ارتودنسی متحرک چیست؟هزینه،مزایا و انواع بریس متحرک

motaharek

بریس‌های ثابت در اکثر موارد درمان‌های ارتودنسی برای افراد استفاده می‌شوند، اما امروزه می‌توان برای این درمان از بریس‌های ارتودنسی متحرک نیز استفاده کرد. این بریس‌ها دارای انواع مختلف شامل ابزارهای متحرک فانکشنال تا بریس‌های ارتودنسی نامرئی بوده و بسیاری ویژگی‌های مشترک و مشابه با یکدیگر دارند.

هر چند برخی مشکلات ارتودنسی نیاز به استفاده از بریس‌های ثابت برای دستیابی به بهترین نتایج در ارتباط با حرکت دادن دندان‌ها دارد، ارتودنسی با پلاک متحرک نیز می‌تواند یک روش درمان جایگزین برای افرادی باشد که به دنبال صاف کردن دندان‌های خود در شرایط خاص هستند. با توجه به امکان خارج کردن بریس متحرک دندان از دهان برای تمیز کردن، فرآیند درمان از طریق آنها برای بسیاری افراد ساده‌تر خواهد بود.

مزایای استفاده از ارتودنسی متحرک


download

مزایای ناشی از استفاده ارتودنسی متحرک متعدد و با اهمیت بوده و به شرح زیر هستند:

 • امکان خارج کردن پلاک متحرک ارتودنسی از دهان در هنگام صرف غذا وجود دارد. این شرایط باعث می‌شود بیمار از غذا خوردن خود لذت برده و ذرات مواد غذایی در فضای بین بریس و دندان گیر نکند. مشخص است که این ویژگی می‌تواند احتمال فرسایش و ایجاد پوسیدگی دندان را کاهش دهد.
 • بریس‌های متحرک به سادگی قابل تمیز کردن هستند. در حقیقت تمیز کردن این نوع بریس‌ها بسیار ساده‌تر از سیم‌ها و بریس‌های ارتودنسی ثابت است. به این ترتیب می‌توان این ابزارها را به آرامی با استفاده از یک مسواک و خمیردندان مناسب تمیز کرده یا این ابزارها را برای مدت 15 دقیقه در یک لیوان آب و محلول تمیز کننده قرار داد.
 • ارتودنسی متحرک نیازی به استفاده از چسب دندانپزشکی برای تثبیت در ناحیه جلوی دندان ندارند و به همین خاطر پس از برداشتن آنها از روی دندان اثر یا علائم خاص از بریس بر روی دندان باقی نمی‌ماند.
 • امکان ورود مجدد این نوع بریس‌ها در دهان به سادگی وجود داشته و تقریباً لازم است در طول شبانه روز به مدت 22 ساعت از آنها استفاده شود.
 • این نوع بریس‌ها از مواد دارای ظاهر مناسب، همرنگ دندان یا شفاف ساخته شده و به همین خاطر تمایل بیمار به استفاده از آنها بیشتر است.
 • این نوع بریس‌ها برای صاف کردن دندان‌ها در طول مدت چند هفته مناسب هستند.
 • هزینه استفاده از این نوع بریس‌ها مناسب بوده و امکان پرداخت این هزینه با استفاده از طرح‌های پرداخت قابل انعطاف وجود دارد.

 

استفاده از ارتودنسی متحرک


motaharek3

از ارتودنسی متحرک عمدتاً برای رفع مشکلات زیر استفاده می‌شود:

 • اصلاح مشکلات مربوط به کراس بایت و دیپ بایت
 • حرکت دادن دندان‌های آسیاب بالا به سمت موقعیت مناسب با استفاده از هدگیر
 • پهن کردن انحنای فک بالا با استفاده از توسعه دهنده کام

ارتودنسی متحرک به ندرت تنها ابزار مورد استفاده برای صاف کردن دندان‌ها هستند. این ابزارها به منظور اصلاح فقط یک یا دو مشکل خاص در طول مراحل اولیه آن در نظر گرفته شده و معمولاً پس از تکمیل دوره درمان با ارتودنسی ثابت مورد استفاده قرار می‌گیرند.

