ارتودنسی لینگوال یا پشت دندانی:مزایا،روش و هزینه

sd1

واژه لینگوال یا زبانی به الحاق بریس‌هایی بر روی سطوح داخلی دندان در داخل دهان بطوری که قابل مشاهده نمی‌باشند، اشاره دارد. این بریس‌ها کاملاً مخفی هستند و در نتیجه می‌توانید دندان‌ها را بدون نگرانی از ظاهر خود ردیف کنید. از آنجایی که بریس‌های لینگوال در پشت دندان‌ها پنهان می‌شوند، در حین درمان رضایت بیشتری خواهید داشت. در حالی که از اصلاح طرح لبخند خود بصورت پنهانی لذت می‌برید، با نگاه کردن در آینه متوجه تغییر دندان‌های خود خواهید شد. بریس‌های لینگوال مطابق با دهان شما ساخته می‌شوند در نتیجه کارایی آنها بیشتر بوده و کمتر مزاحمت ایجاد می‌کنند.

ارتودنسی لینگوال چیست؟


ارتودنسی لینگوال یک نوع متداول از ارتودنسی فلزی است اما از یک جنبه تفاوت دارد: به سطوح پشتی دندان‌ها متصل می‌شود یعنی توسط اشخاص دیگر قابل مشاهده نمی‌باشد و از آنجا که توسط زبان پنهان می‌شوند به سختی قابل تشخیص هستند (به همین دلیل با نام ارتودنسی زبانی شناخته می‌شود).

این ارتودنسی متشکل از بریس‌های سفارشی و ثابت می‌باشد که از دو جزء تشکیل شده است:

 • سیم
 • براکت

این بریس با استفاده از سیمان دندان به قسمت پشت دندان‌ها متصل می‌شود که نسبت به نوع فلزی مزیت قابل توجهی می‌باشد. یکی از مواردی که موجب ناخوشایند بودن بریس‌ها می‌شود این است که شبیه به مجموعه‌ای از ریل قطار هستند. اما بریس‌های لینگوال به منظور مرتب و صاف کردن دندان، در پشت دندان‌ها قرار گرفته و در نتیجه از نظر ظاهری جذاب می‌باشند.

sd2

آیا  در رابطه با ارتودنسی لینگوال سوالی در ذهن دارید؟ سوال خود را اینجا مطرح نمائید.

متقاضی مناسب برای ارتودنسی لینگوال


ارتودنسی لینگوال برای هر شخصی از جمله کودکان یا بزرگسالانی که می‌خواهند وضعیت قرارگیری دندان‌های خود را اصلاح کنند، مناسب است. مدت زمان درمان ارتودنسی برای هر بیمار متفاوت است.

مزایای ارتودنسی لینگوال


 • در صورتی که نمی‌خواهید که دیگران متوجه شوند شما تحت این درمان قرار گرفته‌اید یا نگران زیبایی دندان‌های خود هستید، بریس‌های مخفی که عملاً غیرقابل مشاهده هستند گزینه‌ی مناسبی می‌باشند و میتوانید از مزایای ارتودنسی لینگوال استفاده نمایید .
 • این نوع ارتودنسی دقیقاً مطابق با ابعاد و شرایط دندان‌ها تهیه می‌شوند.
 • بریس‌های لینگوال برای هر گروه سنی مناسبی هستند.

 

تفاوت بین ارتودنسی لینگوال و ارتودنسی معمولی


sd3

تفاوت‌های اصلی عبارتند از:

 • برخلاف سایر بریس‌ها (که در جلوی دندان‌ها قرار می‌گیرند) قابل مشاهده نمی‌باشند.
 • نسبت به دیگر بریس‌ها گران‌تر هستند.
 • براکت‌ها باید سفارشی ساخته شوند در حالی که برای بریس‌های معمولی بصورت انبوه تولید می‌شوند.
 • برای بیماران دارای دهان کوچک یا مشکلات خاص در فک مناسب نمی‌باشند.
 • برای کودکان دارای دندان‌های شیری مناسب نیست.
 • مدت زمان درمان طولانی‌تر است.
 • هر متخصص ارتودنسی قادر به ارائه‌ی ارتودنسی لینگوال نمی‌باشد.

برای هر دو نوع ارتودنسی مزایا و معایبی وجود دارد که باید پیش از درمان با دقت در نظر گرفته شوند.

