ارتودنسی ثابت با براکت های فلزی:مزایا و هزینه

orf

بریس‌های فلزی نقره‌ای رنگ، رایج‌ترین نوع نوع بریس دندانی است که در درمان ارتودنسی مورد استفاده قرار می‌گیرد و امروزه بیشتر از هر زمان دیگری از محبوبیت برخوردار است. جنس این به براکت‌ها ترکیبی از استیل، نیکل و سایر فلزات است. این ترکیب باعث می‌شود براکت بسیار با دوام شده و از شکستگی آن جلوگیری کند.

بریس‌های فلزی با استفاده از به براکت‌های فلزی و سیم‌های قوسی شکل، مشکلات لبخند شما را برطرف می‌سازد. با بریس‌های فلزی شما قادرید به دلخواه خود بریس دندان خود را با کش‌های رنگی زیبا و شیک آراسته کنید.

 

مزایای بریس فلزی


 هنگامی که زمان تصمیم‌گیری برای استفاده از بریس‌ فرا می‌رسد، شما ممکن است با بسیاری از پرسش‌ها و نگرانی‌ها مواجه شوید: آیا باید بریس را به مدت طولانی استفاده کنم؟ آیا جلب توجه خواهد کرد؟ آیا با درد و یا صدمه همراه است؟ امروزه پیشرفت‌های فن‌آوری پزشکی انواع بریس‌هایی را که می‌توانید انتخاب کنید، گسترش داده است. با وجود محصولاتی مانند بریس‌های سرامیکی و ارتودنسی نامرئی ممکن است از خود بپرسید که بریس‌های فلزی چه مزایای دیگری را می‌توانند به شما ارائه دهند.

  • در بریس‌های فلزی، فن‌آوری مطمئن و مؤثری به کار رفته است. براکت‌های فلزی اغلب مقاوم هستند، که این به معنی پایین بودن احتمال آسیب به دستگاه و صرف زمان کمتری در مطب است.
  • بریس‌های‌ معمولی با انواع مختلف بریس‌های خود لیگاچور (ارتودنسی دیمون) گزینه‌های محبوبی هستند. با این نوع بریس‌ها دیگر نیازی به استفاده از لیگاچورهای لاستیکی یا بست‌های فلزی برای ثابت نگه داشتن سیم‌ قوسی نیست، این ویژگی باعث مزایای ارتودنسی ثابت به روش دیمون باشد. هر چند برخی از جنبه‌های زیبایی بریس‌های فلزی ارتقاء یافته، اما هنوز هم جایگاه خود را به عنوان مطمئن‌ترین گزینه برای متخصصان ارتودنتیست حفظ کرده است.
  • بریس‌های فلزی مقرون به صرفه هستند. نصب ارتودنسی سرامیکی مشکل‌تر و وقت گیرتر است و مواد آن نیز ممکن است گران‌تر باشد. گزینه‌های جدیدتری مانند ارتودنسی نامرئی به اندازه بریس‌های فلزی قابل رویت نیستند، اما آنها نیز اغلب بسیار گران‌ هستند. از آنجا که بریس‌های فلزی معمولاً کم هزینه‌تر هستند، بسیاری از افراد استفاده از آنها را ترجیح می‌دهند.
  • در بریس‌های فلزی می‌توان برخی از گزینه‌های زیبایی را اِعمال کرد. فلز به کار رفته در این بریس‌ها می‌تواند نقره یا طلا باشد که این می‌تواند به بریس‌های فلزی‌ ویژگی جواهر ببخشد. اگر در بریس، لیگاچور هم وجود داشته باشد، بیمار قادر به تعیین رنگ آن خواهد بود. این موضوع می‌تواند متقاعد کردن کودک برای استفاده از بریس را آسان‌تر سازد، زیرا اجازه می‌دهد تا کودک در انتخاب طرح و رنگ بریس خلاقیت داشته باشد. انتخاب لیگاچورهای تیره‌تر می‌تواند لکه‌های دندان را پنهان کند، در صورتی که ارتودنسی سرامیکی ممکن است این لکه‌ها را مشخص‌تر سازد.

orf1

  • یکی دیگر از مزایای بریس‌های فلزی، کوتاه بودن مدت زمان نصب آنها است. از آنجا که بریس‌های فلزی مقدار نیروی مساوی را بر روی دندان‌ها اِعمال می‌کند، تنظیم آن نسبت به گزینه‌های دیگر نیاز به زمان کمتری دارد. در واقع با بریس‌های فلزی دندان‌ها ممکن است حرکت بسیار ناچیزی داشته باشند، در حالی که ارتودنسی نامرئی قدرت کافی در تثبیت دندان‌ها را ندارد. این امر به ویژه در مورد دندان‌های آسیاب اهمیت می‌یابد، زیرا این دندان‌ها دارای قویترین ریشه هستند و در نتیجه برای مرتب کردن و تثبیت نیاز به نیروی بیشتری دارند. اگر بریس‌های فلزی دیگر نیروی کافی را وارد نکنند، با تنظیم و سفت کردن مجدد سیم‌ها و یا لیگاچورها می‌توان فشار لازم را بدست آورد. اما با ارتودنسی نامرئی ممکن است نیاز به تنظیمات جدیدی برای مرتب کردن و حرکت دندان‌ها به محل مورد نظر باشد.

