ارتودنسی در بارداری: محدودیت ها و نکات مهم در زمان انجام

bardari

در طی دوران بارداری تغییرات بسیار زیادی در بدن شما اتفاق می‌افتد و بنابراین مراقبت از سلامت خود و فرزندتان اهمیت بسیار بیشتری پیدا می‌کند. شما باید در طول این مدت همیشه مراقب سلامت روحی، ذهنی و جسمی خودتان باشید. شاید به خاطر همین مسأله است که خیلی از مادران باردار فکر می‌کنند که در دوران بارداری نباید هیچ تغییری حتی اقدامات درمانی مانند سیم‌کشی برای مرتب کردن دندان‌ها را نیز انجام دهند. محدودیت ارتودنسی در بارداری درست نیست و باردار بودن  لزوماً به معنی آن نیست که شما نمی‌توانید سیم‌کشی دندان انجام دهید. در این مقاله ما به تفصیل درباره همین موضوع و نیز روش‌های جایگزین ارتودنسی فلزی از قبیل ارتودنسی نامرئی برای استفاده در دوران بارداری بحث می‌کنیم.

نکات مهم در انجام درمان ارتودنسی در زمان بارداری


بارداری و اشعه ایکس

بزرگ‌ترین محدودیت و تهدیدی که باید در زمان اقدام به ارتودنسی در دوران بارداری به آن توجه جدی نمود، عکس‌های اشعه ایکس است که لازم است قبل از شروع درمان از هر فردی گرفته شود. در واقع این عکس‌های اشعه ایکس که از دهان شما گرفته می‌شود، برای متخصص ارتودنسی از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا با توجه به همین عکس‌ها می‌تواند مشکلاتی که در حالت عادی به چشم دیده نمی‌شود، مانند دندان‌های نهفته در لثه که باید قبل از سیم‌کشی دندان‌ها حتماً بیرون کشیده شوند را تشخیص بدهد. در صورتی که شما قبل از باردار شدن، عکس‌های اشعه ایکس از دهان و دندان خود گرفته‌اید، می‌توانید بدون نیاز به عکس‌های جدید، و به دور از خطرات ارتودنسی در بارداری کار سیم‌‌کشی دندان‌ها را شروع کنید. در غیر این صورت چند نکته مهم وجود دارد که باید حتماً مد نظر داشته باشید.

نتایج برخی مطالعات نشان داده است که اشعه ایکس می‌تواند برای جنین‌هایی که در رحم مادر هستند، خطر داشته باشد. اما در عین حال در این مطالعات ثابت شده است که اشعه ایکس فقط هنگامی می‌تواند خطرناک باشد که مستقیماً بر روی جنین بتابد. با این وجود معمولاً این تصمیم به اختیار خود شما گذاشته می‌شود تا در صورتی که مشکلی با گرفتن عکس‌های اشعه ایکس در دوران بارداری ندارید، نسبت به این کار اقدام کنید. اما در صورتی که هر گونه تردیدی در این رابطه دارید، حتماً با متخصص ارتودنسی مشورت کنید و توصیه او را جویا شوید.

نکاتی در مورد ارتودنسی قدیمی

در حالی که پرتوهای اشعه ایکس مهم‌ترین عاملی هستند که باید در زمان سیم‌کشی دندان‌ها در دوران بارداری به آن توجه کرد، اما چند عامل مهم دیگر نیز وجود دارد که نباید نسبت به آنها بی‌توجه بود:

  • ورم لثه‌ها: متورم شدن لثه‌ها در دوران بارداری در زنان کاملاً شایع است. بنابراین سیم‌کشی دندان‌ها در حین بارداری می‌تواند با درد و ناراحتی بیشتری نسبت به آنچه که بیماران در حالت عادی تجربه می‌کنند، همراه باشد. البته در صورتی که در دوران بارداری به طور منظم به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کنید معمولاً مشکل خاصی برای شما ایجاد نخواهد شد. اما با این وجود باز هم نکات مهمی وجود دارد که لازم است در نظر داشته باشید. زیرا مصرف داروهای مسکن در دوران بارداری به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.
  • تغییر در میزان هورمون‌ها: تغییراتی که در میزان بعضی از هورمون‌های شما در دوران بارداری اتفاق می‌افتد، می‌تواند باعث شود که دندان‌های شما سریع‌تر از حالت عادی جابه‌جا شوند. بنابراین در صورتی که در این مدت، تحت نظر یک متخصص ارتودنسی باتجربه نباشید که بتواند نوع مناسب بریس‌های ارتودنسی که با نیازهای خاص شما مطابقت داشته باشد را تشخیص بدهد، این احتمال وجود دارد که در روند درمان شما اختلال ایجاد شود و دندان‌هایتان آسیب ببیند.
  • مشکل در غذا خوردن: هنگامی که شما باردار هستید، غذا خوردن می‌تواند برایتان سخت‌تر از حالت عادی باشد. غذاهایی که قبلاً عاشق آنها بودید، حالا ممکن است باعث بروز مشکلات و بیماری‌های خاصی برای شما شود. در عین حال خودداری از خوردن این غذاها نیز دست کم در چند ماه اول دوران بارداری می‌تواند کار سختی باشد. در این میان، سیم‌کشی دندان‌ها نیز ممکن است به مشکلات شما اضافه شود. بنابراین با متخصص ارتودنسی خود مشورت کنید و غذاهایی که در حین سیم‌کشی دندان‌ها می‌توانید یا نمی‌توانید بخورید را به دقت بشناسید. اما گاهی انجام ارتودنسی در بارداری به حفظ رژیم غذایی سالم کمک می‌کند به این دلیل که می توانید غذاها را بهتر بجوید و طیف بیشتری از رژیم‌های سالم را مصرف کنید.

