ارتودنسی نامرئی (اینویزیلاین) مزایا و هزینه

nam

همه دوست دارند که دندان‌های مرتبی داشته باشند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی، صاف و مرتب کردن دندان‌ها بسیار راحت‌تر و ساده‌تر از گذشته شده است. اگر شما به دنبال روش‌های جدید درمان ارتودنسی هستید، ارتودنسی نامرئی (اینویزیلاین) آن چیزی است که به دنبالش هستید. ارتودنسی نامرئی مزایای متعددی دارند. اینویزیلاین‌ها دندان‌ها را بدون درد و اضطراب جابجا می‌کنند. این بریس‌ها علاوه بر راحت بودن، به سختی در دهان را دیده می‌شوند و در هنگام غذا خوردن یا نوشیدن و تمیز کردن بسیار راحت می‌توان آن‌ها را درآورد. بریس‌های نامرئی برای هر سنی مناسب بوده و بسیار جذاب‌تر و بهتر از بریس‌های سرامیکی یا بریس‌های فلزی قدیمی هستند.

اینویزیلاین (بریس نامرئی) چیست؟


namrei

در درمان به وسیله اینویزیلاین‌ها از بریس‌های نامرئی، متحرک و راحت برای مرتب کردن دندان استفاده می‌شود که به شما اجازه می‌دهد در طول درمان و پس از آن بدون نگرانی و استرس لبخند بزنید. اینویزیلاین‌ها ترازکننده‌های نامرئی بوده که با استفاده از تکنولوژی تصویربرداری سه بعدی کامپیوتری ساخته شده و اثربخشی آن‌ها اثبات شده است. بریس‌های واقعاً نامرئی که از مواد ترموپلاستیک که منحصراً برای ساخت این بریس‌ها تهیه می‌شوند ساخته شده‌اند، شبیه به دندان کیت‌های سفیدکننده دندان هستند. پس از تشخیص متخصص ارتودنسی، این ارتودنسی نامرئی برای مرتب کردن دندان‌های شما ساخته می‌شوند. ارتودنسی نامرئی حاوی بیسفنول آ یا فتالات نیستند. این اینویزیلاین‌ها از رزین‌های پلی یورتان با گرید پزشکی ساخته شده‌اند که پس از انجام آزمایش‌های زیست سازگاری مورد تأیید سازمان غذا و داروی امریکا قرار گرفته است.

چه بیماری‌هایی را می‌توان با ارتودنسی نامرئی درمان نمود؟


namrei2

بریس‌های نامرئی (اینویزیلاین) یک روش درمانی مؤثر ارتودنسی برای مرتب کردن دندان و بیماری‌های زیر است:

متناسب با بیماری شما، بریس‌های نامرئی هم برای بزرگسالان و هم برای نوجوانان که تمام دندان‌های شیری آن‌ها ریخته و دندان‌های مولار دوم آنها حداقل شروع به رشد کردن کرده است مناسب است. اما اینویزیلاین برای هر کسی قابل استفاده نیست و فقط متخصص ارتودنسی می‌تواند تشخیص دهد که آیا این بریس‌های برای شرایط و بیماری شما مناسب است یا نه.

مزایا


برخی از مزایای ارتودنسی نامرئی (اینویزلاین) نسبت به بریس‌های فلزی عبارتند از:

  • این بریس‌ها واقعاً نامرئی هستند به این معنی که بیماران می‌توانند در حالی که از این بریس ها استفاده می‌کنند هیچ نگرانی یا عدم اعتماد به نفسی نداشته باشند. این بریس‌های برطرف کننده استرس به خصوص در بزرگسالان هستند.
  • این بریس ها متحرک بوده بیمار می‌تواند آن‌ها را در هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن به راحتی درآورده و دندان‌های خود را تمیز کند. همچنین می‌توان این بریس ها را در هنگام غذا خوردن از دهان درآورد. بیماران می‌توانند بدون نگرانی در مورد آسیب دیدن این بریس‌ها یا چسبیدن غذاهای چسبناک به آن‌ها از این بریس‌های استفاده کنند.
  • بریس‌های نامرئی از پلاستیک‌های هموار و از روی قالب دهان بیمار ساخته می‌شوند. احتمال خراب شدن این بریس‌ها وجود ندارد و اصلاحاتی که توسط این بریس‌ها انجام می‌شود به آهستگی انجام شده و نامحسوس است.
  • در این بریس‌های از براکت‌های فلزی یا سیم که می‌تواند باعث آسیب دیدن دهان شود استفاده نمی‌شود.
  • این بریس ها نیاز کمتری به مراجعه به پزشک دارند.
  • در بسیاری از موارد که از این بریس‌های برای درمان‌های ارتودنسی استفاده می‌شود، نتایج حاصله مشابه نتایج حاصل از استفاده از بریس‌های فلزی بوده با این تفاوت این روش درمانی دردسر و هزینه کمتری دارد.

