انواع ایمپلنت یا کاشت دندان؛عوارض،هزینه،مراحل و مراقبت های بعد از کاشت

bridgework

در گذشته، دندان‌های مصنوعی و بریج‌های ثابت دندانی، گزینه‌های رایج برای پُر کردن جای دندان‌های افتاده و فواصل زیاد بین دندان‌ها به شمار می‌رفتند. اما در سال‌های اخیر، روشهای کاشت دندان و ایمپلنت و مینی ایمپلنت به یک جایگزین بسیار متداول برای دندان مصنوعی و بریج تبدیل شده است. گسترش سریع استفاده از ایمپلنت دندان تا حدودی به خاطر ظاهر طبیعی‌تر و زیباتر آن نسبت به دندان مصنوعی است. اما با وجود آنکه ایمپلنت دندان قطعاً نتایج زیباتر و طبیعی‌تری را برای فرد حاصل می‌کند، جایگزینی دندان‌های از دست رفته با طی مراحل ایمپلنت دندان فقط به خاطر زیبایی آن نیست. وقتی که یک دندان می‌افتد، استخوان فک که از آن دندان حمایت می‌کند، شروع به تغییر شکل و از هم پاشیدن می‌کند و در صورتی که تعداد دندان‌های از دست رفته زیاد باشد، این می‌تواند بر ساختار صورت از جمله شکل فک و مفاصل و ماهیچه‌های آن تأثیر نامطلوبی داشته باشد. علاوه بر آن، جای خالی دندان‌های افتاده بر دندان‌های باقیمانده نیز تأثیر منفی می‌گذارد و باعث جابه‌جا شدن آنها و ایجاد مشکلاتی در انطباق دندان‌های بالا و پایین بر روی هم می‌شود. این تغییرات می‌تواند منجر به ناتوانی در جویدن صحیح غذا و بروز سوء تغذیه شود. به همین دلیل است که بهتر است دندان‌های افتاده یا کشیده شده، هر چه زودتر جایگزین شوند.

عکس‌های قبل و بعد از ایمپلنت


ایمپلنت دندان چیست؟


ایمپلنت یک ریشه از جنس تیتانیوم است که می‌تواند در داخل استخوان فک قرار بگیرد. وقتی که ایمپلنت در داخل استخوان فک شما محکم می‌شود، می‌تواند از یک روکش دندان یا یک بریج حمایت کند و یا یک دندان مصنوعی کامل را محکم در جای خود نگه دارد. از ایمپلنت دندان می‌توان برای حذف پلیت‌ها و دندان‌های مصنوعی جزئی استفاده کرد. ایمپلنت‌ها می‌توانند به مدت بیش از 30 سال با موفقیت مورد استفاده قرار بگیرند، کارآیی و عملکرد بالایی داشته باشند و حسی کاملاً شبیه به دندان‌های طبیعی را برای شما ایجاد کنند. ایمپلنت دندان امروزه به عنوان روش رایج و استاندارد برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته به شمار می‌رود.

crown

یک ایمپلنت دندان معمولاً از سه قسمت اصلی تشکیل شده است:

1)  جسم ایمپلنت: یک پیچ است که به عنوان ریشه اصلی دندان جدید شما عمل می‌کند. این همان قسمتی از ایمپلنت است که به طور دائمی به استخوان فک شما متصل می‌شود.

2) اتصال (ابوتمنت): یک قطعه رابط دائمی اما قابل برداشتن توسط دندانپزشک است که یک دندان یا یک سری از دندان‌ها را در اتصال به جسم ایمپلنت نگه می‌دارد.

3) روکش (یا پروتز دندان): قسمتی از دندان است که شما در حالت عادی آن را در دهان می‌بینید. این قسمت از ایمپلنت معمولاً از جنس زیرکونیوم یا سرامیک (پورسلاین) ساخته می‌شود تا دوام و زیبایی بیشتری داشته باشد.

آیا من فرد مناسبی برای استفاده از ایمپلنت دندان هستم؟


crowne

کاشت دندان طبیعی بهترین گزینه برای افرادی در هر سن و سال است که وضعیت سلامت عمومی دهان و دندان آنها خوب باشد و یک یا چند دندان را به علت تصادف، بیماری لثه، مصدومیت و یا به هر دلیل دیگری از دست داده باشند. شرط بسیار مهم برای استفاده از ایمپلنت دندان آن است که استخوان کافی برای جایگذاری و حمایت از ایمپلنت وجود داشته باشد. برخی از بیماری‌های دهان و دندان وجود دارد که برای آنها باید اقدامات یا ملاحظات خاصی انجام شود. برخی از بیماری‌های مزمن، سیگار کشیدن به مقدار زیاد و سوء مصرف الکل از مهم‌ترین عواملی هستند که می‌توانند مانع از امکان استفاده از ایمپلنت دندان شوند. متخصصین ارتودنسی پس از ارزیابی دقیق سوابق پزشکی و وضعیت سلامتی شما، تمامی مشکلات احتمالی که می‌تواند بر درمان شما تأثیر منفی داشته باشد را مشخص کرده و به شما اطلاع می‌دهند. این نکته را به خاطر داشته باشید که برای استفاده از ایمپلنت دندان، هیچ محدودیت سنی وجود ندارد.

