ارتودنسی با بریس‌های سرامیکی یا همرنگ دندان(بریس های شفاف)

seramiki

اگر انجام درمان ارتودنسی را در نظر گرفته باشید، ممکن است تمام انواع روش‌های ارتودنسی را بررسی کرده و در نهایت تصمیم به درمان گرفته‌اید. زمانی که یک بیمار تصمیم به انجام این روش می‌گیرد، می‌تواند روش قدیمی (بریس‌های فلزی) یا بریس‌های شفاف سرامیکی را برای دندان‌های خود انتخاب کند.

بریس‌های سرامیکی یا شفاف (که همرنگ دندان یا بی‌رنگ هستند) بهترین گزینه‌ی به منظور مرتب کردن دندانها برای زمانی هستند که اولویت بیمار زیبایی است. هنگامی که بیمار بخواهد دندان‌های خود را صاف کند و در عین حال نمی‌خواهد که ظاهر لبخند وی مخدوش شود، می‌تواند از مزایای بریس های سرامیکی بهره ببرد. رنگ بریس‌ها به خوبی پنهان هستند بطوری که بیماران در طول دوره‌ی درمان نیازی به تحمل فلز در دهان خود ندارند. ممکن است برخی معایب وجود داشته باشد اما برای آنهایی که اولویتشان زیبایی است، چشم‌پوشی کردن از این معایب آسان نیست.

بریس‌های سرامیکی شفاف


seramiki1

بریس های شفاف ارتودنسی برای دندان‌ها از پلاستیک یا سرامیک ساخته می‌شوند و بصورت همرنگ دندان یا بی‌رنگ هستند که میزان شفافیت آن‌ها متغیر است. برخی بریس‌های سرامیکی به رنگ طبیعی دندان‌ها می‌باشند در حالیکه سایر آن‌ها به حدی بدون رنگ هستند که بریس‌های همرنگ دندان نامیده می‌شوند. بنابراین در هنگام خندیدن بیمار قابل تشخیص نخواهند بود. برخلاف بریس‌های فلزی بیماران برای داشتن دندان‌های مرتب و صاف نیازی به تحمل فلز در دهان خود ندارند. این بریس‌ها در مقایسه با براکت‌های فلزی متداول گران‌تر و شکننده‌تر هستند، اما اشخاصی که این نوع ارتودنسی را انتخاب می‌کنند برای خود دلایل مشخصی دارند.

دلیل استفاده از بریس‌های شفاف برای دندان‌ها


seramiki2

  • بریس‌های فلزی در هنگام خندیدن ظاهر مناسبی ندارند. در واقع براکت‌های فلزی و سرامیکی هر دو به یک طریق شکل داده می‌شوند. در حالی که بریس‌های سرامیکی ظریف‌تر بوده و بر روی دندان‌ها نامحسوس هستند. بریس‌های سرامیکی همرنگ دندان می‌باشند و در هنگام خندیدن بیمار قابل تشخیص نخواهند بود، بنابراین دیگر نیازی به نگرانی از وجود بریس های کاملاً پیدا و سیاهرنگ فلزی برای صاف کردن دندان ندارید.
  • شرایط شغل شما طوری است که نباید فلز در دهان خود داشته باشید. برخی از شغل‌ها هستند که در آن‌ها استفاده از براکت‌های فلزی در دهان امکان‌پذیر نمی‌باشد. در صورتی که شغل شما قرار گرفتن در جلوی دوربین یا مواجهه مستقیم با سایر افراد در طول روز است، ظاهر فیزیکی اهمیت زیادی دارد. برای افراد مشهور مانند بازیگران یا سیاستمداران که همیشه در معرض دید هستند وجود بریس‌های فلزی چندان خوشایند نمی‌باشد. این شرایط برای خدمه پرواز، مسئولین پذیرش هتل و مانند آنها نیز صادق است.
  • برای داشتن بریس‌های فلزی سنتان زیاد است. ارتودنسی معمولاً با بریس انجام می‌شود که این امر شامل استفاده از براکت‌ها، سیم‌ها و لیگاچورهای لاستیکی است، اما هنگامی که به بریس‌های فلزی فکر می‌کنید معمولاً آن‌ها را مرتبط با نوجوانان و دوران مدرسه می‌دانید نه بزرگسالان. این بریس‌ها نه تنها ظاهر مناسبی ندارند بلکه به خوبی نیز بر روی دندان‌ها قرار نمی‌گیرند بنابراین انتخاب بریس‌های همرنگ دندان برای این افراد منطقی است.
  • بریس‌های شفاف برای دندان‌ها بصورت خود باز شونده نیز موجود می‌باشند. بریس‌های دیمون دارای طرح خود بازشونده هستند یعنی براکت‌ها دارای قفل مخصوصی هستند که آن‌ها را در جای خود نگه داشته و این امکان را فراهم می‌کند تا فرایند درمان به فعال‌ترین شکل ممکن در کل محدوده‌ی مورد نظر انجام شود و نتایج ناشی از آن به راحتی حاصل می‌شود.

