انجام ارتودنسی فقط برای فک پایین برای درمان شلوغی و نامرتبی دندان

فک-پایین-1

از کودکان گرفته تا بزرگسالان، هیچ محدودیت سنی برای داشتن یک لبخند بی‎نقص وجود ندارد. برخی از بیماران می‌پرسند آیا امکان داشتن بریس روی فک پایین وجود دارد و این کار به چند دلیل می‌تواند انجام شود. شاید فکر می‌کنند که دندان‌های بالایی‌شان خوب است، شاید نمی‌خواهند دیگران بریس‌های آن‌ها را ببینند، یا شاید به دنبال صرفه جویی در برخی از هزینه‌ها هستند.

آیا هرگز به بریس نیاز دارم؟


قبل از بحث درباره ارتودنسی فک پایین، در ابتدا بدانیم که چرا فردی ممکن است به بریس نیاز داشته باشد. اگرچه ممکن است فکر کنید که شلوغی دندان‌ها و یا ناهنجاری فک مسئله چندان بزرگی نیست، هم ظاهر و هم سلامت دهان و دندان‌تان باید مورد توجه قرار گیرد. قطعا ظاهر همه چیز نیست، اما اگرچه ممکن است در مورد لبخند خود نگران نباشید، این احتمال وجود دارد که دیگران در مورد ظاهر شما قضاوت کنند. افراد دارای لبخند جذاب به احتمال بیشتری مورد اطمینان قرار می‌گیرند، استخدام می‌شوند، ترفیع رتبه می‌یابند، و حتی به ملاقات‌‌هایی دعوت می‌شوند. مطالعات نشان داده‌اند که یک لبخند خوب همچنین اعتماد به نفس بیشتری در زندگی روزمره به شما می‌دهد. اما اگر همچنان نگرانی در مورد چگونگی لبخند خود ندارید، باید سلامت دهان خود را نیز در نظر بگیرید. داشتن ناهنجاری فک یا دندان‌های نامرتب می‌تواند منجر به مشکلات متعددی شود از جمله:

  • دندان‌های بیش از حد شلوغ، بیشتر دچار پوسیدگی می‌شوند، زیرا تمیز کردن آن‌ها دشوارتر است.
  • بیماران دارای ناهنجاری فک بیشتر از درد فک رنج می‌برند.
  • ناهنجاری‌های فک همچنین می‌توانند به شکستگی یا ترک خوردگی دندان‌ها منجر شوند.
  • اگر دندان‌های شما کج یا نامرتب باشند، احتمال لق شدن آن‌ها بیشتر است.

هزینه کردن امروز برای درمان ارتودنسی می‌تواند از هزینه‌های قابل توجه، درد و دردسر در آینده جلوگیری کند.

آیا می‌توانم فقط برای ردیف پایینی دندان‌ها از بریس استفاده کنم؟


بسیاری از بیماران می‌پرسند که آیا می‌توانند از ارتودنسی فک پایین استفاده کنند و پاسخ این است که بستگی دارد. اگر ردیف بالایی دندان‌ها صاف باشد و هیچ ناهنجاری فکی نداشته باشید، انجام ارتودنسی فک پایین ممکن است تنها چیزی باشد که نیاز دارید. اگر، با این حال، فک نامتوازن دارید، متخصص ارتودنسی‌تان نمی‌تواند این مسئله را نادیده بگیرد و تنها بر روی ردیف پایین تمرکز کند. هم فک بالا و هم پایین باید تحت درمان قرار گیرند تا فک شما به هماهنگی برسد، و این حالت حتی اگر دندان‌های بالای شما صاف باشند، ممکن است انجام شود. همچنین توجه داشته باشید که هر یک از دندان‌های چکونه در کنار هم قرار می‌گیرند؛ زیرا حرکت چند دندان همواره دندان‌های دیگر را در دهان شما تحت تاثیر قرار می‌دهد. اگر هنوز مطمئن نیستید که به بریس روی هر دو فک بالا و پایین نیاز دارید، بهتر است با متخصص ارتودنسی خود مشورت کنید.

آیا امکان غیر قابل مشاهده بودن بریس‌های ردیف بالا وجود دارد?


افراد بزرگسال کمی وجود دارند که می‌خواهند برای 12 تا 24 ماه آینده، بریس‌های فلزی براق و رنگارنگ روی دندان‌های جلویی خود داشته باشند. بسیاری از مردم فکر می‌کنند دندان‌های پایینی آن‌ها کمتر قابل توجه هستند، اما اگر نگران ظاهر خود با بریس هستید، خبر خوبی برای هر دو فک بالا و پایین دندان‌های‌تان وجود دارد. انواع متفاوتی از بریس وجود دارند که نیازهای هر یک از بیماران بالغ ما را برآورده می‌کنند:

  • بریس‌های فلزی: بریس‌های فلزی رایج‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین نوع هستند. این بریس‌ها از فولاد ضد زنگ درجه بالا ساخته شده‌اند، اما باید بدانید که بریس‌های فلزی فعلی کوچک‌تر، راحت‌تر و جذاب‌تر از بریس‌های فلزی دوران کودکی شما هستند. همچنین در نظر داشته باشید که اگر از بریس خود مراقبت می‌کنید، به احتمال زیاد برای مدت زمان کوتاه‌تری نسبت به اکثر کودکان به این بریس‌ها نیاز دارید.
  • بریس‌های سرامیکی: بریس‌های سرامیکی مانند بریس‌های فلزی عمل می‌کنند، اما از مواد شفاف (روشن) ساخته شده‌اند. به دلیل مواد استفاده شده، کمتر روی دندان‌های شما قابل مشاهده هستند و بنابراین در بین بزرگسالان محبوب می‌باشند. این بریس‌ها شکننده‌تر از براکت‌های فلزی هستند، اما خوشبختانه به عنوان یک فرد بالغ می‌توانید در برابر شکلات‌ها و آب نبات‌های سخت مقاومت کنید.
  • اینویزیلاین: الاینرهای شفاف یک درمان مورد استقبال از سوی بزرگسالانی است که می‌خواهند به موارد جزیی ناهماهنگی دندان‌ها را بهبود دهند. درمان با اینویزیلاین فوق العاده است، زیرا الاینرها به سختی قابل مشاهده هستند و می‌توانند هر زمان که لازم باشد برداشته شوند. اگر چه نمی‌توانند مشکلات شدید را برطرف کنند، اگر تنها به دنبال صاف کردن دندان‌های پایینی خود هستید، می‌توانند راه حل این مشکل باشند.

در نهایت، متخصص ارتودنسی شما می‌تواند شما را در مورد بهترین درمان برای تصحیح شلوغی دندان‌های پایینی‌تان راهنمایی کند.

به این پست امتیاز دهید.
انجام ارتودنسی فقط برای فک پایین برای درمان شلوغی و نامرتبی دندان
4.33 از 3 رای