ارتودنسی در بزرگسالان: انواع بریس ها، روش‌ها و هزینه

orb

هیچ سنی برای شروع درمان ارتودنسی دیر نیست. ارتودنسی فقط مختص کودکان و نوجوانان نیست و هر فردی در هر سنی می‌تواند از مزیت داشتن دندان‌هایی صاف و مرتب و لبخندی زیبا برخوردار شود. از هر پنج بیمار ارتودنسی یک نفر بزرگسال است. اگر دندان‌هایتان نامرتب است یا اختلال بایت دارید و دندان‌ها به خوبی روی هم قرار نمی‌گیرد، از متخصص درباره مناسب بودن و مزایای ارتودنسی در بزرگسالان سوال کنید. بسیاری از دلایل ضروری بودن ارتودنسی بزرگسالان و کودکان یکسان است. بسیاری از بزرگسالان در دوران کودکی با مشکلات مربوط به نامرتبی دندان‌ها مواجه بوده‌اند، اما تا رسیدن به این سن نتوانسته‌اند این اختلال‌ها را اصلاح کنند. عده دیگری نیز در دوران کودکی ارتودنسی کرده‌اند، اما لازم است باز هم تحت درمان قرار بگیرند تا با استفاده از مزایای ارتودنسی در سنین بالا از عود کردن مشکل جلوگیری شود و ناراحتی‌هایی اصلاح شود که درمان آن‌ها در سن پایین به دلیل وجود بعضی محدودیت‌ها ممکن نبوده است.

امروزه متخصصین ارتودنسی می‌توانند با بهره گیری از مزایای ارتودنسی بزرگسالان و اصلاح طرح لبخندشان را با بهره‌گیری از تغییرات ایجاد شده در روش‌ها و طرح‌های درمان با سهولت بیشتر به گونه‌ای انجام دهند که بیماران راحت‌تر باشند و از وسایلی استفاده کنند که به دلیل همرنگ دندان بودن چندان جلب توجه نمی‌کند. تعداد بزرگسالانی که برای بهره‌گیری از مزایای درمان ارتودنسی  و به تبع آن ارتقاء سلامت دهان و دندان‌ها و داشتن لبخندی زیبا به کلینیک‌های ارتودنسی  مراجعه می‌کنند، رو به فزونی است.

 

دلیل انجام ارتودنسی بزرگسالان


مشکلات رایجی که بزرگسالان برای رفع آنها به کلینیک ارتودنسی مراجعه می‌کنند، عبارت است از:

 • نامرتبی دندان‌ها (اختلال بایت و مال اکلوژن) که باعث می‌شود دندان‌ها به خوبی روی هم قرار نگیرد.
 • به هم فشرده یا فاصله‌دار بودن دندان‌ها که احتمال پوسیدگی دندان یا بیماری لثه را افزایش می‌دهد.
 • درد یا فشار غیرطبیعی در فک که منشأ آن کجی و نامرتبی دندان است.
 • ارتقاء سلامت دهان و دندان و داشتن لبخندی زیباتر که اعتماد به نفس را نیز افزایش می‌دهد.

مزایای درمان


مزایای درمان ارتودنسی عبارت است از:

 • ردیف کردن دندان‌ها و اصلاح طرح لبخند
 • اصلاح عود کردن مشکلاتی که مجدداً پس از ارتودنسی پیشین ایجاد شده است.
 • آسان‌تر کردن مسواک زدن و نخ کشیدن به ویژه پس از رفع مشکل به هم فشردگی و همپوشانی دندان‌ها
 • رفع اختلال بایت و بهبود عملکرد جویدن دندان‌ها
 • رفع مشکل دندان غایب
 • بستن فاصله بین دندانی
 • کاهش ساییدگی دندان‌ها که عامل آن دندان قروچه یا اختلال بایت است.
 • اصلاح اختلاف اندازه فک بالا و پایین از طریق ارتودنسی و گاهی جراحی فک

مشکلات ارتودنسی بزرگسالان


جلب توجه کردن بریس

بسیاری از بزرگسالان نگران عکس‌العمل اطرافیان هستند و از تمسخر آن‌ها هراس دارند. اما با استفاده از ارتودنسی نامرئی و دیده نشدن سیم‌کشی در دهان تا حد زیادی به این مشکل غلبه می‌شود. پلاک‌های متحرک با بهره‌گیری از تصویرسازی سه‌بعدی ساخته می‌شود. براکت‌های سرامیکی نیز انتخابی مناسب برای برخی بیماران به شمار می‌رود.

درد و ناراحتی

ارتودنسی بزرگسالان ناراحت کننده‌تر از ارتودنسی کودکان نیست و شدت ناراحتی و درد ناشی از استفاده از پلاک یا سیم‌کشی دندان‌ها در این دو گروه سنی یکسان است. اما بزرگسالان معمولاً صراحت بیشتری در بیان درد دارند. دندان‌ها معمولاً 12 تا 24 ساعت پس از هر جلسه تنظیم ارتودنسی  قدری دردناک‌اند. این ناراحتی معمولاً ظرف 3 تا 5 روز برطرف می‌شود. وسایل ارتودنسی مدرن کوچک‌تر و راحت‌تر هستند. با استفاده از روش‌های مدرن فشار کمتری روی دندان‌ها وارد می‌شود، و در عین حال دندان‌ها سریع‌تر و موثرتر حرکت داده می‌شود. تکنولوژی جدید تیتانیوم نیز زمان بین تنظیم‌ها را به هشت تا ده هفته فزایش می‌دهد. تکمیل درمان به طور متوسط 15 تا 18ماه طول می‌کشد.

