ارتودنسی به روش دیمون: مزایا و هزینه

dimon

به طور معمول، سیم‌کشی دندان یا بریس‌ها شامل سیم‌ها و براکت‌های دندان می‌شود. دندان‌ها نامرتب به طور تدریجی در مدت حدود 2 سال صاف می‌شوند. بهبود ظاهر صورت و ترتیب مطلوب دندان‌ها در دهان می‌تواند نتیجه نهایی این نوع درمان باشد. مردم به دلایل مختلف از جمله زیبایی، بهبود عملکرد جویدن و افزایش سلامت دندان‌ها تمایل دارند که دندان‌های آنها صاف و مرتب باشد. در صورتی که دندان‌ها نامرتب باشند تمیز نگه داشتن آنها کاری دشوار است. امروزه با پیشرفت تکنولوژی ارتودنسی، بسیاری از متخصصین ارتودنسی نوع جدیدی از بریس بنام ارتودنسی دیمون را با توجه به مزایای استفاده از آن هم برای سهولت در امر درمان، زیبایی ظاهری در صورت و همچنین کوتاه شدن مدت زمان استفاده از بریس‌های ارتودنسی به بیمارانشان توصیه می‌کنند.

ارتودنسی دیمون چیست؟


dimon1

بریس‌های دیمون بریس تنظیم شونده‌ای هستند که مشابه بریس‌های فلزی عمل می‌کنند. این بریس‌ها طوری طراحی شده‌اند که به راحتی و سادگی می‌توان آنها را تمیز نگه داشت. بدون نوارهای الاستیکی که باعث جذب و تجمع پلاک‌ها می‌شوند، با وجود بریس‌های دیمون می‌توان بهداشت دهان و دندان را به راحتی در طول دوره درمان رعایت کرد.

تمیز کردن ارتودنسی دیمون

Capture

همان گونه از نام آن مشخص است، بریس‌های شفاف دیمون شفاف هستند. برخی بریس‌های شفاف از مواد مشخص یا نوارهای الاستیکی ساخته شده‌اند که غالباً در طول دوره درمان زرد رنگ می‌شوند؛ اما از آنجا که بریس‌های دیمون بدون نوار هستند دچار تغییررنگ و لکه نمی‌شوند. دوستان، اعضای خانواده و همکاران متوجه وجود این بریس‌ها در دهان شما نمی‌شوند.

مزایا


ارتودنسی دیمون مزایای زیادی دارند که برخی از آنها عبارتند از:

  • ظاهر: براکت‌های شفاف آنها باعث می‌شود که ظاهرشان خوشایندتر به نظر برسد زیرا واقعاً نامرئی هستند.
  • طول درمان کوتاه‌تر: برخی تحقیقات نشان می‌دهد که طول درمان برخی از بیماران که از این بریس‌ها استفاده می‌کرده‌اند 7.2 ماه زودتر از کسانی که از بریس‌های فلزی قدیمی استفاده کرده‌اند تمام شده است.
  • نیاز کمتر به تنظیم کردن آنها در مطب: مطالعات نشان می‌دهد که بیماران برای تنظیم بریس‌های خود تقریباً به اندازه نصف کسانی که از بریس‌های دیگر استفاده می‌کنند به مطب متخصص ارتودنسی مراجعه کردند.
  • فشار کمتر روی دندان که باعث کاهش درد می‌شود. گزارش‌های بیماران نشان می‌دهد که آنهایی که از ارتودنسی به روش دیمون استفاده کرده‌اند حدود 60 درصد کمتر احساس ناراحتی کرده‌اند.
  • اصطکاک کمتر که از ساییدگی و خراب شدن دندان‌ها جلوگیری می‌کند.
  • محل کمتر برای تجمع پلاک‌ها و باکتری‌ها روی بریس ها

بریس‌های دیمون چگونه کار می‌کنند؟


این بریس‌ها از روش متفاوتی برای جابجا کردن دندان‌ها و قرار دادن آنها در محل صحیح استفاده می‌کنند. این بریس‌ها از طریق سیم به براکت‌ها وصل می‌شوند به گونه‌ای که فشار مشابهان چه نوارهای الاستیکی در بریس‌های قدیمی ایجاد می‌کردند در این بریس‌ها وجود نخواهد داشت. سپس به گونه‌ای تنظیم می‌شوند که دندان‌های شما را به صورت تدریجی حرکت دهند. این فرایند نسبت به بریس‌های قدیمی نیروی کمتری نیاز دارد که غالباً با درمان‌های مکمل مانند کشیدن دندان یا بسط دنده‌های کامی انجام می‌شود.

این بدان معنا است که شما نیاز کمتری به مراجعه به دندانپزشک داشته و احتمالاً حرکات مثبت دندان‌های شما در فواصل بین مراجعه به پزشک نیز افزایش می‌یابد. معمولاً اگر شما از سیستم دیمون استفاده کنید نسبت به زمانی که از بریس‌های فلزی استفاده می‌کنید 8 تا 10 مرتبه کمتر به دندان‌پزشک مراجعه می‌کنید. این به این دلیل است که این سیم‌ها نیازی به تنظیم مکرر ندارند.

