ارتودنسی پیشگیری و روش های آن

pishgiri

در سال‌های گذشته به افرادی که نیاز به ارتودنسی داشتند گفته می‌شد که پیش از شروع درمان ارتودنسی تا زمانی که دندان‌های دائمی بیرون بیایند صبر کنید. اما امروزه دندانپزشکان نظر متفاوتی دارند و آن این است که هرچه زودتر درمان شروع شود، سریع‌تر مشکلات آتی در استخوان فک و دهان متوقف می‌شوند. درمان زود هنگام ارتودنسی پیشگیری نامیده می‌شود که یک تکنیک درمانی است که توسط یک متخصص ارتودنسی انجام می‌گیرد.

ارتودنسی پیشگیری یا زودهنگام چیست؟


ارتودنسی پیشگیری عبارتی است که برای مداخله زودهنگام در مشکلات دندانی کودکان مانند نامرتبی دندان‌ها و رشد نامتقارن فک استفاده می‌شود. بسیاری اوقات این مشکلات را می‌توان در سنین پایین مشاهده کرد که به والدین اجازه می‌دهد تا آمادگی بیشتری برای آنچه که پیش رو است داشته باشند. ارزیابی و درمان اولیه ممکن است شامل استفاده از دستگاه‌های ارتودنسی برای حفظ فضاها، تحریک رشد فک یا اصلاح فک باشد (گاهی اوقات می‌توان هر سه را همزمان انجام داد). هدف ما در صورت امکان پیشگیری از انجام ارتودنسی برای کودک یا دست کم به حداقل رساندن میزان سیم‌کشی دندان‌ها است. مداخله زودهنگام نحوه رشد دندان‌ها را اصلاح کرده و از بروز مشکلات جدی در آینده جلوگیری می‌کند. درمان پیشگیری یک بخش جدایی‌ناپذیر از اقدامات درمانی ما برای کودکان است و تمام پزشکان ما دارای آموزش کامل در این زمینه هستند.

چرا کودکان نیاز به ارتودنسی پیشگیری دارند؟


pishgiri4

دندانپزشکان ارتودنسی پیشگیری را به دلایل مختلفی توصیه می‌کنند. متداول‌ترین دلیل اصلاح مشکلاتی است که در اثر عادت‌هایی بوجود می‌آیند که در مراحل اولیه زنگی شروع می‌شوند از جمله:

 • مکیدن انگشت
 • پستانک
 • استفاده طولانی مدت از شیشه شیر
 • تنفس از راه دهان به علت بزرگ بودن لوزه‌ها یا مشکلات محیطی
 • گاز گرفتن یا مکیدن لب
 • وضعیت نامناسب قرارگیری زبان
 • لکنت زبان

این عادات یا شرایطی که تا اوایل دوره کودکی ادامه پیدا کرده باشند سبب تغییر ساختار استخوان فک شده (که موجب تغییر ساختار صورت می‌شود) و موجب ضعیف شدن جریان اکسیژن از راه بینی، نامرتبی دندان‌ها، بهداشت ضعیف دهان و دندان، مشکلات سینوسی و نیز زیاد شدن سایر مشکلات برای کودک می گردند. علاوه بر عواقب سلامتی، کودک معمول دچار مشکلات اجتماعی ناشی از احساس خجالت از ظاهر صورت خود می‌شود. مشکلات فک و زبان همچنین می‌توانند به دلیل کاهش رسیدن اکسیژن به مغز موجب کاهش بهره هوشی کودک شوند.

مزایای درمان ارتودنسی پیشگیری


درمان کودکان مبتلا به مشکلات ارتودنسی بین سنین ۴ تا ۱۱ سالگی می‌تواند از بروز مشکلات شدیدتر در طول سال‌های نوجوانی جلوگیری کند. درمان کودکان در این سنین از این جهت مطلوب است که دندان‌ها و اسکلت آنها همچنان در حال رشد می‌باشد. درمان فاصله غیر یکنواخت بین دندان‌ها، کراس‌بایت و سایر مسائل غیر طبیعی در صورتی که زود هنگام انجام شود اغلب برای کودک راحت‌تر می‌باشد.

درمان زودهنگام ارتودنسی به کودکانی که به آن نیاز دارند به طرق زیر کمک می‌کند:

 • افزایش اعتماد بنفس با داشتن لبخندی جذاب‌تر
 • ایجاد دندان‌هایی که به دلیل آسان‌تر تمیز شدن، سالم‌تر باقی می‌مانند.
 • کم شدن نگرانی برای استفاده از سیم‌کشی دندان و دستگاه‌های دردناک ارتودنسی در طول‌سال‌های نوجوانی

دستگاه‌های مورد استفاده در ارتودنسی پیشگیری


 انواع ارتودنسی کودکان و دستگاه های مورد استفاده در آن در ادامه آورده شده است:

نگهدارنده

poishgiri5

فضا نگهدار وسیله‌ای است که در سیم کشی دندان کودکان استفاده می‌شود. هدف آن باز نگه داشتن یک فاصله برای دندان دائمی است. دلیل آن این است که اگر یک دندان شیری خیلی زود بیفتد، دندان‌های دائمی اطراف ممکن است زودتر بیرون بیایند و به طرف فضای باز حرکت کنند. نگهدارنده از متمایل شدن دندان‌های اطراف به سمت حفره ایجاد شده جلوگیری می‌کند تا زمانی که دندان دائمی بیرون بیاید.

