ارتودنسی ثابت: مزایا،انواع وهزینه

sabet

اصطلاح ارتودنسی ثابت غالباً برای سیم‌کشی دندان به کار برده می‌شود. وسایل ارتودنسی ثابت پرکاربردترین بریس‌های امروزی هستند، چون دندان‌ها را دقیقاً به سمت نقطه تعیین شده جابجا می‌کنند. متخصص ارتودنسی براکت فلزی یا سرامیکی همرنگ دندان را روی دندان‌ها متصل می‌کند و سپس سیم مخصوصی را از روی براکت‌ها عبور می‌دهد تا دندان‌ها را به موقعیت مناسب بکشد. از آنجایی که براکت به دندان چسبیده است، نمی‌توان بریس را در طول درمان درآورد و بنابراینن ارتودنسی از نوع ثابت است.

مزایای ارتودنسی ثابت


از مزایای ارتودنسی ثابت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کاهش مدت زمان درمان و تعداد ویزیت‌ها
  • کوتاه‌تر شدن زمان جراحی
  • بهتر شدن بهداشت دهان ودندان
  • راحت‌تر بودن بیمار

متقاضی مناسب ارتودنسی ثابت


ارتودنسی ثابت تقریباً برای تمام بیماران ارتودنسی مناسب است و چون امکان حرکت دادن گسترده‌ای را به دست می‌دهد، بهترین روش برای رفع مشکلات پیچیده‌تر نامرتبی دندان‌ها است. به علاوه این روش موفقیت‌آمیز بودن نتایج را تضمین می‌کند . سیم کشی ثابت دندان برای درمان طیف وسیعی از مشکلات نامرتبی دندان‌ها مانند به هم فشردگی یا شلوغی دندان‌ها، آندربایت، اوربایت، اورجت (جلو بودن دندان‌های قدامی) و فاصله دار بودن دندان‌ها مناسب است.sabet1

انواع ارتودنسی ثابت


ارتودنسی ثابت بریس‌هایی است که چون به دندان‌ها متصل است، نمی‌توان آن‌ها را هنگام خوردن یا برای تمیز کردن از دهان خارج کرد. ارتودنسی ثابت به چهار روش انجام می‌شود:

ارتودنسی ثابت با براکت فلزیrid-overbite-800x800

ارتودنسی ثابت با براکت‌های فلزی پرکاربردترین نوع ارتودنسی ثابت است و مشخص‌ترین آن‌ها نیز به شمار می‌رود. در هر حال بریس فلزی تنها روش درمان مشکلات شدیدی است که می‌توان آن‌ها را با ارتودنسی اصلاح کرد.

ارتودنسی ثابت با براکت سرامیکی

براکت‌های سرامیکی ارتودنسی ثابت به جلوی دندان‌ها چسبانده می‌شود. این براکت‌ها به جای فلز از مواد سرامیکی شفاف یا همرنگ دندان ساخته می‌شوند. بریس سرامیکی چندان جلب توجه نمی‌کند و اندکی گران‌تر از بریس فلزی است.. مدت زمان درمان با بریس سرامیکی نیز طولانی‌تر است.

بریس لینگوال

بریس لینگوال پشت دندان‌ها در سمت زبان قرار می‌گیرد و به همین دلیل نامرئی بودن مزیت شاخص آن به شمار می‌رود. این بریس صرفاً برای بعضی از اصلاحات ارتودنسی مناسب است.

بریس ارتودنسی دیمون

 روشی جدید برای درمان مشکلات نامرتبی دندان‌ها است. وسایل خودباز و بسته شونده این سیستم مدت زمان درمان را کمتر می‌کند، نتایجی چشمگیر به دست می‌دهد و راحتی بیشتری را برای بیمار به ارمغان می‌آورد.

مراحل ارتودنسی ثابت


قبل از شروع مراحل ارتودنسی ثابت باید معاینه کاملی انجام شود تا پوسیدگی دندان‌ها یا بیماری‌های لثه مشخص و درمان شود. بیمار پس از شروع ارتودنسی نیز باید به طور منظم برای معاینه و بررسی پیشرفت درمان به کلینیک مراجعه کند.

جلسه اول

رادیوگرافی، عکسبرداری و قالب‌گیری گچی برای ساخت مدل انجام می‌شود. متخصص ارتودنسی طرح درمان را با توجه به داده‌های به دست آمده پیشنهاد می‌دهد. در صورت به هم فشردگی یا شلوغی دندان‌ها و وجود نداشتن فضای کافی در فک برای تمام دندان‌ها غالباً لازم است یک یا چند چند دندان‌ دائمی کشیده شود. دندان‌ها بلافاصله قبل یا بعد از جایگذاری بریس کشیده می‌شود.

جلسه دوم

متخصص ارتودنسی طرح درمان را توضیح می‌دهد و روش‌های مناسب درمان را شرح می‌دهد. جدا کننده (وسایل پلاستیکی کوچکی به شکل دونات) قبل از جایگذاری بریس به مدت یک هفته بین دندان‌های آسیاب قرار داده می‌شود تا فضا برای باندهای دندان‌های آسیاب ایجاد شود.

