود بنابراین محل رشد باکتری‌ها محدود می‌شود و در نتیجه امکان به وجود آمدن بیماری‌های لثه کم می‌شود.

 افزیش طول تاج دندان

jarahilase1

این جراحی زمانی انجام می‌شود که دندان‌ها به یک تاج جدید و یا بافت ترمیمی نیاز داشته باشند. ابتدای این بافت ترمیمی در زیر بافت لثه قرار گرفته است و قابل ‌دسترسی نیست و معمولا بسیار نزدیک به استخوان و یا زیر آن است. روش این جراحی به این‌گونه است که سطح لثه و استخوان‌های اطراف دندان تنظیم می‌شوند تا ارتباط بین لثه و دندان دوباره برقرار شود. این روش اجازه می‌دهد تا به ابتدای بافت ترمیمی دسترسی داشته باشیم و دندان را در جای خود ثابت کنیم. همچنین در این روش ساختار دندان به ‌اندازه‌ای ارائه می‌شود که بافت‌های ترمیمی در آینده از بین نروند. در این روش شما می‌توانید هنگام مسواک زدن و استفاده از نخ دندان ابتدای بافت ترمیمی را تمیز کرده و از پوسیدگی و بیماری‌های لثه جلوگیری کنید. این عمل چیزی در حدود یک ساعت زمان می‌برد.

پیوند استخوان

jarahilase3.

در عمل پیوند استخوان از استخوان‌های خود بیمار، استخوان‌های مصنوعی و یا استخوان‌های اهدایی برای جایگزین شدن با استخوان‌هایی که توسط بیماری‌های لثه از بین رفته‌اند استفاده می‌شود. پیوند به‌ عنوان صفحه‌ای برای رشد دوباره استخوان استفاده می‌شود که استحکام دندان را بازسازی می‌کند. این روش باعث می‌شود که بدن با سرعت بالاتری استخوان‌ها و بافت‌ها را ترمیم و بازسازی کند.

پیوند لثه 
jarahilaseppp

در عمل پیوند بافت نرم لثه‌های باریک و نازک تقویت می‌شوند و یا قسمت‌هایی از لثه که تحلیل رفته دوباره پر می‌شود. بافت پیوندی که معمولا  از سقف دهان گرفته می‌شود به محل مورد نیاز برای پیوند بخیه می‌شود.

بازسازی هدایت شده بافت لثه

jarahilase5

عمل بازسازی هدایت شده بافت لثه زمانی صورت می‌گیرد که استخوانی که از دندان محافظت می‌کند از بین رفته باشد. این فرایند رشد دندان و بافت لثه را تحریک می‌کند. در این عمل که به همراه جراحی فلاپ لثه انجام می‌شود یک بافت تورمانند مابین استخوان و لثه قرار داده می‌شود. این بافت از رشد لثه در محل رشد استخوان جلوگیری کرده و اجازه می‌دهد که استخوان و بافت متصل‌کننده برای حفاظت بهتر از دندان دوباره رشد کنند.

جراحی استخوان

jarahilase6

جراحی استخوان سوراخ‌های کوچک به وجود آمده در استخوان‌ها را که ناشی از پوسیدگی‌های ابتدایی و یا پیشرفته‌ی دندان است، ترمیم می‌کند. جراحی استخوان به دنبال جراحی فلاپ لثه استخوان‌های اطراف دندان را به‌منظور کم کردن پوسیدگی و سوراخ شدن بازسازی می‌کند. این کار از جمع شدن و رشد باکتری‌ها جلوگیری می‌کند.

برخی از بیماران برای درمان بیماری‌های دندانی به درمان‌هایی غیر از جراحی مانند تمیز کردن عمیق دندان و یا جرم‌گیری احتیاج دارند. جراحی زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که بافت اطراف دندان سلامت خود را از دست ‌داده باشد.

جراحی لثه با لیزر

jarahilase7

در درمان با جراحی لثه با لیزر دندانپزشک یک بافت رشته‌ای که از سه تار موی انسان نازک‌تر است را در شیار لثه‌ی عفونی قرار می‌دهد تا جرم‌ها و بافت‌های عفونی را نابود کند. بعد از این جرم دندان به‌جای استفاده از وسایل دستی با دستگاه‌های جرم‌گیر اولتراسونیک پاک می‌شود. در آخر از انرژی لیزر برای گرم کردن سلول‌های بنیادی حامل خون در شیار لثه استفاده می‌شود. این گرم کردن به وسیله‌ی لیزر بافت شیار لثه را چسبنده می‌کند و به این وسیله لثه و ریشه دندان را به هم می‌چسباند. این چسبندگی از ورود جرم و باکتری به دندان تازه تمیز و درمان شده جلوگیری می‌کند. هزینه جراحی لثه با لیزر برای هر بیمار متفاوت بوده و بستگی به مقداری از لثه که باید تحت درمان قرار بگیرد دارد.

بعد از جراحی


بعد از جراحی محل جراحی شده ممکن است حساس، متورم و یا دردناک شود. مقدار کمی خون‌ریزی نیز بعد از جراحی طبیعی است. انجام مراقبت های بعد از جراحی لثه از اهمیت ویژه ای برخوردار است. برای کم شدن میزان ورم می‌توان بیست دقیقه از کیسه‌ی یخ بر روی سطح خارجی گونه استفاده کرد بعد از آن بیست دقیقه به گونه استراحت داده و دوباره از یخ استفاده کرد. در سه تا پنج روز بعد از جراحی استفاده از غذا‌های مایع و نرم با پروتئین بالا از اهمیت برخوردار است. ممکن است برای از بین بردن دردهای ناشی از جراحی برای بیمار مسکن تجویز شود. همچنین برای جلوگیری از عوارض جراحی لثه مانند ورود عفونت و تمیز ماندن محل جراحی برای بیمار آنتی‌بیوتیک و محلول‌های شست و شوی آنتی باکتریال تجویز می‌گردد.

هزینه


هزینه‌ جراحی لثه به عامل‌های مختلفی بستگی دارد:

  • نوع درمان مورد نیاز
  • فناوری استفاده‌شده در طول درمان
  • محل دندانپزشکی
  • نوع بیمه دندانپزشکی بیمار
به این پست امتیاز دهید.
انواع جراحی لثه برای درمان بیماری های لثه؛ روش ها و هزینه
5 از 1 رای