ارتودنسی دیمون

Damon-Braces

اگر متخصص ارتودنسی تشخیص دهد که ارتودنسی قدیمی در طی دوران بارداری برای شما مشکلی ندارد، در مورد ارتودنسی دیمون با متخصص خود مشورت کنید. بریس‌های ارتودنسی دیمون با این هدف طراحی شده‌اند که در دهان شما راحت‌تر و تمیز کردن آنها آسان‌تر باشد. این بریس‌ها فشار و نیروی اصطکاک کمتری را بر روی سطح دندان‌ها وارد می‌کند و بنابراین تحمل آنها راحت‌تر است و برای دوره بارداری می‌تواند گزینه خیلی خوبی باشد.

در ارتودنسی دیمون از یک مکانیسم کشویی (اسلاید) برای کمک به نگه داشتن سیم‌ها در جای خود استفاده می‌شود. این مکانیسم باعث می‌شود که دندان‌های شما بتوانند آزادانه و با راحتی بیشتری حرکت کنند. در روش ارتودنسی دیمون از کش‌های لاستیکی که معمولاً در بریس‌های معمولی مورد استفاده قرار می‌گیرند، استفاده نمی‌شود. این امر یک مزیت مهم برای ارتودنسی دیمون است، زیرا کش‌های لاستیکی می‌توانند پلاک و جرم را در اطراف خود جذب و انباشته کنند. بنابراین با استفاده از بریس‌های معمولی ممکن است رعایت بهداشت دهان و دندان، کار خیلی سختی باشد و مسلماً این چیزی نیست که در دوران بارداری برای شما مطلوب باشد.

نکته مهم دیگر آن است که برای ارتودنسی دیمون می‌توان از براکت‌های شفاف نیز استفاده کرد که هم از نظر ظاهری کمتر به چشم می‌آیند و هم کارآیی بالایی دارند. بنابراین شما با استفاده از براکت‌های شفاف، دیگر نگران مشکل ظاهری بریس‌های ارتودنسی نیز نخواهید بود.

از متخصص ارتودنسی خود بپرسید که آیا ارتودنسی دیمون برای شما روش مناسبی هست یا خیر. این روش از قدرت و کارآیی بالایی برای استفاده توسط بزرگسالان برخوردار است، اما در عین حال برای کودکان هم به اندازه کافی ایمن و مؤثر است.

ارتودنسی نامرئی

Invisalign

بریس‌های فلزی قدیمی تنها گزینه‌ای نیست که شما می‌توانید برای ارتودنسی در حین بارداری استفاده کنید. یک گزینه دیگر که برای شما وجود دارد، استفاده از ارتودنسی نامرئی است که بریس‌های آن در مقایسه با بریس‌های فلزی، راحت‌تر و تقریباً نامرئی هستند. در روش ارتودنسی نامرئی، دندان‌های شما به وسیله یک تِری (Tray) ردیف کننده، با ملایمت و به صورت تدریجی به حالت ردیف و مرتب در می‌آیند. شما هر چند هفته از یک تری متفاوتی استفاده می‌کنید که دندان‌هایتان را نسبت به تری قبلی صاف‌تر و منظم‌تر می‌کند. با وجود آنکه هزینه ارتودنسی نامرئی کمی بیشتر از ارتودنسی فلزی قدیمی است، اما برای زنانی که مایل به استفاده از روش‌های ساده‌تر و راحت‌تر هستند، گزینه بسیار خوبی است.

نکاتی در مورد ارتودنسی نامرئی

تنظیمات بریس‌ها در روش ارتودنسی نامرئی معمولاً خیلی راحت‌تر از بریس‌های سنتی است. با این حال چند نکته وجود دارد که قبل از انتخاب ارتودنسی نامرئی باید حتماً به آنها توجه کنید. یکی از این نکات، بدحالی و بیماری صبحگاهی در دوران بارداری است. در طی چند ماه اول دوران بارداری معمولاً خانم‌های باردار نوعی بدحالی صبحگاهی را تجربه می‌کنند. تهوع و استفراغ در این مدت بسیار شایع است و بنابراین به زنان باردار توصیه می‌شود که تا وقتی دوره بدحالی صبحگاهی آنان طی نشده است از ارتودنسی نامرئی استفاده نکنند، زیرا اسید معده که در استفراغ وجود دارد می‌تواند به الاینرهای نامرئی صدمه بزند.

نکته مهم بعدی که باید به خاطر بسپارید، عادات تغذیه‌ای شما می‌باشد. زنان در دوران بارداری غالباً به تعداد دفعات بیشتری نسبت به حالت عادی غذا می‌خورند. زیاد غذا خوردن به خودی خود آسیبی به دندان‌های شما نمی‌رساند، اما نکته‌ای که باید به خاطر داشته باشید آن است که قبل از هر وعده غذایی یا هر میان‌وعده، حتماً الاینرهای نامرئی را از دهان خود خارج کنید. ممکن است این کار کمی برای شما زحمت داشته باشد، اما نکته مهمی است که در میان نکات بسیار زیاد دیگری که در دوران بارداری به ذهن می‌سپارید، حتماً باید به آن نیز توجه کنید.

 

به این پست امتیاز دهید.
ارتودنسی در بارداری: محدودیت ها و نکات مهم در زمان انجام
5 از 1 رای