افراد مناسب برای استفاده از ارتودنسی متحرک


ارتودنسی متحرک عمدتاً برای استفاده در طول مراحل اولیه درمان در نظر گرفته شده و میزان موفقیت در استفاده از آنها در کودکان در دوره بین 7 تا 9 سالگی از اثربخشی بیشتر برخوردار می‌باشد. به این ترتیب طول مدت درمان در این شرایط بین سه تا دوازده ماه است. به هر حال امکان استفاده از ارتودنسی متحرک برای همه افراد وجود ندارد. این نوع بریس‌ها از بیشترین اثربخشی برای رفع مشکلات خفیف تا متوسط ارتودنسی و نیز ازدحام دندان‌ها در دهان، فاصله میان دندان‌ها، یا نامرتبی دندان‌ها برخوردار هستند. در صورتی که این مشکلات شدید باشند، بهتر است از بریس‌های ارتودنسی فلزی برای رفع این مشکل استفاده شود. در حقیقت بریس‌های ارتودنسی ثابت از کنترل بیشتر بر حرکت دندان‌ها برخوردار هستند.

انواع ارتودنسی متحرک


برای پاسخگویی به نیازهای درمانی افراد مختلف می‌توان از سیستم ارتودنسی متحرک استفاده کرد که شامل ابزارهای متحرک فاکنشنال، هماهنگ کننده‌های اینمان (inman aligner)، و ارتودنسی نامرئی هستند. به این ترتیب افراد می‌توانند از بریس‌های متحرک سفارشی برای رفع مشکلات خود استفاده نمایند.

بریس‌های متحرک فانکشنال

ابزارهای فانکشنال عمدتاً برای رفع مشکل رشد ناکافی فک پایین طراحی شده‌اند. امروزه انواع مختلف این ابزارها وجود داشته و اکثر آنها را می‌توان برای تمیز کردن و خوردن غذا از دهان خارج کرد. ابزارهای فانکشنال در تغییر نحوه قرارگیری دندان‌ها بر روی یکدیگر بسیار موثر هستند و در عمل می‌توانند با گذشت حدود 9 تا 12 ماه موقعیت فک پایین را اصلاح کنند. برای مثال «توین بلاک» و «نگهدارنده» دو نوع از ابزارهای فانکشنال می‌باشند.

هماهنگ کننده اینمان

از این ابزارها برای اصلاح مشکلات مربوط به نامرتبی دندان‌های جلوی دهان بر روی فک بالا و پایین استفاده می‌شود. این نوع بریس‌ها می‌توانند باعث صاف شدن دندان‌ها در طول 12 هفته شوند. حالت ارتجاعی این نوع بریس‌ها به تدریج باعث اصلاح موقعیت دندان‌ها شده و باعث جابجایی دندان‌ها به سمت موقعیت صحیح و حفظ آنها در محل جدید خواهد شد.

ارتودنسی نامرئی

در این شرایط دندان‌ها با استفاده از یک مجموعه از هماهنگ کننده‌های شفاف پلاستیکی که هر دو هفته جایگزین می‌شوند، صاف می‌گردند. در این حالت با تغییر موقعیت مرحله به مرحله دندان‌ها، ارتودنسی نامرئی شبیه به یک محافظ دهان به راحتی بر روی دندان‌های فک بالا قرار می‌گیرند. به این ترتیب اصلاح موقعیت دندان‌ها با گذشت حدود سه تا هجده ماه به تدریج انجام شده و طرح لبخند فرد و اعتماد به نفس وی افزایش پیدا می‌کند.

درمان با ارتودنسی متحرک چگونه انجام می‌شود؟


درمان با این بریس‌ها در ابتدا نیازمند 2 جلسه ملاقات با دندانپزشک است:

 • در جلسه اول یک قالب از دندان‌های فک بالا تهیه می‌شود. انجام این کار فقط به حدود 5 دقیقه زمان نیاز داشته و قالب تهیه شده در ادامه به لابراتوار دندانپزشکی ارسال می‌گردد.
 • در جلسه دوم بریس ساخته شده در لابراتوار بر روی دندان‌های بالا قرار می‌گیرد. در ادامه متخصص ارتودنسی نحوه استفاده از بریس و وارد و خارج کردن آن در دهان را به صورت عملی به بیمار آموزش می‌دهد.