ارتودنسی نامرئی و شفاف چگونه کار می‌کنند؟


namarei3

ارتودنسی نامرئی از پلاستیک‌های مرتب کننده و متناسب با شرایط بیمار است ساخته می‌شوند. هر سری از این بریس‌ها، جابجایی کمی در موقعیت دندان ایجاد کرده که متناسب با برنامه درمانی مشخص شده به وسیله متخصص ارتودنسی است. این بریس‌های دندان‌ها را به تدریج در محل مطلوب قرار داده و تقریباً هر دو هفته تعویض می‌شوند. شما یک سری از بریس‌های را به مدت دو هفته استفاده می‌کنید، در هنگام غذا خوردن، نوشیدن، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن آن‌ها را از دهان در میاورید. با تعویض هر سری از بریس‌ها که در سری بریس‌ها موجود است، دندان‌ها به مرور و هفته به هفته جابجا می‌شوند تا در نهایت صاف شده و در محل درست خود قرار گیرند.

عکس‌های قبل و بعد از ارتودنسی نامرئی


namrei4

درمان به کمک ارتودنسی نامرئی چقدر طول می‌کشد؟


طول درمان به شدت ناهنجاری‌های دندان بستگی دارد. در بیشتر بزرگسالان، پس از 12 ماه نتایج مطلوب حاصل می‌شود؛ در صورتی که از بریس‌ها 20 تا 22 ساعت در شبانه‌روز استفاده شده باشد. این زمان تقریباً مشابه طول درمان با بریس‌های فلزی است. در برخی موارد، نتایج سریع‌تر و پس از حدود 6 ماه حاصل می‌شود. به طور میانگین 18 تا 30 بریس در طول درمان به کار برده می‌شود اما تعداد بریس‌ها و طول درمان در هر مورد می‌تواند متفاوت باشد.

مراقبت از این بریس‌ها چگونه است؟


از آنجا که شما در هنگام خوردن و آشامیدن این بریس‌های را از دهان درمی‌آورید می‌توانید از خوردن و نوشیدن مواد مورد علاقه خود لذت ببرید. به هر حال مسواک زدن دندان‌ها پس از هر وعده غذایی و قبل از کارگذاری بریس برای حفظ بهداشت دهان و دندان و تمیز نگه داشتن بریس ها از اهمیت زیادی برخوردار است. این بریس‌ها را می‌توان برای تمیز کردن به راحتی درآورده و با کیت‌های تمیزکننده یا به وسیله مسواک و یا شستشو با آب ولرم تمیز کرد. متخصص ارتودنسی مشخص می‌کند که آیا شما پس از اتمام دوره درمان ارتودنسی به نگهدارنده نیاز دارید یا نه. ویزیت‌های پیگیری معمولاً هر 4 تا 6 هفته یک مرتبه انجام شده که در آن میزان پیشرفت درمان مورد بررسی قرار می‌گیرد. به کشیدن یا تنظیمات دردناک مانند آن چه در درمان به وسیله بریس‌های فلزی انجام می‌شود نیازی نیست.

آیا استفاده از ارتودنسی نامرئی دردناک است؟


با این که برخی افراد احساس ناراحتی جزئی در هنگام تعویض هر ست بریس می‌کنند که به صورت موقتی در اوایل هر دوره احساس می‌شود اما مرتب کردن دندان با استفاده از اینویزیلاین‌ها نسبت به بریس‌های فلزی درد کمتری دارند.

هزینه‌


معمولاً هزینه ارتودنسی نامرئی کمی بیشتر از بریس‌های معمولی است. هزینه ارتودنسی نامرئی توسط سازنده تعیین می‌شود. متخصص ارتودنسی می‌تواند تخمین بهتری از قیمت به شما بدهد. عوامل مؤثر در هزینه‌ها عبارتند از میزان مرتب کردن دندان که باید انجام شود و تعداد بریس‌هایی که باید در طول درمان به کار ببرید. معمولاً هزینه بریس‌های معمولی مورد به مورد تفاوت دارد و به نیازهای هر فرد بستگی داشته که در مورد آن باید با متخصص ارتودنسی تبادل‌ نظر کرد. بسیاری از بیمه‌های درمانی دندان، استفاده از ارتودنسی نامرئی را به عنوان یک درمان ارتودنسی معمول تحت پوشش قرار می‌دهند اما حتماً با شرکت بیمه‌گذار خود صحبت کنید تا معلوم شود که آیا این درمان تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد یا نه. هزینه ارتودنسی نامریی خیلی بیشتر از بریس‌های معمولی نیست. اگر هزینه برای شما بسیار مهم است، در مورد روش‌های پرداخت با دندانپزشک خود صحبت کنید

به این پست امتیاز دهید.
ارتودنسی نامرئی (اینویزیلاین) مزایا و هزینه
4 از 1 رای