ارتودنسی و سیم کشی دندان در کودکان :مزایا و هزینه

ork

ارتودنسی کودکان زمانی شروع می‌شود که استخوان‌های فک کودکان هنوز نرم است. استخوان‌های فک تا سال‌های پایانی دوره نوجوانی سفت نمی‌شود. از آنجایی که استخوان‌ها هنوز منعطف است، مراحل سیم کشی دندان بر روی کودکان سریع‌تر از بزرگسالان جواب می‌دهد. ارتودنسی کودکان یا زودهنگام نوعی اقدام پیشگیرانه موثر است که زیربنای داشتن دندان‌هایی سالم و محکم را در دوران بزرگسالی ایجاد می‌کند.

ضرورت ارتودنسی کودکان


ارتودنسی کودکان بنا به دلایل متعددی انجام می‌شود که از آن جمله می‌توان به کجی دندان‌ها، همپوشانی یا به هم‌فشردگی و شلوغی دندان‌ های کودکان یا اختلال‌های بایت (مال اکلوژن و نامرتبی دندان‌ها) اشاره کرد. مال اکلوژن پی‌آمد هم اندازه نبودن فک‌های بالا و پایین است و باعث می‌شود دندان‌ها به خوبی روی هم قرار نگیرد. اگر فک بالا بزرگتر از فک پایین باشد، مشکل اوربایت و اگر فک پایین بزرگتر باشد، مشکل آندربایت ایجاد می‌شود.

بروز مشکلات فکی و دندانی گاهی نتیجه زود افتادن دندان‌های شیری، سانحه یا عادت‌هایی مانند مکیدن انگشت است. البته مشکلات نامرتبی دندان‌ها غالباً ارثی است؛ بنابراین اگر خود یا یکی از بستگانتان به ارتودنسی نیاز دارد، احتمالاً فرزندتان نیز به این درمان نیاز پیدا خواهد کرد.

دندانپزشک اطفال غالباً نخستین فردی است که در ویزیت‌های دوره‌ای متوجه نامرتب بودن دندان‌ها می‌شود و مراجعه به متخصص ارتودنسی، یعنی دندانپزشک متخصص در زمینه اصلاح مشکلات نامرتبی دندان‌ها و یا اختلالات فک) را توصیه می‌کند. متخصص ارتودنسی نظر نهایی را درباره لزوم و مزایای ارتودنسی کودکان و بهترین نوع ارتودنسی اعلام می‌کند.

ork

عکس‌های قبل و بعد از درمان ارتودنسی


ork1

سن مناسب ارزیابی ارتودنسی


ork3

سن مشخصی برای نخستین ویزیت ارتودنسی وجود ندارد، برخی کودکان در 6 سالگی و گروهی دیگر در 10 سالگی برای اولین بار به متخصص ارتودنسی مراجعه می‌کنند، در این بین هستند کودکانی که تا رسیدن به دوران نوجوانی اصلاً به نزد متخصص ارتودنسی نرفته‌اند. حتی بزرگسالان نیز به ارتودنسی نیاز پیدا می‌کنند. بسیاری از متخصصین ارتودنسی توصیه می‌کنند که کودکان پس از شروع درآمدن دندان‌های دائمی یعنی حدود 7 سالگی به نزد متخصص ارتودنسی آورده شوند. چون در این سن مشکلاتی مانند ناهنجاری‌های بایت و به هم فشردگی دندان‌ها مشخص می‌شود.

البته مراجعه زودهنگام به متخصص ارتودنسی لزوماً به این معنا نیست که درمان ارتودنسی و استفاده از بریس بلافاصله شروع خواهد شد. هدف این است که متخصص ارتودنسی مشکلات را تعیین کند و بهترین زمان شروع درمان را مشخص نماید.

نخستین ویزیت ارتودنسی


ork5

متخصص ارتودنسی در نخستین ویزیت فک، دهان و دندان‌های کودک را کاملاً معاینه می‌کند و از کودک می‌خواهد دندان‌ها را روی هم بگذاردو همچنین متخصص سوالاتی را درباره مشکلات جویدن یا بلع کودک یا سابقه از جا درآمدن یا صدا دادن فک کودک مطرح می‌کند.

متخصص ارتودنسی رادیوگرافی دهان و دندان‌ها را انجام می‌دهد تا موقعیت دندان‌ها و دندان‌های دائمی در حال درآمدن را ببیند. سپس با فشار دادن تری پر از مواد چسبناک روی دندان‌های بالا و پایین از دندان‌ها قالب گرفته می‌شود. نتیجه نهایی که پس از سفت شدن مواد به دست می‌آید، مدلی از دندان‌های کودک است که متخصص ارتودنسی با توجه به آن می‌تواند بهترین روش درمان را مشخص کند.

انواع ارتودنسی کودکان


بریس‌ها مشکلات نامرتبی دندان‌ها را با اعمال فشاری مداوم روی دندان‌ها اصلاح می‌کنند تا دندان‌ها به تدریج در موقعیت صحیح قرار بگیرند و ردیف و مرتب شوند.