ارتودنسی لینگوال چه چیزی را درمان می‌کند؟


ارتودنسی لینگوال برای درمان نامرتبی دندان‌ها یا وضعیت بد فک مناسب است. همچنین می‌تواند ازدحام دندان‌ها یا وجود فواصل زیاد بین دندان‌ها را نیز درمان کند. بریس لینگوال را می‌توان هم برای دندان‌های بالا و هم پایین استفاده کرد. هرچند برخی افراد ترکیبی از بریس‌های لینگوال برای دندان‌های بالا و بریس‌های معمولی برای دندان‌های پایین خود را انتخاب می‌کنند.

روش انجام درمان


برای این درمان دو جلسه با فاصله‌ی پنج روزه نیاز است.

 • ویزیت اول: متخصص ارتودنسی پیش از قالب‌گیری، وضعیت دندان‌ها را بررسی خواهد کرد. قالب دندان‌ها از طریق یک قالب پلاستیکی حاوی بتونه دندان که آن را گاز می‌گیرید، گرفته می‌شود. این قالب به عنوان الگویی برای ساخت براکت‌ها در داخل لابراتوار مورد استفاده قرار می‌گیرد. این براکت‌ها در داخل موم قرار داده شده و سپس یک اپلیکاتور پلاستیکی آنها را کاملاً ردیف نگه می‌دارد.
 • ویزیت دوم: در جلسه‌ی دوم متخصص ارتودنسی پیش از قرار دادن براکت‌ها در جای خود از سیمان دندان استفاده می‌کند. برای انجام این کار از اپلیکاتور پلاستیکی استفاده می‌شود که پس از سخت شدن سیمان باز خواهد شد. متخصص سیم را از بین براکت‌ها عبور می‌دهد که این سیم موجب حرکت دندان‌ها به طرف موقعیت مورد نظر می‌شود.

sd4

 • پس از درمان: ممکن است پس از قرار گرفتن بریس‌ها احساس درد یا تورم در دهان خود داشته باشید. این درد کاملاً طبیعی بوده و پس از مدت کوتاهی برطرف می‌شود. بسیاری از بیماران متوجه می‌شوند که در ابتدا در حرف زدن دچار مشکل هستند اما این نیز پس از مدتی برطرف شده و قادر خواهید بود که به طور طبیعی صحبت کنید. عادت کردن به بریس‌های لینگوال ممکن است تا چهار هفته طول بکشد، که متخصص ارتودنسی در این باره توصیه‌هایی به شما خواهد کرد.

عکس‌های قبل و بعد از ارتودنسی لینگوال


photo_2017-12-17_11-11-30

photo_2017-12-17_11-11-28

پس از درمان


ممکن است متوجه شوید که در صحبت کردن مشکل دارید بنابراین تلاش کنید که آرام‌تر و واضح‌تر حرف بزنید. برای جلوگیری از مشکلات ناشی از ارتودنسی لینگوال دهان خود را با آب نمک بشویید و در چند روز اول نیز غذاهای نرم مصرف کنید. بهداشت دهان و دندان خود را روزانه به همان شکل معمول دنبال کنید و بطور منظم به دندانپزشک مراجعه نمایید.

مدت زمان درمان


این درمان می‌تواند بین یک تا سه سال بطول بیانجامد. اگر این زمان از نظر شما طولانی است می‌توانید درمان‌های سریع‌تر مانند اصلاح طرح لبخند در شش ماه یا ارتودنسی سریع نامرئی را در نظر بگیرید. سایر درمان‌های جایگزین شامل ارتودنسی دیمون (Damon)، ارتودنسی نامرئی و ردیف‌کننده‌های Inman می‌باشند.

هزینه‌ی ارتودنسی لینگوال


بریس‌ها قطعاً ارزش هزینه‌ای که پرداخت می‌شود را دارند اما ارتودنسی لینگوال الزامات خاصی را می‌طلبد. از آنجایی که این نوع بریس‌ها سفارشی ساخته می‌شوند، هزینه‌ی آنها کمی بیشتر خواهد بود. یکی از اصلی‌ترین عواملی که باید در نظر گرفته شود هزینه مصالح است؛ هر دندان مستلزم نصب براکت‌ها و سیم مخصوص به خود می‌باشد. بنابراین در نهایت باید پس از بررسی‌های کامل تشخیص دهید که کدام نوع درمان ارتودنسی بیشترین کارایی را برای شما خواهد داشت.

به این پست امتیاز دهید.
ارتودنسی لینگوال یا پشت دندانی:مزایا،روش و هزینه
4.5 از 2 رای