ارتودنسی دو مرحله ای و یک مرحله ای: مزایا و کاربرد

ارتو1-2

هنگامی که دندان‌های فرزندان‌تان در میان است، بهترین‌ها را می‌خواهید؛ بهترین نتایج و مزایا! به همین علت، اگر با رویش دندان‌های دائمی کودک خود، متوجه مشکلات بایت یا کجی آنها شده‌اید، باید سریعا برای دریافت وقت مشاوره با دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی اقدام کنید. اگرچه ممکن است بعضی از والدین یا پرستاران کودک را متعجب کند، واقعیت این است که مرحله اول درمان ارتودنسی ممکن است از درمان ارتودنسی در آینده جلوگیری کند، مانع شود یا احتمال آن را به حداقل برساند. و اگر بعدا مرحله دوم مورد نیاز باشد، درمان مرحله اول می‌تواند شرایط را به گونه‌ای تغییر دهد که مرحله دوم ساده‎تر و کم هزینه‌تر از مرحله اول باشد.

مرحله اول


هدف از مرحله اول درمان این است که به رشد فک به گونه‌ای کمک شود که تمام دندان‌های دائمی را در خود جای دهد و نحوه جفت شدن فک بالا و پایین با یکدیگر را بهبود بخشد. اغلب کودکان در هنگام رشد و نمو، علائم اولیه مشکلات فک را نشان می‌دهند. فک بالایی که بیش از حد در حال رشد باشد و یا بیش از حد باریک باشد می‌تواند در سنین پایین مورد توجه قرار گیرد. اگر در كودكان بالای 6 سال این اختلال فک مشاهده شود، آنها متقاضی درمان ارتودنسی زود هنگام خواهند بود. همچنین، اگر کودکان حدود هشت سال دارای شلوغی و نامنظمی دندان‌های جلویی باشند، درمان زود هنگام می‌تواند از نیاز به کشیدن دندان‌های دائمی در آینده جلوگیری کند.

دوره بازیابی


در این مرحله، دندان‌های دائمی باقی مانده در هنگام رویش تنها می‌مانند. اگر دستگاه‌های نگهدارنده با رویش دندان مداخله داشته باشند، ممکن است استفاده از آنها منتفی شود. بهتر است به دندان‌های دائمی موجود اجازه حرکت آزادانه داده شود. فاز اول موفق، فضای لازم برای مسیر در آمدن دندان دائمی را فراهم می‌کند. در غیر این صورت، ممکن است بسیار چسبیده به هم قرار گیرند و یا به شدت جا به جا شوند.

مرحله دوم


 هدف از مرحله دوم این است که مطمئن شوید که هر دندان دارای محل دقیق در دهان است که در آن هماهنگی با لب‌ها، گونه‌ها، زبان و دیگر دندان‌ها وجود دارد. هنگامی که این تعادل برقرار می‌شود، دندان‌ها به درستی با هم کار می‌کنند. مرحله دوم معمولا شامل درمان کامل دندان‌های بالا و پایین با بریس یا اینویزیلاین می‌باشد. در ابتدای مرحله اول، پرونده ارتودنسی آماده می‌شود و یک طرح تشخیصی و درمانی تهیه می‌گردد. در مرحله اول از انواع خاصی از لوازم برای اصلاح و جهت‌دهی مناسب دندان‌ها و فک استفاده می‌شود. فاز دوم زمانی شروع می‌شود که تمام دندان های دائمی بیرون آمده‌اند و معمولا به طور متوسط به 18 ماه استفاده از بریس یا اینویزیلاین روی تمام دندان‌ها نیاز دارند. بعد از این مرحله، برای اطمینان از حفظ لبخند زیبای کودک شما از نگهدارنده استفاده می‌شود.

به این پست امتیاز دهید.