اصلاح و درمان اپن بایت(به هم نرسیدن دندان های بالا و پایین) با ارتودنسی

openbite

اپن بایت یک نامرتبی دندان است که دندان‌های جلویی فک بالا و پایین به سمت بیرون قرار می‌گیرند و حتی در حالت بسته دهان هم نمی‌توانند روی هم قرار ‌گیرند. در این حالت، ردیف دندان‌ها به‌طور طبیعی رشد نکرده و دندان‌های جلو در راستای عمودی با هم، همپوشانی ندارند.

مشکل اپن بایت با ارتودنسی قابل درمان است. بسته به سن بیمار و شدت نامرتبی دندان، راه‌های بسیاری برای درمان این بی‌نظمی وجود دارد. بسیاری از این بی‌نظمی‌ها آنقدر جدی نیستند که نیاز به درمان داشته باشند و درمان مواردی که نیاز به اصلاح دارند، از سیم‌کشی دندان تا جراحی ارتودنسی متغیر خواهد بود.

علت


openbite1

بی‌نظمی دندان معمولاً یک مشکل ارثی است، یعنی می‌تواند به نسل بعدی در یک خانواده منتقل می‌شود. شکل صورت و جمجمه روی نحوه شکل‌گیری ردیف دندان‌های جلو موثر است. صورت هایپر دایورجنت (بیش از اندازه بلند)، می‌تواند به علت ژنتیک یا یک نقص مادرزادی باشد و می‌تواند در گسترش اپن بایت ، به هم نرسیدن دندان ها و احتمالاً در افزایش شدت این مشکل نقش داشته باشد.

علت اولیه ایجاد اپن بایت، کشیدگی وارد شده به دندان‌هاست، که معمولاً در سنین کم برای بیمار اتفاق می‌افتد. رفتارهایی مانند مکیدن انگشت دست و پا در کودکان، گرفتگی نوک زبان (که طی آن نوک زبان به پشت دندان فشار وارد می‌کند) و جویدن اشیاء مختلف مثل مداد یا اسباب بازی می‌تواند منجر به ایجاد اپن بایت شود. بی نظمی دندان می‌تواند در اثر شیردهی به کودک با شیشه شیر و استفاده از پستانک (معمولاً بعد از 3 سالگی) هم ایجاد می‌شود. تمامی این رفتارها می‌تواند باعث رشد دندان شیری به طرف جلو می‌شود.

همچنین یک سری فاکتورهای طبیعی، مانند دندان اضافی کودک ، دندان غائب و یا دندان بد شکل گرفته، نیز می‌تواند در دوره رشد فک، منجر به ایجاد بی‌نظمی دندان ‌شود.

علائم


بسته به نوع بی‌نظمی دندان، علائم این مشکلات می‌تواند شدید یا خفیف باشد. علائم معمول بی‌نظمی دندان عبارتند از:

  • نظم و ترتیب نامناسب دندان‌ها
  • تغییر حالت چهره
  • گاز گرفتن مکرر گونه یا زبان
  • مشکل هنگام جویدن یا گاز زدن
  • مشکلات گفتاری، مانند لکنت
  • نفس کشیدن از دهان بجای بینی

انواع اپن بایت


openbite2

اپن بایت را می‌توان به سه دسته تقسیم‌بندی کرد:

  • اپن بایت قدامی: دندان‌های بالا و پایین در قسمت جلوی دهان (جلو بودن دندان های پایین یا بالا)، هنگام گاز گرفتن روی هم قرار نمی‌گیرند. اغلب در اثر ژنتیک ایجاد می‌شود، اما می‌تواند در اثر مکیدن انگشت یا عادات جویدن در دوران کودکی نیز ایجاد شود. می‌تواند در اثر بزرگ بودن زبان (ماکرو گلوشیا)، لکنت زبان، یا مشکل مفصل فکی گیجگاهی (TMJ) نیز ایجاد شود.
  • اپن بایت خلفی: دندان‌های آسیای بالا و پایین در قسمت پشتی دهان هنگام جویدن روی هم قرار نمی‌گیرند. این نوع اپن بایت کمتر مشاهده می‌شود و اغلب در اثر ناقص یا کج در آمدن دندان آسیاب ایجاد می‌شود.
  • اپن بایت ناقص: وقتی دندان‌های جلوی پایین به پشت دندان‌‌های نیش بالا نمی‌رسند.

عوارض و مشکلات سلامتی


بارزترین و واضح‌ترین اثر اپن بایت، نامرتبی لبخند است. از آنجایی‌که لبخند این بیماران، به ندرت زیباست، بی‌نظمی دندان منجر به کاهش اعتماد به نفس در این افراد می‌گردد و این امر می‌تواند اثرات منفی ماندگار بر روی ذهن این افراد بر جای بگذارد. اپن بایت می‌تواند باعث ایجاد لکنت هم در فرد شود که تا بزرگسالی ادامه پیدا می‌کند. اصلاح بی‌نظمی دندان به کاهش مشکلات گفتاری حاصل از بی‌نظمی دندان‌ها کمک می‌کند.