جلسه‌های سوم و چهارم

باندها با سیمان ثابت و براکت‌ها به جلوی دندان‌ها چسبانده می‌شود. سیم با لیگاتور استیل یا حلقه پلاستیکی رنگی روی براکت‌ها بسته می‌شود. بعضی براکت‌ها گیره‌هایی برای نگه داشتن سیم دارند و نیازی به کش ندارند. براکت از فلز، سرامیک همرنگ دندان یا پلاستیک ساخته می‌شود. بریس‌های ثابت معمولی به جلوی دندان‌ها چسبانده می‌شود.

جلسات بعدی (هر 4 تا 8 هفته یک بار)

متخصص با تغییر دادن سیم‌ها، اضافه کردن فنر، کش یا دیگر وسایل جانبی ارتودنسی بریس‌ها را تنظیم می‌کند. استفاده از وسایل جانبی برای موفقیت‌آمیز بودن ارتودنسی ضروری است. کش غالباً برای کمک به روی هم قرار گرفتن دندان‌های بالا و پایین استفاده می‌شود. فیس ماسک، هدگیر یا بایت پلیت گاهی در کنار بریس ثابت به کار برده می‌شود. از تمام این وسایل باید دقیقاً مطابق دستور متخصص استفاده شود تا پیشرفت مورد نظر به دست بیاید.

پس از اتمام درمان


براکت‌ها ارتودنسی ثابت در جلسه دی باندینگ یا جدا کردن اتصالات از روی دندان‌ها جدا می‌شود، سیمان برداشته می‌شود و دندان‌ها پولیش زده می‌شود. از دندان‌ها در موقعیت جدید قالب گرفته می‌شود. پس از برداشتن بریس لازم است تا چند سال از پلاک نگهدارنده یا ریتینر برای نگه داشتن دندان‌ها در وضعیت جدید استفاده شود.

مدت زمان درمان


مدت زمان متوسط ارتودنسی ثابت دو تا سه سال است و  در این مدت باید هر 4 تا 8 هفته یک بار به طور منظم به متخصص ارتودنسی مراجعه کرد تا بهترین نتیجه از درمان به دست بیاید.

عکس‌های قبل و بعد از درمان


photo_2017-12-17_10-27-53

photo_2017-12-17_10-28-05

photo_2017-12-17_10-28-08

مراقبت از بریس


پس از قرار گرفتن بریس در دهان اندکی احساس ناراحتی خواهید کرد و حس عجیبی خواهید داشت، چون براکت‌ها برآمده هستند و به داخل لب‌ها یا گونه‌ها ساییده می‌شوند. متخصص ارتودنسی برای جلوگیری از سایش و راحت‌تر بودن بیمار موم مخصوص در اختیار بیمار قرار می‌دهد. فک در چند روز اول به دلیل فشار بریس اندکی دردناک خواهد بود، این درد با مصرف مسکن‌های معمول برای تسکین سر درد به راحتی از بین می‌رود. اما اگر ناراحتی پس از چند روز برطرف نشد بهتر است برای تنظیم مجدد بریس به متخصص ارتودنسی مراجعه نمود.

اگر چه ارتودنسی ثابت منعی برای خوردن اکثر غذاها ایجاد نمی‌کند، باید هنگام خوردن مراقب بود تا بریس آسیب نبیند. مصرف خوراکی‌های زیر باید در مدت ارتودنسی محدود باشد:

  • تافی
  • شیرینیجات جویدنی
  • غذاهای سفت مانند نان‌های سفت

خوراکی‌های دیگری مانند سیب را نیز باید قطعه قطعه و سپس میل کرد. از آنجایی که گیرهای غذایی ضمن ارتودنسی بیشتر می‌شود، باید برای رعایت بهداشت دهان و دندان روزانه دقت بیشتری به کار برد. دندان‌ها را باید دو بار در روز با خمیردندان فلورایددار مسواک زد و قبل از خواب از دهانشویه استفاده کرد تا هنگام خوابیدن بهتر از دندان‌ها  محاظفت شود. اگر در طول درمان ارتودنسی به خوبی از دندان‌ها مراقبت نشود، ممکن است لکه‌هایی دائمی روی آن‌ها ایجاد شود.

تاثیر بریس بر زندگی روزمره


گفتار

ارتودنسی ثابت معمولی تاثیری بر گفتار ندارد. با این حال اگر وسیع کننده کام روی سقف دهان قرار گرفته باشد، ممکن است گفتار مختل شود. اگر بریس لینگوال استفاده شده باشد، مدتی طول می‌کشد تا بتوانید به راحتی و شیوایی صحبت کنید.

نواختن آلات موسیقی

چنانچه برای نواختن آلات موسیقی از دهان استفاده می‌کنید، یک تا دو هفته طول می‌کشد تا بتوانید به مهارت قبل از ارتودنسی دست یابید.

هزینه


هزینه ارتودنسی ثابت نیز مانند دیگر روش‌های ارتودنسی به پیچیدگی مشکل، نوع وسایل مورد استفاده و مدت زمان درمان بستگی دارد. بنابراین هزینه دقیق درمان تا زمان مراجعه به متخصص ارتودنسی مشخص نمی‌شود.

به این پست امتیاز دهید.
ارتودنسی ثابت: مزایا،انواع وهزینه
4 از 3 رای