روش‌های درمان


سازو کار تمام روش‌های ارتودنسی  در حرکت دادن دندان‌ها به سمت موقعیت صحیح یکسان است. وسیله انتخاب شده فشار ملایم اما مداومی را به دندان‌ها وارد می‌کند تا دندان‌ها به تدریج در موقعیت صحیح قرار بگیرد. متخصصین ارتودنسی وسایل ارتودنسی با وضوح کمتر را توصیه می‌کنند که کوچکترین اختلالی در زندگی شغلی و روابط شخصی و اجتماعی بیمار ایجاد نمی‌کنند. در ادامه پرکاربردترین روش‌های ارتودنسی را معرفی می‌کنیم.

بریس فلزی

orb2

براکت‌های فلزی به جلوی دندان‌ها چسبانده می‌شود و سیمی از بین براکت‌ها رد می شود تا فشار لازم برای حرکت دادن دندان‌ها به آنها اعمال شود.

بریس سرامیکی

orb3

بریس سرامیکی نیز مانند بریس فلزی عمل می‌کند، با این تفاوت که بریس سرامیکی از سرامیک ساخته می‌شود و سیمی که از میان براکت‌ها رد می‌شود نیز به سختی دیده می‌شود. البته بریس سرامیکی شکننده‌تر از بریس فلزی است.

بریس لینگوال (پشت زبانی)

orb4

براکت‌های بریس مخفی یا پشت زبانی به پشت دندان‌ها متصل می‌شود و از روبرو دیده نمی‌شود.

ارتودنسی نامرئی

orb5

در ارتودنسی نامرئی از مجموعه‌ای از پلاک‌ها استفاده می‌شود که هر دو هفته یک بار تا زمان ردیف شدن دندان‌ها عوض می‌شوند. بیمار می‌تواند این پلاک‌ها را هنگام خوردن و تمیز کردن دندان‌ها دربیاورد. به علاوه از آنجایی که این پلاک‌ها شفاف هستند، اطرافیان متوجه آنها نمی‌شوند.

نگهدارنده

orb6

متخصص ارتودنسی توصیه می‌کند که برای حفظ لبخند زیبای به دست آمده از پلاک متحرک نگهدارنده‌ای (ریتینر) استفاده شود که به طور سفارشی برای هر بیمار تهیه می‌شود. دندان‌ها با استفاده مناسب از نگهدارنده در موقعیت جدید باقی می‌مانند و زیبایی لبخند تا پایان عمر حفظ می‌شود.

عکس‌های قبل و بعد از درمان


orb1

آیا ارتودنسی در بزرگسالان با ارتودنسی در کودکان فرق دارد؟


در واقع تفاوت‌های بسیاری بین ارتودنسی کودکان و بزرگسالان وجود ندارد، با این حال استخوان‌های فک کودکان و نوجوانان هنوز در حال رشد است. اما رشد این استخوان‌ها در بزرگسالان متوقف شده است و به همین دلیل ممکن است جراحی فک بالا و پایین یعنی هم‌محور کردن استخوان‌های فک به روش جراحی ضرورت یابد. دیگر تمایزهای ارتودنسی کودکان و بزرگسالان عبارت است از:

 • تحلیل استخوان یا لثه (بیماری لثه): بزرگسالان بیش از کودکان مستعد تحلیل لثه یا حتی تحلیل استخوان در اثر ابتلا به بیماری‌های لثه هستند. مرتب شدن دندان‌ها احتمال بروز بیماری‌های لثه را کاهش می‌دهد.
 • ساییدگی یا دندان غایب: دندان‌ها به مرور زمان ساییده می‌شود و حرکت می‌کند. این حالت را می‌توان با ارتودنسی اصلاح کرد. دندان غایب نیز باعث جابجا شدن دندان‌ها و کج شدن آن‌ها می‌شود که به نوبه خود به اختلال بایت و بروز بیماری‌های لثه می‌انجامد.
 • کامل نکردن درمان ارتودنسی در دوران نوجوانی: بسیاری از بزرگسالان در دوران کودکی یا نوجوانی تحت درمان ارتودنسی قرار گرفته‌اند، اما این درمان را به پایان نرسانده‌اند. حال در دوران بزرگسالی و وقوف بر ضرورت داشتن دندان‌های ردیف و مرتب تصمیم گرفته‌اند تا با انجام ارتودنسی سلامت دهان و دندان‌ها را ارتقا دهند و به لبخند رویایی خود دست یابند.

بزرگسالان و کودکان غالباً نیازهای بالینی متفاوت دارند و توصیه‌های درمان و سطوح مراقبت آن‌ها نیز یکسان نیست. گوش سپردن به خواسته‌های شخصی بیماران و تدوین طرح درمانی مبتنی بر شرایط خاص هر بیمار از اهداف ما به شمار می‌رود.

هزینه


روش تعیین هزینه ارتودنسی بزرگسالان و کودکان یکسان است. تعرفه ارتودنسی بر مبنای شدت مشکل، پیچیدگی طرح درمان، وسیله مورد استفاده و مدت زمان لازم برای اصلاح مشکل تعیین می‌شود. بار دیگر یادآوری می‌کنیم که هیچ سنی برای مرتب کردن دندان‌ها و شروع درمان ارتودنسی دیر نیست، همه شایسته داشتن دندان‌هایی سالم و لبخندی زیبا و درخشان هستند.

به این پست امتیاز دهید.