orf2

بریس‌های فلزی باید در کل مدت درمان در دهان باقی بمانند، اما بیمار می‌تواند ارتودنسی متحرک را در هر زمانی که بخواهد از دهان خود خارج کند. این دستگاه تنها باید در هنگام غذا خوردن و یا مسواک زدن برداشته شود، اما بیماران ممکن است فراموش کنند آن را دوباره نصب کنند، همچنین ممکن است به دلخواه و یا در تعاملات اجتماعی و یا برای راحتی بیشتر از نصب آنها خودداری کنند. در مدت زمانی که ارتودنسی متحرک از دهان بیمار خارج شده، وضعیت دندان‌ها ممکن است تغییر کند و این می‌تواند کل فرایند مرتب کردن دندان‌ها را مختل کرده و طول مدت درمان را افزایش دهد.

کدام ناهنجاری‌های دندان را می‌توان با بریس‌های فلزی درمان کرد؟


بریس‌های فلزی از جنس استیل ضد زنگ می‌توانند از هر گونه مشکل ارتودنسی جلوگیری کنند. اگر دندان‌ها در وضعیت کج و نامرتب در حال رشد هستند و یا فاصله یا شکاف بین آنها وجود دارد، درمان با این بریس‌های فلزی می‌تواند به صاف و مرتب شدن دندان‌ها و اصلاح وضعیت آنها کمک کند. بسیاری از افراد دارای ناهنجاری‌های فک و مشکلات بایت مانند اوربایت، آندربایت یا کراس بایت هستند. استفاده از بریس‌های فلزی همچنین می‌تواند به درمان مشکلات بایت، اصلاح جویدن و رفع مشکلات و دردهای مربوط به فک کمک کند.

چه کسانی متقاضی مناسبی برای بریس فلزی هستند؟


Capture

بریس‌های فلزی مقرون به صرفه بوده و گزینه خوبی برای کودکان، نوجوانان و بزرگسالان هستند. این بریس‌ها به دلیل دوام و مقرون به صرفه بودن، محبوب‌ترین گزینه برای کودکان هستند. شاید نگران باشید که فلز به کار رفته در این بریس‌ها ممکن است دهان کودکتان را پاره کند، اما جای نگرانی نیست. تنها در شروع درمان، احتمال مقداری سوزش خفیف وجود دارد، اما دهان کودک با این وضعیت تطبیق خواهد یافت و بعد از مدت کوتاهی کودک دیگر متوجه حضور بریس در دهان خود نخواهند شد.

عکس‌های قبل و بعد از درمان


photo_2017-12-17_11-21-03

photo_2017-12-17_11-20-57

مراقبت از بریس‌های فلزی‌‌


پس از نصب بریس فلزی لازم است مراقبت‌های ویژه‌ای را انجام داده و بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید. نکته کلیدی و مهم این است که به مواد غذایی و عادات مسواک زدن خود توجه داشته باشید.

معایب بریس‌های فلزی


• این بریس‌ها بیشتر از براکت‌های سرامیکی و ارتودنسی نامرئی قابل رؤیت هستند.
• در ابتدا چندان راحت نیستند. (اما این احساس بعد از چند هفته برطرف خواهد شد).
• با این بریس‌ها زخم‌های دهانی بیشتر از به‌راکت‌های سرامیکی موجب تحریک لثه می‌شوند.

هزینه بریس فلزی


بریس فلزی اغلب کمتر از دیگر گزینه‌های ارتودنسی نیاز به مراجعه برای تعمیر و نگهداری دارد و این می‌تواند موجب کاهش هزینه آن نیز بشود. بریس‌های فلزی نسبت به سایر گزینه‌های ارتودنسی اغلب نیاز به دوره درمان کوتاه‌تری دارد. زیرا بریس‌های فلزی اصطکاک کمتری بین دندان‌ها و سیم ایجاد می‌کنند و این بدان معنی است که دندان‌ها با سرعت بیشتری نسبت به بریس‌های سرامیکی شفاف، قادر به حرکت به محل صحیح هستند. اگر مایل به کسب اطلاعات بیشتر در مورد هزینه بریس‌های فلزی هستید، بهترین راه این است که برای دریافت نوبت مشاوره با متخصصان ارتودنسی ما تماس حاصل نمایید.

به این پست امتیاز دهید.