جلسات ملاقات بعدی

در هنگام استفاده از بریس‌های متحرک لازم است هر شش هفته یک بار برای سفت کردن بریس با متخصص ارتودنسی ملاقات شود. به این ترتیب متخصص ارتودنسی وضعیت سیم‌های بریس را اصلاح می‌کند. پس از هر جلسه ملاقات، دندان‌های فرد تا حدودی دچار حساسیت می‌شود، اما این حساسیت و ناراحتی به میزان اولین جلسه کار گذاشتن ارتودنسی متحرک در دهان بیمار نیست.

عکس‌های قبل و بعد از ارتودنسی متحرک


photo_2017-12-17_11-26-29

photo_2017-12-17_11-26-31

مراقبت


برای مراقبت از ارتودنسی متحرک لازم است به نکات زیر توجه شود:

 • این بریس‌ها می‌بایست به صورت تمام وقت حتی در هنگام غذا خوردن و خوابیدن در دهان فرد باقی بمانند، مگر اینکه پزشک معالج در این رابطه توصیه دیگری را به بیمار ارائه کرده باشد. بیمار می‌تواند بریس‌ها را برای تمیز کردن و انجام فعالیت‌های ورزشی دارای تماس مستقیم از دهان خود خارج کرده و در جعبه محافظ قرار دهد.
 • لازم است دندان‌ها و بریس‌ها حداقل دو بار در روز تمیز شوند. به این منظور می‌تواند بریس‌ها را پس از هر بار صرف غذا زیر شیر آب گرفته و با استفاده از مسواک و خمیردندان تمیز کرد. علاوه بر این امکان شستشوی بریس‌ها با استفاده از محلول‌های مخصوص نیز وجود دارد. توجه داشته باشید بریس‌های آلوده و کثیف می‌توانند به دندان‌ها آسیب وارد کنند.
 • مصرف مواد غذایی چسبناک و نیز موادی که نیازمند جویدن زیاد هستند در عمل می‌تواند به بریس آسیب وارد کند. به همین خاطر همواره به افراد توصیه می‌شود از مصرف تافی و جویدن آدامس در طول درمان ارتودنسی خودداری کنند. علاوه بر این مصرف نوشیدنی‌های گازدار نیز می‌تواند آسیب مشخص برای دندان‌ها به همراه داشته باشد.
 • در صورتی که بریس دچار آسیب شد، لازم است در اسرع وقت با پزشک معالج ملاقات شود تا به این ترتیب اصلاحات لازم در آن انجام شود.
 • در صورت وجود هر گونه تردید درباره نحوه نگهداری و استفاده از بریس‌ها لازم است با متخصص ارتودنسی تماس گرفته شود.
 • لازم است جلسات ملاقات با دندانپزشک به صورت منظم ادامه یابد.
 • در صورتی که بریس‌های ارتودنسی طبق توصیه پزشک معالج استفاده نشود، همواره امکان عدم دستیابی به نتایج مورد انتظار در ارتباط با درمان ارتودنسی وجود خواهد داشت. در حقیقت موفقیت در فرآیند درمان ارتودنسی به توجه مناسب به شرایط درمان و توصیه‌های پزشک بستگی دارد.

هزینه


هزینه استفاده از ارتودنسی متحرک شامل ابزارهای مورد استفاده، تمام جلسات ملاقات با پزشک معالج (شامل جلسات ملاقات اورژانسی)، جلسات ملاقات پس از درمان، هزینه استفاده از نگهدارنده‌های ثابت و متحرک، و نیز هزینه تهیه بسته‌های مراقبت از بهداشت دهان است.

حق‌الزحمه متخصص ارتودنسی نشان دهنده تجربه وی و کیفیت مواد اولیه و خدمات ارائه شده به بیمار می‌باشد. توجه داشته باشید درمان ارتودنسی یک سرمایه‌گذاری با ارزش است و در نهایت فرد می‌تواند برای سال‌های طولانی از طرح لبخند زیبا و بهبود شرایط دهان و دندان‌های خود بهره‌مند شده و لذت ببرد.

به این پست امتیاز دهید.
ارتودنسی متحرک چیست؟هزینه،مزایا و انواع بریس متحرک
5 از 1 رای