بسط‌ دهنده فک

pishgiri5

بسط‌‌‌ دهنده یک دستگاه فانکشنال است که برای باز کردن قوس دندان بالایی از طریق تحریک رشد درز پالاتال میانی استفاده می‌شود. این دستگاه از طریق اتصالات لحیم‌کاری شده به نوارهایی دور دندان‌ها متصل می‌شود و اتصالاتی نیز به یک پیچ بسط‌‌ دهنده در وسط که بازشدگی دستگاه را تسهیل می‌کند، دارد. پیچ تا حدی باز می‌شود که سقف دهان به مقدار کافی گسترده شود. سپس دستگاه به مدت چند ماه به عنوان یک نگهدارنده برای تسهیل روند بهبودی و حفظ میزان پهنای ایجاد شده بدون اینکه فعال باشد در محل خود باقی می‌ماند.

دستگاه‌های رفع عادت

pishgiri7

این دستگاه‌ها برای مقابله و در نهایت از بین بردن عادت فشردن زبان و مکیدن انگشت که موجب مشکلاتی در دندان‌های قدامی می‌گردند استفاده می‌شوند. آنها همچنین برای حرکت دادن دندان‌های خلفی به سمت موقعیت خود مورد استفاده قرار می‌گیرند. کریب‌های رفع عادت را می‌توان تقریباً به هر دستگاهی متصل کرد یا به عنوان یک دستگاه ثابت جداگانه مورد استفاده قرار داد.

بریس‌های ارتودنسی پارسیل

pishgiri8

ممکن است کودک به جای یک ست کامل به بریس‌های پارسیل نیاز داشته باشد. این بریس‌ها می‌توانند به حرکت برخی دندان‌ها و مرتب شدن آنها کمک کنند. این دو وسیله می‌توانند مدت زمان درمان ارتودنسی در آینده را کاهش دهند و یا با اصلاح نامرتبی دندان‌ها نیاز به درمان بیشتر را از بین ببرند. این امر به افزایش بهداشت دهان و دندان کودک کمک می‌کند.

استفاده از دستگاه‌های ارتودنسی


کودکانی که از سیم‌کشی یا سایر دستگاه‌های ارتودنسی استفاده می‌کنند بطور کلی می‌توانند هر کاری را  بصورت طبیعی انجام می‌دهند. این دستگاه‌ها مانع توانایی کودک برای شنا کردن، پریدن، صحبت کردن و خوردن نمی‌شوند و تقریباً بیشتر کودکان ظرف یک یا دو روز به آنها عادت می‌کنند.

با اینکه دستورالعمل‌های مراقبتی برای دستگاه‌های ارتودنسی برای هر بیمار متفاوت است اما در ادامه چند نکته کلی برای کودکانی که از سیم‌کشی یا دستگاه‌های ارتودنسی استفاده می‌کنند ارائه شده است:

 • کودکان باید دندان‌های خود را با دقت و منظم مسواک بزنند و از نخ دندان استفاده کنند. دستگاه‌های جداشدنی را باید بطور جداگانه بعد از هر بار مسواک زدن دندان‌ها شست‌شو داد.
 • معاینه منظم توسط دندانپزشک تضمین می‌کند که دستگاه‌ها محکم بوده و دندان‌ها به خوبی رشد می‌کنند.
 • اگر یکی از دستگاه‌ها شکسته یا شل شد، سریعاً به دندانپزشک کودکان مراجعه کنید.
 • از مصرف مواد غذایی چسبناک مانند آدامس و کارامل پرهیز شود. همچنین باید از غذاهای سخت مانند بادام زمینی و ذرت بوداده نیز اجتناب شود.

سازگاری با درمان

کودکان در سنین اولیه بسیار خوب تطبیق پیدا می‌کنند زیرا با توجه به کم بودن سنشان این دوره‌ی زمانی کوتاه را در خاطر نمی‌سپارند. درمان با ارتودنسی پیشگیری در صورتی که زود اقدام شود ظرف ۶ تا ۱۲ هفته به اتمام می‌رسد. مراقبت‌های خانگی جهت سازگاری با ارتودنسی و مشارکت والدین عمده‌ترین بخش در فرایند درمان می‌باشد.

عکس‌های قبل و بعد از درمان ارتودنسی پیشگیری


photo_2017-12-17_10-56-13

photo_2017-12-17_10-56-11

به این پست امتیاز دهید.
ارتودنسی پیشگیری و روش های آن
3 از 1 رای