مزایا


ایمپلنت دندان می‌تواند ظاهر طبیعی و زیبای دندان شما را به نحوی بازسازی کند که اصلاً فراموش کنید که دندان طبیعی خود را از دست داده‌اید. شاید افتادن دندان‌های شما باعث شده است که همیشه لبخند خود را مخفی کنید و یا از نگاه دیگران احساس خجالت‌زدگی داشته باشید. در عین حال احتمالاً دندان‌های مصنوعی شما هم به اندازه کافی محکم و زیبا نیست و برای جویدن غذا با آنها مشکل دارید. در صورتی که یک یا چند دندان شما افتاده است و حالا دوست دارید باز هم به راحتی و با اعتماد به نفس کامل لبخند بزنید، صحبت کنید و غذا بخورید،کاشت دندان می‌تواند بهترین راه‌حل برای مشکل شما باشد. ایمپلنت دندان به طور خاص برای افرادی مناسب است که بیش از این قادر به استفاده از دندان‌های مصنوعی متحرک نیستند. برخی از مهم‌ترین مزایای ایمپلنت دندان عبارت است از:

  • بازگشت توانایی شما در جویدن غذا و صحبت کردن به شکل عادی و صحیح
  • بازسازی زیبایی چهره
  • حفظ قسمت‌های باقیمانده از استخوان فک
  • بازیابی شکل ظاهری و عملکرد طبیعی دندان‌ها
  • افزایش اعتماد به نفس و خودباوری

جایگذاری


جایگذاری یک ایمپلنت دندان از طریق چند مرحله به شرح زیر انجام می‌گیرد:

1) پس از آنکه اندازه‌گیری‌های بسیار دقیقی بر روی جای دندان شما انجام شد، یک برش در داخل بافت لثه شما ایجاد می‌شود. سپس با استفاده از یک مته بسیار کوچک، یک سوراخ در استخوان فک شما ایجاد می‌شود که به عنوان جایگاهی برای جایگذاری ایمپلنت عمل می‌کند. سپس ایمپلنت در داخل استخوان فک پیچ می‌شود و بریدگی لثه‌ها بسته شده تا روند بهبودی آن آغاز شود. این فرایند می‌تواند در حدود 3 تا 6 ماه طول بکشد تا ایمپلنت به طور کامل به استخوان فک جوش بخورد و یک پایه محکم برای اتصال دندان‌های جدید ایجاد کند.

2) وقتی که ایمپلنت آماده شد، اتصال (ابوتمنت) مناسب به آن متصل می‌شود. این اتصال امکان نصب یک روکش جدید یا یک دندان مصنوعی را فراهم می‌کند.

انواع کاشت دندان

کاشت دندان تکی

dandan

روش کاشت دندان تکی در مواقعی انجام می‌شود که فقط یک دندان کشیده شده یا افتاده باشد. در این روش، پایه ایمپلنت که از جنس تیتانیوم است در داخل استخوان فک قرار می‌گیرد و شبیه به ریشه دندان عمل می‌کند. سپس یک دوره زمانی چند ماهه به استخوان فک فرصت داده می‌شود تا ترمیم پیدا کند و ایمپلنت با آن جوش بخورد تا بتوان روکش دندان را به آن متصل کرد. در مرحله بعد یک اتصال به داخل پایه ایمپلنت پیچ می‌شود که روکش دندان بعداً بر روی آن متصل خواهد شد. در نهایت یک روکش دندان که به صورت اختصاصی برای شما ساخته شده است، بر روی اتصال قرار می‌گیرد که شبیه به یک دندان واقعی عمل می‌کند.

کاشت چند دندان

bridge

کاشت چند دندان در مواردی انجام می‌شود که شما نیاز داشته باشید یا مایل باشید که چند دندان کشیده شده یا افتاده خود را به طور دائمی جایگزین کنید. در این روش، پایه‌های تیتانیومی ایمپلنت در داخل استخوان فک قرار می‌گیرد تا نقش ریشه دندان‌ها را ایفا کند. بعد از جایگذاری پایه‌ها، مدتی به استخوان فرصت داده می‌شود تا بهبود پیدا کند و برای نصب روکش دندان‌ها آماده شود. سپس رابط‌ها به پایه ایمپلنت‌ها پیچ می‌شود تا بتوان پل دندانی بر روی آن نصب کرد. در نهایت، روکش دندان یا پل‌های دندانی بر روی پایه‌ها قرار داده می‌شود و شبیه به یک دندان واقعی عمل می‌کند.