روش کار بریس‌های سرامیکی چگونه است؟


seramiki3

پس از اتمام جلسه مشاوره، متخصص ارتودنسی مشخص خواهد کرد که آیا شما متقاضی مناسب برای انجام درمان با بریس‌های سرامیکی هستید یا خیر. هر براکتی که بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرد بصورت سفارشی و بر اساس زاویه و موقعیت صحیح دندان‌ها تهیه می‌شود. ما ترجیح می‌دهیم که از براکت‌هایی با بهترین کیفیت استفاده کنیم زیرا در برابر نیروهای اصطکاکی مقاومت بیشتری دارند. سیم‌کشی‌ها در شکاف‌های موجود در براکت‌ها قرار داده شده و توسط بند یا کشش‌های مخصوصی در جای خود نگه داشته می‌شوند. سیم‌ها با اعمال فشار ملایم بر روی دندان‌ها آن‌ها را به موقعیت صحیح هدایت می‌کند.

اگر پیش از انجام درمان ارتودنسی دارای مشکلات اساسی در دندان‌های خود هستید، بریس‌های سرامیکی می‌توانند این مشکلات را بسیار بهتر از ارتودنسی نامرئی برطرف می‌کنند. آن‌ها همچنین می‌توانند دندان‌ها را بسته به موقعیت آن‌ها سریع‌تر صاف و ردیف کنند، هر چند ممکن است نسبت به بریس‌های فلزی نیاز به زمان بیشتری داشته باشند. علت آن این است که سرامیک نسبت به فلز از فشار کمتری استفاده می‌کند. از طرف دیگر به علت همواری و صاف بودن سرامیک، نسبت به نوع فلزی راحت‌تر است.

seramiki4

عکس‌های قبل و بعد از درمان


photo_2017-12-17_11-28-35

photo_2017-12-17_11-28-31

مراقبت از بریس‌های سرامیکی


به منظور دستیابی به بهترین نتایج در بهبود لبخند، مراقبت از بریس‌ها بسیار مهم است. متخصصین ارتودنسی اطلاعات مورد نیاز در این زمینه را در اختیار شما قرار می‌دهند. این مراقبت‌ها شامل پیروی از یک رژیم غذایی است که مصرف آبنبات‌های سخت و سایر مواد غذایی که می‌توانند به سرامیک آسیب برسانند را منع می‌کند. با اینکه بریس‌های سرامیکی جدید ضد لکه هستند اما ممکن است نیاز باشد که مصرف برخی غذاها که می‌توانند بر روی دندان‌ها لک ایجاد کنند و پس از برداشتن بریس‌ها در زیر آن‌ها لکه‌هایی باقی بماند را محدود کرد. متخصصین همچنین روش‌های صحیح تمیز کردن دندان‌ها از طریق مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را برای حفظ سلامتی دندان‌ها و تمیز نگه داشتن بریس‌ها ارائه می‌کنند.

معایب


بریس‌های سرامیکی نسبت به بریس‌های فلزی کمی گران‌تر هستند و ممکن است روند درمان را کند کنند. این بریس‌های سرامیکی نیروی اصطکاکی بیشتری را ایجاد می‌کنند و مانند براکت‌های فلزی قادر به تحمل فشار نمی‌باشند و در نتیجه مدت زمان درمان طولانی‌تر می‌شود. همچنین کش‌های مورد استفاده برای نگه داشتن سیم‌ها در محل دارای منافذ زیادی بوده و در اثر مصرف بیش از حد کافئین، ادویه، شراب قرمز یا حتی سیگار کشیدن لک می‌شوند. اما این مشکل اساسی نمی‌باشد زیرا در هر جلسه ویزیت می‌توان آن‌ها را تعویض کرد. بریس‌های همرنگ دندان را نمی‌توان برای تمام انواع الگوهای دهان و دندان مورد استفاده قرار داد زیرا ممکن است برای مینای دندان مضر باشند و به آ‌ن‌ها آسیب برسانند. در نهایت اینکه این نوع ارتودنسی همچنان بر روی دندان‌ها قابل مشاهده هستند و سیم‌ها به هرحال از جنس فولاد می‌باشند.

عوارض جانبی درمان ارتودنسی در ابتدا مربوط می شود به بهداشت شخصی فرد ، اگر شخصی بطور کامل بهداشت دهان و دندان های خود را رعایت نکند به زودی دندان های او دچار پوسیدگی می شود . زیرا رعایت بهداشت در دندان های ارتودنسی شده به دقت و زمان بیشتری نسبت به قبل از انجام ارتودنسی دارد . از مضرات ارتودنسی دندان که احتمال دارد در درمان ارتودنسی صورت بگیرد انتخاب نا مناسب پزشک شما است . درمان ارتودنسی باید توسط متخصص ارتودنسی (ارتودنتیست) صورت بگیرد این درحالی است که بعضی از دندانپزشکان اقدام به درمان ارتودنسی با هزینه پایین تر می کنند .

هزینه بریس‌های سرامیکی


بریس‌های سرامیکی از بریس‌های فلزی گران‌تر هستند. در طول مشاوره می‌توان تفاوت هزینه‌ی آن‌ها را مورد بحث قرار داد تا بتوانید بهتر تصمیم‌گیری کنید. برخی از بیماران با قرار دادن بریس‌های فلزی بر روی دندان‌های پایینی و بریس‌های سرامیکی بر روی دندان‌ها بالایی که در هنگام خندیدن یا صحبت کردن قابل مشاهده هستند، در هزینه‌های خود صرفه‌جویی می‌کنند. در صورت داشتن هر گونه سوال درباره‌ی پرداخت هزینه با ما تماس بگیرید یا با مراجعه به کلینیک از روش‌های پرداخت اطلاع پیدا کنید.

seramiki5

به این پست امتیاز دهید.
ارتودنسی با بریس‌های سرامیکی یا همرنگ دندان(بریس های شفاف)
4 از 1 رای