ارتودنسی سریع چیست؟مزایا ،معایب و هزینه

1

نامرتبی دندان‌ها می‌تواند باعث نگرانی شما در مورد زیبایی طرح لبخندتان و نیز کاهش اعتماد به نفس شما شود. برای رفع مشکلات جزئی دندان‌ها راهکارهای دیگری هم بخصوص برای بزرگسالان وجود دارد که با استفاده از آنها دیگر نیازی به مراجعه به متخصص ارتودنسی و یا سیم‌کشی دندان‌ها و استفاده از ریتینرهای نامرئی  نخواهید داشت. در صورتی که شما هم با مشکل نامرتبی خفیف دندان‌ها مواجه هستید و می‌خواهید سریعاً این مشکل را برطرف کنید، ارتودنسی سریع راهکاری ایده‌آل برای شما خواهد بود.

ارتودنسی سریع چیست؟


اصطلاح ارتودنسی سریع در عمل به نوع خاصی از دندانپزشکی زیبایی اشاره دارد که در آن از ونیر لمینت  و یا روکش دندانبه منظور اصلاح مشکلات جزئی دندان‌ها از قبیل فاصله بین دندان‌ها ، کجی، نامرتبی و سایر نواقصی که نیازی به بهره‌گیری از درمان‌های ارتودنسی مرسوم ندارد، استفاده می‌شود. در واقع مشکلات شدید از قبیل کجی یا ناصافی خیلی زیاد دندان‌ها را نمی‌توان با ارتودنسی سریع درمان کرد و در این موارد فقط باید از روش‌های ارتودنسی مرسوم استفاده شود.

ارتودنسی سریع به طور خاص برای افراد میانسال و بزرگسالی مناسب است که احتمالاً قبلاً درمان ارتودنسی انجام داده‌‌اند و سپس به مرور زمان دندان‌هایشان دوباره کج و نامرتب شده است و یا یک مشکل نامرتبی خفیف یا جزئی در دندان‌هایشان داشته‌اند و قبلاً هیچ گاه برای درمان آن اقدام نکرده‌اند. بسیاری از این افراد به لحاظ مشغله کاری یا ماهیت شغلشان فرصت کافی برای آنکه دو تا سه سال برای درمان‌های گران‌قیمت ارتودنسی قدیمی و صاف کردن دندان‌ها وقت صرف کنند را ندارند. این امر مخصوصاً برای آن دسته از افرادی صادق است که جایگاه شغلی بالایی در زمینه تجارت، رسانه‌ها، وکالت، قضاوت و غیره دارند. مزایای بزرگ ارتودنسی سریع از جمله اینکه عوارض ارتودنسی سریع ناچیز بوده و تغییر اساسی طرح لبخند در عرض تنها چند جلسه ویزیت دندانپزشکی،  اعم از اینکه به تنهایی و یا به عنوان بخشی از برنامه اصلاح کلی طرح لبخند انجام شود، باعث شده است که ارتودنسی سریع به عنوان یک گزینه ایده‌آل و حیاتی برای بسیاری از افراد شاغل و حرفه‌ای تبدیل شود.

به افراد جوان‌تر اغلب توصیه می‌شود که برای درمان مشکلات دندان‌های خود از روش‌های دیگری مانند ارتودنسی نامرئی یا ارتودنسی قدیمی (سیم‌کشی دندان‌ها) استفاده کنند. زیرا در ارتودنسی سریع لازم است که تعداد زیادی از دندان‌های طبیعی آنها تراشیده شود تا بتوانند به نتایجی که می‌خواهند دست پیدا کنند. اما از آنجایی که متخصص ارتودنسی همیشه تلاش دارد که تا جایی که ممکن است دندان‌های طبیعی بیمار را حفظ کند، به احتمال بسیار زیاد به افراد جوان‌تر توصیه می‌کند که از همان روش‌های ارتودنسی قدیمی برای مرتب کردن دندان‌ها استفاده کنند تا نیازی به تراشیدن دندان‌های آنان نباشد. البته همیشه یک سری استثناها یا توجیهات منطقی برای استفاده از ارتودنسی سریع وجود دارد، اما در حالت کلی برای افرادی که در سنین جوانی (بین 18 تا 35 سال) هستند گزینه‌های بهتری وجود دارد که هرچند ممکن است بازدهی کندتری داشته و به زمان طولانی‌تری نیاز داشته باشد، اما نتایج بسیار بهتری از آن به دست می‌آید.

فرم‌دهی لثه با لیزر

در عرصه پزشکی و دندانپزشکی نوین، هر جا که از لیزر استفاده می‌شود در عمل کارها بسیار سریع‌تر و ایمن‌تر انجام می‌شود. در واقع درمان‌هایی که با بهره‌گیری از لیزر انجام می‌شود، بسیار سریع‌تر است و خطر بروز عوارضی از قبیل عفونت، خونریزی و درد در آنها بسیار کمتر و دوره نقاهت بعد از درمان نیز کوتاه‌تر خواهد بود.

فرم‌دهی لثه با لیزر، یک راهکار بسیار مؤثر برای اصلاح طرح لبخند است که با استفاده از آن شما می‌توانید به نتایجی مشابه با آنچه که از "ارتودنسی سریع" حاصل می‌شود، دست پیدا کنید. از این روش برای اصلاح "لبخند لثه‌ای" از طریق نمایان کردن قسمت بیشتری از سطح مینای دندان‌ها استفاده می‌شود و به این ترتیب، طرح لبخند شما حالت زیباتر و متوازن‌تری پیدا می‌کند.