کاشت سری کامل دندان‌ها

Implants

در موارد خاصی لازم است تمامی دندان‌های ردیف بالا یا پایین به خاطر آسیب‌هایی که در نتیجه بیماری‌های شدید لثه یا پوسیدگی‌های عمیق به آنها وارد شده است، کشیده شوند. یکی از روش‌هایی که در این موارد می‌توان استفاده کرد، جایگذاری یک پلیت کامل به جای ردیف بالا یا پایین دندان‌ها در دهان است، اما این روش معمولاً به بیماران توصیه نمی‌شود. گزینه بهتری که برای این موارد وجود دارد، جایگزینی کامل دندان‌های بالایی یا پایینی با دندان‌های مصنوعی است که به صورت دائمی به ایمپلنت دندان متصل شده و توسط آن حمایت می‌شود. معمولاً هدف از انجام این درمان آن است که روکش 12 دندان مصنوعی به وسیله 8 ایمپلنت در دهان نصب و محکم شود. چهار دندانی که مستقیماً به ایمپلنت وصل نمی‌شوند نیز به دندان‌های کناری خود که تحت حمایت مستقیم ایمپلنت هستند، متصل می‌شوند. به این ترتیب حداکثر محافظت ممکن از بافت استخوان فک نیز به عمل می‌آید.

آیا کاشت دندان، درد و ناراحتی دارد؟

ایمپلنت دندان با استفاده از یک بی‌حسی موضعی ساده نصب می‌شود. اغلب بیماران اظهار می‌کنند که بعد از کاشت دندان احساس بسیار راحت‌تری از آنچه که قبلاً تصور می‌کرده‌اند، داشته‌اند.

آیا در طول دوره درمان کاشت دندان لازم است از دندان‌های مصنوعی هم استفاده کنم؟

در طول دوره بهبودی استخوان فک می‌توان به چند روش مختلف، دندان‌های موقتی برای بیماران گذاشت. اغلب افراد در این مدت از همان دندان‌های مصنوعی که قبلاً داشته‌اند، استفاده می‌کنند. برخی دیگر از افراد که مدتی طولانی را بدون دندان سپری کرده‌اند، می‌توانند چند ماه دیگر را نیز بدون نیاز به دندان‌های موقتی طی کنند. اما برای افرادی که می‌خواهند در طول دوره بهبودی، دندان‌های موقتی داشته باشند معمولاً می‌توان دندان‌های موقتی از نوع ثابت یا متحرک تهیه کرد. دندان‌های موقتی ثابت، قیمت بالاتری دارند زیرا در واقع این دندان‌ها از نوع بریج‌های دندانی هستند که به دندان‌های محکم کناری چسبانده می‌شوند. دندان‌های مصنوعی متحرک موقتی نیز توسط لابراتور کلینیک ما به صورت اختصاصی برای شما ساخته می‌شود. یک راه دیگر هم آن است که با اعمال تغییرات کوچکی در دندان‌های مصنوعی قبلی خود از آنها در طول دوره بهبودی استخوان فک استفاده کنید.

کاشت دندان چه مدت طول می‌کشد؟

برای کاشت یک دندان معمولاً ما به یک جلسه به مدت تقریباً 15 دقیقه نیاز داریم. در صورتی که بیمار به چند دندان نیاز داشته باشد، معمولاً این کار در چند جلسه انجام می‌شود که چند روز طول خواهد کشید.

ایمپلنت دندان من تا چه مدت دوام خواهد داشت؟

ایمپلنت‌های دندانی در صورتی که به طریقه صحیح از آنها استفاده شود و بهداشت دهان و دندان به خوبی رعایت شود، می‌تواند تا پایان عمر دوام داشته باشد.  از جمله ی عوارض ایمپلنت دندان که بعد از ۱۵ سال ظاهر می گردد در مورد تک ایمپلنت های مربوط به دندان های جلویی می باشد. بدین شکل که پس از ۱۵ سال نوک دندان های طبیعی فک بالا یک تا دو میلیمتر پایینتر می آیند ولی نوک روکش های ایمپلنت سر جایشان می مانند بنابراین نیاز به ترمیم مجدد دارند.

هزینه


هزینه کاشت دندان به معیارهای زیادی بستگی دارد. تعداد دندان‌های جایگزین شده، محل دندان، نیاز به بازسازی استخوان قبل از ایمپلنت و دستمزد متخصص کاشت دندان، عوامل تاثیرگذار در هزینه نهایی کاشت دندان هستند. به منظور کسب اطلاعات دقیق در زمینه هزینه کاشت دندان، مشورت با پزشک امری ضروری است.

 

به این پست امتیاز دهید.