ارتودنسی ثابت

ork6

اکثر کودکان کافی است از بریس‌هایی با براکت، سیم و کش استفاده کنند. براکت‌ها به دندان‌ها چسبانده می‌شود و با سیم و کش به هم متصل می‌شوند. سیم به تدریج ذره ذره سفت‌تر می‌شود تا دندان‌ها را به آرامی ردیف کند. کش در رنگ‌های مختلف ارائه می‌شود و کودکان می‌توانند رنگ دلخواه خود را انتخاب کنند. اگر چه بریس فلزی هنوز کاربرد دارد، اما محبوبیت بریس‌های شفاف همرنگ دندان یا سرامیکی برای ردیف کردن دندان ها به دلیل جلب توجه نکردن رو به فزونی است. حتی بریسی به نام بریس لینگوال وجود دارد که پشت دندان‌ها قرار می‌گیرد و عملاً نامرئی است.

هدگیر

ork7

برخی کودکان باید از وسایل دیگری مانند هدگیر نیز استفاده کنند، البته جایی برای نگرانی نیست چون هدگیر معمولاً فقط شب‌ها بسته می‌شود. هدگیر سیمی نعلی شکل دارد که به دندان‌های عقب متصل می‌شود تا نیروی قوی‌تری را برای حرکت دادن دندان‌ها وارد کند. متخصص ارتودنسی گاهی پیشنهاد می‌دهد که یک یا چند دندان برای ایجاد فضای بیشتر در دهان کشیده شود. پس از آن که بریس در دهان قرار گرفت، کودک باید هر چند هفته یک بار برای نظارت بر پیشرفت درمان و تنظیم بریس به کلینیک ارتودنسی مراجعه کند.

ارتودنسی کودکان چقدر طول می کشد؟


مدت زمان درمان ارتودنسی به مشکلاتی بستگی دارد که متخصص ارتودنسی درصدد رفع آن‌ها است، اما متوسط زمان آن حدود 2 سال است. پس از این مدت کودک باید از پلاک نگهدارنده یا ریتینر استفاده کند، ریتینر پلاک پلاستیکی کوچک و سختی با سیم‌های فلزی یا قطعه ظریف پلاستیکی شبیه گارد یا محافظ دهانی است. پلاک نگهدارنده مانع از برگشتن دندان‌ها به موقعیت اولیه می‌شود.

مراقبت ارتودنسی


بهداشت دهان و دندان

ازآنجایی که غذا به راحتی در سیم کشی گیر می‌کند، باید زمان و دقت بیشتری برای تمیز کردن آن صرف شود. مسواک زدن پس از صرف غذا و همچنین نخ دندان کشیدن روزانه ضروری است، متخصص ارتودنسی نخ دندان مخصوصی را برای تمیز کردن اطراف بریس در اختیار کودک قرار می‌دهد. جرم گیری منظم و معاینات دوره‌ای برای بررسی پوسیدگی دندان بسیار مهم است.

تغذیه

خوردن غذاهایی مانند ذرت بوداده، آب‌نبات سفت و چسبنده و آدامس ممنوع است، چون این خوراکی‌ها به بریس آسیب می‌زند. آب‌میوه و نوشابه‌های قندی نیز به دلیل افزایش احتمال پوسیدگی دندان مشکل‌ساز است. چنانچه برای درمان ارتودنسی از پلاک‌های پلاستیکی شفاف استفاده می‌شود، از کودک بخواهید تا پلاک را هنگام خوردن دربیاورد.

مشکلات ارتودنسی

ازآنجایی که بریس به دندان‌ها فشار وارد می‌کند، ممکن است دندان‌ها هر از گاه، به ویژه پس از تنظیم بریس توسط متخصص ارتودنسی درد بگیرد. در این شرایط می‌توان با مصرف مسکن و خوردن عذاهای نرم ناراحتی را آرام کرد. در صورت شل شدن سیم یا براکت یا بیرون زدن سیم ارتودنسی از دهان به سرعت به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. اگر متخصص متوجه مشکلی نشود، با موم نرم مخصوص ارتودنسی قسمت‌های تیز و آزار دهنده بریس را می‌پوشاند تا ساییده شدن آن به داخل دهان یا روی لثه‌ها ناراحتی تولید نکند.

هزینه درمان


دندان‌های صاف و مرتب جویدن غذا را راحت‌تر می‌کند و حتی از خرخر کردن در خواب جلوگیری می‌کند. البته بهای به دست آوردن این مزایا چندان پایین نیست. قیمت ارتودنسی دندان نسبتاً بالا است و حتی اگر تحت پوشش بیمه نیز باشید، احتمالاً بیمه مبلغ قابل توجهی پرداخت نخواهد کرد. با این حال شکی نیست که ارتودنسی کودکان ارزش سرمایه‌گذاری دارد، چرا که مشاهده لبخندی زیبا با دندان‌های صاف و مرتب بر روی لبان فرزند دلبندتان و مهم‌تر از آن ارتقاء سلامت مادام‌العمر دندان‌های این فرشته کوچک به اندازه یک دنیا ارزش دارد.

به این پست امتیاز دهید.