اپن بایت  همچنین در غذا خوردن نیز مشکل ایجاد خواهد کرد. خطر پوسیدگی دندان در افراد دارای مشکل اپن بایت بسیار بیشتر است. موارد شدیدتر اپن بایت می‌تواند منجر به فشار بیش از اندازه به فک و ایجاد سردردهای مکرر و حساسیت کلی دندان‌ها شود.

درمان


openbite3

در بسیاری از موارد، اپن بایت آنقدر شدید نیست که نیاز به درمان اپن بایت داشته باشد. هر چند، اگر بیمار تمایل به درمان داشته باشد، گزینه‌های درمانی مختلفی وجود خواهد داشت:

درمان ارتودنسی

openbite4

ارتودنسی می‌تواند یک راه عالی برای درمان مشکل اپن بایت باشد. بسیاری از کودکان علاوه بر رفع مشکل اپن بایت، نیاز به درمان ارتودنسی برای رفع کجی دندانشان نیز دارند. سیم‌کشی دندان یا ارتودنسی نامرئی می‌تواند انحراف و کجی دندان‌ها را برطرف نموده و با وارد کردن فشار می‌تواند آنها را به جایگاه مناسب خود در ردیف دندان‌ها برگرداند. کشیدن دندان اضافه نیز فضای بیشتری در فک برای ردیف کردن دندان توسط درمان ارتودنسی ایجاد می‌کند. بسته به شدت بی‌نظمی، ممکن است هدگیر هم به بلاک کننده‌ها و بریس‌های بایت دندانی اضافه شود.

جراحی ارتوگناتیک

openbite5

در موارد شدیدتر که سن بیمار بیشتر بوده و ارتودنسی دندان اثر ماندگاری نخواهند داشت، ممکن است جراحی فک توصیه شود. اگر عامل ایجاد کننده بی‌نظمی دندان بر طرف نشود، اصلاح نظم دندان‌ها از طریق سیم‌کشی و تجهیزات ارتودنسی بی‌فایده بوده و مشکل دوباره بر می‌گردد. جراحی ارتوگناتیک شامل تغییر شکل فک و جابجایی استخوان‌های فک با جراحی و استفاده از سیم‌، پیچ و مهره است. تکمیل درمان جراحی فک ممکن است چندین سال زمان ببرد و معمولاً برای موارد شدید در نظر گرفته می‌شود.

تغییرات رفتاری

موثرترین روش درمان اپن بایت، تشخیص زودهنگام و پیشگیری از شکل‌گیری آن در سنین کم است. راه حل مقدماتی درمان مشکل بی‌نظمی دندان، منع و درمان رفتارهای ایجاد کننده بی‌نظمی دندان در کودکان است. اگر چه، مکیدن انگشتان دست و پا یک رفتار معمول در کودکان است، ولی با گذشت زمان، کودکان به خودی خود این رفتار را کنار می‌گذارند. اگر کودک این رفتار را تا سنین بعد از 4 سالگی ادامه دهند، در این هنگام نقش والدین در نفی و جلوگیری از این رفتار در کودکان مهم خواهند بود، جلوگیری از این رفتار می‌تواند به بازگرداندن دندان‌ها به موقعیت اولیه خود کمک نماید.

گرفتن زبان هم از علل اصلی اپن بایت در کودکان کم سن به شمار می‌آید. برای درمان و اصلاح حرکات و وضعیت‌ نامناسب زبان، هم ابزارهای اصلاحی مخصوصی به نام تجهیزات اصلاح عملکرد عضلانی و هم درمان‌های تصحیح عملکرد عضلات، مانند ورزش‌های زبان برای تصحیح مکث‌های زبانی وجود دارد.

عکس‌های قبل و بعد از درمان


photo_2017-12-17_10-46-29

photo_2017-12-17_10-46-26

photo_2017-12-17_10-46-24

هزینه درمان


عوامل مختلفی در تعیین هزینه درمان ارتودنسی برای هر فرد موثر است. اگر شدت مشکل اپن بایت چندان زیاد نباشد، می‌توان آنرا با درمان ارتودنسی اصلاح کرد ولی اگر شدت اپن بایت زیاد باشد، علاوه بر درمان ارتودنسی، نیاز به جراحی نیز خواهد بود. طول دوره درمان ارتودنسی، هزینه متخصص ارتودنسی مربوطه، محل و نیاز به کارهای ترمیمی و اصلاحی لازم قبل یا در طول دوره درمان برای تکمیل درمان، از جمله فاکتورهای موثر در تعیین هزینه درمان اپن بایت است.

به این پست امتیاز دهید.
اصلاح و درمان اپن بایت(به هم نرسیدن دندان های بالا و پایین) با ارتودنسی
4 از 2 رای