بهترین افراد برای استفاده از ارتودنسی سریع

در صورتی که شما از یک یا چند مورد از مشکلات زیر رنج می‌برید، فرد مناسبی برای استفاده از روش‌های ارتودنسی سریع خواهید بود:

 • کجی خفیف دندان‌ها
 • نامرتبی و ردیف نبودن دندان‌ها
 • فاصله‌های کوچک در بین دندان‌ها
 • شلوغی دندان‌ها

در واقع اگر شدت این مشکلات در شما به حدی نباشد که بخواهید از درمان‌های ارتودنسی قدیمی مرسوم برای رفع آن استفاده کنید، ونیر‌های لمینت گزینه‌ای بسیار خوب برای شما خواهد بود. اگرچه ونیرهای دندانی به خودی خود حالت حساس و شکننده‌ای دارد، اما وقتی که بر روی سطح دندان شما چسبانده می‌شود حالت بسیار محکم و بادوامی پیدا می‌کند. هر ونیر در عمل به جزئی از دندان اصلی شما تبدیل می‌شود و یک سطح جلویی جدید برای آن دندان فراهم می‌کند.

مزایای ارتودنسی سریع

ارتودنسی سریع یک روش درمانی بسیار خوب برای افرادی است که قصد دارند به شکل سریع و مؤثری زیبایی طرح لبخند خود را بهبود ببخشند. برخی از مهم‌ترین مزایای ارتودنسی سریع شامل موارد زیر است:

 • سادگی و راحتی در عمل: یکی از مزایای ارتودنسی سریع، سادگی و راحتی در عمل است. در مواردی که از نصب ونیر لمینت برای ارتودنسی سریع استفاده می‌شود، روند کار بسیار ساده و راحت خواهد بود. مقدار بسیار کمی از سطح مینای دندان تراشیده می‌شود تا ونیر بتواند به راحتی بر روی دندان جای بگیرد. پس از آنکه کار آماده‌سازی دندان انجام شد، سطح آن تمیز می‌شود و ونیر لمینت بر روی آن قرار می‌گیرد.
 • نتایج مؤثر: ونیرهای لمینت، زیبایی طرح لبخند شما را به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش می‌دهند. با استفاده از این روش، نه تنها دندان‌های شما صاف‌تر و مرتب‌تر به نظر می‌رسند، بلکه شکل کلی طرح لبخند شما نیز زیباتر می‌شود. استفاده از ونیرها باعث بهبود رنگ، شکل و اندازه دندان‌های شما خواهد شد.
 • دستیابی سریع به نتایج دلخواه: یکی از بزرگترین مزایای ارتودنسی سریع و ونیرهای لمینت آن است که با استفاده از آن شما به سرعت به نتایج مورد انتظارتان دست پیدا می‌کنید. در واقع دیگر لازم نیست که شما یک سال یا حتی بیشتر صبر کنید تا به آن طرح لبخندی که همیشه دوست داشته‌اید، دست پیدا کنید، بلکه با این روش تقریباً فوری به نتایج دلخواهتان می‌رسید.

فرایند ارتودنسی سریع

5

 1. ارزیابی: همه متقاضیان نمی‌توانند فرد مناسبی برای انجام ارتودنسی سریع باشند.
 2. ملاحظات: امکان استفاده از روش‌های جایگزین از جمله ارتودنسی قدیمی فلزی و ارتودنسی نامرئی به جای ارتودنسی سریع در این مرحله بررسی می‌شود.
 3. معاینه: در صورتی که تصمیم نهایی به استفاده از ارتودنسی سریع باشد، بیمار باید به طور کامل مورد معاینه (شامل عکسبرداری اشعه ایکس، عکس‌های دیجیتال و تهیه قالب از دندان‌ها) قرار بگیرد.
 4. تجسم نتایج: با تهیه یک سری تصاویر دیجیتالی یا مدل‌های فیزیکی که با استفاده از موم (واکس) تهیه می‌شود، می‌توان شمایی از نتایج نهایی را تهیه کرد تا فرد متقاضی بتواند ایده‌ای از شکل نهایی طرح لبخند خود داشته باشد. در ادامه نمونه‌ای از یک مدل تهیه شده از موم ارائه شده است که به دندانپزشک و فرد متقاضی کمک می‌کند تا طرح لبخندی که در پایان ارتودنسی سریع حاصل می‌شود را تجسم کنند. به خاطر داشته باشید که ونیرهای موقتی و روکش‌های دندان را نیز می‌توان مطابق با مدل مومی تهیه شده از دندان‌ها شکل داد. بنابراین بیمار می‌تواند ببیند که بعد از ارتودنسی سریع، طول و شکل دندان‌هایش چگونه خواهد شد.
 5. نصب ونیرهای موقتی: قبل از نصب ونیرهای دائمی، ابتدا یک سری ونیرهای موقتی بر روی دندان‌های فرد گذاشته می‌شود تا بتواند شمایی از طرح لبخند جدید خود را ببیند.
 6. نصب ونیرهای دائمی:‌ در جلسه بعدی، ونیرهای موقتی برداشته می‌شود و به جای آن، ونیرهای دائمی قرار می‌گیرد. این ونیرها (که معمولاً از نوع ونیرهایdaVinci هستند) بر روی دندان‌های بیمار امتحان و اندازه‌گیری شده و سپس به دقت در جای خود نصب می‌شوند.
 7. تکمیل کار: در پایان فرد متقاضی با لبخند زیبا و جدید خود به خانه برمی‌گردد.

هزینه ارتودنسی سریع


ارتودنسی سریع می‌تواند تنها برای دندان‌های بالا یا برای هر دو ردیف بالا و پایین انجام شود. هزینه های ارتودنسی دندان با توجه به تعداد دندان‌های مورد درمان و نوع ونیر مورد استفاده تعیین می‌شود.

به این پست امتیاز دهید.
ارتودنسی سریع چیست؟مزایا ،معایب و هزینه
1 از 1 رای