زمان درمان


آن چیزی که نمی‌توان به راحتی از آن چشم‌پوشی کرد این است که طول دوره درمان با این روش کوتاه‌تر می‌شود. برخی مطالعات نشان می‌دهد که بیمارانی که از ارتودنسی دیمون استفاده کرده‌اند طول دوره درمانشان حدود 6 ماه کمتر از طول دوره درمان با بریس‌های فلزی بوده است. بیمارانی که از روش دیمون استفاده کرده‌اند نسبت به افرادی که از روش‌های دیگر استفاده کرده‌اند مراجعات کمتری به متخصص ارتودنسی خود داشته و در عین حال نتایج خوبی نیز به دست آورده و لبخندهای آنها زیبا و عالی شده است. درمان ارتودنسی بعد از پایان بخش فعال به دوره نگهداری وارد می شود. اگر در این دوره مراقبت از ارتودنسی دیمون از سوی درمانگر صورت پذیرد، می توان به پایداری نتایج امیدوار بود، ولی هیچ گاه نباید از نظر دور داشت که طرح درمان ارتودنسی صحیح، شرط لازم برای چنین درمانی است.

هزینه ارتودنسی دیمون

هزینه ارتودنسی دیمون یا روش‌های ارتودنسی دیگر نباید شما را از دست‌یابی به لبخندی که همیشه آرزوی داشتن آن را داشتید بازدارد. هزینه ارتودنسی دیمون به میزان اصلاحاتی که دندان‌های شما نیاز دارد بستگی دارد. بسیاری از بیمه‌های دندانپزشکی منابعی را برای درمان با بریس‌های دیمون اختصاص می‌دهند. هزینه ارتودنسی دیمون در مجموع به وضعیت دندان‌ها بستگی دارد و متغیر است. متخصص ارتودنسی پس از معاینه هزینه درمان ارتودنسی را با توجه به نیازهای خاص هر بیمار اعلام می‌کند. دشواری و طول مدت درمان، پوشش بیمه، محل سکونت و ... عامل‌هایی هستند که هزینه درمان را تعیین می‌کنند.

 سؤالات رایج


آیا این روش فقط برای کودکان به کار می‌رود؟ برای بزرگسالان چگونه است؟

خیر. بریس دیمون نوعی از بریس هستند که برای همه سنین مناسب است. بزرگسالان می‌توانند به سرعت و به راحتی تحت این روش درمانی مشکلات دندان‌های خود را برطرف کرده و از همه مهم‌تر به نتایج عالی دست یابند.

آیا من می‌توانم با وجود ارتونسی دیمون به راحتی غذا بخورم؟

بسیاری از مردم نگران این موضوع هستند که با استفاده از بریس‌ها باید رژیم غذایی خود را تغییر دهند اما در این مورد این گونه نیست. این درست است که مصرف برخی از غذاها با وجود بریس در دهان آسان‌تر از برخی دیگر از غذاها است اما نیازی نیست که شما تغییرات زیادی در رژیم غذایی معمول روزانه خود بدهید. برای شروع بهتر است از غذاهای نرم استفاده کرده و نا زمانی که از بریس استفاده می‌کنید از خوردن غذاهای سخت و جویدنی خودداری کنید.

چه موادی در بریس‌های شفاف دیمون به کار برده شده است؟

بریس‌های شفاف دیمون از ترکیبات سرامیکی برای دو‌ام و زیبایی بیشتر ساخته شده‌اند.

سیم‌های سیستم دیمون از چه موادی ساخته شده‌اند؟

در ارتودنسی دیمون می‌توان از چندین نوع سیم استفاده کرده که از نظر جنس و سایز متفاوت بوده و در ساخت آنها از نیکل استفاده نشده است. با متخصص ارتودنسی صحبت کنید تا مشخص کند که کدام نوع سیم‌ها برای درمان شما مناسب‌تر است.

آیا همه بریس‌ها یکسان هستند؟

با استفاده از سیستم دیمون ما علاوه بر این که دندان‌های شما را مرتب می‌کنیم بلکه لبخند شما را نیز زیباتر خواهیم ساخت. متخصص ارتودنسی در تشخیص اولیه لبخند شما به عوامل مختلفی توجه می‌کند. تغییرات صورت هر فرد، ویژگی‌های ظاهری و عوامل دیگر در دهه 40 و دهه 50 زندگی بسیار مهم است. سیستم دیمون به گونه‌ای طراحی شده است که نتایج حاصل از آن مادام‌العمر باقی بمانند.

عکس‌های قبل و بعد از درمان ارتودنسی دیمون


Capture1

 

به این پست امتیاز دهید.
ارتودنسی به روش دیمون: مزایا و هزینه
5 از 1 رای